'Het is een echt gezinsbedrijf, we moeten allemaal bijspringen' Familie Breel haalt twee inkomens uit koeien, fokzeugen en melkschapen 16 ntJUUI Ldue aitatmmwwm In en rondom de boerderij van de familie Breel aan de Bieweg nr. 8 te Veere is een grote variëteit aan diersoorten te bewonderen. De hoofdmoot van het bedrijf vormen de ruim 40 melkkoeien, maar daarnaast zijn er nog 60 melkschapen, 50 fokzeugen, 25 meststieren, 50 stuks jongvee, 900 kippen, vier ponies en enkele konijnen. Verder scharrelt er nog een hele dierentuin aan gevogelte in een omgaasde ruimte of gewoon los. Een argeloze bezoeker zou gemakkelijk even de indruk kun nen krijgen te zijn beland in een tot leven gekomen schoolplaat van Corne/is Jetses, temeer daar boerenzwaluwen in en uit de schuren vliegen en in de verte de kieviten buitelen. Uiteraard is dit beeld te romantisch, zoals meteen blijkt uit de aanwezigheid van de moderne ligboxenstal met voer- computer. Jan en Huberdien Breel beboeren het bedrijf samen met zoon Remco, terwijl dochter Sandy zich na schooltijd vooral met de verzorging van de ponies bezighoudt. De fami lie Breel is zeer ondernemend. 'Ze pakken alles aan, en goed ook', al dus een oud SEV-er die tot voor en kele jaren Walcheren in zijn rayon had. Het bedrijf is al enkele keren opengesteld geweest voor publiek, zoals begin april tijdens 'Kom in de Kas' samen met negen andere land en tuinbouwbedrijven op Walche ren. 'We hebben gemerkt dat je het publiek niet met al te technische in formatie tegemoet moet treden. Je moet bij het begin beginnen. Ie mand zei eens 'daar komt de stier, want die heeft horens', dat zal ik nooit vergeten', zegt Huberdien. Bij het bedrijf staat een spiksplinter nieuw woonhuis. Het oude huis was nog geen honderd jaar oud, maar was gebouwd met tweede hands stenen en daardoor aan ver vanging toe. Verder staat er een ligboxenstal, die geheel is onderkel- derd. De mest van een heel jaar kan in de kelder worden opgeslagen. Andere bedrijfsgebouwen zijn een schuur uit 1985 (de oude schuur is door brand verloren gegaan), waarin o.m. de ponies en de meststieren gestald zijn, een varkensschuur, een jongveestal en twee kippenhokken. De vader van Jan Breel komt nog dagelijks per fiets uit Veere om de kippen te voeren en de eieren te rapen. 'De melkkoeien zorgen voor zo'n 60 procent van het inkomen, de melk schapen en fokzeugen elk voor ca. 20 procent', vertelt Jan Breel (44). Hij heeft het bedrijf op 1 mei 1981, nu tien jaar geleden, van zijn vader overgenomen. Van oudsher was het een bedrijf met melkkoeien en enke le melkschapen, maar toen Jan in 1970 bij zijn vader in het bedrijf kwam is er een varkensstal bij ge bouwd. Er konden toen twee inko mens uit het bedrijf gehaald worden, maar niet voor lang, want met 30 koeien en 30 zeugen bleek het bedrijf al snel te klein. Vandaar dat het aantal zeugen nu 50 be draagt en het aantal koeien groeide naar 60 in 1984 en daarna weer daalde tot ruim 40 nu. 'We hebben net op tijd besloten een ligboxenstal te bouwen, zodat we in 1984, het jaar dat de superheffing is ingevoerd, toch mochten uitbreiden van 45 naar 60 koeien. Van het melkquotum dat we erbij kregen, 15 keer 5500 kg, moesten we wel me teen 20 procent (dus drie plaatsen) inleveren, en ook ging er net als van de andere melk nog eens 6,85 pro cent af, maar we hadden de stal toch even vol. Doordat het quotum nog enkele keren is gekort en de produktie per koe gestegen tot zo'n 7000 kg kunnen we nu met ruim 40 koeien het quotum volmelken', zegt Jan Breel. Hij probeert door het krui sen met de hoogproduktieve Holsteiners de produktie zo hoog mogelijk te krijgen, maar niet ten koste van alles. 'Ik voer via de voer- computer gemiddeld aan iedere koe ongeveer 9 kg krachtvoer per dag. Als ik 12 of 13 kg zou voeren zou de produktie wel kunnen stijgen tot 7500 kg per koe, maar die laatste kilogrammen zijn wel de duurste. Ik probeer een zo gunstig mogelijk kostenplaatje te krijgen'. Quotum bijkopen heeft hij tot nog toe niet gedaan. 'Misschien komt dat er nog wel eens van, maar om prijzen van drie of vier gulden per kg melk te betalen, dat is me te gek'. Weinig loonwerk Het bedrijf is 20 ha groot, waarvan 13 ha eigendom. Niet al het land ligt vlakbij huis, maar wel zoveel dat de melkkoeien aan het vreten kunnen blijven. Negen stuks jongvee grazen 's zomers gedurende ca. 614 maand op een terrein onder beheer van Staatsbosbeheer op Noord- Beveland, wat f 150,— per dier kost. Breel verbouwt acht ha mais, waarvan dit jaar 2 ha op van BBL er bij gehuurde grond. Bij hoge pacht prijzen is het volgens hem niet interessant op gepacht land mais te verbouwen, dan kun je de mais be ter kopen. Ploegen doet hij zelf en dit jaar voor het eerst zaaien ook, met een gehuurde zaaimachina Op het inkuilen en hooi persen na wor den alle werkzaamheden overigens zelf gedaan. Melkschapen Het melken van de schapen was tot voor vier jaar het werk van Huber- De schapen lopen op een draf de me/kstal in.... waar vee! van deze makke dieren in gaan. Remco tussen de schapen dien. 'Ik molk er eerst altijd vier, maar ik dacht 'ik kan er net zo goed acht melken', en van lieverlee is dat aantal uitgebreid tot 15 a 18. Van de melk maakte ik natte schapenkaas. Dit procédé is vrij eenvoudig. Aan de melk hoeft alleen maar stremsel te worden toegevoegd, en dat kan al meteen na het melken. Na een half uur wordt de 'dikke melk' in rechthoekige vormen geschept. Na ca. één uur uitweiden, zonder dat er persdruk wordt gebruikt, wordt de kaas in plastic bakjes gedaan en ge koeld. Deze 'Walcherse kaas' is na bereiding gekoeld ongeveer een week houdbaar. We leverden de natte kaas aan winkels, en ook ging

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 16