Uit de praktijk Lamsoren en zeekraal, groenten van de toekomst De boer zijn 'geld' ligt op het 'veld' ROT IN AARDAPPELEN Plant- en oogstschema's danig verstoord Inkomenstoeslag biedt geen soelaas Het weer op SCHOUWEN- DUIVELAND laat net als overal in Zeeland veel te wensen over. Echt zomer wil het niet worden, het is te koud en vooral te nat. Gelukkig valt er niet meer zoveel neerslag als vori ge week. Van veel schade horen wij elders in de provincie. Schouwen- Duiveland is er goed tussendoor ge scharreld. Hagel is er bij mijn weten niet van betekenis gevallen. Plaatse lijk wel flinke regenbuien maar geen enorme hoeveelheden waardoor grote schade is aangericht. Vanzelfsprekend is er door de aan houdendheid van de buien wel eni ge schade in enkele gewassen. Vooral vlas is er nogal wat plat geslagen. Dat zal flinke oogstproble- men opleveren. Gerst is op sommige percelen ook wat gaan lig gen. Regenplekken zijn er te zien in de erwten en suikerbieten. Vooral de erwten voor de conserven heb ben nogal veel last van de nattig heid. De snijmais is wel erg klein, een enorm verschil met vorig jaar. Het zal mij benieuwen of daar nog een redelijke opbrengst van zal ko men. De verhalen over korrelmais zullen dit jaar ook anders klinken. Op veel percelen aardappelen en bieten zie je nu wat onkruid er door heen komen. Een laatste onkruid- bestrijding met aanaardmessen in de bieten of met kappen spuiten in de aardappelen is noodgedwongen achterwege moeten blijven. Wij zul len dit jaar maar moeten leven met wat meer onkruid in de aard appelen. Distels dienen wel verwijderd te worden. Er is nog steeds een distel verordening! Toch zie ik vooral langs dijken en bermen op sommige plaatsen distels in bloei staan. Mijn indruk is dat wij met zijn allen een beetje met deze regel aan het slof fen zijn. De plaatselijke veldwachter is er niet meer en de politie vandaag aan de dag prikt zich zeker ook niet aan de distels. Indien wij zelf niet wat actiever hier tegen aan gaan zal het met de distelverordening snel zijn gedaan denk ik zo. Terwijl in Den Haag het sociale verzekeringsstelsel op zijn grond vesten schudt, is men in Brussel be zig de voedselbergen te slechten. Dreigende taal laten de vakorganisa ties horen. Het komt op mij allemaal wat onwerkelijk over. Ons verzeke ringsstelsel, wat wijd en zijd ver maard is om zijn soepelheid, wat aanpassen, hier en daar beter dicht timmeren en om misbruik te voorko men en wat meer verantwoordelijk heid leggen bij de mensen zelf moet toch kunnen. De voorstellen hierover staan in schril contrast met de voorstellen van de EG-commissie. Hier wordt een bevolkingsgroep echt de dupe van. Vooral mensen die altijd goed hun best hebben gedaan en een ef ficiënt bedrijf hebben. Helaas is de landbouw slechts een kleine bevol kingsgroep die sterk aan betekenis, vooral de lobby, heeft ingeboet. De burger denkt anders en ook het Europese parlement gaat mee in die trend. Aanhoudend wijzen op de ge volgen voor de samenleving in zijn geheel zal noodzakelijk zijn. Veel meer nog moeten wij benadrukken dat ook bijvoorbeeld de plaatselijke aannemer, de smid of uw leveran cier van zaaizaad of graanverwer- kend bedrijf wordt meegezogen in een achteruitgang. Meer cijfermate riaal van het LEI zou hierover alge meen bekend moeten worden. Ronduit vermakelijk vind ik het in dit kader dat sommige mensen zoals nu Eversdijk zich weer zo druk ma ken over de zeegroente die mogelijk op de binnendijkse zoute gronden zouden kunnen groeien. De stich ting die zich hier mee bezig houdt streeft er naar 2 miljoen gulden los te peuteren aan overheidssubsidie. Zeekraal, lamsoren en zeekool, de groenten van de toekomst, als je de heren mag geloven. In plaats van aanvoer van zoetwater komt er dan mogelijk toch nog aanvoer van zout water Wat een perspectief. Dat het 'weer' de boer is, en dat het 'geld' van de boer op het veld ligt, is dit jaar zonder meer van toepassing. De uitvallen van de natuur in de vorm van te koud, te droog, te nat, te heet, stormwind of hagelbuien, alle uitschieters waren van toepas sing. ALTEN A-BIESBOSCH heeft gelukkig niet de meest extreme uit vallen van Moeder Natuur te verdra gen gekregen. Het gaat gelukkig op dit moment niet verder dan 'te nat'. Wie een kijkje heeft kunnen nemen in het extreem getroffen hagelge- bied van Zeeuws-Vlaanderen zal moeten erkennen dat de natuur op een vreselijke manier kan toeslaan. Er zijn daar percelen te vinden waar 80% van de bovengrondse gewas- delen door de hagel zijn wegge vaagd alsof er een klepelhakselaar zijn werk heeft gedaan. Moge het dan zijn dat een goede hagelverze- kering veel pijn kan verzachten, de gedupeerden zullen als plantente- lende ondernemers de schrik in de benen blijven zitten. De toekomst van de agrarische on dernemers is er de laatste tijd niet duidelijker, laat staan rooskleuriger op geworden. Frustrerend is dat de media de halfvoldragen plannen van het Europees landbouwbeleid bij verantwoordelijke politici weten te ontfutselen en hiermee de boer op gaan, waardoor bereikt wordt dat tegenakties geen kans hebben om dat geen enkel plan is afgerond en voldoende serieus is te noemen. De agrarische ondernemer heeft ge noeg aan de zorgen van alledag en kan slechts hopen dat de politiek de basis van zijn bestaan niet ten gron de zal richten. Nu in Nederland de periode van va kantierust is ingegaan begint in de akkerbouw de periode van inspan In West-Brabant zijn plaatselijk in aardappelpercelen rotte aardappe len gevonden, zo melden onze praktijkschrijvers. Ook in andere stre ken waar veel regen is gevallen zijn hier en daar al aardappelknollen in de grond verrot, onder andere (zie foto) in de omgeving van Rilland (foto: Anton Dingemanse). ning voor de oogst in zicht te ko men. Leek het aanvankelijk een vroeg jaar te worden, het tegendeel blijkt nu het geval te zijn. In voor gaande jaren was de graszaadoogst rond half juli voor een deel geruimd, nu moet de start nog op gang ko men. Goede opbrengsten zijn, ge zien het overtollige vocht, van de vroegste soorten nauwelijks te ver wachten. In de veehouderij gaat het ook in onze regio met het inkuilen en hooi en allesbehalve naar wens, en is het de kwaliteit die tenslotte het gelag moet betalen. De ruwvoederpositie in de veehouderij is nu wel zodanig dat het bijprodukt graszaadhooi uit de akkerbouw zijn weg naar de vee houderijsector wel zal vinden. Dat het sproeivliegtuig een onmisbare hulp bij extreem nat weer blijkt te zijn, is deze zomer weer eens bewezen. In gebieden waar omstandigheden of voorwaarden de inzet van het sproeivliegtuig niet mogelijk maak ten, zit men nu met de gebakken peren van extreem diepe rijsporen, wat steeds erger dreigt te worden en uit de hand kan lopen. Als de overheid nog enig begrip voor nij pende situaties in de akkerbouw wil opbrengen, zal zij het vliegtuigspui ten niet verder aan banden moeten leggen. Nu het Beheer- en Inrichtingsplan van het Nationaal Park de Bies- bosch zijn eindfase begint te nade ren, is het merkbaar dat de spanningen tussen degenen die na tuurontwikkeling voor staan en zij die het recreatieve medegebruik niet ingeperkt willen zien, oplopen. Er wordt geschermd met verstorende invloeden op de natuur door recrea tief medegebruik. Ook landbouw en jacht in en om het park zouden in negatieve zin het Park met versto ring beïnvloeden. Bewijsvoering van de zijde van natuurbeheer wordt niet geleverd. Het motto is: als je maar lang stellingen blijft verkondi gen willen goedgelovige mensen dat wel aanvaarden. Landbouw zal vol moeten houden mee te willen werken aan een Nationaal Park op voorwaarde dat het positief begrip wederzijds moet zijn. Wederom is de week gestart met wat regen. De neerslaghoeveelhe den variëren binnen de kring THO- LEN en ST. PHILIPSLAND zeer sterk, maar in zijn totaliteit is het overal erg nat. Op de pure akker bouwbedrijven geeft dat wat pro blemen met het bespuiten van de aardappelen. Veel bedrijven zijn dan ook weer overgeschakeld op het vliegtuigspuiten. Maar op de bedrijven waar de vroe gere rassen van roodzwenk en veld- beemd worden geteeld, is een droge periode ook zeer gewenst, nu de eerste percelen gemaaid zijn en de ze toch liefst na ongeveer een week gedorst moeten worden. Met wa terschade valt het momenteel nog wel mee, pleksgewijs is er wat schade, maar als de percelen goed gedraineerd zijn, is dat praktisch te verwaarlozen. Vooral een aantal per celen van BBL vertonen, vanwege een gebrekkige drainage, de nodige geel wordende plekken. Op het wat kleinere Thoolse bedrijf, met veel vroege aardappelen en bloemzadeq is het momenteel af zien. Door de vele regen en de gere gelde aanvulling is aardappelstrooien slechts zo af en toe mogelijk. Voor de rooidatum rooien was nauwelijks mogelijk en het onkruid begint ook flink zijn kop op te steken op percelen die reeds een aantal weken gerooid hadden moeten zijn. In deze percelen is soms ook al een flinke phytophthora aantasting waar te nemen. Dit van wege de wat minder intensief uitge voerde bespuitingen. Ook in de bloemzaden en vooral in die soorten waar geen of geen volle dige chemische onkruidbestrijding mogelijk is, vormt het steeds weer kiemend en opnieuw vastgroeiend onkruid een probleem. Tevens is het natte en donkere weer niet ideaal voor de zaadvorming van de vroege soorten. Terwijl de latere soorten ernstig verlaat in bloei zullen komen, waarbij het de vraag is of ze dan nog voldoende zaad zullen produce ren. Op de bedrijven met volle- grondsgroente worden plant- en oogstschema's danig verstoord, zo dat het aantal oogstpieken toe neemt, en dat is ook voor de kwaliteit weer niet bevorderlijk. Het stukgereden vroege aardappelland, vormt tevens een belemmering voor het telen van een tweede gewas. Al met al doet dit weer terugverlan gen naar de twee droge zomers die ons vooraf gingen. Toen kon men doen wat men wilde, al moest er soms water van elders aangevoerd worden. In MIDDEN- en OOST-BRABANT is er de laatste week binnen de melk veehouderij druk gespeculeerd wat de uiteindelijke voorstellen zullen zijn van MacSharry. Er lijkt inder daad opnieuw een quotumkorting te komen en prijsverlaging van zo wel zuivel als vlees. Graanprijsdaling is alleen voor de in tensieve veehouderij aantrekkelijk. Het is echter geld voor korte ter mijn. Wanneer er binnen de EG veel minder graan geproduceerd zal gaan worden, dan zal er meer geïm porteerd moeten worden. Inko menstoeslag als compensatie lijkt aantrekkelijk voor hen die daarvoor in aanmerking komen, maar deze biedt echter geen soelaas voor eventuele bedrijfsaanpassingen wel ke financiële investering vragen. Voor de overblijvers zal de concur rentie groter worden, dit omdat de uitdrijvers in de landbouw hun pro- duktiemiddelen zullen willen behou den. Dit vanwege de finahciële compensatie. Het enige waar minder over gespe culeerd is, is de weersgesteldheid. Veel gewassen zijn bezig de achter stand in te halen. Toch is de variatie in groei enorm groot. Laat gezaaide mais en bieten vertonen in de perce len zelf wel enig verschil maar ge middeld genomen staan ze er goed bij. De grasgroei is nu optimaal. Warme dagen en af en toe wat re gen. De hoeveelheid neerslag is plaatselijk nogal verschillend maar nergens is echt te weinig gevallen. Door dit groeizame weer is er volop aanbod van alles, dus voor je het weet zitten we weer met overschot ten te kijken. Zo zien we maar, over schotten zijn wel wat bij te sturen, maar zeer onvoorspelbaar. Vanaf de dijk is nog niets te zien. Groene blokken met een weelde rig gewas. Maar met de laarzen aan en het veld in, wordt het ver haal anders. Het lopen wordt zwaarmoedig door de laarzen die zich vast zuigen in de te natte klei. Tussen de aardappelruggen lopen nog straaltjes water. De grond is verzadigd en neemt het vocht niet meer op. Nog erger is het op de slempge- voelige gronden. Een verradelijk geel toont dat de gewassen te weinig zuurstof krijgen en a/s het ware een zekere dood sterven. In ons gewest is het teveel ge weest. Te vele millimeters geval len op korte tijd met daarop te warme dagen met als gevolg weer hevig onweer met plens buien. A/s boer moet je opti mistisch blijven, anders moet je dit vak niet kiezen en je vasthou den aan het gezegde 'wat de na tuur vernielt knapt het ook zelf weer op'. Ik weet het, het is geen echte troost a/s je knolselderij geel wordt en phytophthora in de aardappels zit, maar het is al dikwijls zo geweest dat we ons te veel zorgen maakten over te nat en te droog. Door de open wijdte van onze polders ligt de dijk geslingerd. Vroeger leek hij machtig en breed met z'n driedubbele bo menrijen aan weerskanten. Na dat de ziekte had toegeslagen zijn de hoge Canadese populie ren gerooid. En terecht want bij harde wind en storm was het een gevaarlijk gaan over de dijk. Direct werd er weer ingeplant. Maar geen strakke lijn meer. Al les groeit voor het vaderland weg. Stronken van oude gerooi de bomen schieten uit. Onkruid in allerlei vormen groeien wild door elkaar. Brandnetels hebben het recht de sterkste te zijn. Het is bush bush. Geen onderhoud meer, alles voor hazen, konijnen en fazanten. Dat heet 'natuur'. In een slikken- en gorzengebied is zo'n natuurlijke groei inderdaad mooi. Dat is bui tendijks. Binnendijks is het geor dend. Alles netjes in vakken verdeeld. Boeren proberen het onkruidvrij te houden. Polders liggen nog steeds veilig omringd door dijken. Waarom deze dijken niet teruggebracht werden in hun oude staat, is mij een raad sel. Wat is nu nog mooier dan een rechte bomenrij en met gras en schapen aan de dijk eronder.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 7