Ruilverkaveling geeft Sint- Philipsland nieuwe impulsen Training voor ondernemers met rugklachten D.L.V. Westmaas verhuist Doorbraak in plantenveredeling Beter ten halve gekeerd Informatieboekje over bloembollen Stemming op 4 juli a.s. Drie mestfabrieken niet voldoende Meer nieuwe leningen Rabo Bedrijfsvereniging verhuisd Zoals eerder gemeld vindt op don derdag 4 juli a.s. de stemming plaats over de ruilverkaveling St. Philipsland. Eigenaren en pachters kunnen op die dag hun stem uit brengen in De Wimpel, Een- drachtstraat 52 te St. Philipsland. 'Een positieve uitslag betekent een nieuwe impuls geven aan uw be drijf, uw bedrijfstak en uw streek', aldus schrijft de heer A.A. van Nieu- wenhuijzen, voorzitter van de land inrichtingscommissie, in de ruilverkavelingskrant. Het zwaartepunt van het plan ligt in de verbetering van de verkavelings situatie. Aan het wegennet hoeft niet veel te veranderen. Alleen de Noorddijk en de Noordweg worden verbreed. De benodigde grond wordt verkregen via korting, welke wordt verrekend op basis van aktu- ele verkeerswaarde. Voor de water beheersing zijn evenmin maatregelen opgenomen. Voor na tuurontwikkeling en uitruil uit het reservaatsgebied is 14 ha gereser veerd. Voor vergroting van de na tuurwaarde van de eendenkooi is 4 ha voor uitruil opgenomen. Daar naast stelt de commissie nog wat kleinere aanplanten voor. De totale kosten van het plan bedra gen f 1.270.000,—. De kosten voor de gezamenlijke eigenaren worden geraamd op f 316.750,—. Dit bedrag zal aan het eind van de verkaveling over de eigenaren wor den verdeeld naar rato van het nut dat zij van de verkaveling hebben gehad. Het nut zal door middel van de 2e schatting worden bepaald. Belang landbouw De sociaal-economisch voorlichter van de ZLM in het gebied, Tom van der Meijden, schrijft dat St. Philips land na de verkaveling zeker nog een generatie lang moet kunnen voldoen aan de eisen ten aanzien van het grondgebruik. De landbouw heeft als grootgebruiker daarom als geen ander belang bij deze ruilverka veling. Nu investeren voor later betekent kosten maken zonder direkt zichtba re baten. Toch zal deze ruilverkave ling leiden tot een besparing van manuren, machinekosten en o.m. een afname van kantverliezen, me de door perceelsvergroting en een meer regelmatige vorm van perce len. Voorts zijn er verbeteringen te verwachten in de mogelijkheden tot bouwplanaanpassingen of verbreding. De flexibiliteit in de ge waskeuze zal groter worden. Zeker als beregening tijdens droogte mo gelijk wordt na de uitvoering van de verfijning van de zoetwateraanvoer. De eigenaren-verpachters kunnen zich afvragen welk nut de ruilverka veling voor hen heeft. Immers, zij kunnen met extra lasten worden ge confronteerd, terwijl zij wellicht geen gebruiker zijn. Echter ook voor de eigenaar-verpachter zijn er duide lijk voordelen aan de ruilverkaveling: de waardestijging van de grond ten gevolge van de verbeteringen en de eventuele verhoging van de pacht prijs. Die pachtprijs kan namelijk verhoogd worden door de stijging van de toeslag voor ontsluiting, wa terhuishouding en verkaveling op de basispacht. Het belang van de ruilverkaveling St. Philipsland voor de landbouw blijkt uit het ruilverkavelingsplan; ca. 70% van de investeringen ge schiedt direkt of indirekt ten behoe- Vrijdag 21 juni werd de eerste paal geslagen voor een nieuwbouw project op Bloemenveiling Berkel. Met de oplevering van het project in maart 1992 zal 20.000 vierkante meter kopersaccommodatie zijn ge realiseerd. ve van de landbouw. De totale bijdrage van het Rijk in de totale kosten van de ruilverkaveling be draagt ca. 70%. De gezamenlijke eigenaren dragen ongeveer 25% bij in de kosten. De baten voor het agrarisch bedrijf bedragen gemid deld f 45,— per ha per jaar. De ruil verkavelingsrente wordt geschat op gemiddeld f 11,— per ha per jaar, gedurende 26 jaar. Hoe u ook stemt, uw stem is niet al leen van invloed op de positie van uw eigen bedrijf, maar ook medebe palend voor de ontwikkeling van St. Philipsland als leefgebied. Ook als er nauwelijks nut wordt verwacht van de ruilverkaveling voor het eigen be drijf en er dus ook weinig kosten voor staan, is het uitbrengen van een stem toch medebeslissend voor het doorgaan van de ruilverkaveling en daarmee voor de ontwikkeling van het hele gebied. Laat daarom een ieder zijn stem uitbrengen en daarmee een besluit nemen dat hij/zij over 10 tot 15 jaar nog wil ver dedigen, aldus SEV-er v.d. Meijden. Kaart van het ruilverkavelingsgebied Sint-Philipsland Veredeling van planten op een aan tal ekonomisch belangrijke eigen schappen, zoals mannelijke steriliteit en resistenties tegen schimmels, kan in de toekomst sneller verlopen. Onderzoekers van het Centrum voor Plantenveredelingsonderzoek (CPO) zijn er als eersten in de wereld in geslaagd mitochondriën uit de ene plantesoort te isoleren en via micro- injektie over te brengen naar een an dere plantesoort. Deze mitochon driën zijn delen van plantecellen die onder andere de energievoorziening van de planten verzorgen en een aantal ekonomisch belangrijke ei genschappen bepalen. Het gaat hierbij o.m. om ongevoeligheid voor de toxines die door schimmels wor den gevormd, en om mannelijke ste- Volgens de Brabantse milieugede puteerde R. Welschen heeft de pro vincie Noord-Brabant meer dan drie mestfabrieken nodig om het mestaanbod van de veehouderij in zijn provincie te verwerken. De hui dige en toekomstige capaciteit van Promest in Helmond en van de nog te bouwen mestfabriek in de ge meente Zeeland hebben onvoldoen de capaciteit om het verder bij één fabriek te laten. Een verdere uitbreiding van het aan tal mestfabrieken kan alleen maar op nog meer moeilijkheden stuiten. Zo hebben provinciale staten al tot twee keer toe de bouw van een mestfabriek in Eersel geblokkeerd, omdat zij de plaats niet geschikt vonden. Ook in andere gemeenten kan de provincie op tegenstand re kenen. Uitzondering is alleen het ge meentebestuur van Zeeland, dat heeft gevraagd om de komst van een mestfabriek. Het wachten is nu op een nieuw voorstel van GS, waarmee Welschen binnen afzien bare tijd wil komen. riliteit, essentieel bij de produktie van hybridezaad. Bij het onderzoek van CPO-DLO te Wageningen zijn mitochondriën van bladrammenas via micro-injektie overgebracht in losse cellen van koolzaad. De onderzoekers hebben hiervoor nieuwe methoden ontwik keld voor de isolatie en de injektie van mitochondriën. De overge brachte mitochondriën van bladram menas bleken zich in de losse cellen van koolzaad te kunnen handhaven en bleven funktioneren. Tot op he den zijn uit de losse cellen nog geen komplete koolzaadplanten ver kregen. Op basis van de behaalde resultaten was 1990 voor Rabobank een uit stekend jaar. In 1990 werd aan de agrarische sektor het rekordbedrag van f 7,7 •miljard aan nieuwe leningen ver strekt, tegen 6,9 miljard in het voor gaande jaar. De groei hangt samen met de herstrukturering in de be drijfstak, aldus directievoorzitter Wijffels. Tegenover hoge verstrek kingen stonden ook hoge aflos singen. Op terreinen waar gejaagd wordt ziet iedereen die een beetje oplet wild, veel wild en een gevarieer de wildstand. Jagers zijn hier voor verantwoordelijk. Uit gesprekken met landbouwers, in feite dus onze gastheren, is mij gebleken dat dezen zeer welwil lend staan tegenover een 'nor male wildstand'. Ook anderen hebben in het openbaar verkon digd dat jacht bevorderlijk is voor een goede wildstand. Van voor malige ministers van Landbouw staat deze opvatting zelfs zwart op wit vermeld in de Staatscou rant, zoals van de heer Mansholt (1954) en de heer Van der Stee (1977). 'Ik moet ook constateren dat bij het tegengaan of voorko men van schade aan land- en tuinbouwgewassen een deel van de jacht niet gemist kan worden', zo is op 22 februari 1977 in de Tweede kamer opgetekend uit de mond van de toenmalige land bouwminister Van der Stee. Nu, 15 jaar later, zijn er nog steeds lieden die de jacht in een negatief daglicht wensen te plaatsen. En dat terwijl iedereen kan zien dat een overmatige wildstand nadelig is voor de landbouw. Denk alleen maar aan de ganzen, die elk jaar voor tien duizenden guldens schade aan richten. Waarborgen opgelegd aan hen die jagen bewijzen al vele jaren in grote mate dat de jacht en jacht- opleiding in ons land voortreffe lijk zijn, en dat jagers heel veel voor het wild en de natuur in het algemeen doen. De Vereniging Das en Boom, nota bene een vereniging die opkomt voor de belangen van een beschermd dier, heeft aan de Jachtraad ge vraagd om onder de Jachtwet te mogen thuishoren en niet meer onder de Natuurbeschermings wet. Deze vereniging heeft ge toond werkelijk oog en oor te hebben voor wat er leeft in de natuur. De natuur is het beste gediend door de jacht. Hierdoor worden meer soorten behouden dan zonder jacht. Wanneer komt de officiële me dedeling van de natuurbescher mingsorganisaties dat de jacht op 'hun' gronden - deels gekocht met veel belastinggeld - wordt toegestaan zonder beperkingen. De landbouw krijgt ongewild te maken met de wilddruk vanuit deze gebieden, zonder dat daar wat tegenover staat. De boer moet wel alle mogelijke maatre gelen nemen om wildschade te voorkomen. Als er toch schade ontstaat kan hij weliswaar een beroep doen op schadevergoe ding vanuit het Jachtfonds, maar daar is een boer geen boer voor. Een boer moet steeds meer doen voor steeds minder geld, zo lijkt het wel. Daarom natuur beschermingsorganisaties: beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. T. Huis in 't Veld De Tilburgse verzekeringsmaat schappij Interpolis en het Rug Ad viescentrum te Bilthoven starten binnenkort gezamenlijk een trai ningsprogramma voor ondernemers die door rugklachten arbeidsonge schikt zijn geraakt. Met dit program ma, dat vooralsnog een experimenteel karakter heeft, beo gen zij de terugkeer van deze onder nemers in het arbeidsproces te bevorderen. Het Rug Adviescen trum - een initiatief van een ortho pedisch chirurg en een De Bedrijfsvereniging voor Tabaks- verwerkende en Agrarische Bedrij ven, waarin het ASF is opgegaan, is verhuisd. Het .nieuwe adres luidt: Spoorlaan 304, Tilburg. Postadres: Postbus 106, 5000 AC Tilburg, tel. 013 - 371871, fax 013 - 371877. De Teams Akkerbouw en Volle- grondsgroenteteelt van de Dienst Landbouwvoorlichting (D.L.V.) ver huizen per 3 juli 1991 van Baren- drecht naar een nieuw kantoor te Westmaas. Het nieuwe kantoor is aangebouwd aan het ROC West maas, gelegen aan de Groeneweg 5 te Westmaas. De teams zijn vanaf 4 juli a.s. telefo nisch bereikbaar onder de nummers 01864-3011 (Team akkerbouw) en 01864-3288 (team Vollegronds- groenteteelt). Het Telefaxnummer wordt 01864-2122. De D.L.V. geeft zoals bekend als on afhankelijke organisatie aan alle boeren en tuinders objectieve voor-' lichting op het gebied van economi sche, technische- en teelttechnische aspecten van de bedrijfsvoering. In de advisering wordt het hele bedrijf betrokken. Boeren en tuinders kunnen zowel telefonische adviezen inwinnen, als verzoeken om individueel bedrijfs bezoek doen. De Bedrijfsdeskundi- gen van de D.L.V. verzorgen, veelal samen met studiegroepen, ook ge varieerde groepsactiviteiten. gedragspsycholoog - heeft speciaal voor Interpolis een 'multidisciplinair' trainingsprogramma ontwikkeld. Gedurende een proefperiode van een jaar zal Interpolis een aantal ver zekerden in de gelegenheid stellen om op vrijwillige basis aan deze trai ning mee te doen. Recentelijk is het boekje "Informa tie voor het bloembollenvak Seizoen 1991-1992" van de persen gerold. Dit boekje is een uitgave van veiling en in- en verkoopbureau van bloem bollen en aanverwante siergewas sen JHobaho b.v. te Lisse en wordt gratis aan alle belanghebbenden in het bloembollen- en bolbloemenvak toegestuurd. Naast de redaktionele bijdragen van het Produktschap voor Siergewas sen over o.a. Bloembollensurplus- fonds, Schadevergoeding, B.T.W. over bloembollentransakties, Vak heffing etc. bevat het boekje een uitgebreide uitleg van de Bloembol lenkeuringsdienst over het land- bouwkwaliteitsbesluit met de namen en adressen van de keur meesters. Verder worden zaken be handeld, zoals "Scheidsgerecht voor de Bloembollenhandel", "Kwe kersrecht", Areaal bloembollen. Kortom praktisch alles wat met bloembollen èn de handel te maken heeft. Geïnteresseerden kunnen het infor matieboekje gratis aanvragen bij Hobaho b.v., Postbus 6, 2160 AA Lisse of telefonisch bij de heer Ad van Zeist, telefoonnummer 02521-34765.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 6