Ministerie informeert alle boeren over uitrijregels 2*oo Van der Bilt gelooft in goede afloop vlasorder Rusland Themanummer Spil over agrifikatie STRO BRENGT WEINIG OP Openbaar debat over samengaan landbouw, natuur en milieu zuidelijke landbouw maatschappij ZLM onderzoekt gerechtelijke stappen Mogelijk vertraging in aflevering riQ70 YA/QOL' UtJAtJ Wfc/tJpv Pag. 3 Stookverbod brengt boeren in problemen Pag. 4 SEV en Accountantsunie Pag. 5 TAZ en NTS praten over samenwerking Pag. 6 Gebruiksnormen een uitrijbepalingen Pag. 7 Droogbloemen passen goed op akkerbouwbedrijf Pag. 8 Gasconne-koe vrij onbekend vleesras Pag. 9 Open Dag kleinfruit Proefstation Pag. 11 Voor de vrouw Zeeland betaalt mee aan proefboerderij land- en tuinbouwblad VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1991 79e JAARGANG NO. 4083 Het ministerie van landbouw is van plan alle boeren (grondgebruikers) in Nederland individueel te informe ren over de nieuwe uitrijbepalingen en gebruiksnormen voor mest, die per 1 september a.s. ingaan. Men streeft er naar de informatie half september via de consulentschap pen bij de boeren thuis te laten be zorgen. Het ligt in de bedoeling om alle grondgebruikers een overzicht te sturen met daarop de nieuwe uitrij regels en normen. Daarnaast krijgt men een globale zandkaart voor het gebied waar men woont. Voor Zee land zal waarschijnlijk één kaart worden gemaakt. Het ministerie hoopt door deze voorlichting de ver warring en onduidelijkheid over de nieuwe bepalingen zoveel mogelijk uit de weg te ruimen. Overigens spreekt het ministerie niet meer over zandgronden, maar over gronden die gevoelig zijn voor uitspoeling van nitraat. Op deze gronden gaan zoals bekend strenge uitrijregels voor mest gelden. Ook de gebruiksnormen veranderen. Een en ander is vastgelegd in het Gewij zigde Besluit Dierlijke Meststoffen. Zie voor uitgebreide informatie over dit onderwerp pag. 6 in dit blad. Proces Intussen is de ZLM is samenwer king met haar juridische adviseurs nog steeds doende een proces voor te bereiden tegen het ministerie. De ZLM meent dat het ministerie on- Het kritisch landbouwtijdschrift Spil heeft een themanummer uitge bracht over agrifikatie in Nederland. Het nummer bevat bijdragen uit de wereld van de wetenschap en de agri-industrie. Eindredakteur Arend Voortman en Th. Hutten, adjunkt- direkteur van de NCR, hebben geza menlijk een slotartikel geschreven. Het eerste exemplaar is aangebo den aan minister Bukman. zorgvuldig te werk is gegaan bij de voorbereiding van het nieuwe Besluit Dierlijke Meststoffen. Aan de boeren is te weinig gelegenheid ge boden zich op te hoogte te stellen van de nieuwe maatregelen en be zwaren daartegen in te dienen. Bij het sluiten van de inspraaktermijn waren nog niet op alle gemeente huizen de nieuwe kaarten beschik baar. Dit heeft het ministerie er niet van weerhouden de nieuwe regels per 1 september a.s. in te voeren. De mogelijkheden van een juridi sche procedure zijn op dit moment in onderzoek. Van der Bilt Zaden BV in Sluiskil ge looft niet dat de grote vlasorder naar Rusland gevaar loopt door de politieke problemen in de Sovjet- Unie. Het vlas is al voor de helft af geleverd. De andere helft moet nog verscheept worden. Daarbij moet volgens direkteur M.A. van der Bilt rekening worden gehouden met ver traging doordat havens afgesloten zijn. Het verwerken Mastenbroek). van de strobalen, zoals hier in de Flevopolder, geeft handenvol werk (Foto Peter Profiterend van het goede weer zijn veel boeren druk bezig met het op halen van het geperste stro. Wie er de ruimte voor heeft, slaat het stro in de schuur op om het later in het seizoen voor een hopelijk goede prijs van de hand te kunnen doen. De vraag naar stro is in het zuid westen evenals vorig jaar op dit tijdstip zeer matig. De prijs van gerste- en tarwestro ligt op dit mo ment dan ook niet hoger dan 55 60 gulden per ton. Dat is een mini mumprijs. Onder dit niveau zou men niet meer uit de kosten komen. Wel wordt hier en daar al stro opgekocht voor 100 gulden per ton levering aankomende winter. De verwachting is dat de prijs in de komende maanden zal oplopen, zo als ook vorig seizoen gebeurd is. Diep in het afgelopen voorjaar bracht het stro 160 en soms zelfs 170 gulden per ton op. Voor zo'n prijs wordt het opslaan lucratief. De hoge prijzen van het afgelopen voorjaar werden veroorzaakt door tekorten in het buitenland. Of zich deze situatie dit jaar zal herhalen, laat zich moeilijk voorspellen. Toch lijken steeds meer boeren als het even kan te kiezen voor opslaan in plaats van verhakselen of ver branden. In het kader van de landbouwstu- diedagen van de Zomeruniversiteit Zeeland zal op maandagavond 26 augustus a.s. een openbaar debat plaatsvinden over duurzaam samen gaan van landbouw, natuur en mi lieu. Als sprekers zullen optreden de heer H.C. van der Maas, voorzitter van de ZLM, en drs. F.W. Vera, werk zaam aan de Landbouwuniversiteit en ondertekenaar van het zgn. Wa- genings Manifest. Het debat staat onder leiding van mr. G.W. Smalle- gange en vindt plaats in de Aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Gratis toegangsbewijzen zijn te verkrijgen aan de ingang. De studiedagen van de Zomeruni versiteit op maandag 26 en dinsdag 27 augustus in Vlissingen staan zo als eerder vermeld in het teken van aanpassing en beeldvorming van de landbouw. De leiding ligt in handen van prof. dr. J. de Veer. Op maan dag wordt o.a. een inleiding gehou den door ir. W.L.A.G. Tacken, direkteur van de DLV. Op dinsdag spreekt o.a. de heer E. Stoutmeijer, direkteur van de Stichting Public Re lations voor de land- en tuinbouw. De studiedagen worden gehouden in Brittania te Vlissingen. In de afgelopen week haalde het Zeeuwsvlaamse vlasbedrijf Van der Bilt de landelijke pers met de mede deling dat samen met Cebeco Han- delsraad een grote vlasorder met Rusland is afgesloten. Het gaat om de levering van 3500 ton, een hoe veelheid die te vergelijken is met de totale jaarlijkse produktie in Neder land. Met de order is een bedrag van ruim 10 miljoen gulden ge moeid. Het vlas is bestemd voor een textielfabriek in de buurt van Moskou. Dit bedrijf met circa 20.000 werknemers, ligt praktisch stil door gebrek aan grondstof. De oorzaak is de afnemende vlasteelt in Rusland. Impuls De order is een belangrijke impuls voor de Nederlandse vlasnijverheid. De laatste jaren liepen de voorraden op doordat de vraag naar vlasvezel achterbleef bij de toenemende pro duktie Zo groeide het areaal van 3000 naar 5000 hectare Ook ande re Westeuropese landen breidden hun produktie uit. Van der Bilt is al jarenlang aktief in Rusland. Het bedrijf heeft goede handelscontacten opgebouwd. Di rekteur Mark van der Bilt is uiterst tevreden over de samenwerking met Cebeco. "Zij hebben de capaci teit om dit soort grote projecten op een adequate wijze te behandelen. In Rusland is de laatste jaren nogal wat veranderd. Zij werken daar nu met verschillende exportorganisa ties in plaats van één grote centrale organisatie, zoals voorheen. Cebeco Horti Trade is een bedrijf, dat in deze struktuur aan de Nederlandse kant goed werk doet", aldus Van der Bilt. In het contract met Rusland staat onder andere dat het vlas in ver schillende havens kan worden aan gevoerd. Dat blijkt nu goed te werken. De Baltische havens Riga en Tallin zijn afgesloten. Leningrad is nog open. Ook is vastgelegd dat het vlas met Russische schepen ver voerd wordt. Het grootste probleem is of er voldoende schepen zijn om het resterende deel van het vlas in Rusland te krijgen en het binnen landse transport in de Sovjet Unie. Optimisme Volgens Mark van der Bilt speelt de order naar Rusland al vele maanden. "Ik was hier al mee bezig, toen er berichten verschenen over overpro duce en beperking van de inzaai. Daarom heb ik deze berichten met de nodige reserves bekeken. We moeten ook in moeilijke tijden opti misme blijven uitstralen en hard werken om nieuwe afzetmarkten te vinden", aldus Van der Bilt. De provincie Zeeland wil de proef boerderij Rusthoeve de komende ja ren blijven subsidiëren. Gedeputeerde Staten stellen voor tot en met 1995 een jaarlijkse subsi die van 60.000 gulden beschikbaar te stellen. Dit onder voorwaarde dat het bedrijfsleven tenminste eenzelf de bedrag op tafel legt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 1