Weer even jong! Vrouw en Jongeren Tweedaagse tuinenreis op 14 en 15 mei van de tuïncommissie van de NBvP NAJK studiereis naar Maleisië Kadering onder reda kt ie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge Vermist: spijkerjack 21 De reis was deze keer naar Noord- en Zuid-Holland. De eerste stop was in Leidschendam 64 X0TU5. Dit is een bedrijf met 4-5 ha kas sen en 2 ha vollegrond waar gewassen geteeld worden uit o.a. Suri name, China, Thailand en Vietnam. Ongeveer 15 mensen vinden hier werk, vooral migranten. De exotische groenten worden van hieruit verstuurd, maar ook verkocht in de winkel. De Hortus Botanicus in Leiden Ook is er een cultuurtuin, waar men de groei en bloei kan bekijken en in het restaurant kan men de resulta ten proeven. Binnenkort zal het be drijf moeten verhuizen omdat op deze plaats een vuilverbranding is gepland. Na diverse exotische aan kopen vervolgden wij onze reis naar Leiden. Hier werden we op zeer vak kundige wijze rondgeleid door de Hortus Botanicus. Zeer interessant en leerzaam. In 1590 opgericht als Hortus Medicus, voor de medische studenten maar later komen er wil de planten van over de hele wereld. De Clusius-tuin, een renaissance tuin, is 3 jaar geleden helemaal ver nieuwd en aangeplant zoals in 1594. Natuurlijk bekeken wij ook de reuzewaterlelie, de Victoria Regia, en de tropische planten in de kas sen. Er is zoveel te zien dat men er wel heel de dag kan blijven. Maar we werden om 18.00 uur in Bergen verwacht, dus via de file naar deze mooie plaats. Hier be zochten we 's avonds nog de tuin van de familie Conijn. Deze parkach tige tuin is gedeeltelijk aangelegd door de Heidemij en verder ontwer pen voor een vijver van Arend Jan v.d. Horst en een bloementuin door Mien Ruys. Het was heerlijk weer, dus we hebben rustig door de tuin gewandeld en genoten van het uit zicht op de prachtige bloeiende hoogstam appelboom. Beeldentuin Na een welverdiende nachtrust ver trokken we om 8.00 uur naar Groot- Schermer om de beeldentuin van Nic Jonk te bekijken. In een schilder achtige omgeving met Hollandse wolkenluchten was het niet moeilijk voor te stellen dat je als kunstenaar hier wel inspiratie op kunt doen. Ook de gedichtenbundels van Greet Jonk vonden gretig aftrek. Om half 11 op weg via Graft, De Rijp, naar Midden-Beemster waar we het mu seum van Betje Wolff bezochten. Dit is gevestigd in de hervormde pastorie uit 1622 waar zij in 1759 is gaan wonen met dominee Wolff. Met huis geeft een zeer goed beeld van het wonen in de 18e en 19e eeuw. Na de lunch was er gelegenheid tot winkelen 'In de hof van Eden' van de fa. Koelemeyer in Wormer, zodat er nog meer planten richting Zee land gingen. Bij wind en regen be zochten we nog het arboretum van de heer Volman, waar vele bomen soort bij soort gegroepeerd waren. Bij het vertrek waren we nog bijna onze eregaste Jannie Elema verge ten die in een diepgaand gesprek was geraakt met Jetske Straatsma (lid landelijke perscie) en echtgenote van de heer Volman. Na al deze ervaringen gingen we weer op huis aan, waarbij we het er allemaal over eens waren dat de tuincie. een fantastische reis geor ganiseerd had. Bedankt! J.J. Baard-Lobbezoo De tuincommissie bedankt alle deel nemers aan de excursie op 14 en 15 mei naar Noord- en Zuid-Holland voor de ontvangen attentie. De cie. heeft dit gebaar zeer op prijs gesteld. We hopen u allen volgend jaar weer op onze excursie te ont moeten. De tuinbouwcommissie Cobi in aktie Zondagmiddag 26 mei zijn we met 17 personen naar Eindhoven geweest. Daar kwamen de jeugdherinneringen weer boven. Voor velen was het wel erg lang geleden. U vraagt zich af wat we daar ge daan hebben? Nu, we hebben daar gerolschaatst. Niet op van die ouderwetse rolschaatsen, die onder elke schoen passen, maar op echte Rollerskates. Onder veel gelach werden deze "stou te" schoenen aangetrokken. De eerste wankele passen werden gedaan en alles ging goed. Zo het begin is er. Nu nog de rollerskates-baan op, ja voorzich tig, zo we zijn al op de baan aan gekomen zonder te vallen. Wat een prestatie. Echter het echte schaatsen moet nu nog begin nen, eerst maar eens voorzichtig afremmen en jawel hoor we komen vooruit. Op deze manier zijn we dus begonnen met het rolschaatsen. In het begin viel het nog wat tegen, vraag dit maar aan Anita, zij heeft een pracht van een blauwe plek op haar wang, waarschijnlijk is ze een beetje verkeerd terechtgeko men bij het vallen. Na een tijdje schaatsen gaat het steeds beter en aan het eind van de middag kon iedereen weer goed rolschaatsen. En dat na zo'n lange tijd. Ja, weer even jong zijn, weer even op het schoolplein van de lagere school als kleine jongen of klein meisje, dat was een tijd. Natuurlijk vraagt rolschaatsen veel energie en daarom zijn we nog gaan eten. Ook dit ging ge paard met veel gelach. Deze middag was dus erg geslaagd en gezellig. Misschien is er bij u in de buurt ook een Rolleskate-Center, ga er eens •kijken, het is erg grappig. Wilma Roelse PJZ Fijnaart Kun je als vrouw funktioneren in een gemengd bestuur of een man- nebestuur? Het is een vraag welke bij veel vrouwen op hun lippen ligt, de durf om het aan te pakken ontbreekt dikwijls. Het is zo'n stap, de drempel is hoog. Veel wordt er gesproken over integratie, maar wat is integratie als de vrouwen de stap niet durven of mogen ne men. Het lidmaatschap van een standsorganisatie kan zo'n drempel zijn. De meest voorkomende reden waarom vrouwen geen lid worden is moeilijk te achterhalen, toch denk ik dat bij velen het gevoel leeft, mijn man is al lid van de organisatie. Je bedrijf is al lid, dus waarom dan als vrouw lid worden (kost ook nog weer eens zoveel extra). Denkt de omgeving misschien dat als je lid wordt, die vrouw wil een bestuursfunktie? Mannen die je erover aanspreekt vinden het meestal heel verfrissend dat er een paar vrouwen in het bestuur zitten. Om de drempel te verlagen kun je beginnen met je kennis te vergro ten, kennen geeft een zelfverzekerd gevoel, en deze zelfverzekerdheid is nodig om voor jezelf acceptabel te zijn in de mannenbesturen. De agrarische commissie organiseert veel kursussen en studiedagen op het gebied van kadering en landbouwpolitiek. Momenteel is er een kursus 'Vrouwen in gemengde besturen' bezig. Als ik naar die groep vrouwen kijk, dan denk ik: deze vrouwen zijn al heel goed gekaderd. Toch ontmoeten ook zij moeilijkheden in hun bestuursfunktie of advi seursschap, komt dit misschien omdat mannen minder aan kadervor ming doen? Voor mij een vraag voor de kringbestuursleden een weet. Het is voor zowel mannen als vrouwen belangrijk om regelmatig een kaderkursus te volgen, dus niet van 'tien jaar geleden heb ik de top- kaderkursus gevolgd en toen zijn alle bestuurszaken al besproken'. Nee, mensen op herhaling dat zal zeker de waarde van de vergaderin gen verhogen. Leren kort en zakelijk te vergaderen waarbij toch een ieder aan bod komt is heus niet zo gemakkelijk. De kursus 'Vrouwen in gemengde besturen' draagt daar een grote steen aan bij. Een plattelandsboerin Redaktie Henk Tegels Zes van de zeven deelnemers aan de studiereis naar Maleisië In de maand juni reist een groep van 7 personen als afvaardiging van het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK) naar Maleisië om daar het wel en wee van de boeren te ontdekken. Deze studiereis wordt georganiseerd door het NAJK pro ject Landbouw Wereldwijd. Op het programma staan onder an dere bezoeken aan boeren en plan tages in verschillende sektoren: oliepalm, rubber, cacao, thee, vee houderij, rijst en andere voedselge wassen. De eerste drie zijn de belangrijkste landbouwprodukten van het land en bestemd voor de export. Tevens staan er ontmoetin gen gepland met mensen van een milieuorganisatie om inzicht te krij gen in de milieuproblemen van het land (overdadig pesticidegebruik en het kappen van tropisch regen woud). Kortom, er wordt zoveel mo gelijk geprobeerd een zo kompleet mogelijk beeld te krijgen van de landbouw en alles wat daarmee sa menhangt. Dia-voorstellingen Na afloop van de reis is het de be doeling dat de deelnemers hun ken nis en informatie doorgeven. Zij kunnen op aanvraag een interessan te avond verzorgen voor bijvoor beeld de diverse agrarische jongere nafdelingen, ZLM-afdelingen of Plat telandsvrouwen, waarbij zij over de opgedane ervaringen vertellen en een reisverslag presenteren aan de hand van dia's. Voor informatie hierover kunt u tele fonisch kontakt opnemen met San dra Kok, tel. 01686-2033. Een verslag van deze reis zal in het ZLM- blad gepubliceerd worden. De deelnemers zijn: Jacko Wiering, Gerrit-Jan Martens, Wim Krajen- brink, Harm Janssens, Ben Rijken en Sandra Kok. De reis wordt begeleid door Tony Terpstra van het NAJK. Wie heeft per ongeluk op het KPJ- feest afd. Steenbergen op 18 mei mijn spijkerjack meegenomen? Gaarne even bellen naar Tanja van Es, tel. 01670-63513. Afd. Walcheren 7 juni: Tandemtocht. Vertrek: 19.00 uur bij S. Kluijfhout in Koudekerke. Provinciaal 15 juni: Avond voor HB-, DB- en commissieleden. 18 juni: HB-vergadering. 22 juni: Landelijke Sportdag te Gro ningen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 21