Distelkwestie herleeft in beschrijving Asselbergs Nationaal park heeft geen gevolgen voor omliggende landbouw Prijswinnaars wedstrijd gewicht raden in Nisse Voorbereidingen plan de Bekker in volle gang Nieuws Prijs voor 'landbouwleerpad' "Alleen efficiënte landbouw kan platteland behouden" Voorlichtingsvergadering De Biesbosch 13 In het aan hét nationaal park grenzende gebied kan de huidige land bouw zich gewoon voortzetten. "De landbouw zal in de toekomst een stap terug moeten doen in het nationaal park De Biesbosch; in het aangrenzende gebied, zoals de Noordwaard en de Oostwaard, zal de huidige landbouw zich gewoon ËllllI kunnen voortzetten". Dit zei de heer ir. S. Akkerman, werkzaam bij het adviesburo OD 205 op de goed be zochte voorlichtingsavond over het nationaal park in Werkendam op 19 juni J. De Voorlopige Commissie Nationale Parken heeft in 1985 geadviseerd De Biesbosch aan te wijzen als Na tionaal Park in oprichting. Daarna is er een breed samengesteld Overleg orgaan ingesteld, dat moest gaan bekijken of De Biesbosch de status nationaal park kan krijgen. Het Overlegorgaan, onder voorzitter schap van drs. J. Borgman, heeft onlangs het ontwerp van het beheers- en inrichtingsplan De Bies bosch laten verschijnen. Op dit plan kan tot 15 augustus worden gerea geerd. Naar verwachting wordt het plan in november of december vast gesteld, waarna de staatssekretaris van LNV moet bepalen of De Bies bosch een nationaal park wordt. Duurzaam gebied De heer Akkerman van het in de arm genomen adviesburo gaf op de bijeenkomst een overzicht van de inhoud van het plan. "In De Bies bosch zal de natuur de belangrijkste plaats krijgen. Andere aktiviteiten zullen moeten worden beperkt of af gebouwd, omdat zij afbreuk kunnen doen aan de natuur en de gewenste natuurontwikkeling. Het gaat dan om rekreatieve, landbouwkundige, militaire en dergelijke aktiviteiten. Uiteindelijk zal De Biesbosch een duurzaam zelfregulerend gebied moeten worden", aldus Akkerman. Als belangrijke knelpunten noemde hij de vervuilde bodems, de versnip pering van het gebied, een te be perkte getijdewerking, de verstorende invloeden en het ont breken van grote rustgebieden. Daarom zullen veel aktiviteiten aan banden worden gelegd. De in het nationaal park liggende polders, die nu nog bij boeren in gebruik zijn, wil men binnen afzienbare termijn op nemen in het park, omdat de huidi ge landbouw daar te intensief is. In deze polders zal een aangepast be heer gevoerd worden en ze zullen eventueel ook anders worden inge richt. Akkerman benadrukte dat in tegratie in het nationaal park van deze polders alleen kan op basis van W& In Vlaanderen wordt vanaf 1980 elk jaar een prijs toegekend aan een Landelijk Gilde die zich in de voorbije twee jaar heeft onder scheiden met een aktie die de dorpsgemeenschap ten goede komt en die een ingrijpend effekt beoogt. Dit jaar konden de gilden met een Landbouwleerpad naar deze Raiffeisenprijs meedingen. De prijs is dit jaar gewonnen door Sint-Gillis-Waas, dat een Landbouwleerpad indiende dat een realistisch beeld geeft van de moderne landbouw. Langs het pad, dat 22 km lang is, lig gen 12 land- en tuinbouwbedrij ven waarover via didaktische borden uitleg wordt verstrekt. Al wandelend kunnen kinderen nut tige informatie krijgen over teel ten en produktiemethoden. Ook anderen die op aangename wijze willen kennismaken met de land bouw kunnen van het land bouwleerpad gebruik maken. vrijwilligheid. Via uitkoop, bedrijfs- verplaatsing en toepassing van de Relatienota ziet hij hiervoor wel mo gelijkheden. Voor de landbouw in het omliggen de gebied voorziet hij geen belem meringen. "Het huidige landbouwkundige gebruik, met na me akkerbouw, zien wij als een pri ma buffer voor het nationaal park", aldus Akkerman. "De normale veld- werkzaamheden en het huidige bouwplan zullen gewoon kunnen worden gehandhaafd". Beperkingen in de gewasbescherming zullen er volgens hem niet komen. De heer ing. H. Zingstra, sekretaris van het Overlegorgaan, voegde hieraantoe dat de taakstelling van het Meerja renplan Gewasbescherming het ka der geeft waarbinnen de akkerbouw, ook in de Noord- en Oostwaard, zal moeten werken. Strengere normen in de randgebie den zijn volgens hem niet nodig. Wel vindt Zingstra dat intensieve veehouderij in de randgebieden niet toegelaten moet worden. Jacht In de daaropvolgende levendige dis- kussie antwoordde Zingstra desge vraagd dat in de natuurkern, het hart van het gebied, in principe niet zal worden gejaagd. In de daarom heen liggen natuurgebieden is plaats voor zgn. beheersjacht en jacht "om wildschade te voorkomen, aldus Zingstra. "Mocht overmatige wildschade via dit systeem toch niet te voorkomen zijn, dan biedt het beheers- en inrichtingsplan de mogelijkheid om dit jachtbeleid te heroverwegen". Verder zei hij dat er binnen het na tionaal park de nodige opvanggebie- den voor ganzen zullen komen. Dit is zeker nodig als de gereserveerde gronden voor het vierde spaarbek ken niet meer deze funktie kunnen vervullen. "Het is niet de bedoeling alle landbouwpolders in de toe komst onder water te zetten. Pol ders, zoals de Jantjesplaat en Hoge Hof, moeten niet vergaand in hun karakter worden aangetast; zij kun nen eenvoudig worden ingericht als fourageergebied", aldus Zingstra. De bijeenkomst bleek wel veel te hebben verduidelijkt, maar lang niet iedereen, zowel boeren als rekrean- ten, bleek geheel gerustgesteld. T. Elzinga Minister Bukman verzet zich fel te gen het idee dat kleine boeren koste wat kost moeten worden be schermd vanwege landschapsbe houd. Hij zei dat dinsdag in Luxemburg na informeel overleg van de EG-ministers van Landbouw. On derwerp van gesprek was de platte landsontwikkeling. Besluiten werden er niet genomen. Maar Buk man zei het nodig te hebben gevon den een 'hard economisch verhaal te houden' tegen de 'romantische voorstelling bij sommigen', alsof de kleine boeren onmisbaar zijn. 'Je kunt het platteland alleen in stand houden als er efficiënt wordt gepro duceerd. We moeten niet de kant op dat het met zoveel mogelijk boeren wel goed komt. Op de korte termijn is dat goed, maar op lange termijn krijg je een gruwelijke rekening ge presenteerd', aldus Bukman. Hij kreeg overigens steun van de Brit ten en Denen. Op het Schaapscheerdersfeest in combinatie met de Provinciale Fok- veedag op 15 juni jl. in Nisse hielden de ABN en AMRO Bank als hoofd sponsors een wedstrijd gewicht schatten. De bezoekers konden het gewicht raden van twee jonge Bel gische Blauwe dikbilstiertjes. Van de vele inzenders bleken twee perso nen het exacte gewicht van 343 kg te hebben geraden. De prijswin naars zijn: Jozien Slabbekoorn te Nisse, Jan Kees Kole te Vlake (beide 343 kg) en Jan Zondervan te Veere (342 kg). De prijswinnaars hebben inmiddels bericht ontvangen. De voorbereidingen van het land bouwbedrijfsleven voor de nieuwe aanpak van de mestproblematiek gaan onverminderd door. De land bouw moet in de startblokken staan om direct aan de slag te kunnen, zodra de Europese Commissie het groene licht voor het plan-de Bekker geeft. Dat concludeerde de Com missie Landelijke Mestbank tijdens haar vergadering op 19 juni jongstleden. De Commissie Landelijke Mestbank adviseert het Bestuur van de Stich ting Landelijke Mestbank over de praktische invulling van het Plan De Bekker. De Commissie besprak de voortgang van de volgende activitei ten en deelprojecten: de export van stapelbare pluimveemest, op korte en langere termijn; de werkplannen van de regionale mestbanken; de toetsingscommissie, die adviseert met welke mestverwerkingsinitiatie ven contractuele verplichtingen kunnen worden aangegaan; het op stellen van een standaard leveringscontract; de opzet van het kwaliteitspremiëringssysteem in de nieuwe structuur; de statuten van de mestbanken; de ontwikkelingen op het gebied van locaties en ver gunningen; de aanpak van de voor lichting bij de feitelijke invoering van de nieuwe systematiek. Op het moment dat de plannen vol doende praktijkklaar zijn, start een grootscheepse voorlichtingscam pagne over de nieuwe aanpak. Zo'n campagne is voor het aanstaande najaar gepland. Daarbij zal de be langrijkste doelgroep bestaan uit de veehouders in de concentratiege bieden. Sinds 1985 zet menig boer in de omgeving van het Markiezaatsmeer zijn stekels op als hij het woord dis tel hoort. Het naar de landbouw gronden overwaaiende onkruid bracht landbouwers en hun organi saties, bestuurders, milieubescher mers, rechters en zelfs de minister tot wanhoop. En nog zijn niet alle procedures over deze kwestie af gerond. Niettemin heeft Paul Asselbergs, die als districtshoofd Natuur, Milieu en Faunabeheer in Brabant de strijd van nabij meemaakte, een lijvig boekwerk gepubliceerd, waarin hij alle gebeurtenissen in chronologi sche volgorde op een rijtje heeft gezet. zijn voorwoord een lang gekoester de wens in vervulling gegaan. Zijn rapport is net op tijd klaar, want op 1 september a.s. wordt Asselbergs Regiohoofd Natuur, Bos, Landschap en Fauna in Zeeland. Het overzicht is toepasselijk 'steke ligheden' getiteld. Het geeft aan hoe na het wegvallen van de getijdewer king een 'milieuschok' plaatsvond in het Markiezaatsmeer. Op de schor ren, grenzend aan de Hoogerwaard- polder, ontwikkelden zich vegetaties van hoogopschietende kruiden en ruige grassen, waarin de akkerdistel ging domineren. In 1985 kwamen de eerste klachten van de landbouw in het aangren zende gebied. Het was de aanzet tot een jarenlange touwtrekkerij tus sen boeren en hun organisaties aan de ene kant en diverse officiële in stanties aan de andere kant. Prikaktie Op 1 juli 1987 was het geduld van de Woensdrechtse boeren op en voerden zij een grimmige prikaktie uit, waarbij 5 ha distels in het Mar- kiezaat werden gemaaid. De stands- Op 25 mei 1988 kwam de toenmalige minister G. Braks de gevolgen van de diste/groei in het Markiezaat in ogenschouw nemen. organisaties ondersteunden deze aktie en zelfs de direkteur van be heerder Het Brabants Landschap betuigde zijn instemming. Nadat een kort geding tegen Het Brabants Landschap geen uitkomst had ge bracht, was alle hoop gevestigd op een vliegtuigbespuiting met MCPA. Maar de benodigde vergunning werd niet verleend. Vervolgens pro beerde de PD een oplossing te vin den door een bespuiting met kleefstoffen. Resultaat bleef uit als gevolg van een.zware regenbui. Het maaien van de akkerdistels leverde evenmin succes op. Uiteraard ontbreekt in de geschied schrijving van Asselbergs het be zoek van toenmalig minister G. Braks op 25 mei 1988 aan het Mar kiezaat niet. Het bracht opnieuw geen doorbraak. De minister trof wel enkele maatregelen, die het pro bleem op termijn zouden kunnen verminderen. Intussen hadden een aantal boeren verzoeken om scha devergoeding ingediend. Zoals be kend heeft de rechtbank in Den Bosch onlangs een voorlopige uit spraak gedaan. Deze houdt in dat een commissie van deskundigen hierover eerst advies moet uit- brengep. Goede afloop Zo is er nog steeds geen einde ge komen aan de slepende distel kwestie. Voor twee mensen kreeg de netelige affaire in ieder geval een goede afloop. Landbouwer Kees Colpaert leerde via de disteldiscus sies zijn toekomstige echtgenote kennen. Op 23 mei vorig jaar trouw de hij met Carla Cijsouw, secretari aatsmedewerkster van de ZLM. Onder de foto van het bruidspaar in het ZLM-blad stond: blijkbaar kan er van distels toch nog iets goed ko men. Met deze foto besluit ook Paul Asselbergs zijn goed gedocumen teerde en degelijke beschrijving van de geschiedenis van de akkerdistel in en rondom het Markiezaatsmeer. Zijn rapport geeft een goed beeld van de ingewikkeldheid van de ma terie en zal in overeenkomstige si tuaties goede diensten kunnen bewijzen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 13