Boer worden in de ex-DDR Hagel Hulst viert eeuwfeest Broedduur bij enige vogels Mengelingen Een 'onderlinge' in naam en praktijk In het Oosten van Duitsland zit men schreeuwend verlegen om vakbekwame boeren en tuin ders, die voldoende geld hebben om - veelal op pachtbasis - een groot gezinsbedrijf te beginnen. Dit zei drs. J.J. Groeneveld, Landbouwraad in Bonn, zaterdag jl. op een informatiedag in Utrecht. Maar liefst 350 boeren en tuinders waren naar de Informatiedag over de vestigingsmogelijkheden van Ne derlandse boeren in de voormalige DDR gekomen. Die dag was georga niseerd door de Nederlands Duitse Kamer van Koophandel Berlijn, in samenwerking met Heidemij. Vast goeddiensten in Arnhem en Agro- consult in Dresden (voor driekwart Heidemij.). Er werd uitgebreide in formatie gegeven over de kansen en de mogelijkheden om daar boer te worden. Oost-Duitsland bevindt zich welis waar in een desolate toestand, maar de vijf nieuwe deelstaten van Duits land zijn gezamenlijk tot stimule ringsgebied verklaard. Het programma van wederopbouw liegt er niet om. Een hele serie van in vesteringsregelingen, premieregelin gen, kredietfaciliteiten, belastingvoordelen e.d. staan in vesterende ondernemers te wach ten. De vraag is alleen "wie durft het aan"? Waarom naar Duitsland Oost emi greren? Er kunnen allerlei redenen zijn om boer of tuinder te worden in het Oosten van Duitsland. Daar kan men met betrekkelijk weinig eigen vermogen een bedrijf van voldoende omvang beginnen, hetgeen hier moeilijker is. Daar is de grond veel goedkoper en zijn de drempels lager op het gebied van milieu, mestwet geving, planologie e.d. Daar zijn de produktiefaktoren grond, arbeid en kapitaal minder kostbaar dan hier. Daar is ruimte en ruimte voor avon tuur, hier zitten boer en tuinder vaak bekneld tussen allerlei regelingen en voorwaarden. Omdat Nederland propvol zit, zijn de grondprijzen hier hoog. Dat betekent dat wie hier zijn bedrijf verkoopt, met dat geld een veel groter bedrijf in het Oosten van Duitsland kan kopen of beginnen. Onze Landbouwattaché in Bonn zei wel dat wie boer wil worden in Oost-Duitsland, het nu moet doen. Nu zitten ze daar verlegen om Ne derlandse boeren en tuinders, over drie jaar waarschijnlijk niet meer. Grondige voorbereiding Wie 500 tot 800 km. oostwaarts wil trekken moet zich daarop gron dig voorbereiden. Dat begint met overleg in het gezin. Verhuizen naar een ander land is niet niks. Het grijpt diep in, in ieders persoonlijk leven en in het hele gezin. Taalproblemen en sociaal isolement moeten niet on derschat worden. Het tweede is dat men in een lands deel terecht komt waar alles niet even duidelijk geregeld is. Een voor beeld daarvan is: wie is de rechtma tige eigenaar van grond, gebouwen en machines? Daarom moet vooraf veel informatie worden ingewonnen en deskundige adviseurs in de arm worden genomen. In de derde plaats moeten er techni sche en financiële 'plaatjes' worden gemaakt. Hoe zit het met de bodem in het gebied waar men zich wil vestigen? Wat is het producerend vermogen? Hoe kan bedrijfsekono- misch gezien de exploitatie rond ge zet worden? Welke stimuleringsregelingen zijn in con- creto van toepassing? Welke fiscale faciliteiten zullen er gaan gelden? Wat brengt het huidige bedrijf in Ne derland op? Hoe wordt die op brengst fiscaal afgerekend? Wat wordt verkocht en wat wordt mee genomen? Het voorgaande vragenlijstje kon in Utrecht niet concreet worden beantwoord - ieder geval is weer an- J.J. Groeneveld ders - maar wel werd globaal veel informatie verstrekt. Toch had ook dat zijn beperkingen. Het gebied waar het om gaat is maar liefst twee en een half maal zo groot als Nederland. Wie zich b.v. vestigt in het noordelijke deel, in Mecklenbrug-Vorpommern komt een heel andere situatie tegen dan wie zich b.v. vestigt in de zuidelijke deelstaatThüringen. Ookditaspekt behoort bij de grondige voorberei dingen. Veel informatie Uit de vele informatie die gegeven werd, geven wij er het volgende van door. - Alle E.G.-regelgeving is in de vroe gere DDR al van toepassing. Dat zelfde geldt voor de nationale wetgeving van Duitsland. Toekom stige boeren en tuinders daar moe ten er ernstig rekening mee houden dat ook de deelstaten zelf veel re gelgeving kennen. - Er ligt 600 a 700 duizend hektare braak en de veestapel is met 20 30% teruggebracht in de laatste jaren. - Het verwerkings- en afzetgebeu- ren is totaal veranderd, vooral in de zuivel en vleessektor. In veel geval len komen de West-Duitsers daar aan te pas. - In de ex-DDR is 58% van de grond in gebruik, 27% is bos en 15% bebouwd (wegen, water e.d.). De oppervlakte landbouwgrond is 5,8 miljoen ha, waarvan 20% weiland. - De bodemkwaliteit is zeer ver schillend. Ongeveer 20% is zand grond, 40% van redelijke kwaliteit en 40% heeft een goede natuurlijke vruchtbaarheid. - De Duitse landbouwfilosofie is, dat wie meewerkt aan de beheer sing van de produktie recht heeft op bescherming, en dat wie Gods wa ter maar over Gods akker laat lopen, veel (inkomens)risiko loopt. - Van de 1500 akker- en tuinbouw bedrijven waren er in september 1989 een kleine 1200 LP.G.'s (Land- wirtschaftliche Produktionsgenos- senschaften). Van de 3300 veeteeltbedrijven waren dat er bijna 2700. In totaal hadden de L.P.G.'s 87% van het areaal landbouwgrond tot hun beschikking. De Volkeigene Landwirtschaftsbetriebe hadden 7,5%, terwijl slechts 5,5% van de grond in handen was van andere kleinere bedrijven. - Het merendeel van het landbouw areaal (circa tweederde) is privé- eigendom en wordt door de coöpe ratieve verenigingen (L.P.G.'s en G.P.G.'s) bestuurd. Verkopen kan al leen de feitelijke eigenaar (=kontaktpartij). Behalve de grond zijn ook de gebouwen meestal pri- vébezit. - In de meeste gevallen krijgt de toekomstige koper te maken met 'Treuhandanstalt', een Staatsbe- heersinstituut dat 458 Staatsgoe- deren met 450.000 ha grond en 1,7 miljoen ha landbouwgrond - in ge bruik bij coöperaties - in handen heeft. - Pachtkontrakten moeten goedge keurd worden en bij de opstelling moet een notaris worden ingescha keld. Bij koop- of pachtkontrakten is er een principiële kontraktvrijheid. Vraag en aanbod bepalen de prijs. - Er gelden in de voormalige DDR quota-regelingen voor suiker en melk. - Het aantal stimuleringsregelingen is te veel om op te noemen, maar de exakte toepassing vraagt veel oplet tendheid. Datzelfde geldt voor fisca le faciliteiten. Boeren in het Oosten van Duitsland Het was een geslaagde informatie dag. De Kamer van Koophandel voor Nederland-Duitsland had onze Landbouwraad er bij gehaald, de Rabobank, de Heidemaatschappij en zelfs een boer die al (bijna) in de voormalige DDR gevestigd was. Toch was het wat te veel voor de toehoorders om alles in zich op te nemen. Daarom was het een voor treffelijke gedachte om de bezoe kers een boekje mee te geven getiteld "Boeren in het Oosten van Duitsland". Wie 1 juni niet in Utrecht was kan het bestellen. Het kost f 85,—. Voor het boekje en overige informa tie kan men terecht bij: De Nederlands-Duitse Kamer van Koop handel Berlijn; Friedrichstrasse 104 199; 0-1080 Berlijn; tel.: 09372-2291036/2292514 of Post bus 10, 2501 CA Den Haag, tel.: 070-3441563, of bij De Nederland se Ambassade in Bonn, t.a.v. drs. J.J. Groeneveld, Landbouwraad; Strasscherweg 10; W 5300 Bonn 1., tel. 0228-5305362. Emigreren is een hele stap, die niet onder tijdsdruk kan worden geno men. Neem een dergelijk besluit pas na rijp beraad. Bereid een en ander grondig voor. Neem vooral deskun digen in de arm bij de realisering van de plannen. Boeren in het Oosten van Duitsland biedt kansen, maar er zijn zeker ook risiko's. Toch is er in de ex-DDR plaats voor Doorzetters, Durvers en Realisten. Piet Westra 'Mogen storm en hagel woeden. Hagel Hulst zal u behoeden'. Deze spreuk kan onmogelijk net zo oud zijn als de Onderlinge Verzekerings- Maatschappij in Zeeland U.A. te Hulst zelf. Want hagelschade verze kert de maatschappij al een eeuw lang, maar stormschade pas een kleine tien jaar. Niettemin siert dit motto het programma voor de vie ring van het honderdjarig bestaan op 7 juni 1991 in Den Dullaert in Hulst, waar alle leden met hun part ners welkom zijn. Hagel Hulst werd op 11 april 1891 opgericht. De aanzet werd gegeven door de heer C.A.M. van Waes te Westdorpe en de eerste voorzitter was K.J.A.G. Baron Collot d'Escury, bepaald geen onbekende persoon lijkheid in het Oostzeeuwsvlaamse. Het zal niet helemaal toeval zijn, dat de leiding van de onderlinge nu in handen is van zijn kleinzoon, K.J.A. Baron Collot d'Escury, die de voor zittershamer al sinds 1964 hanteert. Een begrip Generaties lang is Hagel Hulst voor al in Oost Zeeuws-Vlaanderen een begrip. De maatschappij is niet al leen in naam, maar ook in de prak tijk nog een echte onderlinge. In het jaarverslag worden bijvoorbeeld nog altijd de uitgekeerde schadebedra gen met naam en toenaam vermeld. De maatschappij begon een eeuw geleden met 88 leden en groeide al snel door naar ruim 400. Daarna is het ledental wat gedaald tot 252 nu, met een gezamenlijke opper vlakte van ruim 8300 ha. 'Jarenlang werkte de maatschappij als een gesloten circuit', vertelt Baron Collot d'Escury. 'De leden kregen premie terug als er geld overbleef - uiter aard met handhaving van een zeke- De huidige voorzitter van Hagel Hulst, de heer K.J.A.G. Baron Collot d'Escury, kleinzoon van de eerste voorzitter. re reserve - en betaalden bij als er een tekort was. Dat laatste is overi gens bij mijn weten maar één keer voorgekomen en wel in het crisis jaar 1933. Op den duur was het ge zien de oplopende schadebedragen niet meer verantwoord om zo door te gaan. We zijn toen herverzekerin gen gaan afsluiten bij andere maat schappijen, waardoor de risico's gespreid werden'. Ook de entreegel den voor nieuw toetredende leden zijn geschrapt. In het honderdste jaarverslag van Hagel Hulst staan voor alle jaren keurig de schadebedragen en premie-inkomens op een rij. Daaruit blijkt dat goede en slechte jaren el kaar hebben afgewisseld. Jaren waarin geen schade behoefde te worden uitgekeerd, waren zeld zaam. Sinds de tweede wereldoor log gebeurde dat slechts twee keer: in 1949 en in 1976. Uitzonderlijk slechte jaren komen helaas meer voor, zoals 1952, 1966 en vooral 1985 (ruim f 1,3 miljoen schade). In die jaren moet er veel hagel geval len zijn. Als er toen geen herverze kering was geweest, zou de maatschappij waarschijnlijk de hon derd jaar niet hebben volgemaakt. Storm en transport Nu is Hagel Hulst nog steeds een klein, maar gezond bedrijf. Sinds 1982 worden ook verzekeringen te gen stormschade afgesloten en sinds 1989 tegen transportschade van oogstprodukten. In deze bran ches zit een lichte groei. De meeste leden van de Hagel Hulst wonen en werken in Oost Zeeuws-Vlaanderen, een gebied dat overigens tamelijk hagelgevoelig is. Hoewel als bedrijf volledig zelfstan dig opererend, werkt Hagel Hulst op het gebied van herverzekeringen al vele jaren samen met onderlinge maatschappijen op Noord-Beveland, Walcheren en in andere delen van het land. Deze groep gaat binnen kort samen met nog enkele andere grote onderlingen samenwerken in Agriver. Een samenwerking, die een nog betere risicospreiding mogelijk maakt en dus in het belang is van de verzekerden. Verzekerd zijn bij een onderlinge als de honderdjarige Hagel Hulst heeft zo z'n voordelen. Veel boeren geven nog altijd de voorkeur aan kleine verzekeraars boven de grote '.mam moets' waar je toch meer een num mer bent. De boeren die bij Hagel Hulst verzekerd zijn kennen hun bestuursleden bij naam en weten dat de administratieve afhandeling bij mevr. T. van der Veeken (secretaris-penningmeester) in goe de handen is. Hagel Hulst wil ook in de komende 100 jaar kleinscha lig, maar niettemin doeltreffend en economisch verantwoord de belan gen van haar verzekerden blijven be hartigen. De voortplanting bij vogels ge schiedt door het leggen van eie ren en vervolgens het uitbroeden ervan. Uit een bevrucht ei wordt dan een kuiken geboren. In het ei komen alle stoffen voor die voor de ontwikkeling van het kuiken nodig zijn. Er is slechts warmte nodig om kiem tot kuiken te doen uitgroeien. De broedduur bij enkele van de algemeen bekende vogels is in aantal dagen ongeveer als volgt: zwaan 36; gans 30; eend 26; fa zant 25; eend 25; patrijs 25; duif 16. Bij de vele kleine zangvogels, waarbij ook mus en de spreeuw, is dit om en bij 14 dagen. Bij de koekoek die haar eieren legt in nesten van meestal zangvogels is de broedduur slechts 12 a 13 dagen. Voor een vogel die een lengte heeft van 35 a 45 cm' is dat zeer kort. De broedduur kan bij de verschil lende vogels iets variëren onder invloed van het weer. Bij koud weer is de broedduur iets langer. De broedende vogel keert de eie ren regelmatig. Bij de kip is de broedduur 21 dagen. Bij de kip- peëieren in de broedmachine is de broedtemperatuur rond 39 °C en worden de eieren twee keer per dag gekeerd. Het ei heeft de mens al vanaf de vroegste tijden sterk geboeid. Door de tijden heen is een ei het zinnebeeld of symbool voor nieuw leven (vruchtbaarheid). Immers in de lente als bomen en planten weer uitbotten en de vo gels gaan nestelen wordt het nieuwe groeiseizoen weer volle dig zichtbaar Dit ontwaken om schreef de Deense sprookjesschrijver Hans C. An dersen 1805-1875met: "Het boek der natuur beleeft ieder jaar een nieuwe oplage". J.H. Lantinga Broedende gans pikt naar fotograaf.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 9