Gewestelijke Raad bezorgd over gevolgen ecologische richtlijn Werken en leren in de landbouw Bestrijding aardappelopslag Akkerbouwer opent nieuwe slachtkuikenstal Nieuws Natuurbeheer De Gewestelijke Raad voor Zeeland heeft in zijn vergadering op 28 mei jl. zijn zorg uitgesproken over de zware consequenties die de nieuwe ecologische richtlijn kan hebben voor de agrarische bedrij ven in een grote straal rond natuurgebieden. De Raad ziet in de richtlijn (de Richtlijn Ammoniak en Veehouderij) een voorbeeld van Rijksbeleid dat totaal voorbijgaat aan de uitvoerbaarheid in de prak tijk. In de voorstellen is immers onvoldoende rekening gehouden met de omvang van de betreffende natuurgebieden, waarmee de consequenties voor de veehouderijbedrijven niet meer in verhouding staan tot het doel dat wordt gediend. De Raad gaf deze reactie naar aan leiding van de provinciale invulling van de kaarten die aangeven welke gebieden in Zeeland vallen onder de nieuwe richtlijn. Deze kaarten zullen door de directeur LNO ter beschik king worden gesteld aan de ge meenten. Bij de verlening van Hinderwetvergunningen kunnen ge meenten dan aan veehouderijbedrij ven vergaande beperkingen opleggen met als doel het beperken van de ammoniakuitstoot en de in vloed op natuurgebieden in de om geving. Ganzenopvang in akkerbouwge bieden Met voldoening nam de Raad kennis van het voornemen van het Cen trum Landbouw en Milieu om in Zeeland (rond de Zandkreekdam) een onderzoek te starten naar de mogelijkheden om te komen tot een voor de agrarische praktijk aan vaardbare regeling voor de opvang De Stichting Behoud Natuur en Leefmilieu (SBNL) heeft het beheer van 1.000 hektare in Overijssel gele gen kleine landschapselementen van Staatsbosbeheer overgenomen. Dit is het begin van een projekt dat totaal 3.500 ha zal omvatten. van ganzen. Dit onderzoek zal onder meer moeten uitwijzen of natuur- produktbetaling bij ganzenopvang een haalbare kaart is. In Zeeland wordt jaarlijks door over winterende ganzen grote schade aangericht aan akkerbouwgewas sen, tot groot ongenoegen van de agrariërs. De vergoeding van de ge leden schade neemt deze gevoelens bij de agrariërs niet weg. De Raad sprak de hoop uit dat het onder zoek, dat ongeveer 4 jaar zal duren, practische oplossingen voor de gan- zenproblematiek zal opleveren. Uitbreiding vuilstortplaats Koe- gorspolder Het voornemen van de gemeente Terneuzen om in de Koegorspolder gronden te verwerven voor de uit breiding van de stortplaats in de Koegorspolder was voor de Ge westelijke Raad aanleiding de Raad van de gemeente Terneuzen met klem te verzoeken eerst een totaal visie voor de ontwikkeling van de Kanaalzone te geven. De industriële ontwikkelingen in de Kanaalzone en hun milieueffecten zijn momenteel onderwerp van on derzoek (de gebiedsgerichte bena dering). Dit onderzoek bevindt zich in een afrondende fase. De Ge westelijke Raad acht het niet op zijn plaats nu op de resultaten van dit onderzoek vooruit te lopen. Daar naast is een visie omtrent de positie van de stortplaats in de toekomstige afvalverwijderingsstructuur in de provincie Zeeland gewenst. De mo gelijkheden op het nieuwe industrie terrein de Axelse Vlakte zouden naar de mening van de Raad bij een dergelijke visie moeten worden be trokken. Convenant leeg fust In 1988 is door het Landbouwschap met het Ministerie van VROM en het toenmalige Ministerie van Land bouw en Visserij het convenant in zake het opruimen van resten en gebruikte verpakkingen van gewas beschermingsmiddelen afgesloten. Per 1 oktober 1989 is in dit verband een Verordening Reiniging Verpak kingen Bestrijdingsmiddelen van het Landbouwschap in werking getre den. Agrariërs dienen gewasbe schermingsverpakkingen met speciaal daarvoor ontworpen appa ratuur te reinigen, zodat het vervol gens als bedrijfsafval met de (gemeentelijke) vuilophaaldienst kan worden meegegeven. Daarnaast dient de agrariër bepaalde verpak kingen c.q. aangebroken restanten van gewasbeschermingsmiddelen af te leveren bij (gemeentelijke) de pots voor klein chemisch afval. De agrariër kan dit kosteloos doen. De kosten die deze depots maken voor de afvoer en vernietiging van het in geleverde afval kunnen namelijk door de gemeenten in rekening ge bracht worden bij de Stichting Opruiming Restanten van Land- bouwbestrijdingsmiddelen. De Raad heeft moeten vaststellen dat deze regelingen o.a. in het algemeen naar tevredenheid werken. Uit vragen en opmerkingen heeft de Raad moeten afleiden dat de uitvoe ring ervan nog niet bij alle agrariërs resp. gemeenten naar de geest van de regeling ter hand is genomen. De Raad doet derhalve een beroep op de betreffende bedrijfsgenoten en gemeenten het doel van deze rege ling, namelijk het milieuhygiënisch verantwoord afvoeren van gewas beschermingsmiddelen te be werkstelligen. Een medewerker van een mechanisatiebedrijf demonstreerde de onkruidstrijker. De DLV Westmaas besteedde op een recente veldbijeenkomst in Rijs wijk ruimschoots aandacht aan het bestrijden van aardappelopslag. "We zijn hiermee ingesprongen op de actualiteit, gezien de vele opslag, ondanks dat we een flinke winter hebben gehad", vertelt Jan Staal van de DLV. Op de bijeenkomst zijn verschillende systemen getoond, waaronder de WM onkruidstrijker, ontwikkeld door akkerbouwer Van der Meer uit de Flevopolder. Hier mee wordt de opslag tussen zes bietenrijen bestreden. De aardappel opslag -en ander onkruid- wordt aangestreken door een rol, gevuld met Round Up en water in een ver houding 1 op 4. Elke rol fungeert te gelijk als reservoir. Het grote voordeel van dit werktuig, waarvan er al zo'n 70 verkocht zijn in Neder land, is dat de aardappelopslag al bestreden kan worden als de bieten H É*i De heer De Jager (rechts) spreekt in gezelschap van zijn gezinsleden de bezoekers van zijn pas geopende s/achtkuikenstal toe. Bij familie De Jager uit De Heen was het op 24 mei jl. open dag, wegens de opening van een nieuwgebouw de slachtkuikenstal. De officiële openingshandeling werd verricht door de jongste telg van familie De Jager. Hij doorsneed met zijn (speel goed )tractor een lint in de hoofdin gang. In korte toespraken richtten de heren J. de Buck (Cebeco- Zuidwest) en B. Kouters (Cevo Construct B.V.) zich tot familie De Jager en genodigden met felicita ties en een beschouwing vanuit hun vakgebied. Deze en andere leveran ciers presenteerden zich in stands in de nieuwe stal. In de stand van Cebeco-Zuidwest lichtte pluimveespecialist J. van Faassen een en ander toa Van Faas- sen: "De heer I.G. de Jager heeft in maatschap met zijn zoon een groot akkerbouwbedrijf (105 ha.). Gezien de ontwikkelingen in de akkerbouw en het feit dat over enkele jaren nog een zoon tot de maatschap toe treedt, is besloten tot uitbreiding. Na een intensieve oriëntatie heeft men gekozen voor een tweede tak op het bedrijf: slaehtkuikens". Daar toe bouwde men aan de Haeften- weg in De Heen een stal van 18 x 78 m, die maximaal 30.888 kuikens kan herbergen. De bouw is gereali seerd door Cevo Construct B.V., voor de ventilatie tekende Skov (L.RV. systeem). Gezond De heer Van Faassen is positief over de ontwikkeling van de sector. "Pluimveevlees is een produkt met een hoge voedingswaarde, het is gezond en niet duur. Daarnaast biedt het een scala aan mogelijkhe den voor de consument. Het is dan ook geen wonder dat de consump tie per hoofd van de bevolking jaar lijks toeneemt. Deze toenemende vraag biedt een goed toekomst perspectief". "Bij De Jager speelden natuurlijk nog andere argumenten mee, zoals de inpasbaarheid qua arbeid en de afzetmogelijkheden voor de eigen kippemest. Tevens heeft men zich goed gerealiseerd dat het om een enorme investering gaat en dat met vee altijd iemand op het bedrijf aan wezig moet zijn". Hij voegt daar aan toe: "In het algemeen geldt voor pluimveearme gebieden zoals het Zuidwesten dat er een lagere besmettingsdruk is. Ook problemen met mest en milieu zijn hier minder groot". "Cebeco-Zuidwest levert voer van hoge kwaliteit en geeft voorlichting volgens de modernste inzichten", aldus Van Fraassen. Niet zonder trots toont de pluimveespecialist vervolgens een aantal resultaten van de bedrijven die bij Cebeco- Zuidwest kuikens mesten. Van de kuikens die in december 1990 en ja nuari 1991 werden opgezet, haal den de kuikens in 37,4 mestdagen een netto gewicht van 1834 gram, een voederconversie van 1,72 en een daggroei van 46,5 gram. nog maar twee blaadjes hebben, dus in een heel yroeg stadium. "Het is het meest ideaal de opslag te bestrijden als de aardappelplanten ca 10 cm hoog zijn, en dat kan met dit systeem. Bovendien kun je er erg nauw mee langs de rij manoeuvre ren", aldus de heer Staal. De kosten van het werktuig bedragen ca 8000 gulden. Je bent b.v. zoon van een akkerbou wer, ouder dan 16 jaar. Je wilt gaan werken, maar ook nog kennis van zaken krijgen. Het AOC Zeeland e.o. biedt je de mogelijkheid om in de vakopleiding akkerbouw deze ken nis op te doen die je zelfs pacht- recht verstrekt na een met goed gevolg afgelegd examen. De oplei dingsduur is twee jaar. Werkend le ren: dat kun je in het leerlingstelsel. Van wie kun je beter leren dan van iemand die het vak goed kent? Waar kan dat beter dan op een bedrijf? Leren op een bedrijf betekent dat je van een vakman of -vrouw begelei ding krijgt: hij of zij laat zien wat je moet doen. Daarna mag jezelf aan de slag. Leren doe je niet alleen op het werk, maar ook een dag per week op school. Je krijgt vakken die direct met jouw werk te maken hebben. Je krijgt theorie- en praktijkonder wijs. Je leert waarom iets gebeurt. Tevens krijg je nog extra les om met machines en apparatuur om te gaan. Ook maak je d.m.v. excursies kennis met de vollegrondsgroente- en bloementeelt. Als leidraad tijdens de opleiding heb je een werkboek. Hierin staat de lesstof, maar ook opdrachten die je op het bedrijf moet uitvoeren. AOC Zeeland e.o., lokatie Groene School Kapelle, geeft je dus de mogelijkheid je te bekwamen tot akkerbouwer. Vooropleiding Met een diploma lager beroepson derwijs (LBO) en drie vakken op B- niveau, kun je aan de primaire oplei ding beginnen. Voldoe je niet aan deze toelatingseisen dan kun je via een speciaal voor jou gemaakt pro gramma toch op deze primaire opleiding terecht komen. Als je denkt dat zo'n opleiding ook wel wat voor jou is, bel of schrijf dan eens voor informatie met mw. Anneke Harinck van AOC Zeeland e.o., lokatie Groene School Kapelle, Biezelingseweg 10, 4421 PM Kapel le, telefoon 01102-41812. Voor aan melding kun je op hetzelfde adres terecht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 7