Voor de vrouw Verwachtingen gewekt 'Rust moet, rust doet goed' Vrouw en Jongeren Agenda onder redaktie van de Redaktie- kommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant. Handwerkcommissie Noord-Brabant Redaktieadres: P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge Plannen 'groep Emmeloord' perspectiefvol Zwangerschaps- en bevallingsverlof voor agrarische vrouwen 13 Als je alle beslissingen en besluiten van de regering in een legpuz- zelvorm zou uitleggen, dan bleven er altijd een paar stukjes over, die nergens in zouden passen. Te weten: de landbouwoverschotten. Wat is daar al veel over gedacht, geprobeerd. De Europese Commis sie heeft er onlangs weer maatregelen over bedacht, die de E.G. nog eens 11,6 miljard extra gaan kosten Daarnaast worden er verschillende onderzoeken gedaan om andere gewassen erbij te verbouwen, die nut hebben voor de samenleving en het milieu sparen. Dat gebeurt bij onderzoeksinstituten, o.a. L.U. Wageningen, door groepen uit bedrijfsleven, overheid. Landbouw schap, enz. maar ook door boeren en boerinnen. tra verhoogd te worden. De in dustrie moet eraan meewerken, waarbij zij de waarborg heeft op voortdurende en voldoende toevoer te kunnen rekenen. Veevoeder Bij de produktie van bio-ethanol ko men aanzienlijk hoeveelheden hoog waardige veevoederprodukten vrij, met een goede mineralenbalans (voorwaarde bij de teelt). Deze pro- dukten kunnen op een vrije wereld markt de concurrentie met graanvervangers wel aan. Er zullen minder graanvervangers geïmpor teerd hoeven te worden. Gunstig voor de betalingsbalans en voor de Europese mineralenbalans (milieu). De havens krijgen iets minder omzet door de geringere import van graan vervangers. Voor graanhandel en veehouderij zijn geen nadelige ef fecten te verwachten. De voerprij- zen blijven afhankelijk van het wereldmarktniveau. In het NRLO-rapport 90/14 worden over agrarische produkten voor transportbrandstof meerdere uitge werkte studies beschreven. Een in teressante conclusie namelijk is om niet enkel de korrels van het graan te gebruiken, maar de hele tarwe- plant. Dan hoeft het graan niet ge dorst en het stro niet apart geperst te worden. Dat bespaart kosten en energie. Politiek let op Het is belangrijk dat 'de' politiek goed nota neemt van genoemde rapporten, uitzichten en oplossin gen. Gelukkig is op hoog niveau de geest wakker. Er is een gesprek ge weest, 18 juni 1991, van enkele ver tegenwoordigers van de 'groep Emmeloord' met minister Alders van V.R.O.M. Hij en verschillende hoge ambtenaren hadden het plan bestudeerd, zij zien er veel in. Zij Kostendekkende graanteelt on misbaar. Zo ook de 'groep Emmeloord', een dertigtal boeren en boerinnen. Zij hebben overdacht wat de mogelijk heden kunnen zijn om de landbouw overschotten, en in dit geval met name graanoverschotten, voor an dere doeleinden dan voedsel te ge bruiken. Zij hebben hun bevindingen opgesteld in hun 'Alternatieve Ak kerbouw Aktieplan', de milieuvrien delijke oplossing van de akkerbouwproblemen in de E.G. Kern van het probleem De groep heeft geconstateerd dat de tot nu toe genomen maatregelen nog geen perspectief bieden aan de akkerbouw. De kern van het pro bleem is dat graan onmisbaar is en nodig blijft in het bouwplan van de boer, met kostendekkende prijzen. Na een grondige analyse van alle mogelijkheden, zoals o.a. in de N.R.L.O.-studie 90/14 is gerappor teerd, is de groep tot de volgende conclusie gekomen. Het benutten van de agrarische pro dukten voor energiedoeleinden is de enige werkbare oplossing. Dit idee is niet nieuw, maar er moet meer aan de uitvoering van de plannen gedaan worden. Daarbij is het geza menlijk optrekken van diverse mi nisteries, de landbouworganisaties en het totale bedrijfsleven een ware noodzaak. Waar gaat het om In 't kort komt de aanbeveling hier op neer: Het graanoverschot in Europa is jaarlijks ca. 20 miljoen ton. Als dit overschot verwerkt wordt tot bio-ethanol en dit produkt aan benzine wordt toegevoegd, dan geeft dat een schonere verbranding in de auto's. Er is geen lood of ande re hulpstof meer nodig voor de kwa liteit. De kosten daarvoor kunnen dan vervallen. De omzet in liters blijft voor de oliehandel gelijk, alleen de herkomst is gedeeltelijk anders. Er is geen extra distributiekanaal nodig. Door de schonere verbranding is er vermindering van het broeikasef fect, de C02-kringloop is kort. Veel voordelen dus. Het geld dat de E.G. anders nodig heeft om maatregelen zoals inkomenstoeslagen, braakpre- mies en het wegwerken van overtol lig graan is niet meer nodig. Via het verschuiven van accijnzen ed. hoeft de literprijs van de benzine niet ex- Afd. Langstraat 24 augustus: Kanoën in Mouyet (Dinant). Vertrek: 7.30 uur bij Zide- winde in Sprang-Capelle Kosten: f 50,— voor leden en f 60,— voor niet-leden. Opgave en informatie bij Margreet Timmermans (tel. 04167-79116). Afd. Tholen/St. Philipsland 26 juli: Instruktie-avond voor de ploegwedstrijd. Plaats: Tholen, Ket- tingdijk 5. Aanvang: 19.00 uur. Op gave voor 16 juli bij Mart v. Nieuwenhuyzen (tel. 01662-2403). 3 augustus: Ploegwedstrijd voor standaard traktoren. Plaats: Ketting- dijk 5 te Tholen. Aanvang: 12.30 uur. Opgave voor 26 juli bij Mart v. Nieuwenhuyzen (tel. 01662-2403). Provinciaal 5 augustus: DB-vergadering. 20 augustus: HB-vergadering. achten de tijd rijp om aan uitvoeren te beginnen. Er staat inmiddels een proefopstelling in de T.H. van Twen te. Daar wordt begonnen met de fa bricage van bio-ethanol uit de hele graanplanten. Slaagt dit experiment dan kunnen verschillende proble men van 'de lijst' afgevoerd worden Zo zijn de verwachtingen. Minister Alders kan nog meer ideeën voor oplossingen tegemoet zien. De minister maakte een dezer dagen bekend dat de hoeveelheid chemisch afval zeer grote proble men geeft. Dat 60% van dit afval bestaat uit afgewerkte olie, die niet afbreekbaar is. Het is al langer be kend dat smeerolie uit koolzaad vol ledig afbreekbaar is en dus een uitstekende vervanger. Een Thema- groep 'Introduktie plantaardige smeermiddelen-olie' is bezig met uitwerking van toepassing op grote re schaal. De groep bestaat uit men sen van industrie en landbouw. De verwachting is dat toepassing op grotere schaal economisch haalbaar zal zijn. Slotopmerkingen Als de plannen van de 'groep Em meloord' werkelijkheid worden, hoeft het voedselpakket niet duur der te worden; blijft de voedselvoor ziening gewaarborgd; kan het milieu ontlast worden; zijn controle en ad ministratie overzichtelijk, beperken zich tot de verwerkende industrie, dit in tegenstelling tot braaklegging, hectaretoeslagen of inkomenssteun; vindt er geen export meer plaats naar de wereldmarkt; levert graan voor de GATT-besprekingen geen problemen meer. Kortom: allemaal voordelen. J.G. in 't Veld-Janse De provinciale Handwerkcommissie Noord-Brabant laat de leden weten, dat de presidente Cootje Gijsberts- Boekestein, met ingang van sep tember 1991 al haar aktiviteiten t.b.v. de handwerkcommissie heeft afgezegd. Cootje heeft ruim 71/2 jaar voor het handwerken in de Bond haar krachten gegeven en daarvoor zijn we haar veel dank verschuldigd. De overige commissieleden zullen zo goed mogelijk de aktiviteiten van de handwerkcommissie proberen voort te zetten en hopen nu op de voorjaarsvergadering in maart 1992 toch zeker op nieuwe kandidaten om het werk van de commissie voort te laten bestaan. De kursus- sen in de afdelingen gaan gewoon door, o.l.v. de voorwerkster. In ver schillende technieken kan gewerkt worden, inlichtingen bij de voor werkster in de afdeling en/of een van de commissieleden. De eerste bijeenkomst van de voor werksters is op 11 september, 's morgens 09.30 uur in Zidewinde te Sprang Capelle. We zullen in overleg met de voorwerkster proberen een oplossing te vinden voor de proble men waarvoor we staan nu Cootje hieraan niet meer meedoet. De provinciale handwerkinformatie- dag is op 1 oktober, aanvang 10.00 uur, sluiting plm. 15.30 uur in Zid- winde te Sprang Capellke. We zullen met de techniek open naaien een la- veldelzakje maken. Kosten 7,50, lunchpakket meebrengen, con sumpties voor eigen rekening. Op gave bij de commissieleden. De provinciale kantklosdag vervalt. We kunnen nog berichten dat alle beschikbaar gestelde prijzen op de laatstgehouden voorjaarsvergade ring inmiddels zijn afgehaald. De commissie hoopt dat iedere hand werkster weer iets zal vinden naar haar gading en zeggen we dus maar: tot ziens. Voor informatie en/of opgave kunt li zich wenden tot: Cobie Eluri, secre taresse en waarnemend penning meester, Kortestraat 7, 5491 SZ St. Oedenrode (05491-76845); Corrie van Dueren, lid, Wilhelminastraat 24, 4793 EN Fijnaart (01686-2740); Alie Brouwers, lid, Kleibergsestraat 50, 4268 GC Meeuwen (04165-1190). Redaktie Henk Tegels Het is moeilijk om rust te nemen. 'Zwangerschapsverlof voor mee werkende boerinnen? Je denkt: ik red me wel en werk zo lang moge lijk door'. Aan het woord is José Bolder, zojuist bevallen van haar tweede kind. 'Je probeert ook zo snel mogelijk weer te beginnen. Vaak is dat te snel en krijg je een te rugslag. José zou het goed vinden als agrari sche vrouwen ook verlof kregen. Net als vrouwen die in loondienst werken. Zij heeft tot de bevalling van het eerste kind in loondienst ge werkt en kreeg toen acht weken verlof voor de bevalling. 'Doorwerken tot het echt niet meer kan'. Ook voor Dianne Beunk is dit een bekend gezegde. Dianne is hoogzwanger van haar tweede kind. Tijdens de eerste zwanger schap voelde zij zich prima en heeft de kalveren en pinken gevoerd tot de laatste dag. 'Alleen het melken deed ik niet meer'. Nu bij de tweede, gaat het niet zo makkelijk. 'Met een kind erbij is het moeilijker om rust te nemen en dat merk ik heel goed. Ik kan praktisch niets meer doen op het bedrijf'. Vrijwillig Op dit moment kunnen agrarische vrouwen zich vrijwillig verzekeren via de Ziektewet. Bij ziekte, ongeval en zwangerschap vindt een uitke ring in geld plaats. José: 'Het pro bleem met deze regeling is dat je als vrouw nog steeds moet kiezen om verlof te nemen. Dat dóe je gewoon weg niet. De dokter moet je eerst verplichten tot rust en dan pas neem je rust'. Dianne: 'Het mooist zou een volksverzekering zijn, dan hoef je niet te kiezen. Je krijgt dan gewoon verlof'. Dianne had een ar beidsongeschiktheidsverzekering, die niet uitkeerde bij zwangerschap en bevalling. Inmiddels heeft ze de ze verzekering opgezegd. 'De pre mie was hoog en de uitkering maar 35 tot 50 gulden per dag'. Maar wat dan? Lid worden van de bedrijfsver- zorgingsdienst? Ze kon wel lid wor den, maar zou geen hulp krijgen in verband met verlof voor en na de bevalling. Dianne was namelijk al twee maanden zwanger. Vervanging Verzekering via de Ziektewet bete kent nog niet dat de zwangere vrouw rust krijgt, het gaat immers om een uitkering in geld. De be- drijfsverzorgingsdienst kan het werk vóór en achter tijdelijk overnemen. De brochure 'Betaald verlof' vertelt hoe je gebruik kunt maken van de bedrijfsverzorging. Wat het kost en welk werk de bedrijfsverzorger of de agrahulp over kan nemen. De huidige vrijwillige regeling via de Ziektewet bestaat sinds maart 1990. Volgens Dianne weten maar weinig vrouwen dat die mogelijk heid bestaat. Zij had er over ge hoord op het Landelijk Vrouwenoverleg van het NAJK. Het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid wil weten hoe de ze regeling in de praktijk funktio- neert. Het Landbouw Ekonomisch Instituut (LEI) doet daarom momen teel onderzoek bij meewerkende vrouwen naar het gebruik van de re geling. Betaald verlof Eind mei verscheen de brochure 'Betaald verlof' van de Centrale van Plattelandsvrouwenorganisaties en het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK). De brochure 'Be taald verlof' geeft alle informatie die meewerkende vrouwen en (mede onderneemsters nodig hebben voor het regelen van zwangerschaps- en bevallingsverlof. Er staat in hoe u te werk moet gaan bij de vrijwillige verzekering via de Ziektewet. Zowel voor meewerkende echtgenotes die al een tijdje op het bedrijf meewer ken als voor vrouwen die tot voor kort in loondienst werkten. 'Betaald verlof' is verkrijgbaar bij het NAJK (030-730830). De Centrale voor Plattelandsvrou wenorganisaties en het NAJK plei ten al jaren voor een zwangerschapsverlofregeling die rust garandeert voor en na de beval ling. Het motto is: 'Rust moet, rust doet goed'. Een volksverzekering voor alle vrouwen in ons land. JoNen Koole

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 13