Stookverbod brengt boeren in de problemen Gemiddelde opbrengst van suikerbieten verwacht JrJl Nieuws en Commentaar Vanuit de ZLM gezien Ontheffing uitrijregels voor bloembollen! Prachtig vak Aktie tegen wijziging APV Als het aan de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten ligt komt er in alle gemeenten een stookverbod. De Vereniging heeft een voorstel gedaan om de Algemene Politiever ordening zodanig te wijzigen, dat het stoken van vuur in de open lucht verboden wordt. Enkele ge meenten hebben dit voorstel reeds overgenomen. Voor de boeren heeft een algemeen stookverbod vervelende konsequen ties. Het verbranden van stro en hooi zal niet meer mogelijk zijn tenzij men een ontheffing heeft gevraagd en gekregen van het college van b. en w. In de praktijk zal het werken met een ontheffing echter grote problemen geven. Hoe lang duurt het voor men een ontheffing in huis heeft? Het meest gunstige tijdstip om te branden zal in veel gevallen dan al voorbij zijn. Ander voorstel Daarom heeft de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouw schap samen met vertegenwoordi gers van politie en gemeenten een ander voorstel gedaan. Dit gaat er van uit dat het verbranden van "landbouwreststoffen" onder be paalde voorwaarden mogelijk moet blijven. In het voorstel, dat aan de Zeeuwse gemeenten is toegezon den, staat dat het stookverbod niet moet gelden als verbranden de eni ge praktische mogelijkheid is. De boeren moeten zich^aan de volgen de voorwaarden houden: - niet stoken als er gevaar, schade of hinder voor de omgeving op treedt; - niet stoken tussen zonsonder gang en 6 uur 's ochtends en even min als smogfase 2 of 3 is afgekondigd; - er moet voortdurend toezicht zijn van een meerderjarig persoon; - vooraf dient de alarmcentrale van de regionale brandweer in kennis te worden gesteld. In dit voorstel ligt de verantwoorde lijkheid bij de boeren zelf. Houden zij zich niet aan de voorschriften, dan kunnen er achteraf maatregelen ge nomen worden. De Gewestelijke Raad hoopt dat de Zeeuwse ge meenten dit voorstel overnemen en verwacht van de boeren, dat zij het verbranden tot een minimum beper ken. Als men toch stookt, dan moet dit zo gebeuren, dat de omgeving er geen last van heeft. Overigens wordt verwacht dat dit seizoen wei nig stro zal worden verbrand, omdat de prijzen relatief goed zijn. Zal het verbranden van stoppels en andere resten (zoals hier v/as- resten) in de toekomst niet meer mogelijk zijn? (Foto Anton Din- gemanse Ook dit jaar wordt weer op 250 vel den verspreid over Nederland het groeiverloop van het gewas suiker bieten gevolgd. Dit groeiverloopon- derzoek wordt uitgevoerd in samenwerking met de Agrarische Diensten van beide suikeronderne mingen. Tenzij anders vermeld zijn de gegevens gebaseerd op de ge middelden van de betreffende 250 percelen. Omdat het hier proefrooi- ingen betreft lenen de individuele veldcijfers zich niet voor een omre kening naar hektare-opbrengsten per perceel. De gemiddelde resulta ten van de bemonstering, die is uit gevoerd op maandag 5 augustus, zijn weergegeven in de tabel. De geschatte landelijke zaaidatum is 8 april. Deze datum is een week la ter komen te liggen, doordat lande lijk 20% van het areaal is overgezaaid vooral door vorst- en stuifschada De landelijke groei- puntsdatum, het moment waarop de bieten gemiddeld 4 gram suiker bevatten, is dit jaar bereikt op 30 ju ni; dit is vier dagen later dan het 10-jarig gemiddelda Door het koude voorjaar is er sprake van een late groeipuntsdatum. Daarentegen is door de gunstige weersomstandig heden in de periode medio juni/be gin augustus de groei van het bietengewas voorspoedig geweest. Over het geheel genomen is er thans sprake van een gezond en vlot groeiend gewas. Wel deden zich begin augustus droogtever- De export van Nederlands levend vee vertoont een stijgende lijn. In 1990 werden ongeveer 37 duizend runderen, ruim 2 miljoen biggen, bij na 2,5 miljoen varkens en 600 dui zend schapen geëxporteerd. Door een grotere vraag in Nederland staat de uitvoer van kalveren wat onder druk. schijnselen voor op de lichte gron den, vooral in het oosten en zuidoosten door een geringere hoe veelheid neerslag in juli. Het meest uitgesproken is dit in het Noordelijk Zand- en Veenkoloniale gebied, waar diverse percelen in juni te kampen hadden met wateroverlast. Zoals het zich thans laat aanzien kan, vergeleken met het 10-jarig ni veau, landelijk een gemiddelde op brengst worden verwacht. Daarbij kan worden opgemerkt dat tijdig ge zaaide percelen met een goede vochthuishouding aanmerkelijk ho ger kunnen scoren. Het Landbouwschap gaat minister Alders (VROM) vragen om de bloembollensector voorlopig vrij te stellen van de nieuwe uitrijregels voor dierlijke mest die op 1 septem ber a.s. ingaan. De minister van VROM is bevoegd op grond van de Gebied Wortelgewicht Suikergehalte Suikergewicht kg/ha kg/ha I. Zeeland 35.900 12,8 4.600 II. W. Brab.klei-Z.Holl.Eil. 34.400 12,8 4.370 III. Z.Holl. vast - N.Holland 39.600 12,4 4.930 IV. Z. en 0. Flevoland 37.300 12,7 4.750 V. Noordoostpolder 36.400 12,9 4.670 VI. Noordelijke klei 30.700 12,2 3.760 VII. Noordelijke zand 19.300 11,5 2.230 VIII. Veenkoloniën 20.600 10,6 2.220 IX. Rivierkleigebied 32.900 13,4 4.410 X. Midden en Zuid zand 33.500 12,9 4.320 XI. Löss 32.700 13,3 4.370 Nederland 1991 31.600 12,4 3.950 Nederland 1990 46.700 14,5 6.770 Nederland 1981 t/m 1990 33.300 12,6 4.310 Wet bodemsanering ontheffingen te verlenen als ook zijn collega van landbouw daarmee instemt. Minister Bukman heeft het Land bouwschap laten weten dat hij aan een ontheffing voor de bollentelers wil meewerken. Als de ontheffing er niet komt is de bollensector ge dwongen om voor grondontsmet- ting over te schakelen op chemische middelen. Nu gebeurt dat door stukken land onder water te zetten. Overigens is het duidelijk geworden dat de nieuwe mestregels, die pas begin augustus werden aangekon digd in de Staatscourant, op onder delen erg slecht aansluiten bij de agrarische praktijk. Het Landbouw schap maakt zich ernstig zorgen over de mogelijke gevolgen hiervan, zo heeft voorzitter Mares minister Bukman woensdag nog eens telefo nisch laten weten. (F** WUL A/s je erin opgegroeid bent en voor gekozen hebt en als je er in de praktijk van alle dag druk mee bezig bent, is boer zijn (nog steedseen prachtig vak. De aantrekkelijkheid van het verzorgen en produceren van planten en/of die ren in de bijzondere combinatie van het zelfstandig en in eigen verantwoor delijkheid uitgevoerde vakamanschap en ondernemerschap met het daarbij behorende natuurlijke ritme en de aparte levensstijl is voor buitenstaanders dikwijls moeilijk te begrijpen. Alhoewel het niet voorin de mond ligt en die typische persoonlijke aantrek kingskracht en verbondenheid ook moeilijk onder woorden te brengen zijn, zal de overgrote meerderheid van de collega-boeren en tuinders deze posi tieve beleving van het boerenvak echter vaak zo ervaren. Tijdens de graanoogst deze week (en wat is voor een boer mooier dan oogsten?) herkende ik ook duidelijk dat boerengevoel, waarbij een menge ling van tevredenheid, trots en dankbaarheid m'n gedachten overheerste. Dat gevoel beperkte zich niet alleen tot het eigen bedrijf maar had met name ook betrekking op het uitstekende vakmanschap, de grote inzet en de toe komstgerichte aanpassingen van de bedrijfsgenoten in ons totale werk gebied. Bitterheid en onbegrip Dat gevoel van welbehagen werd echter (helaas maar gegeven de omstan digheden onvermijdelijk en logischerwijsdoorbroken, toen mijn gedach- tenstroom zich concentreerde op de maatschappij en de omgeving waarvan de land- en tuinbouw deel uitmaakt en op de politieke voorwaarden die die maatschappij en omgeving aan ons (willen) stellen. Overwegend bitterheid en onbegrip werden toen mijn deel. Als je namelijk de stroom van vaak subjectieve en ongefundeerde maatschappelijke kritiek en stemmingmakerij op onze sector en de daarop aansluitende veelheid van opportunistische plannenmakerij en -besluitvorming van de verscheidene overheden voor je zelf op een rijtje probeert te zetten; en a/s je dan de moge lijke gevolgen van de optelsom van de diverse (tegenstrijdige of elkaar ver sterkende) onderdelen probeert te overzien en op je in laat werken, dan vergaat je de lust. Dan kun je je niet aan de indruk onttrekken dat de Neder landse en Europese samenleving en de Haagse en Brusselse politici de eco nomische produktiegerichtheid en de economische kracht van het boerenvak doelbewust willen ontmantelen. Die ontmanteling en de daaruit voortvloeiende verpaupering zullen onvermij delijk zijn, a/s de veelheid van alle voorliggende politieke voornemens met betrekking tot de agrarische produktie- en prijsvormingsvoorwaarden onver kort tot besluitvorming en uitvoering zullen leiden. Een dergelijke verpaupe ring zal echter niet alleen de individuele boeren en tuinders treffen. Ook de landelijke gebieden in z'n totaliteit zullen gede-economiseerd worden, met alle negatieve structurele en maatschappelijke gevolgen van dien. Tevens zal het totale agribusiness-complex in moeten krimpen en dientenge volge verzwakken. Per saldo zal het doortrekken van de anti- landbouwbesluitvorming vergaand negatieve consequenties hebben yoor de totale Nederlandse en Europese economische spankracht. En dat met name het laatste door de beleidsmakers (nog?) niet wordt ingezien en er kend, is onbegrijpelijk. Hete soep De Landbouwschapsvoorzitter gaf in een commentaar aan dat de soep niet zo heet gegeten zal worden als dat ze opgediend wordt. Ik help het hopen en ik ben het voor een groot deel ook wel met hem eens. Maar onzerzijds even blazen zal dan niet voldoende zijn. Een deel van de soep zal eerst de koelkast in moeten en een ander deel zal helemaal niet opgediend moeten worden. De voorliggende MacSharry-plannen mogen niet als zodanig tot uitvoering komen. Met vereende Noordeuropese boerenkrachten zullen we moeten be werkstelligen dat het EG-landbouwbeleid economisch-doelgericht blijft op behoud van concurrentiekracht in mondiaal verband. In de GATT- onderhandelingen kan en mag het Europese landbouwbelang niet verkwan seld worden. (N.B.: In de USA is het de boeren rechtstreeks ondersteunende en stimule rende landbouwbeleid welbewust gericht op versterking van de concurren tiekracht. Het landbouwbudget is een veelvoud van dat van de EG. Omgerekend per Amerikaanse inwoner bedraagt de boeren 'subsidie' onge veer 800 gulden per jaar. In de EG is dat 200 gulden!) Nationaal zullen niet alleen de scherpe kantjes van het milieu en natuurbe leid afgeslepen moeten worden. Er zullen hele brokken van bepaalde plan nen en voornemens van VROM en het kabinet Lubbers afgebroken moeten worden. Niet omdat de Nederlandse land- en tuinbouw zich niet wil aanpassen. Dat wil ze wel en daar is momenteel ook een enorme collectieve en individuele inspanning van het bedrijfsleven op gericht. Die aanpassing kan en mag echter alleen plaatsvinden met behoud van concurrentiekracht binnen de EG. En daartoe is meer tijd, adem en overheidssolidariteit nodig dan ons nu gegund wordt. "Werk aan de winkel dus. We zullen de politieke plannen en denkbeelden die ons niet aanstaan bij moeten sturen, corrigeren en van alternatieven moeten voorzien", zegt de Landbouwschapsvoorzitter. Ik zeg dat met hem. Ik voeg er aan toe dat het van de georganiseerde landbouw meer dan ooit een zeer grote en solidaire inspanning zal vergen om de komende Haagse en Brusselse besluitvorming zodanig te beïnvloeden dat op basis van hoe- renuchterheid en reële mogelijkheden een economisch-doelgerichte land bouw in de benen kan blijven. Daartoe zullen we vanuit de ZLM onze landelijke organisatietop steunen, maar ook blijvend prikkelen en blijvend kritisch volgen. We gooien het touwtje niet in de boot! Opdat we in de toekomst zonder overheersende bitterheid tegen elkaar kunnen blijven zeggen: "Boer zijn is een prachtig vak". Van der Maas

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 3