PFW toont nieuwe besse- en frambozerassen op Open Dag Tuinbouwcommissïe nam kijkje op bedrijven in de Langstraat Tuinbouw Geslaagden Groene School AOC Zeeland start nieuwe opleidingen Het Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp (PFW) houdt op vrijdag 5 juli aanstaande haar tweede Open Dag voor de klein- fruittelers in dit seizoen. De aanvang is 14.00 uur. Deze keer wor den de nieuwe besse- en frambozerassen getoond. Kwaliteitsverbetering in de ruimste zin van het woord loopt als een rode draad door het onderzoek, ook bij bessen en frambozen. Daar aan wordt dan ook speciaal aandacht besteed op de Open Dag. Evenals de vorige keer wordt er in blokken gewerkt, waarbij bij elke proef iemand tekst en uitleg geeft. Het verdient dus aanbeveling om om 14.00 uur aanwezig te zijn. An ders mist men een deel van de toe lichting op het onderzoek. Rode-besserassen Op het PFW staan ruim 20 nieuwe rassen in de buitenteelt uitgeplant. Daaronder het nieuwe, vroegrijpen- de, Franse ras Junifer, waarvoor veel belangstelling bestaat voor de teelt in plastic tunnels. Zal Junifer Jonkheer van Tets in de buitenteelt verdringen? Dat is de vraag die on derzoekers, voorlichters en telers op dit moment bezighoudt. De rijptijd van Junifer in plastic tunnels was dit jaar later dan die van Jonkheer van Tets. Hoe zal dat buiten zijn? Duidelijk is dat de bessen van Juni fer kleiner zijn maar de produktie lijkt minstens zo goed. Het nieuwe middentijdsrijpende ras Cassa heeft een goede beskwaliteit. De bessen zijn groot en goed van kleur en de trossen zijn vol. Door een tekort aan winterkou is een aantal knoppen in voorgaande jaren niet uitgelopen. Daardoor zijn kale takken ontstaan en is de produktie dit jaar matig. Veel belangstelling bestaat er voor verlenging van het oogstseizoen. Daarvoor zijn verschillende moge lijkheden. Het meest voor de hand liggend is het kiezen van laatrijpen- de rassen, zoals Rovada, Rondom en Heinemanns Rote Spatlese. Het PFW heeft goede ervaringen met twee nieuwe laatrijpende ras sen: Roodneus en Augustus. Rood neus rijpt 7 dagen later dan Rondom en heeft schitterende tros sen met meer dan 30 bessen per tros. De bessen zijn glanzend en donkerrood van kleur. Augustus rijpt twee weken na Rondom en in de zelfde tijd als Heinemanns Rote De jaarlijkse excursie van de tuin- bouwcommissie van de ZLM werd dit jaar gehouden in de streek rond Sprang-Capelle, Dongen en Raams- donkveer. De agrarische sector is in deze regio al lang niet meer de grootste werkgever. De industrie en ook de recreatie verzorgen een groot deel van de werkgelegenheid. Tijdens de rondgang door de streek werden twee bedrijfsgenoten be zocht. De heer P.J. Dekkers te Sprang-Capelle heeft een potplan- tenbedrijf met één variëteit: Scin- dapsus (liaanplant). Het bedrijf bestaat uit 16.000 m2 glas en er werken 16 mensen. Er is een vaste produktie per week. Per jaar levert Dekkers V/2 miljoen potplanten in zeven verschillende maten. Daar naast produceert het bedrijf nog eens 1 miljoen stekken voor andere bedrijven. Zijn aandeel in de Neder landse produktie ligt rond de 30%. 95% van de produktie is voor de ex port, voornamelijk naar Spanje, Por tugal en Italië. Gemiddeld wordt 60% via de klok (Aalsmeer) en 40% via een bemiddelingsbureau afgezet. Amercentrale Het bedrijf betrekt ruim 80% van Spatlese. De bessen zijn donker en vrij klein maar steviger en minder gevoelig voor regen dan die van Hei nemanns Rote Spatlese. Rondom J "Wat is er aan de hand met Rond om J", vragen velen zich af. Evenals vorig jaar was de ontwikkeling van deze Rondomselektie dit voorjaar erg traag en onregelmatig. Als oor zaak wordt aan onvoldoende win terkou gedacht maar na de laatste winter twijfelen sommigen daaraan. Eind april zag men de toekomst van Rondom J somber in. Maar eind mei bloeiden de struiken volop! De zeer late bloei had dit jaar als voordeel dat schade door nachtvorst werd beperkt en dat een natuurlijke late rijping ontstaat met wellicht hogere kg-prijzen. Machinale oogst Na de succesvolle invoering van de machinale oogst voor zwarte bes sen bestaat er ook belangstelling om rode bessen op kontrakt te telen voor de verwerkende industrie en machinaal te oogsten. Het PFW on derzoekt welke rassen hiervoor ge schikt zijn. Witte-besserassen Het rassenonderzoek bij witte bes sen heeft de laatste jaren geleid tot een duidelijke verbetering van het sortiment. Onduidelijk is nog welke vroegrijpende witte bes voor aan plant in de buitenteelt in aanmer king komt: Werdavia of Zitava. De laatste is zeer produktief, maar he laas treedt buiten vaak midden in de tros rui op en dus kwaliteitsverlies. Werdavia daarentegen lijkt wat min der produktief en heeft kortere tros sen, maar minder last van rui. (Op het Voorbeeldbedrijf voor kleinfruit in Tongeren (B) voldoet Zitavia uit stekend in een plastic tunnel.) zijn warmte via het warmwater circuit van de Amercentrale van de PNEM. Het idee van het leveren van restwarmte is ontstaan doordat de ze centrale zijn koelwater niet meer mocht lozen (thermische vervuiling) in de Amer. In eerste instantie werd er een koeltoren gebouwd, die nu nog ongeveer 4 weken per jaar werkt. Daarna zijn er projecten gestart voor het verwarmen van woonwijken met restwarmte in Bre da en Tilburg. De warmwaterleiding naar Tilburg heeft een aftakking naar Sprang-Capelle. Aangezien er nogal problemen waren met verwar ming van woonwijken werd er ook naar andere verbruikers van enige omvang gezocht. De gemeente Ma de was tevens op zoek naar werk gelegenheid. Zowel grootverbruikers van warmte als werkgelegenheid werden gevonden bij tuinders, die zich wilden vestigen in de Plukma- dese Polder. Eén tuinder neemt evenveel restwarmte af als 250 wo ningen. Tegen een gereduceerd ta rief levert de PNEM de energie. Het glastuinbouwbedrijf van de heer Heykant is ook een afnemer van deze restwarmte. Het bedrijf ligt in de 1e fase van de Plukmadese Polder. Deze eerste fase omvat 100 Bij de middentijdsrijpende rassen heeft Albatros het standaardras Witte Parel verdrongen. En bij de laatrijpende rassen hebben Primus en Blanka een plaats in het rassen- sortiment veroverd. Roze bes Wie iets bijzonders wil telen, moet eens naar de roze bessen op het PFW komen kijken. Een aantal jaren geleden dacht men dat er geen markt zou zijn voor roze bessen. In middels is men daar wat op terug gekomen. Rosa Sport is op dit moment de meest belovende roze bes met vruchten die er mooi uitzien. Framboos Het grootste probleem bij de teelt van frambozen is op dit moment de gevoeligheid voor Phytophthora wortelziekte. Een afdoende bestrij ding lijkt niet mogelijk. "Zijn er ras sen die niet of weinig gevoelig zijn voor deze bodemschimmel?" Op het PFW zijn op dit moment zo'n 30 rassen in beproeving waarvan som mige veel en andere minder gevoelig zijn. Duits onderzoek doet echter vermoeden dat er nog geen re sistente rassen zijn. Het PFW is dan ook van plan om naast het rassen- onderzoek een andere onder zoekslijn te kiezen, namelijk onderzoek naar het verkrijgen van gezond plantmateriaal. Een framboos is een kwetsbaar pro- dukt. Belangrijk in het rassenonder zoek bij framboos in de buitenteelt is het zoeken naar rassen met stevi ge vruchten die minder gevoelig zijn voor regen en wind. Zwarte-besserassen De teelt van zwarte bessen heeft in zuidwest Nederland een spectacu laire uitbreiding ondergaan. De bes sen worden daarbij op kontrakt geteeld voor de verwerkende in dustrie en machinaal geoogst. Om een oogstmachine optimaal te kun nen benutten is spreiding van de oogst met vroeg- en laatrijpende rassen vereist. Het PFW let daar dus op. Voor het tweede achtereenvolgende ha die geheel is uitgegeven. Met de bouw van kassen voor de tweede fase (omvang 70 ha) wordt waar schijnlijk binnenkort begonnen. Er wordt ook al over een derde fase gesproken (omvang 100 a 150 ha). Er zijn nu ongeveer 20 glastuinbou wers, waaronder een vestiging van het Lierse chrysantenveredelingsbe- drijf Fides, bezig in de eerste fase. Dit zijn voornamelijk Westlanders. Heykant is één van de twee Braban ders die zich hier hebben gevestigd. Het bedrijf omvat 16.000 m2 glas, waar per jaar twee teelten plaats vinden. jaar hebben in de praktijk de zwarte bessen schade geleden door nacht vorst. Laatbloeiende rassen, zoals Phoenix, Black Reward, Ben Aider en Ben Tirran, zijn dan meestal in het voordeel. Belangrijk is dan ook het bloeitijdstip van de rassen vast te leggen. Van de ziekten en plagen zorgen meeldauw, rondknopmijt en de bessebladgalmug voor de meeste problemen. Het PFW gaat na hoe gevoelig de verschillende rassen hiervoor zijn. Het PFW heeft op dit moment ruim 20 rassen in beproeving. De bessen van deze rassen worden door twee fabrikanten beoordeeld op sapkwali- teit. Het is niet mogelijk de rassen op het PFW te beoordelen op hun mogelijkheden voor machinale pluk. Daarvoor worden de beste rassen op een praktijkbedrijf uitgeplant en machinaal geoogst. Kruisbesserassen Bij de teelt van kruisbessen is meel dauw een groot probleem. Het PFW heeft enkele meeldauwresistente rassen in beproeving. Ze zijn groot- vruchtig maar de bessen zijn helaas groen van kleur. Toch zijn we met die Engelse, meeldauwresistente rassen Invicta en Greenfinch een stap in de goede richting naar een schone teelt. - Verder beproeft het PFW het spil- lensysteem waarmee door sommige telers in tunnels en ook wel buiten goede resultaten zijn geboekt. Kwaliteitsverbetering bij bessen en frambozen Tijdens de Open Dag zal worden in gegaan op de vraag of het mogelijk is de kwaliteit van het produkt ver der te verbeteren. Hierbij kan men denken aan teeltmaatregelen als rassenkeuze, pluktijdstip, windbe- schutting, zomersnoei enz. Ook re genkappen boven het gewas is een mogelijkheid om de kwaliteit van het produkt te verbeteren. Ook in de Biologische bestrijding Vanaf januari tot eind juli worden er komkommers geteeld, daarna vleestomaten. Insekten zoals trips, spint en witte vlieg worden biolo gisch bestreden. Fertigeren gebeurt met leidingwater (f 0,41/m3). Aan leg van een systeem voor recircula tie staat voor het komend najaar op het programma. Op het bedrijf van de heer Heykant kon geconstateerd worden dat de Plukmadese Polder goede uitgangspunten heeft voor vestiging van glastuinbouw: ruimte, goedkope energie en een. prima in frastructuur. periode na de pluk zijn er nog diver se maatregelen te treffen om de kwaliteit van het produkt optimaal te houden en de presentatie te ver beteren. Op deze en andere vragen ten aanzien van kwaliteits- en pre sentatieverbetering van kleinfruit hopen we op de Open Dag verder in te gaan. Naast bovengenoemde onderwer pen zal er nadrukkelijk tijd worden uitgetrokken voor algemene vragen en ander kleinfruitonderzoek op het PFW. Op vrijdag 6 september zal er op het PFW een Open Dag voor de kleinfruitteelt worden gehouden waarbij doordragende aardbeien en bramen in de buitenteelt en herfst- frambozen en eskibozen in plastic tunnels te bezichtigen zijn. Adri van Oosten Proefstation voor de Fruitteelt Wilhelminadorp Het Agrarisch Opleidingscentrum Zeeland en omstreken start in sep tember a.s. twee nieuwe opleidin gen voor personen van 16 jaar: het tweejarig Middelbaar Agrarisch Onderwijs (voorheen K.M.A.O.) en een deeltijd-schakelprogramma voor de vakopleidingen van het leer lingwezen. Beide oplossingen zijn bedoeld voor leerlingen met belangstelling voor de groene sector, maar met een vooropleiding die hiaten vertoont. De tweejarige dagopleiding in de plantenteeltsector richt zich met twee dagen stage per week sterk op de praktijk van de akkerbouw-, groenteteelt-, fruitteelt- of kasteelt sector. In de theorielessen staan de opdrachten en werkzaamheden op het stage-bedrijf centraal. Het alge meen voorbereidend programma is een oriënterend schakelprogramma naar de leerlingstelsels toa Het zwaartepunt ligt hierbij op het leren op het bedrijf, waar men minimaal 20 uur per week werkzaam moet zijn. Eén dag per week gaat men voor ondersteunende theorie en praktijk. Leerlingstelsels Het AOC Zeeland lokatie Groene School Kapelle, start volgend schooljaar ook met de leerlingstel sels akkerbouw (als enige in Neder land) - fruitteelt - groenverzorging en groenvoorziening. Voor het leer lingstelsel fruitteelt is er op diverse leerbedrijven plaats voor een cursist van deze vakopleiding. Geslaagden leerlingstelsel fruitteelt: Wim Adriaenssens, Bredene (B.); Wim Bogaert, Verrebroek (B.); Kees Dominicus, Wemeldinge; Eddy den Dunnen, Fijnaart; Adwin Eversdijk, Kapelle; Wilco Flipse, Middelburg; Ab Goeree, Driewegen; Corne Goud, Waarde; Jan Hoekman, 's- Gravenpolder; Kees Legemaate, Zie- rikzee; Frans Lokerse, 's-Heer Arendskerke; Peter Oostdijk, Wolp- haartsdijk; Harry Provoost, Middel burg; Albert Rijk, 's-Gravenpolder; Godelieve Rijk-van Gassen, 's- Gravenpolder; Marco Schipper, Ka pelle; Peter Weststrate, Waarde; Ma ria Zuidhof-Oomes, Hoedekenskerke; Arjan Molendijk, Klaaswaal. Geslaagd voor het diploma leer lingstelsel fruitteelt-assistent: Marcel den Dunnen, Fijnaart. Het tuinbouwbedrijf van RJ. Dekkers in Sprang-Capelle ontving in maart van dit jaar staatssekretaris Gabor en een aantal CDA-politici (zie foto). Vorige week nam de tuinbouwkommissie van de ZLM een kijkje in de kassen van Dekkers. Bij de nieuwe besse- en frambozerassen loopt kwaliteitsverbetering als een rode draad door het onderzoek.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 18