OL\ Bouwen vraagt veel aandacht Stormen bliezen deuk in resultaten verzekeraars Veresterde koolzaadolie in John Deere machines Ervaringen met diepdrains op Zuid-Beveland LJ Dreigend tekort agrarisch personeel in Flevoland 12 Wanneer u beslist een schuur te gaan bouwen komen veel zaken op u af. Het is belangrijk dat u stap voor stap een antwoord vindt op al le aspecten die met het bouwen te maken hebben. In dit artikel leest u een aantal aandachtspunten die vóór de bouw van belang zijn. Welk doel? De eisen die u aan een schuur stelt zijn afhankelijk van het doel waar voor deze gebruikt wordt. Het is dan ook zeer belangrijk vooraf het ge bruik van de nieuwe schuur vast te leggen. Een werktuigenloods hoeft bijvoorbeeld niet drukvast te zijn. Een bewaarplaats voor kisten zal hoger zijn dan voor losgestort pro duct. Zo zijn er een groot aantal specifieke aspecten te noemen ten aanzien van het gebruik. Hoe groot? Dit is vaak een van de eerste vragen die u zich stelt. Het is belangrijk de bestemming van het nieuwe ge bouw vooraf goed te overwegen. Wanneer het opslag van werktuigen betreft, kunt u de benodigde opper vlakte van elk werktuig bij elkaar optellen. Deze gegevens zijn onder andere in Kwantitatieve Informatie te vinden. Bij de totale oppervlakte telt u ongeveer 40% op; dit is nodig om de werktuigen in en uit de schuur te kunnen halen. De ruimte die nodig is voor de opslag van produkten is afhankelijk van het soort produkt, de opbrengst per ha en het aantal hectares dat u wilt opslaan. Zo zal voor een hecta re aardappelen met een opbrengst van 50 ton ongeveer 20 m2 nodig zijn. Voor uien is dit 25 m2. De toe komst voorspellen kan niemand. Toch moet u bekijken of er uitbrei ding van uw bedrijf plaatsvindt, het bouwplan verandert of dat u ver wacht dat de opbrengsten per hec tare stijgen. Bij de bepaling van de grootte van de nieuwe schuur moet u dit meenemen. De plaats? Het bepalen van de plaats waar de schuur moet komen te staan is een zeer zorgvuldig karwei. Belangrijk is dat er voldoende ruimte is tussen gebouwen en rond de ingang van het gebouw. Bedenk dat in de toe komst machines en bijvoorbeeld vrachtauto's eerder groter worden dan kleiner. De situering van een be waarplaats is ook belangrijk in ver band met de plaats van ventilatoren. Voor het product is een konstante bewaartemperatuur no dig. Als de bewaarplaats niet direct In de komende drie jaar dreigt er een tekort te ontstaan aan perso neel op lager en middelbaar niveau in de agrarische sector in Flevoland. Dit blijkt uit een onderzoek dat is uitgevoerd door studenten van de Christelijke Agrarische Hogeschool te Dronten. In tegenstelling tot het algemene beeld dat de agrarische sector een krimpende bedrijfstak is, wijst het onderzoek uit dat het merendeel van de bedrijven verwacht dat er sprake zal zijn van groei (48,3%) of dat de omvang van hun bedrijf op zijn minst gelijk zal blijven (47,8%). Tegelijkertijd zal de uitstroom uit lager- en middelbaar agrarisch on derwijs zeer sterk afnemen. Als de ze gegevens gecombineerd worden, moet gevreesd worden voor proble men bij de vacaturevervulling. Deze vrees is met name gerechtvaardigd in de deelsector Glastuinbouw, waar nu reeds 48% van de bedrij ven meldt problemen te hebben met het vinden van personeel. In de aanverwante dienstverlenende sector (loonbedrijven, accountants kantoren e.d.) zijn de groeiverwach tingen ook positief, hoewel minder dan in de primaire agrarische sector (34%). In deze sector wordt meer dan 55% van het personeel gere- cruteerd uit niet-agrarische oplei dingen. Wanneer u. een schuur of stal gaat bouwen is het van belang dat u stap voor stap een ant woord vindt op alle aspecten die met het bouwen te maken heb ben. Op de foto een in aanbouw zijnde ligboxenstal op de zonkant ligt, geeft dit duidelijk voordelen. Voor de plaats van venti latoren geldt hetzelfde. Voorkomen moet worden, dat het lawaai geen overlast aan uzelf of buren brengt. Vaak zal worden geprobeerd de nieuwbouw binnen het bestaande erf te realiseren. Als dit problemen geeft, doet u er goed aan te kijken of het erf kan worden uitgebreid. Zorg ervoor dat een schuur niet een 'sta in de weg' wordt! De bouwaanvraag? Voordat u gaat bouwen moet u bij de gemeente een bouwvergunning aanvragen en krijgen. Vooraf overleg over de plaats, de grootte van de schuur, kleur, bestemming, enz. kan nadien veel tijd besparen. Verande ring van plannen in een vroeg sta dium is veel eenvoudiger dan in een vergevorderd stadium. De aannemer? In veel gevallen zal een aannemer bij de bouw worden betrokken. Om een scherpe prijs te krijgen, kunt u bij meerdere aannemers een prijsop gave vragen. Het is alleen zinvol een prijsopgave te vragen bij die aanne mers, waarin u ook vertrouwen heeft en die het werk eventueel mo gen uitvoeren. Voordat u prijsopgave vraagt, is het goed zelf een duidelijk plan te ma ken en dit op papier te zettten. Een dergelijke omschrijving kunt u dan aan twee of drie aannemers over leggen. U krijgt dan een prijs voor een schuur, zoals u die wilt hebben en u kunt de prijzen beter naast el kaar leggen. In het plan legt u vast om wat voor schuur het gaat, de af metingen, welk werk van de aanne mer wordt verwacht, de gebruikte materialen enz. Elke aannemer bouwt anders. Vraag aan hem of hij u een schuur kan laten zien die hij heeft gebouwd. U krijgt dan een idee van wat u kan verwachten. In dit artikel heeft u een aantal aan dachtspunten gelezen die vooraf aan nieuwbouw spelen. Als u gaat bouwen komt u tot de conclusie dat er veel meer punten besproken en overdracht moeten worden. Bij de DLV kunt u terecht om een land bouwkundige verantwoord plan te maken en het gebouw naar de eisen des tijds in te richten. De bedrijfs- deskundigen komen op veel bedrij ven en kennen de goede en slechte ervaringen met schuren. Deze erva ring is van groot belang wanneer u investeert in een gebouw. U zit hier tenslotte een groot aantal jaren aan vast. Ing. B. van der Spek bedrijfsdeskundige DLV Akkerbouw Goes Voor schade in de glastuinbouw moesten de verzekeraars vorig jaar 180 miljoen gulden uitkeren. In de onlangs gehouden algemene vergadering van de Vereniging van Hagelverzekering Maatschappijen in Nederland is uitvoerig aandacht be steed aan de catastrofale gevolgen van de stormen van januari en februa ri 1990 voor de glastuinbouw. Als gevolg van deze stormen moesten door de storm- en hagel- verzekeringsmaatschappijen meer dan 22.000 schademeldingen wor den verwerkt. De totale schade in de glastuinbouw bedroeg zo'n f 180 miljoen. Buiten de twee stor men van 1990 is voor de overige branches gewassen te velde, bloem bollen en fruit het resultaat vrij nor maal, zij het dat de bloembollensector een verlies opleverde. De totale resultaten voor de branche zijn in 1990 slecht. De reserves van de maatschappijen bleken echter ruim voldoende om de te nemen verliezen te dekken. Het afgelopen jaar heeft eens te meer het grote belang aangetoond van goede re serves juist bij storm- en hagelverze- keraars. Storm- en hagelverzekeraars hebben een ruim fiscale mogelijkheid ten aanzien van de egalisatiereserve. De voorstellen in het kader van Brede Herwaarde ring zijn dan ook voor de VHM on acceptabel. Natuurrisico's zijn grillig, onbeheersbaar en groot; spe cifieke storm en hagelverzekeraars moeten kunnen beschikken over grote reserves, die na calamiteiten weer snel op peil kunnen worden gebracht, aldus de Vereniging van Hagelverzekering Maatschappijen in Nederland. John Deere speelt in op de wens van een toenemend aantal landbou wers door gebruik van milieuvrien delijke brandstof en smeermiddelen voor de meeste van zijn machines toe te staan. Zo kan nu zonder pro blemen veresterde koolzaadolie in plaats van dieselolie als brandstof De afgelopen jaren zijn er op Zuid- Beveland nogal wat kilometers diep- drain gelegd. De eerste drains zijn omstreeks 1984 gelegd. Een diep- drain is een horizontale drainbuis met een diameter van 10 cm. Het zijn plastic ribbelbuizen met een ko kosomhulling. De drains worden vooral aangelegd als mogelijkheid om in droge perioden te kunnen be regenen. Een voorwaarde is dat er voldoende zoet water aanwezig moet zijn. Wanneer een diepdrain voldoet, geeft hij niet alleen water van een goede kwaliteit maar ook voldoende water. De kwaliteit van het water wordt met name bepaald door de hoeveel heid chloride die er in voorkomt. Een geo-elektrisch onderzoek is hiervoor zeker aan te bevelen. De hoeveel heid water wordt bepaald door de stroomsnelheid van het water naar de buis toe. Dit is weer afhankelijk van de aard van de ondergrond waarin de diepdrain ligt. Hoe grover het zand hoe groter de stroomsnel heid. Komt er in de omgeving van de drain meer slibhoudend zand voor, dan kan de wateropbrengst te genvallen. Een voorwaarde is dat er voldoende zoet water aanwezig moet zijn. De drains worden op ongeveer 5 meter diepte gelegd. De capaciteit van ondiep gelegde drains (3,5 me ter) blijkt vaak te gering te zijn. Het is mogelijk om twee buizen die om één of andere reden te weinig water geven, te koppelen tot één bron. De lengte van de diepdrain wordt voor al bepaald door de afmeting van het perceel. De lengte heeft minder te maken met de wateropbrengst. Meestal zijn de drains 70 tot 100 meter lang. Wanneer beide einden boven de grond komen, heeft men ook twee watertappunten. Behalve voor beregening worden de diepdrains ook gebruikt voor het vullen van de landbouwspuit. De eindbuizen waaruit dit gebeurde waren voorheen vaak niets anders dan het verlengde van de diepdrain zelf. Door de vulslang van de land bouwspuit hier in te laten zakken, kan soms door de ribbels beschadi ging aan de drain ontstaan. Dit heeft tot gevolg, dat de pomp van de regeninstallatie lucht gaat zuigen en de wateropbrengst terugloopt. Momenteel kan men de drain bij het einde over laten gaan in een gladde pvc-buis of pvc-slang. Hierop kan ook eventueel een koppelstuk wor den geplaatst waarop de vulslang van de landbouwspuit kan worden aangesloten. Dit geeft veel minder kans op beschadiging. In deze eind- drains komen nogal wat verschillen de typen voor, zodat uitwisseling met de buren problematisch kan zijn. Ook verontreinigingen in de eind- drain kunnen grote problemen ver oorzaken. Belangrijk is dan ook om eindbuizen, wanneer ze niet ge bruikt worden, goed af te sluiten. De eindbuis moet ook goed zicht baar blijven om ernstige beschadi ging door overrijden te voorkomen. In het algemeen voldoen de diep drains echter goed aan de verwach tingen, terwijl ook de capaciteit over meerdere jaren vrij constant blijft. Voor een goede werking is kontrole en bescherming van de eindbuis be langrijk. ing. C.A.F. van Oers, bedrijfsdeskundige DLV Akkerbouw Goes worden gebruikt voor alle John Deere trekkers van de 20-, 30-, 40- en 50-series vanaf bouwjaar 1967. Hetzelfde geldt voor de maaidorsers uit Zweibrücken vanaf genoemd bouwjaar. Biodiesel is uitgebreid ge test in samenwerking met het Oostenrijkse Instituut voor Land bouwtechniek in Wieselburg. Op grond van dit onderzoek mogen John Deere machines zonder enige ombouw op deze brandstof werken, ook in afwisselend gebruik met 'ge wone' diesel. Dit heeft verder geen invloed op de garantiebepalingen. Gebruik' van zuivere koolzaadolie wordt vanwege de daaraan verbon den ombouwkosten voorlopig niet vrijgegeven, aldus John Deere. Smering Voor een milieuvriendelijke smering van smeerpunten waarbij een zeker verlies optreedt op trekkers, maai dorsers en oprolpersen staat John Deere nu ook .gebruik toe van biolo gisch afbreekbare vetten (of 'biovet- ten'), zoals b.v. vet op basis van koolzaadolie. Voor trekkers gaat het daarbij om onderhoud aan vooras sen en voorwielen, assen voor de 4WA, aandrijfassen, achteraslagers, de 3-punts hefinrichting en frontaf- takassen en -hefinrichtingen. Bio- vetten mogen niet worden toegepast in afgedichte lagers zoals in wielnaven, remmen of water pompen. Voor de smering van kettingaandrij vingen kan op John Deere machines zuivere koolzaadolie worden ge bruikt. Daardoor wordt met name bij het schoonmaken van machines het milieu gespaard.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 12