Concours Hippique Bruinisse modderballet Paardenhouderij Heineken breidt paardenbestand uit met twee Friese hengsten Hippisch Nieuws Centrale keuring KWPN in Vrouwenpolder Part-time boer Kees Steendijk weer oppermachtig 14 Het vijfentwintigjarig jubileumconcours-hippique voor paarden en pony's van de landelijke rijvereniging en ponyclub "De Schouwseruiters" uit Dreischor, op het Hippische Centrum "De Greve- lingen" te Bruinisse, werd door de gestaag neervallende regen een waar modderballet. De geleverde prestaties waren er, vooral in de dressuur, echter niet minder om. "Wij hebben goede proeven ge zien", aldus het eensluidende oor deel van juryleden Bram Schilleman uit Biervliet (Z2) en Adri Ruisaard uit Hoedekenskerke (M2). Zö ook in de Z2-klasse dressuur paarden, waar de Kruiningse akker bouwer blijkbaar van geen wijken weet. Kees Steendijk met Boy van "Zuid-Beveland" nam ook nu weer de leiding met 192 punten, maar op 3 puntjes verschil kwam Suzan Mal corps met Bonvivant van de Zwin- ruiters, en met 179 punten Marina Quaak met Ticardo van de Biervliet- se Haringruiters op de derde stek. Ook in de tweede proef dezelfde rangschikking, waarbij de verschil len nog kleiner waren. Ook in de Z1-klasse paarden werden goede scores geleverd, waarin met 14 deelnemers Mirjam de Visser met Sing Sing van de Develruiters uit Heerjansdam het goud greep met 186 punten, zilver voor Wendy Du- den met Peter S van Oranjezon, en met 182 punten het brons voor Christien van Vugt met Beryl van de Develruiters. Debbie Rijn de 15-jarige dressuur- amazone bij de pony's Z-dressuur, met Caesar reed in Bruinisse haar 15e winstpunt bij elkaar, in de eer ste proef het oranje lint, in de twee de het rode lint met respektievelijk 186 en 185 punten. Chantal Ver schoor met Virginia van de Develrui ters 203 punten in de tweede proef en het goud. Het zilver in de eerste proef was voor Sonja de Feiter met Lady F van de Schouwseruiters met 186 punten. Het parcours was in het begin van het springprogramma in het Zeeuw se Bruinisse een ware glijbaan, waardoor vele combinaties voortij dig het parcours moesten verlaten, met verliespunten, of het helemaal niet aandurfden eraan te beginnen, en zich dus maar afmelden. Maar de goed funktionerende organisatie van voorzitter Anton J. Hanse uit Kerkwerve, stond voor niets, er werd met tractoren zand voor de hindernissen gebracht, en het springprogramma kon ongestoord verder gaan. In de Z-klasse springen paarden was Sandy den Exter met Cadermie uit Kortgene oppermach tig en pakte via de barrage de eerste prijs, tweede werd, ook via de bar rage Ellen Albers met Ceasar uit Vlaardingen, derde Kees Jan van de Graaf met Angelo uit Bruinisse. Kees Jan van de Graaf was in het M-springen heer en meester en ver overde goud en zilver met Corron B en Eron S, Arianne Hanse met Dan te van de Schouwseruiters het brons. Rowena de Pender met Nelis van de Zwinruiters in de Z-klasse springen pony's via de barrage eer ste, met een halve seconde verschil op de tweede plaats Jeroen Burm met Dizzy Girl van Hulst. Ondanks de erbarmelijke weersom standigheden was het een goed lo pend concours met vooral in de dressuur goede resultaten. Jan M. Murre Uitslagen Dressuur Z1 paarden: 1 Mirjam de Vis ser, Sing Sing, Develruiters; 2 Wendy Duden, Peter S, Oranjezon; 3 Christien van Vugt, Berly, Develruiters: Z klasse pony's: 1 Debbie Rijn, Caesar, Zuid Be veland; 2 Sonja de Feiter, Lady F, Schouwseruiters. M2 paarden: 1 Peter Kosters, Zypher, Graeve Jan; 2 Truus Verhoeven, Edelman, Biesboschruiters; 3 Diana Boone, Ultra, Walcheren. M1 paar den: 1 Theo Perdaen, Leval, Zwinruiters; 2 Jan Brasser, Urban, Vroonruiters; 3 Ad Murre, Sebastiaan, Zwinruiters: L2 paar den: 1 Francisca Quist, Narfi, Zwinrui ters; 2 Carolien Mosselman; Amarilla, Flakkee; 3 Annelies Breure, Esprit, Oran jeruiters. L1 paarden: 1 Anneke Pher- nambucq, Floriant, Weelruiters; 2 Piet Breure, Esprit, Oranjeruiters; 3 Raymon Kleinman, Zarzuela, Mazeppa. L1 paar den: 1 Liesbeth de Bes, Zoberline, Brui nisse; 2 Karin Kamp, Tonia, Flakkee; 3 Peter de Kam, Deny, Oranjezon. B paar den: 1 Marly Lebens, Sarina, Hulst; 2 Monique van de Velden, Geramonda, Mazeppa; 3 Christel Kunkel, Kilana, Gou we Reyers. M1 paarden: 1 Eline Quartel, Brendy, Oranjezon; 2 Mascha Bustraan, Evita, Zuid Beveland; 3 Dineke Nyboer, Zauuska, Mazeppa. B paarden: 1 Lisette Timmerman, Zaika, Oranjezon; 2 Silvia Walraven, Dimona, Oranjezon; 3 Esther Noordzy, Victor, Mazeppa. L1 pony's: 1 Eva Koedoot, Rocket, Oranjeruiters; 2 Dennis Vonsee, Helios, Oranjezon; 3 Est her van de Velde, Winnie, Gouwe Reyers. L2 pony's: 1 Sibylle Burm, Rocky Boy, Hulst; 2 Jan Willem de Feyter, Gladstone, Luctor et Emergo; 3 Sheila van Troost, Julian, Luctor et Emergo. M1 pony's: 1 Jolanda Post, Frency, Develruiters; 2 Brit- te Bonnet, Queen, Oranjeruiters; 3 Ingrid Luyk, Trader Noord Beveland. Z2 paar den: 1 Kees Steendijk, Boy, Zuid Beve land; 2 Suzan Malcorps, Bonvivant, Zwinruiters; 3 Marina Quaak, Ticardo, Haringruiters. Tweede proeven: 1 Kees Steendijk, Boy, Zuid Beveland; 2 Suzan Malcorps, Bonvi vant, Zwinruiters; 3 Marina Quaak, Ti cardo, Haringruiters. Z pony's: 1 Chantal Verschoor, Virginia, Develruiters; 2 Deb bie Rijn, Caesar, Zuid Beveland; 3 Sonja de Feiter, Lady, Schouwseruiters. M2 paarden: 1 Diana Boone, Ultra, Walche ren; 2 Marian Jumelet, Cheval, Bruinisse; 3 Anita Timmerman, Prejore, West Schouwen. L2 paarden: 1 Suzanne Hack, Avant Garde, Bruinisse; 2 Linda van Zuyen, Tanas, Oranjezon; 3 Suzan Malcorps, Daimler, Zwinruiters. B paar den: 1 Marly Lebens, Sarina, Hulst; 2 Ria Beyer, Titus, Sasruiters; 3 Joske Klompe, Olof, Schouwseruiters. B pony's: 1 Liset te in 't Veld, Revenge, Bruinisse; 2 Ebrina de Graaf, Anuos, Gouwe Reyers; 3 Jac queline Walraven, Valencia, Oranjezon. L2 pony's: 1 Eva Koedoot, Roeit, Oranje ruiters; 2 Sheila van Troost, Julian, Luc tor et Emergo. M2 pony's: 1 Linda Heynsdijk, Condi, Paardebloem; 2 Wen dy Moelker, Frederick, Paardebloem. L1 pony's: 1 Natasja Frusch, Manolito, Graeve Jan; 2 Christa Pluymers, Cupido, Paardebloem. M2 pony's: 1 Mathilde Koster, Rinardo, Zuid Beveland; 2 Mar leen Vermeulen, Romano, Gouwe Reyers. Mennen: Klasse B en L: 1 Kees Pro voost, Enna, Oranjezon. Klasse M: 1 Pe ter de Kam, Deny, Oranjezon. Klasse B: 1 Kees Provoost, Enna, Oranjezon. Afdelingsdressuur viertallen: klasse M: 1 Luctor et Emergo, klasse L: 1 Westelijk Schouwen. Springen B paarden: 1 Jan de Visser, Fa- viday, Eendrachtruiters; 2 Laila Rakeman, Eppo, Oranjeruiters; 3 Arnold Schenk, Avanti, Develruiters. B pony's: 1 Fleur Ryckaert, Lismore, Scheldestad; 2 Cora van Sliedrecht, Beauty, Paardebloem. L pony's: 1 Christiaan van de Plasse, Inca, Zuid Beveland; 2 Irene Davidse, Meivin, Noord Beveland; 3 Leonie Klompe, Tau- fan, Schouwseruiters. Z pony's: 1 Rowe na de Pender, Nelis, Zwinruiters; 2 Jeroen Burm, Dizzy Girl,Hulst. L paar den: 1 Peter Klaasse, Attentie, Walche ren; 2 Ellen Albers, lawina, Flardingharuiters; 3 Wim Ham^Jink, Blac ky, Zwinruiters. M paarden: 1 Kees Jan van de Graaf, Corron, Bruinisse; 2 Kees Jan van de Graaf, Eros, Bruinisse; 3 Ari anne Hanse, Dante, Schouwseruiters. Z paarden: Sandy den Exter, Cadermie, Noord Beveland; 2 Ellen Albers, Caesar, Flardingharuiters; 3 Kees Jan van de Graaf, Angelo, Bruinisse. De komende weken vinden weer diverse paardenhoogtijdagen plaats, zoals aanstaande zaterdag de Zeeuwse Dag van het Paard op het terrein van manege "De Eendracht" te Vrouwenpolder. De Nederlandse bierbrouwer Heineken rijdt al jarenlang met een vierspan kolossale Engelse Shires voor de brouwers wagen. De Nederlandse trekpaardenlief hebbers zien dit met lede ogen aan. Een ogenblik meende men een kentering te bespeuren ten gunste van de Nederlandse trek paarden. Tot nu toe echter zon der resultaat. De aankoop van twee Friese hengsten is daarentegen een verheugend feit. Het is niet de bedoeling dat de Friezen de Shi res gaan vervangen. Heineken wil het paardenbestand wat uit breiden en er blijkbaar ook wat variatie in aanbrengen en er mis schien ook bewust een nationaal tintje aan geven. Voorlopig zullen we de Friezen nog niet te zien krijgen, want ze moeten nog ver der beleerd worden. Als alles naar wens verloopt, komen ze waarschijnlijk voor een lichte bierkoets te lopen. Het zou me niet verbazen als de première in Friesland plaats zou vinden. Nieuwe takken Polo en Western riding zijn nieu we takken van paardesport in Nederland. Polo is een sport die uit Engeland naar ons land is overgekomen en die na een aar zelend begin steeds meer aan hangers krijgt. Onlangs was er op het Haagse Malieveld een soort interlandwedstrijd, waarin Nederland nog met de zesde en laatste plaats genoegen moest nemen. Deze sport vereist een speciaal gefokt paard of pony met veel snelheid en een goed karakter en vooral niet nerveus. Inmiddels staan er al ruim 100 polopony's in Nederland gestald. Het Western riding komt uit Amerika. Er is al een vereniging met 280 leden. Voor dit jaar 'staan acht tweedaagse wedstrij den op het programma. Het is een cowboy-achtige vorm van paardensport. De deelnemers zijn getooid met een cowboy hoed, imponerende laarzen en sporen en een lasso, waarmee een koe moet worden gevangen. Ook in onderdelen zonder koeien halen de ruiters spectaculaire toeren uit, die een uiterste be heersing van het paard vragen. Misschien is dit iets om op de komende ZLM tentoonstelling in 1993 te introduceren. En dan is er onder een nieuwe naam - endurance wedstrijd - een vergeten oud-nationale tak van paardensport weer tot bloei gekomen: de lange-afstand wedstrijden over 60, 100 en 160 km, de laatste als selectie voor de Europese kampioenschappen in september. Komende hoogtijdagen Aanstaande zaterdag vindt de Zeeuwse Dag van het Paard plaats op de mooie terreinen van de jubilerende manege 'De Een dracht' te Vrouwenpolder, maar meestal als Serooskerke aange geven. 's Middags zal in het be kende, gevarieerde non-stopprogramma ook een ju bileumdemonstratie van manege 'Dê Eendracht' plaatsvinden. En een week later vindt op dezelfde locatie de Centrale Keuring van de afdeling Zeeland van het KWPN plaats, waaraan tevens verbonden zijn wedstrijden voor acht- en viertallen, naast indivi duele dressuurwedstrijden voor deelnemers van de eerste wedstrijden. Voor beide dagen hopen we op goed weer. Daar het volgend Hippisch Nieuws pas 30 augustus ver schijnt, geef ik nu al enkele data op termijn door: 25 tot en met 28 juli: internationaal concours hippique te Nieuwvliet; 17 au gustus: Zeeuwse ponykampi oenschappen te Willemstad; en 24 augustus: Zeeuwse paarden- kampioenschappen te Kruinin- gen. De wens hierboven geuit, geldt ook voor deze evene menten. Op zaterdag 6 juli wordt de centrale keuring van de afdeling Zeeland van het Koninklijk Warmbloed Paar denstamboek Nederland gehouden. De keuring vindt plaats op de terrei nen van manege 'De Eendracht' te Vrouwenpolder en begint 's mor gens om half tien. Gelijktijdig wordt op hetzelfde ter rein door de Gewestelijke Bond voor Landelijke Rijverenigingen afdelings- dressuurwedstrijden georganiseerd voor vier- en achttallen. Daarbij staan ook individuele dressuurproe- ven en menwedstrijden op het pro gramma. De zeeuwse KWPN heeft weer een fors aantal aanmeldingen binnen gekregen, ongeveer verge lijkbaar met voorgaande jaren, 's Morgens wordt er in twee rubrieken gekeurd, terwijl na de middag, wan neer onder andere de kampioens keuringen gehouden worden, alles in één ring geconcentreerd is. Dit is voor het publiek erg aantrekkelijk, omdat men zodoende alles goed kan volgen. Manege 'De Eendracht' zal 's mid dags twee shownummers verzor gen in het kader van haar 25-jarig bestaan, waarbij o.a. een viertal KWPN-paarden een kür op muziek zal rijden. In de vergadering van de afdeling Veehouderij van het KNLC ontspon zich een discussie over part-time boeren. De vraag was of part-time boeren bij de hervorming van het- EG-landbouwbeleid ook gecompen seerd zouden moeten worden. Vol gens de afdeling moet er gestreefd worden naar bedrijven die zo renda bel zijn dat de boer er een inkomen uit kan verwerven. Landbouw is tenslotte een economische acti viteit. Daarbij deed zich de vraag voor wat nu precies part-time boeren zijn. Moet een jongere, die in afwachting van bedrijfsovername er een baantje bij heeft tot de parttime boeren ge rekend worden? En de jongere die om zijn bedrijf op te bouwen er wat bij doet? En de boer die als monster nemer werkt?

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 14