Cruise naar Götenburg Algemeen werk verdient waardering Schuurfeest PJZ Schouwen-Duiveland Belangenbehartigers en politici falen Vrouw en Jongeren onder reda kt ie van de Reda kt ie- Redaktieadres: kommissie Bond van Plattelandsvrouwen PJ de Rooy-Janse M.A. voor Zeeland en Brabant. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge i De deelneemsters aan de boot reis naar Göteborg van 10 tot 12 april jl. hebben allemaal bij zonder genoten. Dat bleek wel tijdens de laatste lunch, toen twee dames een fraai duet zon gen: 'oh, wat is het fijn, om plat telandsvrouw te zijn'. Zij vertolkten hiermee de gevoelens van alle 104 dames uit alle delen van het land - een geoefend oor kon alle Nederlandse dialecten horen - die de minicruise mee maakten. Vier leden van de in ternationale reiscommissie hadden de organisatie op zich genomen. Aan boord van de Prince of Scandi navia werd ieder de weg naar haar hut gewezen, aanvankelijk leek het op een groot hotel met een doolhof van gangen, etages en liften, maar al spoedig wist ieder de weg te vin den naar dek 5 en 6 waar de winkel, de lounge en de restaurants waren. Al varend waren we in het Kattegat aangekomen en naderden we de Zweedse kust met veel kleine ei landjes, sommigen met een kleine vuurtoren. Zo voeren we de mon ding van de Göta alv op waar we meerden aan de Scandia Terminal van Göteborg. Nadat we onze baga ge in een depot hadden afgegeven begonnen we verdeeld over twee dubbeldeksbussen aan een tocht langs de kust van Bohuslan. Grootste havenstad Zweden heeft in totaal 7000 km kust met 150.000 eilandjes. De scherenkust bij Göteborg is ont staan door het verdrinken van een door landijs gevormd landschap met buitrotsen, door erosie gepolijst. Een Nederlands sprekende gids gaf onderweg heel veel informatie. Gö teborg is de grootste havenstad van Skandinavië, in het havengebied zijn veel olieopslagplaatsen. We reden noordwaarts richting Kungalv. De gids vertelde dat elektriciteit de eni ge energiebron is. Buiten de steden liggen alle leidingen bovengronds. Ondergronds liggen in de rotsen olie opgeslagen. De warmwatervoorzie ning in Göteborg is centraal: het wa ter wordt vervoerd door een 370 km lang buizennet. De meeste hui zen zijn eigen bezit en luxueus in gericht. De bus verliet de autoweg om door het dorpje Kungalv te rijden, dat ge heel onder monumentenzorg staat. Prachtige oude houten huizen met kleine ramen en geschilderd in zach te kleuren. Vandaar door het Svarte- dal, een prachtig natuurgebied met veel berken en naaldwoud en overal meertjes. Wat een rust en wat een ruimte! Weinig verkeer, gelukkig, want de aarden weg was smal. Boerderijen en schuren waren ge schilderd met een zeer goede verf, gemaakt naar een oud recept: lijn olie vermengd met afval van kope'r - en ijzererts, wat een typische rood bruine kleur geeft. Terug op de grote weg hadden we aan de linkerkant het Hakefjord. Bij Stenungsund reden we door een tunnel en bij het verlaten daarvan ging een kreet van bewondering door de bus, zo adembenemend mooi was het uitzicht vanaf dit ho ge punt op de fjord! Nog even de Tjörnbron(brug) over naar het eiland Tjöm waar we een half uur kregen om het grandioze uitzicht te bewon deren. Het prachtig blauwe water met veel eilandjes en de stralend blauwe lucht! 's Zomers is hier veel watersport, 1 op iedere 16 inwoners is in het bezit van een boot. Over het eiland Tjöm reden we via het dorpje Rönnang naar een heel klein eilandje aan het Skagerrak: Kladesholmen. Vroeger een vissers dorpje, nu volgebouwd met mooie houten huizen die ieder ongeveer 5 ton kosten! Skarhamn was het vol gende dorp. Dit is nog in de oor spronkelijke staat van vissersdorp met karakteristieke bruinrode vis sershuisjes en schepen in de haven. Hier hielden we lunchpauze en kon den we genieten van de frisse zeewind. Maatschappelijk leven Onderweg op terugtocht naar Göte borg, vertelde de gids iets over het maatschappelijk leven in Zweden. Dat het land zeer welvarend is was ieder bekend slechts 2% van de be volking is werkeloos, 80% van de vrouwen werkt en is zeer geëmanci peerd, 70% van de huwelijken ein digt met echtscheiding en een half miljoen kinderen gaat naar een cre- 21 che. Medische zorg en onderwijs zijn gratis. Ondanks het kleine ver schil in salaris tussen arbeiders en intellectuelen willen veel mensen studeren. De winter begint 5 weken eerder dan in midden Europa en ein digt ook 5 weken later. De zomer is kort, maar licht en fel. Om half twee werden we in Göteborg afgezet, waar we tot half zes de tijd voor onszelf hadden om iets van de stad te gaan zien of om te gaan winkelen in het grootste overdekte winkelcen trum van Europa, het Nordstan. De laatste lunch De laatste lunch kreeg een extra di mensie door het optreden van de al eerder genoemde zangeressen, die vol gevoel en muzikaliteit de reis be zongen. De middag vloog om, de koffertjes werden weer ingepakt, alle dekstoe- len werden bezet en om 4 uur kwam IJmuiden alweer in zicht en arriveerde de loods aan boord.- De tijd van afscheid nemen brak aan, de boardingcards werden aan de marechaussee afgegeven en daar stonden we dan met de baga ge in de hal op dek 5 te wachten tot we van boord konden. We zouden geen plattelandsvrouwen zijn als we die tijd niet hadden gekort met het zingen van het Friese, Groningse en Drentse volkslied, van Tulpen uit Amsterdam en zelfs van In naam van Oranje, doe open de poort! Eenmaal aan wal nog veel 'wel thuis' en 'tot ziens' en het hele goe de gevoel van: Oh, wat is het heer lijk een plattelandsvrouw te zijn! Voorzitter Sjoerd Politiek bedankt Erna Roeterink Redaktie Henk Tegels Voor de eerste keer werd op een jaarvergadering van de PJGN een toespraak uitgesproken door de voorzitter algemeen werk, een titel die ook pas is ingevoerd. Misschien krijgt, aldus Erna Roeterdink, het al gemeen werk nu eindelijk de waar dering en het aanzien die het verdient. 'We moeten er met zijn allen voor zorgen dat het platteland leefbaar blijft en er een aantal voorzieningen gehandhaafd blijven. Aan de andere kant moeten we het vormende ele ment van het algemeen werk zeker niet onderschatten en onderwaar deren'. Dat was de kern van het be toog van de tamelijk kersverse tevens weer vertrekkende voorzitter Erna Roeterdink. Maar ook de vrolij ke noot verdient ook een behoorlijke plek binnen de algemene poot. Erna Roeterdink noemde een aantal zaken waarin in het afgelopen jaar in samenwerking met het APJW aan dacht is besteed. Het APJW heeft actief meegewerkt aan de actie 'vak verzorging moet'. Er zijn contacten gelegd met de ABOP (onderwijzers vakbond) en de vereniging voor klei ne kernen over de dreigende sluiting van kleine scholen. Het APJW-congres over het thema 'het kan anders', bewees dat praten en werken aan de gelijkwaardigheid van man en vrouw, ook binnen de plattelandsjongerenorganisatie, ze ker geen overbodige luxe is. Afgelopen jaar is veel gesproken over het APJW-platform. Het is nu nog een advieslichaam. Maar als het functioneert zal het volgens Roeterdink zeker bijdragen aan het dichter bij elkaar brengen van het landelijke APJW en de provincies. Het platform zal ook de plek moéten worden om met elkaar een stand punt te bepalen over het leefbare platteland. Er komt een cursus over dit onderwerp, ook voor plaatselijk gebruik. Randstad Sjoerd Politiek vestigde in zijn ver haal de aandacht op de uitdijende Randstad, waardoor steeds meer landelijke gebieden aan de rand er van gaan verstedelijken. Er zijn straks minder plattelandsjongeren. Politiek was verder van mening dat het geld in Nederland opgaat aan de opbouw van de poort van West- Europa, de Randstad, want daar wonen ook de meeste kiezers. Dat gaat ten koste van het platteland. Kijk naar de manier om het onder wijs minder duur te maken: de drei gende sluiting van kleine scholen. Het platteland heeft daardoor weer minder te bieden. Stukje bij beetje wordt er aan de voorzieningen op het platteland geknabbeld. Het toe risme zou het platteland moeten redden, maar stelde hij 'het platte land is alleen nog goed voor het ver drijven van de stress bij de westerling'. Erna Roeterdink stelde: 'We moeten ons goed bewust zijn van het feit dat de agrariërs niet alleen op het platteland leven en het algemeen werk niet het ondergeschoven kind je dient te worden als het gaat om overleven in moeilijke tijden van be zuinigingen'. Ze beëindigde haar toespraak met de leus (straks ook prijkend op de APJW-badges): 'I en joy country life'. Hendrik Luth, agrarisch voorzitter van de PJGN en lid van het dagelijks bestuur van het NAJK, had in zijn toespraak tot de algemene vergade ring van de PJGN, graag prettige mededelingen willen doen, bijvoor beeld dat de installatiepremie door gezamenlijke inspanning van poli tiek en bedrijfsleven sterk verbeterd was. De agrarisch voorzitter had nog meer 'prettige mededelingen' in ge dachten. De vrije handel in melk quota is afgeschaft. Melkveehouders die stoppen, leve ren hun quotum in voor een vast be drag per liter. Met deze quota wordt structuurbeleid gevoerd, om onder andere beginnende bedrijven meer ontwikkelingsmogelijkheden te bieden. Het mestquotum is beperkt verhan delbaar met een fors afromingsper centage bij verkoop. Deze afroming is nodig om te voorkomen dat het mes in de veestapel wordt gezet. RAK Walcheren donderdag 4 juli: excursie naar de vollegrondsgroen- teteler P. Besuyen, Groeneweg 10 te Op zaterdagavond 6 juli is het dan weer zover, we zijn dan weer een jaar verder dus er is weer een schuurfeest op Schouwen-Duiveland. Reeds maanden zijn de diverse mensen uit het bestuur en de schuur- feestkommissie bezig met de voorbereidingen van dit schuur feest, dat wederom geen ge makkelijke taak is. Maar ook deze keer zijn alle voorbereidin gen klaar en zijn we nu al begon nen met de opbouw. Dit natuurlijk niet zonder de grote in zet van de vele PJZ leden, die Als er dan nog iets overblijft, zou dat onder beginnende ondernemers verdeeld kunnen worden, mits zij een verantwoorde afzet voor hun mest garanderen. De controle op die mestafzet is simpel, omdat de mineralenbalans reeds dit voorjaar verplicht is gesteld. Voor de akker bouwers zijn de allermoeilijkste tij den voorbij. Door de graanquotering binnen Europa is het overschotpro bleem opgelost. De graanprijs loopt op. Alle produkten waarvan de prijs direct of indirect aan de graanprijs gebonden is, bieden ook al enig zicht op prijsherstel. Voor beginnende akkerbouwers is de grondbank opnieuw in het leven geroepen. In de tuinbouw is de veiling erop in gesteld dat telers die biologische in- sectenbestrijding toepassen een betere, prijs voor hun produkt krijgen. In deze stijl bracht agrarisch voorzit ter Hendrik Luth ook een stimule rend milieubeleid ten tonela Koudekerke. Aanvang: 19.45 uur. Schouwen-Duiveland 6 juli: Schuurfeest. Plaats: K.J. v.d. Velde te Dreischor. Provinciaal 29 juni: DB-dag in de Caisson te Kapelle. 16 juli: HB-vergadering nodig is om alles op tijd klaar te hebben, voordat het feestge druis begint. We hebben dit jaar gekozen voor een ongeveer zelfde opzet van het feest als het vorige jaar, met als uitzondering dat we dit jaar geen kaart voorverkoop houden. Dus iedereen kan naar het feest toe komen. De lokatie is dit jaar het zelfde als het vorige jaar nl. bij K.J. v.d. Velde te Dreischor. Voor nadere toelichting kunt u terecht bij Kees Hanse, 01110-12616. Tot ziens op 6 juli! PJZ Schouwen-Duiveland Dreigend falen Helaas, niet alles wat hij in gedach ten had is gerealiseerd. Luth is niet van mening dat het NAJK gefaald heeft als belangenbehartiger van zo wat 25.000 jonge of aspirant land en tuinbouwers, want de jonge- renstandpunten worden overal dui delijk en verstaanbaar gedeponeerd waar dat moet. Wie dreigen er volgens de agrari sche voorzitter wel te falen? Dat zijn de belangenbehartigers en politici die maar aanmodderen met het mestprobleem. Slechts het gouden ei van de mestfabrieken wordt ge promoot. Diezelfde mensen zien de melkquotering als een tijdelijke zaak. Zij zien de installatiepremie liever vertrekken dan de beëindigingsrege ling, vinden de graanprijs onbelang rijk. En op milieugebied wachten zij rustig af wat de overheid morgen weer van hen eist, in plaats van be wust in te springen op deze nieuwe markt met nieuwe mogelijkheden, aldus Luth.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 21