Eerste broccoli Grobeka geveild Audiovisueel veilen snijbloemen Tuinbouw Internationale Witlof dagen Bloemenvideo Gladiolentelers doen ervaring op met Stikstof Bijmest Systeem Stageplaats gezocht PRE! PLANTEN ONDER PLASTIC Woensdag 5 juni is op de veiling ZHZ te Barendrecht de eerste broc coli geveild die onder begeleiding van Grobeka geteeld is. Deze broc coli is afkomstig van het bedrijf van de heer N.J. Breure te Colijnsplaat, op wiens bedrijf de allervroegste teelt is aangeplant. De eerste broc coli op dit perceel werd vorige week vrijdag al gesneden tijdens een oogstdemonstratie. De heer Breure heeft zijn broccoli vervroegd door middel van afdek ken met acryldoek. Het is al geble ken dat dit een vervroeging geeft van zeker drie weken. Een deel van zijn 1 1/2 ha is hij nu aan het oogsten, een ander deel is nog afge dekt. De oogst is van de hele teelt het meest arbeidsintensief. Voor zijn ca. 50 ha grote akkerbouwbedrijf le vert dat geen problemen op, omdat de oogst bijna geheel valt in juni, een slappe tijd voor de akkerbouw. Het oogsten doet Breure samen met zijn zoon en een stagiaire. Normaal gesproken moet broccoli zo'n keer of vier worden doorgeoogst. De te ler oogst de stronken met een mes en snijdt deze op een lengte van 16 cm. Eventueel blad dat er nog aanzit wordt eraf gesneden. Daarna wordt de broccoli in folie verpakt, elke stronk afzonderlijk. Breure heeft daarvoor een sealmachine gehuurd van Grobeka, maar hij koopt er waarschijnlijk volgend jaar zelf een. Vader en zoon Breure zijn bijzonder enthousiast over de nieuwe teelt, en zeker ook over de intensieve bege leiding door Grobeka en de andere betrokken instanties. 'Je bent van begin tot eind bij het produkt be trokken, dat ben je als akkerbouwer niet gewend. Met de aardappelen en de andere akkerbouwprodukten is het zo dat we ze afleveren zoals ze van het land komen. Aan de broccoli geven we nog een extra toegevoegde waarde door het in de zelfde vorm af te leveren als waarin de consument het in de winkel koopt. Die extra toegevoegde waar de levert natuurlijk ook extra in komsten op', geeft de heer Breure te kennen. Wildschade Grobeka-coördinator Gerrit-Jan Kor net is zeer tevreden over de stand Het bemiddelingsbureau van Bloe menveiling Westland brengt 24 juni een videoband uit met interessante aanbiedingen. Afnemers kunnen zich hierdoor een goed beeld van de produkten vormen. Aanvoerders die hun produkt op deze band willen to nen kunnen nog meedoen. Het pro dukt moet dan wel gedurende een maand leverbaar zijn, voor een vaste prijs. In de monsterkas van de veiling is van 24 t/m 28 juni een speciale pre sentatie van de op de videoband ge toonde produkten. In het kader van het uitwisse lingsproject tussen de Zuidelijke Landbouw Maatschappij en een Vereniging van Land- en Tuinbouw- coöperaties in Polen zullen acht Poolse studenten in de maand juli stage lopen op een aantal fruitteelt- bedrijven. Twee Poolse studentes zoeken in de periode juli en/of au gustus een stageplaats op een boomkwekerijbedrijf. Belangstellen den kunnen contact opnemen met het secretariaat van de ZLM, tel. 01100-21010 (Guiljam van der Schelde of Carla Colpaart). Een aantal leden van de sektie Gla diool van de kring Zuid West- Nederland van de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollen cultuur (KAVB) gaat dit seizoen ervaring opdoen met het Stikstof Bijmest Systeem (NBS). Op woens dag 29 mei heeft er een eerste bij eenkomst plaatsgevonden. Door de deelnemers was van hun percelen een grondmonster geno men. Vervolgens is op de bijeen komst de hoeveelheid opneembare stikstof in de monsters bepaald m.b.v. Nitracheck. Met een Nitra- check kan op een relatief eenvoudi ge en betrouwbare wijze de hoeveelheid opneembare stikstof worden vastgesteld. Op basis van deze uitslag wordt er door de DLV een bemestingsadvies gegeven. Op de eerste bijeenkomst zijn in to taal 10 percelen geanalyseerd. Het merendeel van deze percelen lag op Schouwen-Duiveland en West- Brabant. De hoeveelheid opneemba re stikstof in de bodem varieerde van 36 kg per hectare tot 254 kg per hectare. Een hoeveelheid van 60 70 kg per hectare was op het mo ment van monstername voor een gewas gladiolen voldoende. Op de meeste percelen was het dan ook niet nodig om een stikstof be mesting uit te voeren. De volgende bijeenkomst zal plaats vinden op woensdag 26 juni a.s. om 19.30 uur in Restaurant 'De Blauwe Keet' te Oosterland. Indien er be langstelling is om aan het Stikstof Bijmest Systeem deel te nemen kan er kontakt opgenomen worden met P. Boskamp van het DLV-team te Lisse (tel. 02521-31349). van het gewas bij de verschillende telers. 'De kwaliteit is overal goed, daar mankeert gewoon niks aan. Het enige probleem dat we hebben is wildschade, als gevolg van vraat door duiven, fazanten, konijnen en hazen. Hierdoor is er uitval opgetre den, o.m. doordat hazen de jonge planten uit de grond trokken. In de meeste gevallen beperkte de scha de zich tot weggevreten blad. Dit re sulteert in een verlating van de oogst, en ook in een groter aantal zijscheuten. Om wildschade zoveel mogelijk te voorkomen is bij vroege teelten afdekking met acryldoek een must, dus niet alleen voor de ver vroeging. In vergelijking met bijvoorbeeld Noord-Holland treedt er in het Zuid westen veel meer schade op, door dat het oppervlak met deze gewassen er veel kleiner is. Al het wild concentreert zich in slechts en kele percelen. De wildschade doet aan de kwaliteit echter niets af'. Op vrijdag 20 en zaterdag 21 sep tember a.s. zullen meer dan 200 deelnemers uit een groot aantal Eu ropese landen in Arras (Noord- Frankrijk) samenkomen, waar de 11e Tweejaarlijkse Internationale Witlofdagen worden gehouden. Op zaterdag 21 en zondag 22 sep tember a.s. wordt de aan de Interna tionale Witlofdagen gekoppelde Witlofvakbeurs gehouden. Deze vakbeurs is voor iedereen vrij toe gankelijk en vindt plaats op het ter rein van de veiling te Boursies (gelegen tussen Bapaume en Cambrai). De Witlofdagen zijn vanaf 1971 voortgekomen uit een unieke Euro pese samenwerking tussen onder zoek, voorlichting en praktijk. Deze dagen worden elke twee jaar afwis selend georganiseerd in Frankrijk, Zwitserland, België en Nederland. Deze 11e keer (en tevens de 20e verjaardag) heeft Frankrijk de eer om de Witlofdagen te organiseren. Symposium De lezingen die op het Symposium van vrijdag 20 en zaterdagochtend 21 september a.s. worden gepre senteerd, behandelen onderwerpen uit het fundamentele en praktijkge richte witlofonderzoek. Tevens wordt de handelsmarkt van witlof behandeld. De lezingen worden door onderzoekers uit diverse lan den gehouden. Een samenvatting hiervan is ook voor de vakbladen beschikbaar. De inschrijving voor het Symposium gebeurt op uitnodi ging en is inmiddels gesloten. Vakbeurs Vele toeleveringsbedrijven zullen op de vakbeurs van zaterdag 21 en zondag 22 september a.s. hun (nieuwste) materialen, machines en apparatuur tentoonstellen en/of de monstreren. Deze vakbeurs in een Internationale sfeer biedt een goede gelegenheid om bij te praten en nieuwe ontwikkelingen te volgen. Firma's die op deze vakbeurs stand ruimte willen huren, maar nog geen uitnodiging hebben ontvangen kunnen zich rechtstreeks wenden tot: Fédération Nationale des Pro- ducteurs d'Endives (F.N.P.E./XIème Biennale), Rue Pierre Waguet, 60.000 Beauvais, Frankrijk, tel. (09-33)44.45.32.35, fax (09-33)44.48.48.03. Door goederenstromen te ontkop pelen van informatiestromen kun nen snijbloemen veel goedkoper geveild worden. Daarnaast kan het bijdragen aan de oplossing van de bestaande logistieke problemen. Dit blijkt uit een modelstudie van het LEI. Door invoering van 'audiovisueel veilen' nemen weliswaar de kosten van telecommunicatie- toe, maar te gelijkertijd kan belangrijk bespaard worden op de transportkosten van het produkt zelf. De produkten hoe ven immers niet meer samenge bracht te worden met de potentiële kopers. De handelaar beslist aan de hand van weergave van het produkt samen met relevante informatie op een scherm of hij wel of niet koopt. De klokfunctie van het veilproces blijft gehandhaafd. Wanneer de wereldhandel in snij bloemen grotendeels via audiovisu ele weg plaatsvindt, zouden Nederland en Columbia de eerste twee veillokaties zijn waar invoering van dit systeem voordelen oplevert. In het onderzoek zijn tien exporte rende en 15 importerende landen betrokken, samen goed voor 95 procent van de wereldhandel. Verdeeld over twee groepen bezochten ruim 15 telers de oogstdemonstratie op het bedrijf van de heer Breure te Colijnsplaat (foto: Anton Dingemanse) De overkapte preiplantmachine Ook de achterzijde kan dicht Geen last meer van wind en regen, en daardoor sterk verbeterde ar beidsomstandigheden. Dat is volgens mevrouw Els Schalk het grote voordeel van de plastic overkapping op hun preiplantmachine. Het ij zeren frame van de overkapping heeft de heer Schalk samen met een constructeur in elkaar gezet. 'Waar de planters zich vroeger soms dik aan moesten kleden zorgt de overkapping ervoor dat men nu in de trui kan planten. Ook was het eerder wel eens zo dat we vanwege het gure weer het weFk tijdelijk moesten staken, nu kunnen we altijd door. Zelfs de achterzijde kan dicht'. De familie Schalk werkt op haar tuinbouwbedrijf in Breda al enkele jaren met een overkapte preiplantmachine. 'Eerst zag je ze nog niet zoveel, maar ze beginnen er hoe langer hoe meer te komen', aldus mevrouw Schalk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 19