Wacht eerst uitkomst CLO-samenwerking af Rusthuis voor bejaarde paarden Grote twijfels over afdekken mestsilo's Deze week "Quotumkorting gaat te ver" zuidelijke landbouw maatschappij Nieuwe structuur Landbouwschap Pag. 3 Nieuws van het ZLM hoofdbestuur. Pag. 4 BZ kan hulp bieden. Pag. 5 "Ministerie van Landbouw moet blijven". Pag. 6 Thema-ochtend Groene Beurs Huijbergen. Pag. 7 Vergunningplicht vervalt voor 30.000 veehouderijbedrijven. Pag. 9 Zwartbles is een ideaal schaap. Pag. 10 Uit de praktijk. Pag. 15 Bedrijfsverzorging doet goede zaken. Pag. 16 AM-rassen voor 15 juli melden. Pag. 17 Tsjechoslowaakse landbouw. Pag. 19 Ongerustheid over tekort snijmais. land- en tuinbouwblad VRIJDAG 5 JULI 1991 79e JAARGANG NO. 4078 rekamp merkt daarover op dat de voorgestelde jongerenraad het NAJK kan zijn. De jongerenraad kan het Dagelijks bestuur en het Bestuur adviseren over zaken die de jongeren aangaan. Binnen het KNLC gingen echter stemmen op om zo wel de jongeren als de vrouwen kwaliteitszetels toe te kennen, zoals in COPA. Daarnaast vroeg het bestuur zich af, waarom het Landbouwschap niet meer het mes zet in de commissies en afdelingen. Men is teveel uitge gaan van de bestaande situatie. Het KNLC-bestuur was niet zo tevreden over de gekozen structuur van drie sectorale hoofdafdelingen (akker bouw, veehouderij en tuinbouw). Er is meer te zeggen voor twee (plant aardige en dierlijke) of voor vier (ak kerbouw, tuinbouw, melkveehouderij en intensieve vee houderij) hoofdafdelingen. Drie is vrij onlogisch. De bestuursleden waren helemaal niet te spreken over het plan om de belastingcommissie onder de BOAV te brengen. Eigenlijk hoort be lastingzaken onder de CLO's, vindt het KNLC. Ook het hoofdstuk over de Gewestelijke raden bracht veel commotie. Het bestuur is blij dat er langer tijd is om daar goed over te praten. Ingeborg Schuitemaker Ook het hoofdbestuur van de ZLM heeft zich over het Landbouwschap uitgesproken. Zie pag. 3. De herstructurering van het Landbouwschap moet in sa menhang bekeken worden met de verdergaande samenwerking tussen de drie Centrale Landbouw-organisaties. Het KNLC-bestuur pleitte in haar vergadering van 2 juli dat eerst gesproken moet worden over de samenwerking in CLO-verband en daarna pas over de inrichting van het Landbouwschap. Het is daarom goed dat de bespreking daarover is opgeschort. Het bestuur was eigenlijk niet zo te spreken over het rapport 'inrichting van het Landbouwschap', dat naar aanleiding van het advies van Rijn consult is opgesteld. Vooral vanuit de Geldersche Mij, de ZLM en de LMIJ kwam forse kritiek. Het is een compromis waar eigenlijk niemand gelukkig mee is en waarin het KNLC-geluid te weinig doorklinkt. De vergadering vroeg zich af of de nu gekozen inrichting wel tot een grotere efficiency zou leiden en of het niet duurder zou worden. Vooral de uitbreiding van het bestuur van het Landbouwschap schoot de KNLC-bestuurders in het verkeerde keelgat. Psychologisch is een uitbreiding van het bestuur niet goed. Binnen het KNLC is juist altijd gepleit voor een verkleining van het bestuur. Men vond het jammer dat de suggestie van KNLC-voorzitter Marius Varekamp voor een andere bestuurssamenstelling het niet ge haald heeft. Hij heeft gepleit voor acht (KNBTB), zes (KNLC), vier (NCBTB), waarbij de grootste orga nisatie de voorzitter levert en de vol gende organisatie het CLO-voorzitterschap krijgt. Jongeren Henk Luth, adviseur in het bestuur namens de PJGN, vraagt zich af wat de taak moet zijn van de jonge- renadviesraad. De jongeren zijn daar niet erg gelukkig mee. Voorzitter Va- De afdekplicht voor mestsilo's, die de overheid vanaf 1 januari 1992 wil invoeren, moet op z'n minst worden uitgesteld. Dat heeft het hoofd bestuur van de ZLM uitgesproken in zijn vergadering van maandag j.l. In middels heeft het Landbouwschap een formeel verzoek om uitstel in gediend bij het ministerie van land bouw. De verplichting zou gaan gelden voor mestsilo's die na juni 1987 zijn gebouwd. "Het is een luxe probleem. Met an dere maatregelen zou veel meer winst voor het milieu binnen te ha len zijn". Zo karakteriseerde de heer W. van Veldhuizen, voorzitter van de veehouderijcommissie van de ZLM, de afdekplicht. Hij zei grote twijfels te hebben over het nut van de inves tering. Volgens Van Veldhuizen is een korst, eventueel met stro, op de mest minstens zo effectief als een fysieke afdekking. In Denemarken volstaat men hiermee, nota bene op grond van onderzoek in Nederland. Voor de voorgeschreven afdekmate rialen ontbreken bovendien de wet telijke keurmerken. Dat doet vele boeren aarzelen om in deze milieu voorziening te investeren. Subsidie De overheid is overigens voorne mens het afdekken van mestsilo's met subsidie te stimuleren. De sub sidieregeling is bedoeld voor bedrij ven, die nu minder dan 6 maanden opslag hebben. Er zou voor 1,5 miljard gulden moe ten worden geïnvesteerd om aan de nieuwe opslagregels te kunnen vol doen. Het hoofdbestuur van de ZLM vindt dat de overheid er voor moet zorgen dat de subsidiepot voor mi lieuvoorzieningen het hele jaar door voldoende gevuld is om alle aanvra gen te kunnen honoreren dan wel dat elke aanvrager in gelijke mate kan profiteren. Het Landbouwschap heeft de minis ter laten weten dat er grote proble men dreigen als de overheid vasthoudt aan de verplichte afdek king per 1 januari a.s. Zelfs als alle onzekerheid op korte termijn wordt weggenomen schiet de bouwcapa citeit te kort om alle silo's voor het einde van het jaar af te dekken. Mevrouw Harthoorn temidden van drie van de in het pension verblijvende edele viervoeters. Dit "super trio" is overduidelijk in goede handen. (Foto Anton Dingemanse) Het Landbouwschap heeft bezwaar gemaakt tegen het voorstel van mi nister Bukman om de melkquota van de veehouders met 2,4 procent te korten. Hiervan vloeit 2,16 pro cent voort uit recente EG-besluiten. Maar de 0,24 procent die de minis ter er bovenop heeft gezet kan vol gens het schap lager. De extra korting is volgens de be windsman nodig om boeren in land- inrichtingsgebieden, boerderijzuivel- bereiders en zogenaamde SLOM- boeren van een quotum te kunnen voorzien. Het Landbouwschap wil dat de boerderijzuivelbereiders eerst op dezelfde manier worden gekort öp hun quotum als de boeren die hun melk aan de fabriek leveren. Er is dan minder melk nodig dan de 0,12 procent van het nationale quo tum die de minister nu heeft gere serveerd. Dat paarden die hun leven lang in de manege gewerkt hadden naar de slager moesten als ze niet meer vier of vijf uur per dag konden werken vond ze maar niets. Daarom is Attie Harthoorn uit Driewegen een jaar of zes geleden begonnen een 'rusthuis voor bejaarde paarden' op te zetten. Momenteel verblijven er zeven "rustende" paarden in Driewegen, afkomstig van maneges in alle delen van het land. Mevrouw Harthoorn noemt zichzelf een echte dierenliefhebber en na tuurlijk ook een paardengek. Ze is tot begin dit jaar op haar eentje be zig geweest met de paardenbedoe- ning, maar nu heeft een heuse stichting met een officieel bestuur het rusthuis onder haar beheer. Dat er nu een stichting is betekent een flinke verlichting voor de initiatief neemster, omdat ze nu niet meer al les zelf hoeft te regelen. De stichting die het wat de financiën betreft moet hebben van donaties van particulieren, dankt haar naam aan het eerste paard dat Attie op zou nemen: Haram-Bee. Het dier uit een manege in Zoetermeer was echter overleden voordat ze het had kunnen ophalen. Als eerbetoon aan dit paard is de naam "Stichting Paardenzorg Haram-Bee" in het le ven geroepen. Mevrouw Harthoorn heeft thuis een stukje weiland van (bruto) 9000 vierkante meter met wat hokken waar ze de dieren altijd gehouden heeft. Ze is eigenlijk nog op zoek naar een beter terrein. De huidige hokken zijn gemaakt van tweede hands materiaal. "Het mag natuur lijk niet te duur zijn, maar het onderdak is regen- en tochtvrij. Ver der zitten er drink- en voerbakken in de hokken en ook nog betonnen vloeren. De dieren hebben dus niets te klagen over hun huisvesting. En ze hoeven natuurlijk ook weer niet in een drie-sterrenhotel te logeren", 's Zomers schaart de stichting de paarden in bij een veehouder in Mid delburg. Vorig jaar konden ze daar al vanaf 1 mei terecht, maar doordat het te nat was kon dat dit jaar niet. Mevrouw Harthoorn hoopt dat de dieren in de eerste helft van juli naar Middelburg kunnen, 's Winters wor den de dieren bijgevoerd met gras- zaadhooi, naast de pulp- en biksbrokjes. Mevrouw Harthoorn: "We hebben zo'n 1500 baaltjes hooi per jaar nodig, dus als een ak kerbouwer zich geroepen voelt kan hij terecht aan de Baandijk no 7 te Driewegen..."

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 1