'Open grenzen voor onderzoek?' Tuinbouwklanken Glasareaal snijbloemen blijft gelijk Hou de bijen in ere! Er gaat niets boven hemelwater Aardbeien in tunnels blijkt goede investering mgm Franse appeloogst gehalveerd Veilpercentage Voorbereidingen bloemenvak- tentoonstelling van start Afdeling tuinbouw van het KNLC De start van de zaadteeltgewassen onder glas op THOLEN is goed ge weest. De meeste bloemzaadge wassen in de kassen verlangen niet te hoge temperaturen. Daar ze meestal op zwart plastic geplant worden (om evt. uitgevallen zaden op te vangen) kan de luchtvochtig heid onder zomerse omstandighe den tot zeer laag dalen. Door de plastic bedekking van de grond vindt van hieruit geen verdamping plaats en kleine pas geplante ge wassen brengen naar verhouding nog weinig vocht in de lucht zodat men op een zonnige dag de lucht vochtigheid in de kas ver ziet dalen. Een plant zal altijd de neiging heb ben om het vocht in de lucht aan te vullen. Daar de luchtvochtigheid in de huidmondjes van de bladeren 100% is, ontstaat er automatisch een enorme onttrekking van vocht door de droge lucht. De meeste ge zonde planten met een goed wortel gestel kunnen dit wel aan. Alleen zullen midden op de dag de omstan digheden voor bestuiving maar ma tig zijn. De bestuiving onder glas is voor het merendeel van de bloemzaadge wassen afhankelijk van bijen. Dit is overigens ook buiten voor veel zaadgewassen van groot belang. Hoe intensiever de bloemen bevlo gen worden, hoe beter de zaadzet ting zal zijn. Dit gaat meestal gelijk op. Het ene gewas is overigens ge wilder voor bijen dan het andere. Dit heeft waarschijnlijk met de hoeveel heid nektar te maken die de bloem bevat en de bereikbaarheid voor de bijen. Bloemen die weinig nektar be vatten worden soms toch goed be vlogen door aktieve bijenvolken voor het stuifmeel. Veel bloemsoorten produceren maar op bepaalde uren van de dag nektar. Bijen hebben dit vlug in de gaten. In een kas met verschillende bloem soorten ziet men ze dan ook met een behoorlijke regelmaat op steeds dezelfde tijdstippen op een bepaal de bloemsoort vliegen. Sommige gewilde bloemsoorten worden de gehele dag bevlogen, andere weinig of niet. Wanneer de bloemen niet bevlogen worden, zijn de omstandigheden meestal niet ideaal. Als er voor de bij niets te halen is, zal hij er ook niet op vliegen. Bij een constante lage luchtvochtigheid zoals vorig jaar zag men bij impatiens Vlijtig Liesje) weinig of geen bevlieging zodat ook de zaadproduktie minimaal of zelfs nihil is geweest. Het bevliegen wordt soms op een aantal bloem soorten verstoord door een noodza kelijke chemische insektenbestrijding. Een enkele bespuiting met een veelal onscha delijk middel voor bijen kan er toch de oorzaak van zijn, dat het gewas een week niet bevlogen wordt. Kun Volgens een nog voorlopige raming van het Franse Ministerie van Land bouw zal de Franse appeloogst dit jaar niet meer dan 981.000 ton be dragen. Dit is de kleinste oogst sinds 30 jaar. Vorig jaar kwam er nog ruim 1.800.000 ton appelen van de bomen. Alle produktgebie- den en alle appelrassen zijn door de vorstinval van half-april getroffen. Met 191.300 ton zal de Franse pe- renproduktie 40% kleiner uitvallen dan de oogst in 1990 en 45% in vergelijking met de gemiddelde oogstomvang in de laatste 5 jaar. Zowel bij herfstperen als winterpe- ren is de schade groot. Het veilpercentage van bloemenvei ling Westland over 1990 is tijdens de algemene ledenvergadering op 30 mei jl. vastgesteld op 5,6 pro cent. De ledenvergadering ging ak koord met de verdeling van de winst over de participatiereserve en de al gemene reserve. je nagaan wat een schadelijk middel overdag gespoten op buitenbloe men kan.veroorzaken! Dan worden de beste en goedkoopste 'werkne mers' letterlijk doodgespoten. De belangstelling voor biologische bestrijding neemt dan ook hier in de zaadteelt onder glas toe. Bij gebrek aan ervaring, zijn de resultaten niet altijd even goed. De aktiviteiten op dit terrein in de groenteteelt, die succesvol verlopen, worden dan ook goed gevolgd. Moeten alle proeftuinen blijven bestaan? En kunnen we niet meer onderzoek samen doen, over de Ne derlandse grens heen? Dat vragen KNLC-tuinders zich af. De vragen ontstaan door het terugtreden van de overheid op het vlak van on derzoek. Fruitteler C. Hamelink (ZLM) konsta- teerde, in de vergadering van de af deling tuinbouw van het KNLC, 'pappen en nathouden'. De tuin bouw moet het terugtreden van de overheid gebruiken voor vernieu wing en herstruktureren van het on derzoek. "Anders gaan we aan verdeeldheid ten onder". Zowel in de kommissie bloemen en groenteteelt als in de kommissie fruitteelt werd de vraag gesteld of al die proeftuinen nog wel nodig zijn. Groenteteler J. de Boer (Gron. Mij) stelde voor om in plaats van alle hui dige proeftuinen een paar goede proefstations in het leven te roepen, waar de tuinders méér te vertellen Schreef Ik twee weken geleden nog: hoe harder de boeren klagen, hoe beter, ook in de BARONIE was men blij met de regen. Ondanks het feit dat praktisch alle tuinders zelf kunnen beregenen, gaat er niets bo ven hemelwater. Of nu de aanvoer op de veiling fors gaat toenemen valt nog te bezien. Tot nu ging het met de vollegrondsprodukten mondjesmaat. Alleen kropsla werd er in grote hoeveelheden aange voerd. Een aantal plantingen vallen hebben. "De tuinbouw is niet meer grondgebonden, dus alle verhalen dat onderzoek én op klei én op veen gedaan moeten worden, vervallen". Nu kampen verschillende proeftui nen met geldgebrek omdat de tuin ders er niet méér geld in willen steken. Van hetzelfde geld kunnen redelijk enkele hele goede proefsta tions gefinancierd worden. Over de grens In de kommissie fruitteelt hield A. Mouwen (ZLM) een pleidooi om over de grenzen te kijken. "De tijden veranderen. Kunnen we niet eens met open grenzen gaan werken of spelen we dan de konkurrentie in de kaart", zo vroeg hij zich af. Moet het kleine Nederland alles zelf doen ter wijl de Belgen op onderdelen dezelf de proeven doen als hier gebeuren. Grote bedrijven zoals VanderHave doen onderzoek ook steeds meer gezamenlijk. G. Plakmeijer (Gron. Mij) suggereerde dat een of twee proeftuinen voor Nederland vol- samen. Dit is waarschijnlijk een ge volg van het koude weer. De prijzen van.kropsla zijn dan ook ontzettend laag, zo'n 10 a 15 cent per krop. De rest van de prijzen, zo wel van glas als van vollegrondspro dukten, is zeer redelijk te noemen. In de vollegrond is de oogst van de eerste bloemkool al achter de rug. Nu in het zand de bloemkool ge ruimd is, is de kool uit de kleigebie den aan de beurt. doende kunnen zijn als het overige onderzoek op ongeveer dezelfde breedtegraad in andere landen ge beurt. "Fruittelers kijken ook over de grens. Wij zijn net zo snel in Duitsland als in Zeeland". Voorzitter Zevenbergen wees er op dat in het buitenland vaak nog min der geld voor onderzoek beschik baar is dan in Nederland. "We moeten wel die richting op maar niet als een blind paard de sloot in. We moeten niet meer weggooien dan verantwoord is om het onder- zoekapparaat veilig te stellen". Er loopt reeds een onderzoek om na te gaan hoe het fruitteeltonderzoek er de komende tien jaar uit zou moe ten zien. "We moeten weten wat minimaal nodig is om geïnformeerd te raken. En we moeten maximaal proberen de inzet over verschillende landen te verdelen", konkludeerde Zevenbergen. Op die manier kan van de nood een deugd gemaakt worden. Gerard Westerhof De oogst van m.n. zomerprei, ijs bergsla en een aantal kleine gewas sen is in volle gang. Gelukkig zijn een aantal scholieren al vrij. Dezen willen graag een centje bijverdienen en de teler komt soms handen te kort. Ondanks het feit dat nog niet exact bekend is wat de regeling gaat worden inzake gelegenheidsar beid, zijn al veel scholieren aan het werk. Het zal voor de tuinder veel meer gaan kosten als de oude rege ling wordt afgeschaft. Van de ande re kant: wat er staat zal geoogst moeten worden. Dit jaar zal dan misschien het jaar van de waarheid worden. Als inderdaad de regeling wordt stopgezet, zullen een aantal teelten uit het gebied van de Baro nie verdwijnen. Deze zullen onbe taalbaar worden. Het totale glasareaal snijbloemen zal in november 1991 nagenoeg ge lijk zijn aan het areaal in november 1990. Dit verwacht het Produkt- schap voor Siergewassen op basis van de gebruikelijke snijbloemen enquête. Een toename in het areaal wordt verwacht voor de chrysant 3%), grootbloemige anjer 5%), als- troemeria 2%), lelie 12%) en anthurium 13%). De trosanjer (- 4%), freesia (- 4%) en gerbera (- 6%) laten wederom een afname in areaal zien. De te verwachten terug gang in het areaal orchideeën be draagt 3%. Voor de roos zal het areaal in november 1991 nagenoeg gelijk zijn aan november 1990. Misschien dat door deze ontwikke ling de prijs op een aanvaardbare hoogte kan blijven. Het areaal is sterk uitgebreid. Een ander punt dat voor winterpeen en aardappelen gunstig kan zijn is de huidige stand van de snijmais. Moet de veehouder straks veel ruw- voeder bij gaan kopen, dan heeft dit directe invloed op de prijs van peen en aardappelen. Een hoge voerprijs legt dan een basis in de verkoopon derhandelingen. Toch is er onlangs al winterpeen verkocht voor 9 cent per kg op najaarslevering. Op aprille- vering is zaken gedaan voor 15 cent. Wat de vrije prijzen werkelijk gaan doen is afwachten, al wordt er onder de vollegrondsgroententelers veel over gepraat. Een aantal fakto- ren die de stemming optimistisch houden zijn aanwezig. Van 6 tot en met 10 november is de bloemenveiling in Aalsmeer weer het toneel van de Bloemen Vakten toonstelling, 's werelds grootste sierteeltbeurs. Een kleine 300 be drijven zullen exposeren op een op pervlakte van 22.000 vierkante meter. Onder de exposanten bevin den zich 20 internationale inzendin gen, waaronder de landenpresentaties van Spanje, Ita lië, Costa Rica, Columbia en België. De oppervlakte van het decoratieve gedeelte is 7100 m2. Het technische gedeelte is ongeveer gelijk met vori ge jaren; namelijk 3400 m2. Aardbeien in tunnels. De aardbeien in WEST-BRABANT brengen op de veiling veel geld op. Met prijzen die variëren van f 8,— tot f 10,— per kg, soms nog hoger, zit het goed. Een negatief punt is de grote hoeveelheid neerslag waar door er gemakkelijk scheuren in de aardbeien komen. Telers die meer zijn gaan specialiseren en tunnels hebben gebouwd hebben dit jaar goed geïnvesteerd. Toch zit er een nadeel aan vooral de kleinere tun nels. Het neerzetten van bijenvolken voor de bevruchting is om prakti sche reden bijna ondoenlijk. Hier door zitten er tussen de aardbeien nogal wat kwarren. Spinazie liep vorige week in prijs op van 20 cent, doordraaiprijs, tot bo ven de gulden. Oorzaak was een fik se hagelbui. Met name in het gebied Etten-Leur - Prinsenbeek is veel spi nazie verhageld. In deze streek wor den veel bladgewassen verbouwd. Zoals het er nu naar uitziet zijn de zomerwortelen over een paar weken op. De eerste uitzaai is dan geveild. Met de tweede zaai is door de kou de weersomstandigheden alles niet naar wens verlopen, zodat het nog even duurt voordat aan oogsten ge dacht kan worden. Vooral de zware nachtvorst heeft veel schade toege bracht. Bospeen is veelal waspeen gewor den, omdat het blad geel verkleurd was waardoor het ongeschikt is om als bospeen te verkopen. De prijzen van peensoorten blijven op een goed nivo hangen. Geen overaan bod. Dit zal voorlopig nog wel blij ven. Ook de aanvoer van breekpeen, boven de 200 gram, zal nog een. lange tijd op zich laten wachten. Normaal kan van de volle- grond vanaf begin augustus gerooid worden. Nu wordt dat zeker begin september. Daar komt nog bij dat de kilogramopbrengst achter zal blij ven. Op veel plaatsen staat de win terpeen aan een te dunne kant.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 19