y&\ (AC "Opbrengst graanheffing moet naar akkerbouw" ZLM en Geldersche zetten nieuwe stap Deze week Bij uitrijden mest rekening houden met de omgeving ZLM stelt bescherming rotganzen aan de orde zuidelijke landbouw maatschappij Bestuur Landbouwschap: Onderzoek naar samenwerking ZLM !N DRIEVOUD ZLM steunt voorkeur tracé snelle spoorlijn Pag. 3 "Landbouwschap moet afslanken" Pag. 4 Gelegenheidsarbeid (III) Pag. 5 Landbouw West-Brabant legt toekomstvi sie op tafel Pag. 6 Kamperen bij de boer Pag. 7 Gewestelijke Raad bezorgd over gevolgen ecologische richtlijn Pag. 9 Boer worden in de voorm. DDR Eeuwfeest Hagel Hulst Pag. 10 Uit de praktijk Pag. 13 Mechanische onkruidbestrijding mais Pag. 14 Produktinformatica Pag. 15 Grondbehoefte veehouders groeit Pag. 16 Bedrijfsreportage Pag. 19 Eerste broccoli Grobeka geveild Pag. 21 NAJK-studiereis naar Maleisië Gewestelijke Raad doet oproep: r^istciDijdrj:i c£/n m VRIJDAG 7 JUNI 1991 79e JAARGANG NO. 4074 land- en tuinbouwblad De opbrengst van de medeverant woordelijkheidsheffing (mvh) op granen van circa twee tot drie mil jard moet niet in de algemene kas van de Europese Gemeenschap vloeien maar worden gebruikt voor verbetering van de akkerbouw. Dit is een van de voornaamste kritiek punten van het bestuur van het Landbouwschap op het EG- prijsbesluit voor 1991/1992. De me deverantwoordelijkheidsheffing is door de landbouwministers opge trokken tot 5 procent. In de bestuursvergadering van 5 juni werd over het algemeen teleur gesteld gereageerd op het Brusselse akkoord. "Te laat en te veel bepaald door de budgettaire problemen", zo stelde Landbouwschapsvoorzitter J. Mares samenvattend vast. Daarbij komt nog dat de uiteindelijke effec ten van de prijsverschillen op het in komen voor de boer en tuinder nog onzeker zijn, constateerde het bestuur in meerderheid. Het Landbouwschap is tegen de door de landbouwministers vast gestelde korting op de melkquota van 2 procent. Deze heeft een nega tieve uitwerking op de vleesmarkt en beperkt de mogelijkheid van een doelmatige produktie en marktbe werking. Tot inkrimping van de quo ta is bovendien pas twee maanden na het begin van het nieuwe melk prijsjaar besloten. In plaats van een inperking van de melkquota zou het Landbouwschap veel liever een aan passing van de melkprijs zien. Koppeling Het bestuur was wel te spreken over een koppeling van de medever antwoordelijkheidsheffing met de zogenoemde set-aside-regeling: ak kerbouwers hoeven geen heffing op teveel geproduceerd graan te beta len als zij 15 procent van hun land braak laten liggen. Doordat graante- lers al gezaaid hebben, dreigt deze regeling echter haar doel deels voor bij te schieten. Het EG-prijsbesluit wordt door het bestuur gezien als een voorschot op de herziening van het gemeen schappelijk landbouwbeleid waar aan landbouwcommissaris MacSharry op dit moment werkt. Het bestuur is vooralsnog bang dat bij deze herziening de efficiënte landbouwbedrijven het kind van de rekening worden. Er moeten structurele knopen wor den doorgehakt een geen spinne- webben van nieuwe omslachtige regelingen worden gecreeërd die zeer fraudegevoelig kunnen uitpak ken. Voor de oplossing van de pro blemen in de landbouw zouden ook andere dan landbouwmiddelen moeten worden gebruikt, zoals de fondsen voor regionale ontwikke ling, aldus het bestuur in zijn reactie op de voorlopige plannen van Mac Sharry. De besturen van de ZLM en de Gel dersche Maatschappij van Land bouw hebben maandag 3 juni j.l. besloten het adviesburo Agriment te Deventer opdracht te geven de bevindingen van het interne globale onderzoek naar de meerwaarde van samenwerking c.q. integratie tussen beide maatschappijen te controle ren op juistheid, globaal aan te ge ven hoe mogelijke samenwerkings- Apart en toch samen. Drie ZLM-organisaties zitten straks dicht bij elkaar rondom de Ringbaan-West in Goes. Links boven het nieuwe ZLM-kantoor, dat bijna klaar is, daarnaast het markante gebouw van Verze keringen ZLM en aan de overkant van de weg het kantoor van de Accountantsunie ZLM (onder). Het hoofdbestuur van de ZLM bezichtigde maandag jl het in aanbouw zijnde Landbouwhuis. Zie ook pag. 3. (Luchtfoto Anton Dingemanse). c.q. integratievormen zijn te concre tiseren en daarbij tevens aanzetten te geven voor de daarbij behorende bestuurs- en managementstructuur. De ZLM en de GMvL besloten op 4 februari j.l. tot een intern en globaal onderzoek naar de meerwaarde van samenwerking c.q. integratie. De be vindingen daarvan geven volgens de besturen voldoende aanleiding om een volgende stap te zetten middels de inschakeling van Agriment. Agri ment moet met name letten op ver groten van de efficiëncy en dienstverlening met zoveel mogelijk behoud van de herkenbaarheid voor de leden. Het is de bedoeling dat Agriment binnen enkele maanden rapport uit brengt. Het rapport zal de basis vor men voor verdere besluitvorming. Agriment heeft ook de fusie tussen de HMvL en de LTB begeleid. De ZLM staat achter het standpunt van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant inzake het tracé voor de hoge snelheidsspoorlijn door West-Brabant. G.S. spraken vorige week hun voorkeur uit voor de va riant langs rijksweg 16. De andere variant ten westen van Roosendaal heeft volgens de provincie te veel nadelen. Deze laatste variant zou ook voor dë landbouw in West-Brabant ernstige nadelige gevolgen hebben. Reden waarom de ZLM zich daartegen heeft uitgesproken. Overigens had den G.S. de Roosendaalse variant zelf als alternatief aangedragen. Cu rieus genoeg kiest het provincie bestuur nu toch voor het oorspronkelijke tracé langs de A-16, een keuze die de ZLM volledig on derschrijft. Dierlijke mest niet uitrijden in het weekend en op feestdagen en tij dens het hoogseizoen alleen als de mest direkt wordt ondergewerkt. Dat is in het kort het advies, dat de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap aan de boeren geeft. Ook vorig jaar vroeg de Gewestelij ke Raad al aan alle agrariërs en loon werkers in Zeeland om bij ^het uitrijden van mest rekening te hou den met de "vele belangen in het buitengebied". De Raad doet nu op nieuw een beroep op de boeren en loonwerkers om dierlijke mest, zo wel vaste mest als drijfmest, aan te wenden op een wijze die stankhin- der zoveel mogelijk kan voorkomen. Daarom wordt als gedragslijn aan gegeven: dierlijke mest niet in het weekend (zaterdag of zondag) en op feestdagen uitrijden en in de periode van 1 juli tot 15 augustus alleen mest uitrijden (van maandag tot en met vrijdag) als deze direkt wordt ondergewerkt. Als nieuwe emissie-arme aanwen dingstechnieken (zodebemesting of mestinjectie) worden toegepast, wat door de Gewestelijke Raad wordt toegejuicht en gestimuleerd, geldt de gedragslijn uiteraard niet. Het hoofdbestuur van de ZLM vraagt zich af of rotganzen in Ne derland nog langer moeten worden beschermd. De vogels nemen niet alleen in aantal toe, ze blijven ook langer in ons land en veroorzaken grote schade aan landbouwgewas sen. Vooral op Tholen en St. Philis- land neemt de vraatschade ernstige vormen aan. Behalve in graszaad zitten de vogels nu ook in gerst en erwten. Hun binnendijkse aanwezig heid maakt de teelt van deze ge wassen uiterst moeilijk. Volgens de ZLM is het verbod om rotganzen te bejagen zo langzamer hand achterhaald. Er moet een grens worden gesteld aan de groei ende populatie. "Nog even en ze blijven overzomeren in Nederland. De landbouw hoeft niet de rekening te betalen voor de bescherming van deze vogels", zo werd in de hoofd bestuursvergadering gesteld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 1