Mineralenboekhouding varkenshouderij klaar voor gebruik Kalfsvlees in Nederland Milieuzorgsysteem voor de vlees- en pluimveesektor Denk bij kalibemesting ook aan mineralen voor rundvee Formule richtprijs voor biggen aangepast Voorlichting over aanmelding vleeskalveren 15 Varkenshouders kunnen in hun strijd tegen vermesting en verzuring nu gebruik maken van de mineralen- boekhouding als meetinstrument. Vanaf 21 juni is de boekhouding op grote schaal verkrijgbaar. In het bij behorende werkboek staan maatre gelen beschreven die het milieu ontlasten en die niet noodzakelijk geld kosten. Boekhouding en werkboek zijn uit geprobeerd in speciale studiegroe pen onder begeleiding van het Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM), het Informatie en Kenniscen trum Veehouderij (IKC-V) en de Dienst Landbouwvoorlichting (DLV). Vorig jaar werden een boekhouding en een werkboek voor melkveehou ders geïntroduceerd. De belangstel ling was zo groot dat binnen een jaar al een tweede druk verscheen. CLM, IKC en DLV werken nog aan een mineralenboekhouding voor de akkerbouw en de pluimveehouderij die voorjaar 1992 gereed zullen zijn. De verwachting is dat ook bij var kenshouders het animo groot is om met de boekhouding te werken. Momenteel kunnen zij al het MARS (Mineralen Aanvoer Registratie Systeem) bijhouden. Maar daarmee krijgen zij geen inzicht in het milieu probleem op hun bedrijf. Ook laat het MARS niet zien wat het effekt is van de milieumaatregelen die var kenshouders nemen. Studiegroepen Mineralenboekhouding en werk boek kunnen het best in groepsver band worden besproken. Varkenshouders kunnen dan leren van elkaar en profiteren van eikaars vakmanschap. De teams van de DLV staan klaar om de mineralen boekhouding met het bijbehorende werkboek in reeds bestaande stu dieclubs van varkenshouders te in troduceren. Bij voldoende belangstelling zullen nieuwe studie clubs worden opgezet. Het agra risch onderwijs neemt de mineralenboekhouding en het werk boek op in het kursuspakket. Maatregelen In het werkboek worden tal van maatregelen beschreven die var kenshouders kunnen nemen om de aangekochte mineralen in voer en kunstmest beter te benutten en zo verliezen te beperken. Onderstreept wordt dat de meeste maatregelen pas echt effektief zijn, wanneer ze in samenhang worden genomen. Zo kan de vakenshouder door te voeren naar behoefte de benutting van de mineralen in het voer verbeteren, zodat minder mineralen in de mest komen. Zorgen voor een goede kon- ditie en gezondheid heeft hetzelfde effekt. Door mest snel uit de stal af te voeren, kan de varkenshouder voorkomen dat ammoniak verloren gaat. Als hij ook de ammoniakverlie- zen bij opslag en aanwending van de mest terugdringt, kan de boer besparen op kunstmest. Zo'n pak ket maatregelen levert winst op voor varkenshouder èn milieu. De varkenshouder bespaart omdat hij minder voer en kunstmest hoeft aan te kopen. Het milieu wint doordat er minder mineralen verloren gaan. In nauw overleg met het Produkt- schap voor Pluimvee en Eieren en alle betrokken sektororganisaties is de Werkgroep Milieuzorg PVV/PVE opgericht. De opdracht van deze Werkgroep is de bedrijfsinterne mi lieuzorg in de gehele vleesverwer kende industrie te bevorderen. Besloten is een proefproject op te zetten met als doel 'het (doen) ont wikkelen van een bedrijfsintern model-milieuzorgsysteem voor de industriële vlees- en pluimveesektor en de implementatie daarvan in een achttal proefbedrijven. Bij het minis terie van VROM is een aanvraag voor subsidie ingediend. De start van het project is gepland in sep tember 1991. De branchebrede in voering kan vervolgens in het najaar van 1993 van start gaan. Nederland is een belangrijke produ cent en exporteur van kalfsvlees. In 1990 werden ruim 1 miljoen dieren geslacht. Negentig procent van de produktie ging de grens over. Vooral bij Italianen is het Nederlandse kalfsvlees populair. Maar ook Frank rijk, Duitsland en België zijn belang rijke afnemers. Vorig jaar bedroeg de totale uitvoerwaarde van de kalfs vleessector 1,25 miljard gulden. Het houden van vleeskalveren is sterk geconcentreerd in de provincie Gelderland. Ongeveer de helft van alle dieren wordt daar gemest. Op een kleine 1200 bedrijven worden Het Landbouwkundig Bureau voor Kalimeststoffen wijst erop dat wan neer veehouders de benodigde kali bemesting in het groeiseizoen met Kali 40 uitvoeren zij tevens de mine ralenvoorziening van het vee op peil houden. Kali 40 bevat naast 40 pro cent kali ook 6 procent magnesium en 4 procent natrium. Door de toegenomen melkproduktie per koe en het afnemend aantal koeien is de totale ruwvoerbehoefte van de meeste bedrijven sterk afge nomen. Als gevolg hiervan neemt het aantal maaisnedes af. Dit bete kent, dat bij meerdere weidesnedes achter elkaar er geen kalibemesting wordt gegeven indien de officiële adviezen worden opgevolgd. De ka livoorziening van het gras is dan vooral afhankelijk van de kali die via urine van het vee op het perceel te rugkomt. Uit nog lopend onderzoek blijkt, dat dit in veel gevallen niet voldoende is voor een optimale grasgroei. In de praktijk wordt dan ook regelmatig in de tweede helft van de zomer kali gebrek op dergelijke percelen ge- konstateerd. Een extra bemesting met 100 200 kg kali 40 per ha tussen opeenvolgende weidesnedes kan dan afhankelijk van de omstan digheden zorgen voor een meerop brengst van ca. 500 kg drogestof per ha. ruim 300.000 kalveren gehouden. De overige 300.000 vleeskalveren zijn verspreid over ongeveer 1100 bedrijven in de rest van het land. De provincie Noord-Brabant is met 400 boerderijen en bijna 130.000 dieren een goede tweede. Daarna volgen Overijssel (175 bedrijven en 43.000 kalveren). Utrecht (140 be drijven en 24.000 kalveren), Fries land (120 bedrijven en 27.000 kalveren), Drenthe (70 bedrijven en 19.000 kalveren), Zuid-Holland (60 bedrijven en 8000 kalveren), Lim burg (50 bedrijven en 17.000 kalve ren), Groningen (50 bedrijven en 12.000 kalveren), Noord-Holland (30 bedrijven en 1400 kalveren), Flevoland (9 bedrijven en 1100 kal veren) en Zeeland (12 bedrijven en 1100 kalveren). Contracten Vleeskalveren worden over het alge meen op contract gemest. Daarbij is sprake van een overeenkomst tus sen een kalverhouder en een vee voederleverancier, een slachterij of een handelaar. Ongeveer 5% van de kalveren valt niet onder een con tract. Die staan bij zogenoemde vrije mesters op stal. In Nederland zijn drie slachthuizen met meer dan 200.000 slachtingen per jaar. Daar naast zijn er nog drie middelgrote en enkele kleinere bedrijven. Hoewel kalfsvlees in de eerste plaats een exportprodukt is, wordt het toch ook in ons land geconsu meerd. Vorig jaar was het verbruik iets minder dan 2 kg per hoofd van de bevolking. Daarmee is het een exclusief produkt. In de nieuwe formule is de richtprijs, de prijs die de mester aan de fokker betaalt, ruim twee gulden hoger dan in het oude systeem. Het Landbouwschap gaat per 1 juli een nieuwe berekeningswijze van de richtprijs voor biggen hanteren. In de nieuwe formule worden de mestkosten opgenomen volgens een normatieve berekening die zo veel mogelijk de praktijk benadert. Daarnaast is voor de fokker bij de vervanging van zeugen uitgegaan van TEA-gegevens wat betreft het aantal gelten dat dekrijp, dan wel op een leeftijd van 10 weken wordt ingezet. De richtprijs, de prijs die de mester aan de fokker betaalt, wordt elke week aan de hand van de formule vastgesteld en zonodig aangepast. Wanneer de nieuwe formule op de prijzen van week 25 wordt toege past, ligt de richtprijs voor biggen ruim twee gulden hoger dan in het oude systeem. Basis voor de richtprijs is een even redige verdeling van winst of verlies tussen fokker en mester. Uitgangs punt is dat beide partijen een prijs ontvangen die gelijk is aan de kosten (incl. arbeid) en daarna, al naar de hoogte van de vleesprijs, de winst of het verlies gaan delen. De kostprijzen voor een big en voor een kilo varkensvlees zijn gebaseerd op gegevens uit de 'Technische Econo mische Adminstratie Varkenshoude rij 2000' (TEA-2000). De nieuwe formule voor de richtprijs voor biggen luidt: 48,804 x ba sisprijs 0,2219 A 0,1038 B - 1,4230 C - 3,630. De basisprijs is de wekelijkse roepprijs van de Vee- en Vleescentrale van de Noordbra bantse Christelijke Boerenbond (NCB); A, B en C zijn de voorlopige prijzen voor respectievelijk stan daard zeugenbrok, babybiggenkorrel en mestvarkensbrok met een ener- giewaarde van 1,03 EW. Het Land bouw Economisch Instituut (LEI) vermeldt deze prijzen in het agra risch weekoverzicht. De richtprijs, de voerprijscorrectie en de verrekenprijs worden elke woensdag vastgesteld. De prijzen zijn te beluisteren op telefoonnum mer 070-3526600. Bovendien zijn ze van woensdag tot en met vrijdag te zien op pagina 811 van NOS- teletekst. Een schriftelijke toelich ting op de berekening van de big- genrichtprijs is verkrijgbaar bij het Landbouwschap, afdeling Varkens houderij, telefoonnummer 070-3526583. Alle eigenaren van vleeskalveren zijn vanaf 1 juli aanstaande verplicht de dan aanwezige dieren aan te melden bij de Stichting Kwaliteits garantie Vleeskalversector (SKV). Deze nieuwe stichting controleert op de naleving van de regels en voorschriften, zoals die gelden bij de produktie van kalfsvlees. Daar voor zijn verordeningen van kracht van het Produktschap voor Veevoe der en het Produktschap Vee en Vlees. Op basis daarvan bezoeken contro leurs van de SKV houders van vleeskalveren, handelaren, slachte rijen en producenten van kalvervoe- der. Datzelfde wordt overigens gedaan door medewerkers van de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van Landbouw en door controleurs van de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RVV). Voorlichting Om de betrokkenen in de vleeskal versector te informeren over deze nieuwe ontwikkeling worden voor lichtingsbijeenkomsten gehouden, speciaal voor eigenaren en houders van vleeskalveren. Deze bijeen komsten zijn o.a. op 11 juli in Van der Valk-motel Gilze-Rijen, Klein- Zwitserland 8, Gilze (nabij rijksweg Tïlburg-Breda, afslag Gilze) en op 12 juli in Herberg De Turfhoeve, Midden Peelweg 1, Kronenberg (aan rijks weg Eindhoven-Venlo, bij afslag Helden). Alle bijeenkomsten beginnen om 10.00 uur en duren tot 12.00 uur. Belangstellenden die aanwezig wil len zijn, kunnen zich aanmelden bij de SKV. Stadhoudersplantsoen 12, 2517 JL Den Haag. Bij meerdere maaisnedes achter elkaar kan de mineralenvoorziening in gevaar komen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 15