ditüane® Nieuws en Commentaar Staatssecretaris wil snel overleg over loonbelasting bij piekarbeid Afrijpings- ziekten in GRANEN? Zegge en schrijve In Memoriam L.M. de Zwart Graanprijsverlaging en importbeperking Agrarisch onderwijs Kies de voordeligste bestrijding met Oogstverwachtingen fruit verschillen sterk per regio Staatssecretaris Van Amelsfoort gaat op korte termijn overleg voeren met de 3 CLO's over een regeling voor de afdracht van loonbelasting bij piekarbeid in de land-en tuin bouw. Hij deelde dit mee in het overleg met de vaste Kamercom missies voor Financiën en Land bouw, dat woensdagochtend in Den Haag plaatsvond. De vergade ring werd bijgewoond door een af vaardiging van de ZLM en de NFO kring Zeeland-West-Brabant. In het mondeling overleg werd gesproken over de intrekking van de resolutie vrijstelling loonbelasting, welk besluit in de land- en tuinbouw slecht gevallen is. Dit temeer, daar ook de afdracht van sociale premies en de controle daarop reeds de no dige problemen oplevert. Alle frak- ties waren het er over eens dat de intrekking van de vrijstelling leidt tot administratieve lastenverzwaring voor de ondernemers in de agrari sche sector en het overige midden- en kleinbedrijf. Blauw (VVD) drong aan op harmonisatie in EG-verband, wat echter volgens de staatssecre taris op korte termijn niet mogelijk is. De PvdA deed de suggestie de loon belastingverklaring periodiek in te zenden, bijvoorbeeld aan het einde van het seizoen of van het kalen derjaar en niet direkt na beëindiging van de werkperiode. De fraktie drong aan op snelheid omdat het oogstseizoen al weer snel dichterbij komt. Eenstemmigheid De staatssecretaris concludeerde eenstemmigheid over het intrekken van de resolutie. Hij achtte het uit gesloten de oude regeling van 1962 weer tot leven te brengen. Hij zei binnen 14 dagen overleg te willen met de 3 CLO's en daarna ook met andere sectoren in het midden- en kleinbedrijf. Een eventuele nieuwe regeling zal echter alleen met be houd van de loonbelastingverklaring mogelijk zijn. Op 18 juni j.l. overleed op 84-jarige leeftijd de heer Leendert M. de Zwart. Vele jaren was hij aktief op kerkelijk en maatschappelijk gebied, waaronder ook voor de ZLM. Als één van de eersten in de regio be- De oogst van appels en peren wordt dit jaar veel kleiner dan die van vorig jaar, maar het is nog te vroeg om te voorspellen hoeveel kleiner. Per ge bied en per bedrijf lopen de oogst verwachtingen sterk uiteen, aldus de heer C. Geense van de veiling CHZ afdeling Kapelle. Hij kan al wel een globale indruk ge ven van de verwachtingen per zuid westelijke regio. Wat betreft de appels zal de oogst in West- Brabant, Tholen en oost Zuid- Beveland ("zeg maar ten oosten van het kanaal") niet meevallen. Rondom Kapelle verschilt de situatie zeer sterk van bedrijf tot bedrijf en meer in de richting van de Zak van Zuid-Beveland wordt het wat beter. Hetzelfde patroon doet zich voor bij de peren, alleen zijn daar de ver schillen minder groot. De heer Geense verwacht dit jaar wel een behoorlijke perenoogst. Hij bena drukt echter dat het nog erg vroeg is om al voorspellingen te doen en dat de eerste indruk daarom heel globaal is. gon hij met de moderne fruitteelt. De kennis en vakbekwaamheid leid den er toe, dat de heer De Zwart ge durende een groot aantal jaren bestuurlijk betrokken was bij het ZLM-gebeuren. Hij deed dat met veel inzet en weinig woorden. Zo was hij reeds in 1959 lid (advise rend) van het bestuur van de kring Axel, tevens voorzitter van de tuin- bouwcommissie. In 1962 werd hij in het bestuur van de toenmalige afde ling Hoek gekozen, waarna in 1965 tot voorzitter. Ook was hij een aan tal jaren hoofdbestuurslid van de ZLM. Verder was hij tot 1977 leden raadslid. Hij was tevens een aantal jaren lid van de Pachtkamer. Daar naast was de heer De Zwart o.a. een tijdlang dijkgraaf van de Dijck- meesterpolder, diende hij de kleine Hervormde gemeenschap van Phi lippine als ambtsdrager en was hij voorzitter van de fruitteeltproeftuin te Philippine. De kring Axel en dan vooral de fruitteelt is hem veel dank verschuldigd. Als waardering voor zijn vele verdiensten werd hij be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Met het overlijden van de heer De Zwart is een integer mens en een markante persoonlijkheid heenge gaan. Vanuit de Hervormde kerk in Philippine, die hem zo na aan het hart lag, is hij begraven. We wensen de naaste familie sterkte toe om dit verlies te dragen. Dat hij moge rusten in vrede. K.J. Dieleman De vaste Kamercommissies voor Financiën en Landbouw verga derden woensdag over de loon belastingregeling bij piekarbeid. Een afvaardiging van ZLM en NFO Zeeland-Brabant was op de publieke tribune aanwezig (foto Thuring). Flet slaan van de eerste paal deze week in Goes voor de nieuwbouw van het Agrarisch Opleidingscentrum (AOC) Zeeland e.o. kan in meer dere opzichten een mijlpaal worden genoemd. Al vele jaren geleden oordeelde de direktie de huidige huisvesting van het middelbaar agra risch onderwijs in Goes volstrekt onvoldoende. En hoewel "vriend en vijand" het daarmee roerend eens was is het Zeeuwse geduld erg lang op de proef gesteld. Maar toen het groene licht voor de nieuw bouw er eenmaal was deed men ook niet kinderachtig meer en kon het lager agrarisch onderwijs uit Kapelle er gelijk bij. Inmiddels besloot ook de Dienst Landbouw Voorlichting (DLV) mee te doen en zodoende ontstaat er bij het Goese NS-station nu een fonkelnieuw agrarisch voorlichtings- en onderwijscentrum. Een goede zaak en dus een gelukwens waard. Onderwijs en voorlichting spelen immers een fundamentele rol bij het ingrijpende aanpassings- en overgangsproces waarin de land- en tuinbouw momenteel zit. Om deze rol goed te kunnen vervullen moet het agrarisch onderwijs behalve een optimale outillage natuurlijk ook inhoudelijk op die nieu we taak zijn voorbereid. Op lager en middelbaar niveau is dat gebeurd via de AOC-vorming. Al eerder maakte het hoger agrarisch onderwijs een proces van fusie en spreiding door. Inmiddels staat ook het prak tijkonderwijs voor een dergelijk proces en - het kan niet op - wordt ook het kursusonderwijs gereorganiseerd. Om al die ontwikkelingen in goede banen te leiden hebben de voor zitters en sekretarissen van in Zuid-Nederland werkzame landbouw organisaties onlangs besloten om binnenkort een soort mini-conferentie te houden met vertegenwoordigers van alle agrari sche onderwijs- en opleidingsinstituten in de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. De leidende gedachte daarbij is om in Zuid-Nederland het agrarisch onderwijsaanbod over de gehele linie tenminste te handhaven en zo mogelijk te versterken. Tegelijkertijd willen we daarmee als landbouworganisaties onze verantwoordelijk heid voor het agrarisch onderwijs onderstrepen. Samen zijn we im mers sterker. Algemeen belang Behalve in het agrarisch onderwijs is er ook elders in de onderwijswe reld veel beweging. Met name op het platteland zijn er de laatste ja ren veel scholen verdwenen of in grotere verbanden opgegaan. In krap tien jaar is alleen al de ZLM acht scholen "kwijtgeraakt". En a/s we naar de cijfers kijken is het einde nog lang niet in zicht. Behalve veel lokaties raakt het platteland daarmee ook opleidingen kwijt, met als gevolg verschraling van het aanbod. Instandhouding van dat onderwijsaanbod is een algemeen belang dat (ver) uitstijgt boven het eigen school(tje) willen spelen. Door tijdig sa men te werken - door te geven en te nemen - kunnen opleidingen voor het platteland behouden blijven. Ik schrijf dat hier neer omdat de ZLM behalve een agrarische belangenorganisatie ook een maat schappelijke organisatie is, die vanouds verantwoordelijkheid heeft willen dragen - en draagt - voor het wel en wee van het platteland. Het onderwijs op het platteland is een algemeen belang waar ook de ZLM zich voor in wil zetten. Ook buiten de landbouw geldt immers dat we samen sterker zijn. Maar blijkbaar is dat nog niet overal bekend. Oggel De vakgroepen Veehouderij en Ak kerbouw van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw hebben onlangs een gezamenlijke vergade ring belegd over de verlaging van de graanprijs en de import van graan- vervangers. Zij kwamen tot de con clusie dat de graanprijsverlaging op den duur nadelig is voor de veehou derij en akkerbouw. De afdeling veehouderij van het KNLC kon deze conclusie onder schrijven. Bij verlaging van de graanprijs wordt het voor andere landen met veel graan rendabel om vee te houden. De Nederlandse in tensieve veehouderij raakt dan zijn relatieve voorsprong kwijt. De afde ling vond het ook belangrijk dat de veehouderij en de akkerbouw in de ze gezamentijk optrekken. Het is na melijk zeer belangrijk dat een beperking van de graanproduktie niet leidt tot een vergroting van de invoer van graanvervangers. KNLC- voorzitter Marius Varekamp, die bij de vergadering van de afdeling vee houderij aanwezig was, liet weten dat beperking van de invoer van graanvervangers onbespreekbaar is. Het is een politiek feit. Stabilisatie zou mogelijk zijn, evenals een be perkte heffing. "Maar, zo zei Vare kamp, willen wij vanuit Europa nog blijven exporteren dan moeten we ook import accepteren". Het enige wat mogelijk zou zijn is een beperk te heffing. Hij vertelde dat er in elke COPA-vergadering over de substitu ten gesproken wordt. De andere lidstaten wijzen steeds op het gat van Rotterdam, terwijl slechts 50% van de graanvervangers via deze ha ven Europa binnenkomt. Het is toch te gek dat in Amerika de produktie van bio-ethanol zwaar gesubsi dieerd wordt, en de restanten daar van naar Europa geëxporteerd worden. De afdeling merkte op dat er steeds meer graan in veevoer ver werkt wordt. Dit betreft vaak geen tarwe. De veehouders zouden best meer graan willen vervoeren als dat voedertechnisch en prijstechnisch interessant is. Ook de afdeling ak kerbouw van het KNLC vindt geza menlijk optrekken van belang. Huib van der Maas (ZLM) constateerde dat je over een vermindering van de import van graanvervangers blijft vechten. Maar er is een brede over eenstemming bij het bedrijfsleven over een taakstellende produktiebe- heersing per lidstaat en stabilisatie van de import van graanvervangers. Daar moet dan wel vasthoudend en rechtlijnig mee verder gewerkt wor den, aldus Wim Kranenburg (HMVL). De afdeling wees er bij de bespreking van de notitie van de HMVL op dat COPA 'rebalancing' bepleit.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 3