Teelt van zeegroenten komt stap voor stap dichterbij Buitengebied Middelburg puur agrarisch houden Overleg tussen 3 CLO en Zweedse landbouworganisaties Slagerij- en vleesmuseum op Flevohof Landbouwschap wil eenvoudige mestregels nieuwe diersoorten 'Alle beetjes helpen in de akkerbouw' Geslaagden Groene School Aardappelexport passeerde 1 miljoen ton Commerciële binnendijkse teelt van zeegroenten in Zeeland. Dat is het doel van de Stichting Mariene Cul tures Oosterschelde, die maandag een plan presenteerde om aan de zuidkust van Schouwen een proef veld van maximaal 4 ha aan te leg gen voor de teelt van zoutminnende planten, waarvan de zeeaster - in Zeeland beter bekend als lamsoren - de belangrijkste is. 'Het vierde gewas is het zeker niet. Maar elke nieuwe mogelijkheid voor de akkerbouw is welkom', aldus oud ZLM-voorzitter A.J.G. Doeleman, die de landbouw vertegenwoordigt in het stichtingsbestuur. Als de proef slaagt zal het areaal zeegroen ten in Zeeland zeker geen honder den, maar hooguit 20 ha kunnen omvatten. De vraag naar schor groenten stijgt weliswaar, maar het blijft een exclusieve delicatesse. 'Voor de akkerbouw geldt dat alle beetjes helpen', aldus drs. Eversdijk. Hij presenteerde maandag j.l. het plan als voorzitter van de Stichting. Eversdijk deelde mee dat de Stich ting Marine Cultures Oosterschelde momenteel in onderhandelingen is over het gebruik van landbouw grond aan de zuidkust van Schou wen voor het aanleggen van de proefvelden. De Grontmij heeft loka- tiesstudies verricht op zeven plaat sen op Schouwen en twee op Tholen, waar voldoende kwel aan wezig is om te kunnen bevloeien. Uiteindelijk bleken twee lokaties te voldoen aan de meest ideale om standigheden. Het zijn binnendijkse percelen in de Schelphoek en nabij Lijst geslaagden van het leerlingstel sel akkerbouw 1990/1991: Jac. Bo- gers, Woensdrecht; Werner Boonman, Nisse; Maarten Goeree, Driewegen; Adriaan Guerand, St. Kruis; Sjaak Peter Joossen, Oost- dijk; Ab Kievit, Kruiningen; Adriaan Langebeeke, Vrouwenpolder; Ro nald Mei, Hengstdijk; Arjoan Mou wen, Standdaarbuiten; Johan Poppe, Oostkapelle; Johan Verhulst, Geersdijk; Peter de Vos, We- meldinge. Leerlingstelsel akkerbouw-assistent: Richard Westplate, Wolphaartsdijk. Leerlingstelsel landbouwmachinist: David Tange, Vlissingen. Praktijkgetuigschrift: Akkerbouw: Frank de Bruijn, Hulst. Landbouwmachinist: Luc Verstrae- te, Absdale. Diploma N.I.L.-lassen: Maarten Goe ree, Driewegen; Richard Westplate, Wolphaartsdijk. Drs. H. Eversdijk het Pikgat op Schouwen. Kwel- schermen, een stelsel van buizen, moeten zorgen voor voldoende toe voer van zout en helder Ooster- scheldewater. Effecten De Grontmij heeft ook gekeken naar de effecten van schorgroententeelt op de aangrenzende percelen, zowel natuur- als landbouwgronden. Deze zijn zonder meer gunstig te noemen. Op de aangrenzende landbouwper- celen zal de kwel door plaatsing van de kwelschermen zelfs afnemen. Zowel op teelttechnisch als op mar ketinggebied is al het nodige onder zoek gedaan naar de teelt van zeegroenten. Een eerste proef in de Bathpolder heeft niet tot commer ciële resultaten geleid. De praktijk proef op Schouwen heeft volgens voorzitter drs. Eversdijk wel degelijk perspectief. De eerste kleinschalige proeven zijn geslaagd. Reden waar om nu een groter proefveld in ex ploitatie wordt genomen. Het experiment is vooral bedoeld om de teelt te optimaliseren door middel van veredeling. Gestreefd wordt naar een uniform en hetero geen produkt. Een van de adviseurs op dit terrein is de direkteur van de Kon. Mij. de Wilhelminapolders, de heer S. Duvekot. Daarnaast moet de economische haalbaarheid van de teelt verder worden onderzocht. Ook op dit gebied is de Stichting re delijk optimistisch. Veiling Breda De veiling Breda (RBT) wil de pro- dukten op de markt brengen en heeft inmiddels al een smakelijke folder over lamsoor en verse zee kraal uitgebracht. Behalve lamsoor en zeekraal denkt men ook snijbiet en zeekool te kunnen gaan telen. De oogstperiode van de gewassen valt tussen begin april en eind septem ber. Als de proef slaagt, zal overi gens niet de Stichting, maar een agrarisch bedrijf als 'uitbater' gaan optreden. Het Landbouwschap heeft minister Bukman gevraagd om de mestregel- geving voor eenden, pelsdieren, ko nijnen, schapen en geiten zo eenvoudig mogelijk te houden. Hoe wel deze diersoorten maar een klei ne bijdrage leveren aan de totale mestproduktie dreigt de regelgeving toch veel administratieve rompslomp mee te brengen voor zo wel de boeren als het Bureau heffin gen in Assen. Bij het onder de mestwet brengen van nieuwe diersoorten wil minister Bukman 31 december 1990 als re ferentiedatum hanteren. Volgens het Landbouwschap geeft deze da tum in de schapenhouderij geen De Stichting denkt dat de Zeeuwse schorgroenten een uitstekend ex- portprodukt zijn. Drs. Eversdijk sprak op de persconferentie zelfs over een 'nieuw produkt uit Zee land, dat over de hele wereld zal gaan'. Er is een groeiende vraag naar deze delicatesse, met name uit de wat meer exclusieve restaurants. De consumentenprijs ligt momen teel op 6 a 8 gulden per pond. Die prijs zal door een wat grootschaliger teelt nauwelijks veranderen. Zee groenten moeten en kunnen geen bulkprodukten worden. Ook in ontwikkelingslanden komen de gewassen voor, zelfs op ruime schaal, maar daar hebben ze weinig eiwitten en vitaminen. Export vanuit het deltagebied naar deze landen behoort tot de mogelijkheden, aldus drs. Eversdijk. Subsidies Voor het onderzoek op het proef veld op Schouwen is in principe vier jaar uitgetrokken. De kosten bedra gen ca. 2 miljoen gulden. Een bo dem is reeds gelegd door een bijdrage van 50.000 gulden van de provincie Zeeland en van 300.000 gulden van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij. De grootste bulk (1,7 miljoen gulden) moet komen van de EG. Het Innova tiecentrum Zeeland, dat een pro jectplan heeft opgesteld, is ingeschakeld om Brussel over de brug te krijgen. Op initiatief varl het Innovatiecen trum is samenwerking gezocht met het Landbouwinstituut IBET te Lis sabon en de Vrije Universiteit Brus sel. Het onderzoek in Lissabon loopt parallel aan dat in Zeeland. Ook het Delta Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek te Yerseke is inge schakeld. De Nederlandse aardappelexpor teurs hebben per 1 juli jl. het impo sante uitvoerkwantum van 1.039.500 ton bereikt. Dat is een aanzienlijke vooruitgang ten opzich te van de 873.000 ton, die vorig jaar op dezelfde datum werd behaald. Vrijwel alle traditionele afnemerslan- den maar ook nieuwe afzetmarkten dragen dit seizoen bij tot een gunstig verloop. Zelfs de export naar Duitsland, die de laatste jaren een geleidelijke teruggang vertoon de, leeft op. Het zijn de nieuwe Duit se deelstaten die ervoor zorgden dat de trend werd omgebogen. Daar naast zijn er de zuidelijke Europese landen, Spanje, Portugal en Grieken land, die een belangrijke rol spelen in deze positieve ontwikkeling. In feite is het alleen Groot-Brittannië dat dit seizoen achterblijft. De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap heeft de bezwaren tegen het voorontwerp bestemmingsplan Buitengebied van de gemeente Middelburg mondeling toegelicht aan de raadscommissie ruimtelijke ordening. Middelburg wil een groot deel van het buitengebied de bestemming agrarisch gebied met natuur en/of landschapswaar den geven. Het Landbouwschap ziet hierin een te grote belemmering voor de agrarische sector. De meerderheid van de frakties bleek het eens te zijn met deze visie. Volgens de Gewestelijke Raad moe ten agrarische bedrijven binnen aan te wijzen bouwpercelen (een recht hoek van ca. 1 ha.) mogelijkheden krijgen zich om te schakelen. Alleen in uitzonderingsgevallen, zoals dichtbij woonwijken en grotere na tuurgebieden, is terughoudendheid op zijn plaats als het gaat om het toelaten van nieuwe aktiviteiten, waarbij gedacht kan worden aan nieuwvestiging en volledige om schakeling naar bijv. varkens- of pluimveehouderij of glastuinbouw. De Hinderwet geeft in alle andere gevallen voldoende waarborgen om moeilijk verenigbare functies op el kaar af te stemmen. Het Landbouwschap wijst er op dat het Streekplan een stringent bestemmingsplan, zoals Middelburg voorstaat, niet voorschrijft. "Het streven naar een juridische sluitende regeling heeft voor de praktijk een moeilijk te hanteren plan opgele verd, wat de rechtszekerheid voor burger en boer niet ten goede komt", aldus de woordvoerder van het Landbouwschap. Vóór het open houden van het buitengebied staan andere middelen ter beschikking, zoals het toekennen van bouw percelen. Vermoedelijk zal de raadscommissie zich in september opnieuw over het ontwerp buigen. Op basis van het resultaat van het informele overleg zal de Gewestelijke Raad de agra riërs in de gemeente informeren over de consequenties van het nieu we bestemmingsplan Buitengebied en de mogelijkheden hierop nog te reageren. Op 9 juli 1991 heeft te Den Haag een overleg tussen de 3 Centrale Landbouw Organisaties en de Zweedse landbouworganisaties plaatsgevonden. De 3 CLO- delegatie werd geleid door de heer M.J. Varekamp. Een belangrijk punt van bespreking vormde de recente aanvraag van Zweden om lid te worden van de EG. De Zweedse landbouworgani saties zijn voorstander van snelle toetreding. Zij zien mogelijkheden om met hun landbouwprodukten te concurreren op de EG-markt omdat zij een goede landbouwstructuur en sterke landbouwcoöperaties heb ben. Er kan een aansluiting bij het EG-landbouwbeleid zijn omdat de Zweedse organisaties al in 1988 hebben gekozen voor een marktge richt beleid. De vertegenwoordigers van de Zweedse organisaties spraken de hoop uit dat de toetreding tot de EG uiterlijk 1995 daadwerkelijk een feit zal zijn en vooruitlopend daarop wil len zij de contacten met collega- organisaties in de EG-lidstaten en de Europese overkoepeling, COPA, ver sterken. De 3 CLO-delegatie juichte de Zweedse aanvraag toe, maar wees op het feit dat de ervaring leert dat de onderhandelingen een aantal jaren in beslag nemen. Voorts is gesproken over recente veranderingen in het landbouwbe leid die op initiatief van het Parle ment in Zweden worden doorgevoerd om de landbouwpro- duktie aldaar te beheersen en de voorstellen van de Europese Com missie voor de hervorming van het EG-landbouwbeleid. De delegaties aan Nederlandse en Zweedse zijde constateerden dat het in beide ge vallen strategisch onjuist is dat met deze beleidswijzigingen vooruit wordt gelopen op de GATT- onderhandelingen. goed beeld van de normale bezet ting. Geitenhouders zouden in de problemen kunnen komen omdat in deze veehouderijtak het bedrijf dik wijls nog in opbouw is. Voor deze ondernemers vraagt het Landbouw schap dan ook overgangsmaatrege len. Hetzelfde geldt voor veehouders die al voor de referentie datum investeringsverplichtingen zijn aangegaan. In de schapenhouderij wordt veel gebruik gemaakt van dijken, natuur- en beheersgebieden. Het Land bouwschap heeft de minister ge vraagd hiermee rekening te houden bij het vaststellen van de bij een be drijf behorende grond, waarop de mest wordt afgezet. Een worstmakerij/slachtplaats anno het museum. 1900 maakt onderdeel uit van Oud-landbouwminister Gerrit Braks heeft afgelopen maandag het Natio naal Slagerij- en Vleesmuseum op de Flevohof geopend. Hij deed dit door het strooien van zaagsel op de vloer van de slagerijwinkel anno 1900. Vroeger was het gebruikelijk achter de toonbank zaagsel op de vloer te strooien. In het museum is een winkel en werkplaats uit het begin van deze eeuw nagebouwd. Daarin zijn antie ke voorwerpen en machines uit de slagerij tentoongesteld. In de sla gerswinkel staat een toonbank in Neo Renaissance stijl. Fraaie zwijns koppen versieren het geheel. Het hangwerk in Jugendstil achter de toonbank is handgesmeed en da teert uit 1910. In de winkel is een unieke tegelwand opgenomen met een typisch oud Hollands land schap. Het vermoeden bestaat, dat schilders van de Haagsche School hieraan hebben meegewerkt. Een andere blikvanger is een koelkast, die nog gekoeld wordt met staven ijs. De werkplaats bestaat uit een worstmakerij en slachtplaats. De gebruiksvoorwerpen voor de slacht, of de produktie van worst dateren wederom uit begin 1900. Voor de winkel staat een oude transport fiets, waarmee slagersjongens vroe ger bestellingen bezorgden bij vaste klanten. Het museum is met ingang van he den dagelijks toegankelijk tijdens de reguliere openingstijden van de Fle vohof van 10.00 tot 18.00 uur. De., Flevohof is dit jaar tot 20 oktqbet, a.s. geopend. -

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 5