Staat van herkomst en bestedingen van middelen Brabant beloont milieu- voorzieningen boeren Vermogensbelasting mede oorzaak van zware belastingdruk M.J.F. Moison 25 jaar assistent accountant Accountantsunie ZLM w Sociaal onomisc Voorlichting Retourplicht S. Feijtel nieuwe SE V-er voor Walcheren en Noord-Beveland Nieuwe looncijfers In de meeste accountantsrapporten treft u naast een balans en een re sultatenrekening een staat van her komst en besteding van middelen aan. Velen zijn niet op de hoogte van het bestaan van zo'n staat, nog meer mensen weten niet wat ze er mee aan moeten. Wilt u weten wat de bedoeling er van is, lees dan verder. Balans Het meest bekend is de balans. De balans geeft een overzicht van de fi nanciële positie van het bedrijf op een bepaald moment. Een balans is altijd in evenwicht. Links op de ba lans komt te staan waar de midde len aan zijn besteed (aktiva), rechts komt te staan waar de middelen vandaan komen (passiva). De passi va zijn te onderscheiden in eigen vermogen en vreemd vermogen (zie voorbeeld). Voorbeeld (vereenvoudigd): aktiva (bezittingen) grond 10 ha f 120.000,- vorderingen f 100.000,— machines f 75.000,— kas f 1.000,- totaal f 296.000,— passiva (schulden) eigen vermogen f 200.000,— vreemd vermogen: - langlopend f 50.000,— - kortlopend f 46.000,— f 296.000,- ResuKatenrekening Er is een samenhang tussen de ba lans en de resultatenrekening. De resultatenrekening, ofwel de winst en verliesrekening, geeft weer de toename (of afname) van het eigen vermogen in een bepaalde periode als gevolg van bedrijfsaktiviteiten. Daarnaast vinden er privé- aktiviteiten plaats. Deze hebben geen invloed op de resultatenreke ning, wel op het eigen vermogen. Er wordt geld aan het bedrijf onttrok ken voor de huishoudelijke uitgaven en betaling van privé-belastingen. Het eigen vermogen neemt daar door af. Storting van kinderbijslag verhoogt het eigen vermogen. Staat van herkomst en besteding van middelen Tot slot kennen we de staat van her komst en besteding van middelen. Wat is de relatie tussen deze staat en de resultatenrekening en de ba lans? De resultatenrekening geeft weer de verandering van het eigen vermogen als gevolg van bedrijfsak tiviteiten in een bepaalde periode. De staat van herkomst en besteding van middelen geeft de verandering van de samenstellende delen van het eigen vermogen weer door mid del van de herkomst en besteding van middelen. De staat van her komst en besteding van middelen wordt meestal zodanig gepresen teerd dat we kunnen aflezen of het werkkapitaal is veranderd. Het werkkapitaal is de netto investering die nodig is om het be drijf gaande te houden. Het werkka pitaal bestaat onder andere uit de kasmiddelen, de te betalen rekenin gen, vorderingen en voorraden. Kortom het werkkapitaal is het ver schil tussen wat op vrij korte termijn beschikbaar is aan financiële midde len en wat op korte termijn beno digd is. Als het werkkapitaal in een bepaalde periode aanzienlijk veran dert, kan het zinvol zijn bij te sturen. Voorbeeld (vereenvoudigd): Herkomst Afschrijvingen f 16.000,— Overige privéstortingen f 9.950,— winst bedrijf f 57.500,— totaal herkomst f 83.450,- Bestedingen Investeringen f 20.000,- Overige aflossingen leningen f 1 5.000, - prive-opnamen f 45.850,- totaal bestedingen f 80.850,- 8- Toename werkkapitaal is totaal her komst f 83.450,—) min totaal bestedingen (f 80.850,— is f 2.600,-. Sla uw accountantsrapport er eens op na en kijk of u de genoemde za ken kunt terugvinden. J.L. Mieras Voor drie sektoren bloembollenbe- drijf, boomkwekerij en cultuurtech nische werken gelden vanaf 1 juli nieuwe looncijfers. In zijn algemeenheid omvatten de wijzigingen van de lonen per 1 juli 1991 een initiële verhoging van 1,25% en een prijscompensatie van 1,0%, met uitzondering van cultuur technische werken die een prij scompensatie van 0,7% fyeeft. Daarnaast zijn voor enkele funktie- klassen nog afzonderlijke aanpas singen in de bedragen aangebracht. Het ministerie van Economische Za ken wil zich sterk maken om de ne gatieve gevolgen voor exporteurs van de Duitse verplichting tot het terugnemen van transportverpak king te voorkomen. De verladersor ganisatie EVO heeft dit vernomen tijdens een gesprek op het ministe rie, in reactie op een brandbrief aan minister Andriessen. De EVO heeft in het gesprek op het ministerie gesteld dat de nieuwe Duitse regels uitwerken als een on aanvaardbare handelsbelemmering. Duitsland zou zijn verordening moe ten uitstellen. Per 7 augustus treedt in dienst bij de ZLM als SEV-er voor het rayon Walcheren en Noord-Beveland Se- bastiaan Feijtel. Hij volgt de heer A.F. van Rozen op. Sebastiaan is geboren in Wemeldin- ge en is na het bellen van zijn pro- paedeuae van de H.A.S. doorgestroomd naar de Landbouw Universiteit te Wageningen. Daar heeft hij Agrarische Economie gestudeerd, met als hoofdrichting bedrijfseconomie. Tijdens zijn studie heeft hij o.a. stage gelopen aan de Universiteit van Londen, waar hij on derzoek gedaan heeft naar plant- systemen in de fruitteelt. Als afstudeervak heeft hij, in sa menwerking met het LEI in Den Haag, een onderzoek gedaan naar de (economische) perspektieven van en EKO-vollegrondsgroenteteelt- bedrijven. Een tweede afstudeervak was bij het kweek- en zaadbedrijf Van der Have te Kapelle. Daar heeft hij zich bezig gehouden met de strategische planning voor de mais-divisie. Hij is afkomstig van een fruitteeltbe- Sebastiaan Feijtel drijf te Wemeldinge. In de laatste ja ren heeft hij regelmatig thuis op het ouderlijk bedrijf meegewerkt. Hij hoopt snel een prettige relatie met de agrariërs en hun gezinsleden op Noord-Beveland en Walcheren op te bouwen. J.A.M. Withagen Hoofd SEV/ZLM Milieuvriendelijke voorzieningen bij renovatie of nieuwbouw van stallen in Noord-Brabant worden in de toe komst beloond. Boeren die dat doen, zullen de eerste tien jaar niet worden lastig gevallen door ge meenten die verscherpte overheids- normen willen toepassen. Het dit jaar door de provincie opgerichte toetingsbureau voor stallenbouw moet daarop toezien. Het bureau geeft ook certificaten af aan boeren die milieuvriendelijke voorzieningen treffen, waarvan op demonstratiebedrijven is gebleken dat ze goed werken. Er is al een groot aantal technische oplossingen om de ammoniakemissie in de stal len terug te dringen gereed voor ge bruik in de praktijk. Het toetsingsbureau voor stallenbouw is een gezamenlijk initiatief van de provincie Noord-Brabant en het landbouwbedrijfsleven. Op deze wijze kan volgens GS een groot deel van de mestproblematiek door de individuele boer - op vrijwil lige basis - worden opgelost. Enthousiast Het provinciebestuur hoopt dat dit jaar al de eerste certificaten kunnen worden uitgereikt. Voor die tijd moet overigens nog veel overleg met het landbouwbedrijfsleven wor den gevoerd. NCB-voorzitter A. La tijnhouwers is enthousiast over de plannen van de provincie, vooral omdat deze op basis van vrijwillig heid zijn. Wel hoopt hij dat de ge meenten zich aan hun woord houden. De heer M.J.F. Moison bereikt op„1 augustus a.s. een mijlpaal. Dan staan we met hem stil bij z'n 25-jarig jubileum als assistent ac countant. Een gedeelte van deze pe riode is hij werkzaam geweest op het accountantsbureau Lambert uit Goes dat ruim 12 jaar geleden door ons kantoor is overgenomen. Het werk van de heer Moison bestaat in hoofdzaak uit het opma ken van jaarstukken en het verzon gen van belastingaangiften en alles wat daarmee samenhangt voor een groep cliënten uit het midden- en klein bedrijf. Dat betekent een voort zetting van z'n werkzaamheden verricht op het bureau Lambert. Al die jaren heeft hij zich op juiste wijze van z'n taak gekweten. Graag feliciteren wij hem met dit jubileum en voegen de wens daarbij dat hij nog geruime tijd z'n werk zal kun nen voortzetten. J. Spijk M.J.F Moison De wet op de vermogensbelasting brengt met zich mee dat de aanwe zigheid van vermogen tot belasting heffing leidt. Dat komt omdat vermogen wordt gezien als een zelf standige factor van draagkracht. De wet bevat een regeling die in houdt dat er in totaal aan inkom stenbelasting en vermogensbelasting niet meer be taald moet worden dan 80% van het belastbare inkomen. Dat is de zogenaamde anti-cumulatieregeling. De regeling berust op de gedachte dat de vermogensbelasting voldaan moet kunnen worden uit op brengsten. De belastingen moeten zijn te bestrijden uit het inkomen. De toepassing van de regeling komt in het bijzonder aan de orde bij be lastingplichtigen met een betrekke lijk groot vermogen dat een bescheiden rendement oplevert en die verder niet over andere bronnen van inkomen beschikken; ook in si tuaties waarin het vermogen wel normale opbrengsten geeft, maar als door andere oorzaken het inko men laag is of zelfs negatief, bij voorbeeld bij verlies uit onderneming, kan de .regeling van betekenis zijn. Sommige belastingplichtigen verla gen periodiek hun belastbaar inko men of brengen dat zelfs terug tot nihil. Zij doen dat door bijvoorbeeld af te zien van salaris. In het bijzon der directeuren/grootaandeelhou ders plegen dat wel te doen. Zij bereiken daarmee dat in die jaren minder of helemaal geen vermo gensbelasting moet worden be- taald. Het kabinet is nu bezig om aan dit wat men noemt ongewenst gebruik een einde te maken. De re gering wil dat doen door het belast bare inkomen van een directeur/grootaandeelhouder in bo venbedoelde gevallen zodanig te herrekenen dat in ieder geval 1% van de waarde van zijn aandelen in de onderneming als vergoeding voor zijn arbeid en aandelen te za- men in aanmerking wordt genomen. De werkgeversbonden VNO en NCW hebben kritiek op deze aan pak. Zij vinden dat aan het waarom van het minder gewenst gebruik volledig voorbij wordt gegaan. On dernemingsgebonden vermogen zou geheel van vermogensbelasting moeten worden vrijgesteld. Vermogen dat in een onderneming is vastgelegd is niet vrij besteed baar. Tot nu toe geldt ten aanzien van het in een onderneming belegde vermogen slechts een gedeeltelijke vrijstelling. De over het vermogen dat in een onderneming is vastge legd, verschuldigde vermogensbe lasting moet de directeur/grootaandeelhouder uit zijn netto-inkomen betalen. Dat geld moet uit de onderneming worden gehaald. Het gaat dan om een be drag uit de onderneming dat onge veer vier maal de te betalen vermogensbelasting kan bedragen. Dat komt omdat over de winst uit zijn onderneming eerst vennoot schapsbelasting en daarna over het uitgekeerde bedrag - dividend - nog inkomstenbelasting moet worden betaald. De vermogensbelasting is hier zeker niet te bagatelliseren. Rustend landbouwers Maar ook in andere gevallen kan de vermogensbelasting mede oorzaak van zware belastingdruk zijn. We denken bijvoorbeeld aan onze rustende landbouwers die hun gron den verpachten. Ook zij komen pas in aanmerking voor teruggaaf van vermogensbelasting voor zover die belasting samen met de inkomsten belasting hoger is dan 80% van het belastbare inkomen. De regering die het percentage van 80 nu op 75 wil brengen zou de blik hier wat meer op België moeten richten. Dat land kent immers helemaal geen vermo gensbelasting. J. Spijk AA

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 4