Landbouwhuis bijna klaar Landbouwschap moet afslanken in plaats van zich versterken Pas op met gratis drijfmest uit België Organisatienieuws ZLM wil meer aktie voor regeling gelegenheidswerk ZLM tegen extra financiële bijdrage aan Flevohof Fiscus moet fruitteler met vorstschade helpen ZLM staat vierkant achter stikstofplan Landbouwschap Voorzitter ZLM: iiBMiM De voorzitter van de ZLM, de heer H.C. van der Maas, is bijzonder teleurgesteld over de voorstellen voor de nieuwe bestuurlijke inrich ting van het Landbouwschap. Hij zei dit maandag j.l. in de hoofd bestuursvergadering van de ZLM. Het belangrijkste bezwaar van Van der Maas is dat het Landbouwschap zijn rol als beleidsorgaan van de boeren en tuinders verder wil versterken, terwijl naar zijn mening en die van het KNLC het Landbouwschap juist zou moeten afslanken en de belangenbehartiging zou moeten overlaten aan de centrale landbouworganisaties. Van der Maas vreest bovendien dat de voorstellen van het dagelijks bestuur van het Landbouwschap per saldo kostenverhogend zullen werken en dus tot een hogere hef fing gaan leiden. "Ik ben en blijf van mening dat alle heffingsplichtigen zich over het Landbouwschap en zijn taken hadden moeten uitspre ken. De wal van het schip keren als te zijner tijd blijkt dat er geen draag vlak is voor een verhoging van de al gemene heffing". Het hoofdbestuur van de ZLM zal in zijn volgende vergadering een standpunt bepalen over de Land- bouwschapsvoorstellen. De voor stellen komen er in hoofdzaak op neer dat de landbouworganisaties in het schap op basis van ledensterkte vertegenwoordigd worden. Dit bete kent voor de KNBTB twee zetels en voor het KNLC een zetel extra. Het FNV levert een zetel in. De landbouworganisaties moeten elk minstens één vrouw afvaardi gen. Het Landbouwschapsbestuur gaat uit 29 personen bestaan (nu 27). De voorstellen vloeien voort uit het rapport van Rijnconsult. EG-prijsbeleid Van der Maas stond in zijn ope ningswoord ook stil bij de prijs- en marktbesluiten van de EG- ministerraad, die neerkomen op doorgaande prijsverlagingen in de akkerbouw en quotumkorting voor de melkveehouderij. Hij constateer de dat er in COPA-verband eindelijk overeenstemming is bereikt over een systeem van graanproduktiebe- heersing, dat effectief kan werken. De taakstelling per lidstaat is in COPA-verband bespreekbaar gewor den, maar helaas nog niet overge nomen door de EG-commissie. Sommigen beschouwen het besluit tot verhoging van de basis- medeverantwoordelijkheidsheffing voor granen in combinatie met vrijstelling van de m.v.h. als men het volgend jaar 15% braak laat liggen, als een goede aanzet naar een doel matige produktiebeheersing, zo zei Van der Maas. De ZLM-voorzitter wees er echter op dat de 15% braak legging betrekking heeft op het to tale areaal marktordeningsgewas sen en dus niet alleen op graan. Bovendien blijven de lidstaten vrij Het hoofdbestuur van de ZLM heeft zich uitgesproken tegen een extra bijdrage van het Landbouwschap aan de noodlijdende Flevohof. De Flevohof moet wegens de tegenval lende resultaten ingrijpend reorgani seren. Verkoop aan een derde is niet gelukt. Enkele grote produktschappen en het Landbouwschap hebben een eenmalige bijdrage gestort om de Flevohof in staat te stellen zelfstan dig door te gaan. De bijdrage van het Landbouwschap bestaat uit twee maal de jaarlijkse subsidie. Het geld is onder andere bestemd voor een afvloeiingsregeling voor overbo dig personeel. De ZLM meent dat de Flevohof in de problemen is ge komen door een tekort schietend bestuur en management. Het gaat niet aan de gevolgen van nu af te wentelen op de agrarische sector. Het nog voorlopige plan stikstofplan van het Landbouwschap kan op vol ledige steun van de ZLM rekenen. Het hoofdbestuur vindt het een goede zaak dat het landbouwbe drijfsleven zelf initiatieven neemt om de stikstofuitstoot terug te drin gen en wil deze initiatieven van har te ondersteunen en stimuleren. Naar aanleiding van het rapport van de Commissie-Spiertz over het stikstofgebruik in de landbouw heeft het Landbouwschap besloten een eigen aanpak op tafel te leggen om daarmee eventuele dwingende maatregelen van de overheid een stap voor te zijn. Hoofddoel van het voorlopige plan is het verminderen van stikstofverliezen door verbete ring van de stikstofbenutting op de veehouderijbedrijven, zowel in de bemesting als in de veevoeding. Bemesting Ten aanzien van de bemesting wor den onder andere voorstellen ge daan voor verbetering van de mestopslag, mestonderzoek, mestadviezen en de ontwikkeling van goede aanwendapparatuur voor diérlijke mest. Via een grootschalig voorlichtingsproject moeten zoveel mogelijk veehouders ertoe worden gebracht de bemestings- en veevoe dingsadviezen op te volgen. Ook denkt het Landbouwschap aan het verplicht stellen van kantstrooiappa- ratuur en het verplicht bemestings- vrij laten van perceelsranden (tot 0,5 meter). In de loop van dit jaar wil het Land bouwschap het plan bespreken met diverse instanties, waaronder DLV en de Mestbank. In juli moet het in grote lijnen definitief zijn. Dan kan een convenant met de overheid worden gesloten, waarin de weder zijdse inspanningsverplichtingen worden vastgelegd. Geen heffingen De rundveehouderij is bereid mee te werken aan de uitvoering van het plan, dat vergaande gevolgen voor de bedrijfstak kan hebben, op voor waarde dat de overheid afziet van tussentijdse aanscherping van de regelgeving. Ook moet de overheid afzien van eerdere plannen om door middel van heffingen het mineralen- gebruik te ontmoedigen. Het Land bouwschap kiest voor maatregelen op vrijwillige basis die niettemin economisch verantwoord zijn. Op deze wijze wordt de veehouder gestimuleerd de stikstofverliezen op zijn bedrijf te beperken. om de braakpremie in te vullen zoals ze dat zelf willen en dat gebeurt tot nu toe hoofdzakelijk pro-forma, zo dat er geen enkele stimulering van uit gaat. Van der Maas noemde de quotum korting in de zuivel een heilloze weg. We zullen er alles aan doen om dit omgezet te krijgen in een tweeprijzensysteem, gebaseerd op extra mvh. Pleiten voor produktiebe heersing in de akkerbouw en tegelij kertijd tegen een quotumkorting in de melkveehouderij zijn, is volgens Van der Maas niet praten met twee monden. "Het gaat er om het even wicht tussen de twee sectoren weer wat te herstellen en een toe nemend verdringingseffect als ge volg van prijsverlaging in de ene sector en quotering in de andere te voorkomen". Lichtpuntjes In het milieubeleid van de Neder landse overheid meende Van der Maas enige lichtpuntjes te bespeu ren. Het uitstellen van een besluit over de stikstofnormen (commissie- Spiertz) biedt het landbouwbe drijfsleven de ruimte om met prak tisch haalbare voorstellen te komen. Wellicht kan er toch nog een redelijk convenant uit de bus komen. Ook wat betreft het gewasbescher- mingsbeleid lijken de allerscherpste kantjes er voor de land- en tuin bouw te worden afgeslepen. Wel zei Van der Maas geschrokken te zijn van het verzoek van minister Buk man om Nederland bijvoorbaat dis pensatie te verlenen voor het nationaal verbieden van middelen, die in het kader van een EG- toelatingsbeleid wel toegestaan zouden zijn. De ZLM is er niet gerust op dat de problemen rond de gelegenheidsar beid op een voortvarende manier worden aangepakt. De motie, die tij dens de manifestatie in de Prins van Oranje is aangenomen, heeft op lan delijk niveau nog niet tot concrete akties geleid. Men wacht het lopen de overleg af tussen het ASF en staatssecretaris Ter Veld. Naar het schijnt zit er enige beweging in het standpunt van de staatssecretaris wat betreft het instellen van een forfaitaire regeling. In de bestuursvergadering van het KNLC, die dinsdag j.l. is gehouden, heeft ZLM-voorzitter Van der Maas aangedrongen op stappen van de landelijke organisatie. Dit als on dersteuning van de gesprekken van het ASF met de staatssecretaris. Ten aanzien van de fiscale aspecten van gelegenheidsarbeid is er op 13 juni a.s. overleg tussen staatssecre taris Van Amelsfoort en de Tweede Kamer. Belangstellenden kunnen deze vergadering eventueel bijwonen. De ZLM waarschuwt tegen gratis aanbiedingen van drijfmest uit Bel gië. Nog onlangs werden boeren in Zeeuws-Vlaanderen benaderd door een Belgische coöperatie, die 60.000 ton drijfmest gratis wilde dumpen. De mest kon gratis wor den afgenomen. Aangezien er niets bekend is over de kwaliteit van deze mest, is voorzichtigheid geboden, aldus de ZLM. De kwestie zal wor den aangekaart bij de Mestbank. Het ministerie van Financiën moet fruittelers die ernstige vorstschade hebben geleden, fiscaal tegemoet komen. De Belastingdienst zou ver zoeken van getroffen fruittelers moeten inwilligen voor verminde ring of kwijtschelding van voorlopi ge aanslagen. Het Landbouwschap vraagt dit in een brief aan het minis terie. Hoewel de schade die de vorst in de maand april heeft toegebracht nog niet vaststaat, is zeker dat 1991 een lage fruitoogst zal brengen. Het Landbouwschap houdt rekening met een halvering. Een groot aantal bedrijven zal niet verder komen dan 10 20 procent van de normale op brengst. Een deel van hen zal hier door in de problemen komen, vooral als zij ook al in 1990 en 1985 vorst schade hebben geleden. Voorkomen moet worden, aldus het Landbouwschap in een brief, dat bedrijven failliet gaan. Dat kan door nu al voorlopige aanslagen te ver minderen en kwijt te schelden. Ook kan de verliesregeling toegepast worden: verliezen kunnen dan ver rekend worden met winst in andere jaren. Daardoor vermindert de hoe veelheid te betalen belasting. Het hoofdbestuur van het ZLM nam maandag j.l. een kijkje in het nieuwe in aanbouw zijnde ZLM-kantoor aan de Cereshof in Goes-West. Samen met de adviseurs liet het bestuur zich voorlichten over de stand van zaken. De architect, ir. J. Foley, en de voorzitter van de bouwcommis sie, mr. J. Oggel, waren aanwezig om een toelichting te geven. De nieuwbouw verloopt geheel vol gens schema en zit nu in de laatste fasa Het in wit en groen opgetrok ken gebouw zal eind juni kunnen worden opgeleverd. De verhuizing van de Grote Markt 28 naar de Ce reshof 4 zal plaatsvinden op maan dag 5 augustus a.s. Met ingang van die datum krijgt de ZLM tevens een nieuw telefoonnummer. De officiële opening zal op een nader te bepalen datum in oktober plaatsvinden. Behalve de ZLM verhuizen ook de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap, Gropatax, de Bedrijfsverzorging, de Plattelands vrouwen en de PJZ mee naar het nieuwe Landbouwhuis. Direct bij het nieuwe kantoor worden een kleine 20 parkeerplaatsen aange legd. Bovendien kan zonodig ge bruik worden gemaakt van de parkeeraccommodatie op het terrein van Verzekeringen ZLM. De erevoorzitter van de ZLM, ir. M.A. Geuze, was eveneens aan wezig bij de bezichtiging van het nieuwe ZLM-kantoor. Zijn komst werd zeer op prijs gesteld. Ir. Geuze wordt hier geflankeerd door de huidige ZLM-voorzitter, de heer H. C. van der Maas (links), en de algemeen secretaris, mr. J. Oggel. De bouwlieden zijn druk aan het werk met het plaatsen van tussen wanden in een van de kamers van het nieuwe Landbouwhuis, terwijl leden van het hoofdbestuur vol bewondering toekijken (foto's Anton Dingemanse).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 3