Bedrijfsverzorging Zeeland ziet vraag en aanbod groeien Eten op je eigen Oud-landbouwvoorlichter schreef boekje over gewasbescherming Hobaho's Buitenhof toont bloeiende zomerpracht de aaltjesbestrijder bij uitstek Jan Scheele: we bouwen goede naam op yeie Mtojtend De VBAZ, kortweg de Bedrijfsver zorging in Zeeland, staat goed op de rails. Die konklusie kan worden ge trokken na anderhalf jaar funktione- ren van de nieuwe vereniging, ontstaan door samenvoeging van de regionaal werkende bedrijfsver- zorgingsdiensten. "Na het eerste jaar met de nodige aanloop- en aan passingsproblemen zijn we in rusti ger vaarwater gekomen. De VBAZ raakt steeds beter bekend en is be zig een goede naam op te bouwen", aldus algemeen sekretaris Jan Scheele. "Door de fusie heeft de organisatie meer mogelijkheden gekregen om aan de vraag vanuit de agrarische en aanverwante sektoren te kunnen voldoen. In een grotere organisatie hoef je minder snel nee te verkopen. Bovendien kun je ook beter inspelen op de vraag naar specialistisch werk. Je hebt een breder areaal mensen waaruit je kunt putten". De VBAZ wil in haar dienstverlening zo goed mogelijk aansluiten op nieuwe ontwikkelingen in de land en tuinbouw. Zij doet dat door haar bedrijfsverzorgers en soms ook oproepkrachten in staat te stellen zich bij te scholen. De Vereniging stimuleert het volgen van kursussen en het bezoeken van praktijkmidda gen. Ook wordt in een enkel geval medewerking verleend aan een ge richte opleiding voor specifiek werk op een bedrijf. Dat komt zowel de betreffende ondernemer als de be- drijfsverzorger ten goede. Klauwverzorging Als voorbeeld noemt Jan Scheele het specialisme klauwverzorging. "We hadden één opgeleide klauw- verzorger in dienst. Dat is eigenlijk te weinig. Toen zich een tweede man meldde, die belangstelling had voor dit werk, hebben we hem de kursus rundveepedicure in Oenkerk (Friesland) laten volgen. En dat heeft zijn nut al ruimschoots bewe zen. We zijn in dit specialisme als VBAZ minder kwetsbaar geworden. Bankfusie. Recentelijk maakten de bestuurscolleges van de Zuid- Bevelandse Rabobanken Driewegen en 's-Gravenpolder bekend, dat zij het voornemen hebben uitgespro ken om te komen tot een fusie. Als streefdatum voor de fusie geldt 31 december 1991. Voor het daadwerkelijk tot een fusie komt, zal hierover eerst in de Alge mene Vergaderingen van beide coö peratieve banken een besluit moeten worden goedgekeurd. Met het samenvoegen van de beide banken ontstaat er een combinatie met een gezamenlijk balanstotaal van f 140 miljoen. Jan Scheele Dit is een voorbeeld waaruit blijkt dat je in een grotere organisatie meer kunt doen dan in een kleine". De vraag naar bedrijfsverzorgers en oproepkrachten neemt nog steeds toe. Vooral in drukke tijden komen de werkverdelers mensen te kort. Een voordeel van de fusie is dat nu ook een beroep kan worden gedaan op mensen uit andere regio's. De VBAZ werkt met vier werkverdelers uit de kringbesturen en twee full time werkverdelers, namelijk één in Zeeuws-Vlaanderen en één op de Bevelanden. De laatste neemt zono dig ook aanvragen uit Schouwen, Tholen en St. Philipsland voor zijn rekening. Het streven is om op ter mijn in de hele provincie met full time werkverdelers te gaan werken. Andere sektoren Hoewel de VBAZ een puur agrarisch initiatief is, wordt toch slechts een derde deel van het werk op agrari sche bedrijven gedaan. In 1990 be trof het in totaal 27.000 uren agrarisch werk. Ruim 30.000 uren werden gewerkt in aanverwante sektoren (groenvoorziening, water schappen, loonbedrijven, campings) en ruim 32.000 uren voor derden, vooral konstruktiebedrijven en in mindere mate aannemers. Jan Scheele is blij dat er buiten de agrarische sektor veel interesse bestaat voor het inschakelen van VBAZ-krachten. "Men ziet onze mensen graag komen. Het zijn wer kers, die van aanpakken houden en weinig op de klok kijken. Voor de VBAZ is het een goede zaak dat niet-agrarische sektoren van onze diensten gebruik maken. Andere sectoren betalen hogere uurtarieven dan agrarische leden, zodat we de tarieven voor de boeren kunstmatig laag kunnen houden". Hoewel de gevolgen van de nieuwe EG-landbouwpolitiek moeilijk in te schatten zijn, verwacht Jan Scheele dat er steeds meer werk op de VBAZ af komt. Hij signaleert dat vooral de behoefte aan gespeciali seerde krachten toeneemt. Reden waarom de VBAZ veel waarde hecht aan (bij)scholing van zijn me dewerkers. Anderzijds zal door de moeilijke situatie in de land- en tuin bouw het aanbod van arbeidskrach ten toenemen. Steeds meer boeren zoeken er naast hun bedrijf een baan bij. Wegvallende subsidie Een minder prettig bericht is dat de Bedrijfsverzorging in Nederland niet is ontkomen aan de bezuinigingen. Via het O. en S.-fonds mocht de Be drijfsverzorging tot nu toe rekenen op f 5,2 miljoen subsidie per jaar. Daarvan kwam f 80.000,— bij de Zeeuwse Bond voor Bedrijfshulp te recht. De subsidie kwam ten goede aan de reduktieregeling bij arbeids ongeschiktheid, dus voor vervan ging bij ziekte of ongeval. Ondanks dat deze geldbron wegvalt, wil de VBAZ de reduktieregeling in stand houden. Men denkt nog een tijd te kunnen putten uit de bestaande re serves, maar daarnaast zal wellicht ook de eigen bijdrage omhoog moe ten. ','De bedrijfsverzorging is ont staan uit solidariteit tussen de boeren. Nu zal moeten blijken dat die solidariteit nog steeds bestaat", aldus Jan Scheele. Honderden soorten gladiolen, dahlias, lelies en vaste planten. "De Buitenhof" keurtuin van sierge wassen van Hobaho veiling en in- en verkoopbureau van bloembollen, -knollen en vaste planten in Lisse toont deze zomer weer honderden soorten zomerbloeiende gewassen. Op de 1,6 ha. grote tuin van Sierge wassen zijn bij elkaar zo'n 1.600 va riëteiten zomerbloeiers te bewonderen in gladiolen, lelies, iris sen, dahlias, vaste planten en zelfsnarcissen. Vooral de collec tie vaste planten baart opzien. Ruim 1.260 soorten staan ter beoordeling van de professionele handelaar, te ler en bloemproducent. In de collec tie vindt u ook een grote sortering zomerbloemen van zaad geplant. De keurtuin is gelegen aan de Westelijke Randweg in Lisse en da gelijks geopend van 08.00 - 17.00 uur (in het weekend van 10.00 - 17.00 uur) en gedurende het nade rende dahlia-bloeiseizoen is "De Buitenhof" 7 dagen per week ge opend van 08.00 uur tot zonson dergang. In de Groene Reeks van Uitgeverij Terra is onlangs het boekje Gewas bescherming in de akkerbouw ver schenen. Het is geschreven door de heer P. Verhage uit Goes, een goede bekende voor veel Zeeuwse land bouwers. Hij werkte 40 jaar bij de Landbouwvoorlichting in de provin cie Zeeland. Zijn vertrek uit actieve dienst in 1986 betekende geen af scheid van zijn vroegere professie. Uitgeverij Terra zag in hem de juiste man om een gedegen voorlichtings boekje te schrijven over de gewas bescherming in de akkerbouw. De auteur constateert in zijn voor woord dat de behoefte aan voorlich ting in de moderne agrarische bedrijfsvoering toeneemt. Steeds meer zullen de boeren daarbij ge bruik maken van de computer. Ver hage: 'de computer is een uitstekend hulpmiddel, maar kan niet alles vertellen. Hij kan slechts compacte informatie geven. Mijn boekje is bedoeld om de nodige achtergronden te geven door mid delen en mogelijkheden op een rij te zetten, voor- en nadelen te noemen en nuttige aanwijzingen te geven. Kant-en-klare receptuur heb ik op een enkele uitzondering na achter wege gelaten'. Praktijk Uit het boekje is goed af te lezen dat Verhage 40 jaar in de praktijk van de landbouw heeft meegedraaid. Hij is er in geslaagd theorie en praktijk tot een hanteerbaar verhaal samen te voegen. Het boekje leest prettig en is overzichtelijk samengesteld. Toch kan de vraag worden gesteld of het uitgeven van een boekje over gewasbescherming geen hachelijke zaak is nu het Meerjarenplan vers van de pers gerold is. Verhage heeft daar een duidelijk antwoord op. 'Mijn boekje is geschreven in dezelf de geest als het Meerjarenplan. Het houdt er rekening mee dat de land bouw fors terug moet in het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen. Het beschrijft daarom hoe je op een verantwoorde manier kunt ingrijpen in de toepassing van middelen. Daarom denk ik dat het een aktueel boekje is. Ook al konden de meest recente gegevens uit het Meerjaren plan niet meer worden verwerkt, toch blijft er genoeg informatie over, waar de boeren mee uit de voeten kunnen'. Verhage noemt in dit verband met respect de naam van dr. W.H. van Eek van de P.D. in Wageningen, die in de laatste fase zijn werk van ter zake kundig commentaar heeft voorzien. Het boekje Gewasbe scherming in de akkerbouw telt bij na 200 pagina's, is verluchtigd met foto's en kost f 29,50. ":v i - 1HBBHWB8WSSEHBBB Tel. 01102-47911* D.J. VAN DER HAVE B.V. 4420 AA KAPELLE Midas Dekkers heeft in opdracht van Het Nederlands Zuivelbureau een boekje voor (toekomstige) ka merbewoners geschreven over voe ding onder de titel 'Eten op je eigen'. Er zijn voor de beginnende koker ook lekkere, makkelijke en niet te dure recepten opgenomen. De informatie van Dekkers gaat over het hoe en waarom van goede voe ding, over eten kopen en bewaren, koken, kookgerei en drinken. Hij schrijft daarover op zijn eigen, ken merkende wijze: 'Van eten op zich word je niet wijzer, maar het helpt wel, als je onder het eten maar leest. In dit boek bijvoorbeeld; het handige is dat je dan meteen een heleboel recepten tegenkomt'. Lichaam loopt erop 'Geen dag kun je zonder eten', aldus Dekkers. Je lichaam loopt erop. Een boterham met kaas geeft je de ener gie om een half uur te wandelen, tien minuten ruzie te maken of twee uur piano te spelen. Koken is nodig: 'alleen mensen zijn eerst met potten en pannen in de weer voor ze aan het eten kunnen. De mens is het enige dier dat kookt'. Onder eten kopen verstaat hij het eten in een restaurant of het afhalen bij de chinees of de snackbar: "de afhaalhollander". Brood bakken of slagroom kloppen noemt Dekkers "eten opblazen" en onder de titel "eten smeren" gaat hij in op het maken van sauzen en mayonaise. Bij het onderwerp 'drinken zetten' geeft hij de volgende tip: 'als je je geld en het milieu wilt sparen vul dan een fles met gewoon leidingwa ter en zet het in de koelkast. Een uur later smaakt het opvallend naar bronwater. Van het uitgespaarde geld koop je een pijpje pils of glaasje cola, dan kom je toch aan je bub beltjes. Of je koopt melk'. Het boekje is voor f 4,95 te koop in de boekhandel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 8