Nederland neemt het op voor de graantelers Ontzien AAW is gunstig voor land- en tuinbouw Deze week Kabinet wil gesprek over mestbeleid HAGELSCHADE MAAKT VEEL INDRUK zuidelijke landbouw maatschappij Zware kritiek op plannen MacSharry Eerste appels geveild Melkprijs tien procent gedaald Pag. 4 Zwijgen is goud... of fout? Pag. 5 Teelt zeegroente dichterbij Pag. 6 Uit de Praktijk Pag. 8 VBAZ goed op de rails Oud landbouwvoorlichter schreef boekje gewasbescherming Pag. 9 Bestuur ZLM bekeek hagelschade Pag. 10 Buminafos opnieuw toegestaan. Organische stof houdt grond fit Pag. 11 Geslaagde keuring KWPN Pag. 13 Plannen 'groep Emmeloord' hoopvol land- en tuinbouwblad VRIJDAG 19 JULI 1991 79e JAARGANG NO. 4080 'Ik kan in Nederland absoluut niet uitleggen dat een gespecialiseerde graanteler met 80 ha slechter wordt behandeld dan akkerbouwers die andere gewassen telen'. Dat zei de vertegenwoordiger van de Neder landse regeling, topambtenaar E. Pierhagen, in Brussel waar de Euro pese landbouwministers een eerste bespreking hielden over de ingrij pende hervormingsvoorstellen van EG-commissaris MacSharry. Ook uit andere EG-landen kwam zware kri tiek op de plannen. In een eerste reactie liet MacSharry weten dat iedereen het eens is met zijn analyse van de Europese land bouw en de noodzaak om iets te doen aan de landbouwuitgaven en de overschotten. Alleen over de ma nier waarop bestaat verschil van mening. MacSharry zei dat de Euro pese Commissie zich soepel zal op stellen ten aanzien van legitieme wensen. Niet eerlijk Hij vond het niet eerlijk om alleen dramatisch te doen over de voor gestelde prijsverlagingen. Het gaat volgens hem om een totaalpakket met 'belangrijke en grootmoedige compensatie'. Naar buiten toe wordt er te veel nadruk gelegd op de prijs verlagingen, aldus de Ierse land bouwcommissaris. De Nederlandse afgevaardigde Pier hagen - hij verving minister Buk man, die de vergadering leidde - sprak zijn twijfels uit over de uitvoe ring en de controle van het nieuwe systeem. Nu al zitten de meeste lan den op dit gebied aan de top van hun mogelijkheden. Een ingewik keld systeem met individuele inko menssteun is zeer fraudegevoelig. Vindingrijke boeren splitsen hun be drijf op en kunnen daarmee aan spraak maken op meer compensatie. Op de CHZ Kapelle zijn dinsdag jl. de eerste appels van dit seizoen ge veild, drie weken later dan vorig jaar. De Yellow Transparant 60/70 van P.M. van Leeuwen uit 's-Heer Hen drikskinderen brachten f 2,27 per kg op. Op dezelfde dag zijn de laat ste Golden oude oogst geveild. Alternatieven De ministers van de andere EG- landen lieten eveneens weten dat de pijn niet eerlijk verdeeld wordt. Ook worden de kosten te opti mistisch ingeschat. De Franse mi nister Marmaz kondigde aan later dit jaar met alternatieven te komen. De Duitse minister Kiechle vond dat er te weinig rekening wordt gehou den met de kritiek van COPA, die pleit voor steun aan boeren die marktgeoriënteerd produceren. Met dit plan kan niemand in Europa nog graan telen. De ministers van de zuidelijke lidstaten hielden zich op de vlakte. Wel vinden zij dat het noorden nog te veel bevoordeeld wordt. Minister Bukman constateerde als voorzitter dat nog niemand met een goed alternatief is gekomen. Hij vond dat het EG-plan als basis voor verdere discussie moet dienen. Zijn voorstel om het plan door een comi té, bestaande uit landbouwspecia- listen van lidstaten, verder te laten bestuderen kreeg algemene instem ming. Dit comité moet onduidelijk heden ophelderen. In september komt het voorstel opnieuw in de EG-ministerraad. De plannen die het kabinet zaterdag 13 juli presenteerde om verandering aan te brengen in de ziektewet en de WAO hebben op sommige pun ten ook consequenties voor de land- en tuinbouw. Frederik Dillingh, voorzitter van de commissie Sociale Zaken van het KNLC, noemt het zeer gunstig dat de AAW in ieder geval blijft bestaan. Toch is Dillingh niet erg te spreken over de veranderingen die zich bij het toekennen van de AAW gaan voordoen. In de huidige situatie wordt AAW toegekend op basis van urenverlies. In de nieuwe situatie zou dat gebeuren op basis van inko mensverlies. Dit kan zeer ongunstig uitpakken voor zelfstandigen die na één of meer slechte jaren in de AAW komen. Dillingh vraag zich af of deze mensen dan nog wel in aan merking komen voor de AAW. Ziektewet De maatregelen die het kabinet voorstaat om de ziektewet te veran deren zijn niet van toepassing op zelfstandigen zelf. Wel krijgen boe ren en tuinders met werknemers er mee te maken. Bedrijven met min der dan 15 werknemers moeten de eerste drie ziekteweken van hun werknemers voor hun rekening ne men, (bedrijven met meer dan 15 werknemers de eerste zes). Dillingh verwacht dat dit niet zoveel proble men zal opleveren omdat dit risico herverzekerd kan worden. Toch ver wacht hij dat het geheel van maat regelen voor de ziektewet wel tot een kostenverhoging zal leiden. In september gaat er een werkgroep van start die voor het eind van het jaar met concrete voorstellen moet komen, hoe het ziekteverzuim in de agrarische sector kan worden terug gedrongen. Zie ook pag. 3. Vorig jaar is de aan de veehouders uitbetaalde melkprijs met tien pro cent gedaald. Als gevolg hiervan en van de lagere vleesprijzen daalden de arbeidsopbrengsten van de melkveehouders met 45 procent. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1990 van het Produktschap voor Zuivel. Volgens PZ-voorzitter Harm Schel haas kwamen de grotere bedrijven nog niet in de gevarenzone, maar werd voor de kleinere bedrijven zo langzamerhand de grens bereikt. Vorig jaar daalde het aantal melk veehouders met vier procent van 49.000 naar 47.000. De melkaan- voer daalde met één procent. De heer Schelhaas schetste een niet al te optimistisch toekomst perspectief, maar door de in vergelij king met andere EG-landen sterke concurrentiepositie van de Neder landse zuivelsector is er volgens hem geen reden voor een al te groot pessimisme In de komende jaren kunnen de marktontwikkelingen opnieuw lei den tot overschotten. In het kader van de Europese zuivelpolitiek zul len deze kunnen leiden tot verdere quotumaanpassingen en/of prijsda lingen, aldus het jaarverslag. Het was bepaald geen feestelijk werkbezoek, dat een delegatie van het dagelijks bestuur van de ZLM j.l. maandag aflegde in Oost Zeeuws-Vlaanderen en Oost Zuid-Beveland. De bestuurders stelden zich op de hoogte van de gevolgen van de felle hagelbui, die het gebied rond Hulst en Kloosterzande en een ge deelte van Oost Zuid-Beveland een week eerder had getroffen. De hagel bracht enorme schade toe aan de gewassen van zowel akkerbouwers a/s fruittelers. De totale schade loopt in de vele miljoenen. Het ZLM-kringbestuur van Hulst leidde het gezelschap rond. Hier een foto van het bezoek aan het bedrijf van Fons Verbruggen (midden in overall) in Lamswaarde. Verbrugge teelt o.a. bijna 3 ha uien, waar na de ha gelbui niet vee! meer van over is. Het kabinet gaat het Landbouw schap uitnodigen voor een gesprek over het mestbeleid. Dit heeft minis ter Bukman van Landbouw meege deeld in een gesprek met het schap op 12 juli. Voorzitter Mares reageer de hierop "met gemengde gevoe lens"; de Tweede Kamer heeft het mestbeleid goedgekeurd en daar moet tussentijds niet aan getornd worden. In het gesprek werd besloten dat het Landbouwschap en het ministe rie van Landbouw begin september van gedachten gaan wisselen over alternatieven voor de landbouw voorstellen van de Europese Com missie. Mares had geen goed woord over voor deze voorstellen. De grootste en efficiëntste bedrijven in de EG worden er zwaar door getrof fen. Dat verzwakt de konkurrentie- positie van de Gemeenschap als geheel. Heffingen Het Landbouwschap geeft de voor keur aan een systeem van medever antwoordelijkheidsheffingen. Die heffing zou niet moeten gelden als de boer de produktie terugbrengt. De boer heeft daardoor de keuze: tegen een lagere prijs doorgaan met produceren of minderen en vrij gesteld worden van de heffing. Bo vendien moeten er meer stimulansen komen voor agrifikatie, het gebruik van landbouwgewassen voor gebruiksartikelen zoals bio- ethanol en smeermiddelen. Over de aanpak van agrifikatie in ons land volgt nog overleg tussen het minis terie van Landbouw en het Land bouwschap, zo is afgesproken. Volgens Mares dreigen door de plannen van de Commissie de boe ren in de Veenkoloniën een enorme klap te krijgen. De prijs voor hun fa brieksaardappelen gaat net zo drastisch omlaag als die van graan, maar dan zonder compensatie. Het Landbouwschap konkludeert verder na een eerste berekening dat van de 48 duizend melkveehouders er maar een kleine zesduizend com pensatie krijgen. De anderen zouden onverkort te maken krijgen met een prijsverlaging van 10 procent en een quotumkorting van 4 procent.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 1