Voederschema in de war Mestinjecteurs meer gebruikt dan verwacht Vroege zaai, late oogst? Dit jaar geen opbrengstrecords Hij kan november zijn... 11 Het voederschema is op veel rund veehouderijbedrijven in WEST BRA BANT ZUID danig in de war gekomen. Weiland dat in eerste in stantie bestemd was voor de voor- droogkuil is afgegraasd. Ten opzichte van vorig jaar ligt de gras- groei ver achter. De eerste kuilen zijn dan ook niet groot. De voorra den kuilgras en snijmais zijn dan ook op menig bedrijf op. Een hogere krachtvoergift moet het rantsoen op peil houden. Voor de aankoopprijzen van ruw- voeders zal dat zeker gevolgen heb ben. Gras dat in de meimaand achter blijft in groei haalt dat later nooit meer in. Een pluspunt op de melkveehouderijbedrijven is de ho gere prijs voor nuchtere kalveren. Nu brengt een nuchter zwartbont- kalf met veel holsteinbloed weer f 450,— op, ongeveer f 200,— meer dan een jaar geleden. Voor de kalver- en stierenmesterij een tegen valler omdat de hogere startprijs niet gecompenseerd wordt door ho gere prijzen voor vlees. Snijmais be gint wat beter te groeien maar heeft toch een grote achterstand opgelo pen. De koudste meimaand van de eeuw heeft zijn sporen achtergela ten. Door het mindere aanbod van ruwvoer begint de vraag naar gras- zaadhooi en stro ruimer te worden. Voor snijmais zijn al definitieve af spraken gemaakt. De hogesnelheidsspoorlijn die hoogstwaarschijnlijk door West- Brabant komt houdt de gemoederen behoorlijk bezig. Vast staat wel dat bij doorsnijding de kosten, op de langere termijn, aanmerkelijk hoger zullen zijn dan de baten. Het groot ste gedeelte van de boeren is fel te genstander maar er zijn er ook die hem nog liever vandaag zien komen dan morgen. Er zijn zelfs mensen die de spoorwegen en rijkswa terstaat hebben benaderd om grond aan te bieden. Gekocht is er nog niets omdat nog niets definitief is. Maar het zet toch aan het denken. Belangrijk voor de landbouw is dat er bij transakties van één basisprijs wordt uitgegaan. Mensen die lager gaan zitten verpesten het voor een ander. Deze ontwikkeling verzwakt alleen maar de sterkte van de on derhandelingen ten gunste van de landbouw. Dat er mensen zijn die hun grond willen verkopen is logisch. Vooral verpachters die bij een normale ver koop vastzitten aan de voor- keursprijs voor de pachter willen de TGV aangrijpen om een aanmerke lijk hogere prijs te bedingen. Alle maal zaken die zeker de aandacht zullen hebben van de klankbord groep. Dat de 3 CLO's op een lijn zijn gaan zitten in de vorm van een klankbordgroep is een stap in de goede richting, ofschoon er toch nog even hard gepraat is over de in vulling. Een organisatie voelde zich onderbedeeld. In MIDDEN- en OOST-BRABANT worden de mestinjecteurs toch meer gebruikt dan verwacht. Door de aanhoudende droogte is het bo vengronds uitrijden van drijfmest niet verstandig, vandaar dat velen via de mestinjecteur proberen de vochtleverantie gelijk mee te nemen naast het toedienen van drijfmest. De meeste machines zijn ook onder droge omstandigheden geschikt, zonder dat de graszode beschadigd wordt door verbranding of uit droging. Hier en daar zullen de machines echter npg wat aangepast moeten worden aan de omstandigheden. Ondertussen is het gelukkig wel duidelijk geworden dat men er in de praktijk al klaar voor is. Voor het vol gend voorjaar is het echter de vraag of er voldoende capaciteit aanwezig is, om alles in redelijk korte tijd te kunnen bewerken. Ook voor de mechanische onkruid- bestrijding is veel belangstelling. Er zijn en er worden nog enige de monstraties gegeven in onze regio. Het resultaat is echter per machine nogal verschillend. Maar ook hier geldt: alles is nog in ontwikkeling, en de bodemgesteldheid speelt ook een grote rol bij het resultaat. Bij een goede machine en goed voorbe werkte grond valt er voor de boeren wel degelijk wat te verdienen. De normale wiedeggen zijn niet duur in de aanschaf en geven een redelijk goed resultaat. Schoffelen en frezen moet men meer zien als een nood oplossing, dan als een eerste on- kruidbestrijding. Maar hiervoor heeft men minder werkgangen no dig dan bij het wiedeggen. En wie weet hoe snel alles straks gaat groeien, nu de eerste regen van de ze week op het land valt. Na weken koud, droog, schraal weer zijn we ook op SCHOUWEN- DUIVELAND in de eerste week van juni terecht gekomen. De gewassen staan er redelijk goed bij al zijn ze voor de tijd van het jaar wel aan de kleine kant; ondanks dat men vroeg heeft kunnen zaaien. De granen staan er goed bij en met het weer van de laatste weken is de ziekte- druk niet groot. Enkele rassen zoals sleipner, arminda en urban moet men regelmatig kontroleren op gele roest en meeldauw. Ook in de bieten zijn de luizen nog niet erg aktief en een bespuiting is tot op heden nog niet noodzakelijk. De onkruidbestrijding in de aardap pelen heeft op veel plaatsen een slecht resultaat gegeven. Of een middel als sencor wel een optimaal resultaat heeft is te betwijfelen. De uien staan er zeer matig bij. Vele percelen staan te dun en de groei is minimaal, wat ook weer problemen oplevert bij de onkruidbestrijding. Ook de veehouderij heeft wat pro blemen met een wat matige gras- groei, ook de opbrengst van de gemaaide percelen is laag, met een trage hergroei. Een pluspuntje is dat de kalveren weer duur zijn, maar te vens is de prijs voor melkquotum weer bijzonder hoog, terwijl ook voor het leasen van melk veel geld wordt betaald. Verder is er de komende jaren heel Ondertussen zijn we in de zesde maand aangeland maar nog steeds is er in WEST ZEEUWS VLAANDE REN nauwelijks sprake van groei zaam weer. Het is veel te koud en ook de watertoevoer laat te wensen over, maar door deze lage tempera turen met weinig verdamping is vochtgebrek nog niet zo zichtbaar als vorig jaar. Tarwe-aren hebben we in de meimaand niet gezien maar voor de rest lijken de granen prima te gedijen met dit weer. De ziektedruk was beperkt maar nu lijken meeldauw, ook in gerst, en gele roest toch door te breken. He laas zijn er nogal wat rassen vatbaar voor gele roest, wat behoorlijk scha de kan opleveren. Gelukkig kunnen we medicijnen toedienen, maardaar hangt ook wel een prijskaartje aan. De achterstand van de bieten, teunisbloemen en aardappels begint nu wel bijzonder te worden. De op- brengstrekords van afgelopen jaar zullen wel niet gebroken worden on danks goede struktuur en vroege start. De bodemherbiciden in de la tere gewassen zoals aardappels en bruine bonen lijken toch wel wat minder te werken, hier zou een flin ke bui voor een beter resultaat kun nen zorgen. Dat het brood nogal eens moet ko men van de ander z'n dood blijkt weer in de fruitteelt. Landelijk en Europees is er een zeer grote vorst- schade, terwijl ons gebied er vrij goed vanaf lijkt te zijn gekomen. De handel in de nieuwe oogst is dan ook reeds begonnen. Wanneer "ja" zeggen blijft altijd een lastige vraag, maar het is een fijn gevoel als er po tentiële kopers naar je produkt ko men kijken. Als Europa echter weer eens vol "hangt" zullen de zaken er niet zo rooskleurig uitzien. Deze maand zal. een aantal telers van groenten afnemen, die zoeken in die richting, proberen een teler club op te richten. Met vakkundige hulp zal een goede afzetstruktuur worden gezocht waardoor de nade len van ons afgelegen gebied kun nen worden opgeheven. Wellicht kunnen gezamenlijk investeringen gedaan worden. Het initiatief kan misschien een aantal mensen over de streep halen. In de eerste administratieve ruilver kaveling is het plan van toedeling gereed, voor betrokkenen, het grote moment waarop is gewacht. De vraag 'waar kom ik te liggen?', houdt immers iedereen bezig. Uitleg ten kantore in IJzendijke schijnt de eerste schrik bij velen weg te nemen. Op organisatorisch gebied komt er plotseling wat beweging, vooral in de Hollanden waar twee zusterorga nisaties fuseerden. Dat is het goede voorbeeld. Olifantsgras in Zeeland wat aan de hand op ons eiland. Men is bezig met het uitwerken van een nieuw streekplan. Voorts is men be zig met een plan om de kop van Schouwen opnieuw te herinrichten. Verder is men aan het uitzoeken of een eventuele administratieve ruil verkaveling voor een gedeelte (blok ken van minimaal 2000 ha) van het eiland tot de mogelijkheden be hoort. Verder heeft de ZMF het plan Tureluur gepresenteerd. Al met al zaken waar we als landbouw zeer attent op moeten zijn. Het is zo in Nederland, als een of andere groepering ergens zijn zin nen op gezet heeft, heeft de boer dikwijls alleen nog het nakijken. On danks dat men hem vertelt dat men inspraak heeft in deze zaken, heeft men er weinig moeite mee gronden een andere bestemming te geven. Men mag dan als boer nog niet eens de prijs van je eigendom bepalen. Ik krijg ook steeds meer het idee dat het woord eigendomsrecht in Ne derland niet meer bestaat. Hetzelfde geldt voor aankoop van gronden voor wegen, industrie, stadsuitbrei ding enz. Je mag als boer nog net ja-knikken. Tot slot dit: op 20 juni organiseert de ZMF een avond waar ze het plan Tureluur verder zullen toelichten. Diegene die belangstelling heeft of gronden in het plan heeft zou ik wil len verzoeken hier naartoe te gaan. Het hoeft altijd niet nadelig voor de landbouw uit te werken. Wanneer landbouw en natuur elkaar vinden kan de uitkomst voor de landbouw best positief zijn. Maar landbou wers, probeer in ieder geval mee te praten. Want onze noorse Mei helaas is arm aan zonneschijn Hij kan zo koud, hij kan zo guur Hij kan November zijn. Deze versregels van de Genestet gelden ook nog anno 1991. Al we ken lang komt de wind uit het noor den, wat zijn uitwerking niet mist op de temperatuur. Het is ook in WAL CHEREN voortdurend te koud voor de tijd van het jaar. Het is wel meer gebeurd dat dit tot de langste dag voortduurde. Wel een heel verschil met vorig jaar toen de hele mei maand al zomers aandeed en zo zie je dat het weer toch zijn evenwicht zoekt. Bovendien is het nog steeds droog. Toch is de stand van de ge wassen in het algemeen goed en kan ons gebied, in tegenstelling tot wat in andere jaren wel eens het ge val was, goed mee t.o.v. de rest van het zuidwesten en ook van het mid den en noorden van het land. Twee jaar geleden was het net andersom. De struktuur van de grond is prima en daardoor hebben de bespuitin gen met bodemherbiciden goed ge werkt zodat al of niet in kombinatie met een na-opkomst bespuiting er momenteel weinig onkruid is. Of het moet zijn de aardappelopslag die op diverse percelen rijkelijk aanwezig is. Blijkbaar zijn er door de vorst van af gelopen winter minder aardappels in de grond bevroren dan was ge hoopt. Vooral in uien, maar ook in de bieten vraagt dit veel werk en nauwkeurigheid. Toch wordt er steeds weer nieuwe apparatuur ont wikkeld om handmatig of met appa ratuur op de trekker selektief dit lastige onkruid chemisch te bestrijden. Door de kou groeit de tarwe lang zaam, maar wel stevig op en dit was voor een aantal percelen wel gewenst. Het gewas is tot nu toe wel gezond. Mei heeft weinig of geen aren gegeven. De oogst zal niet zo vroeg zijn als vorig jaar. Aard appels en uien oude oogst zijn mo menteel een goede prijs. In ons gebied profiteren maar weinigen hiervan. Het weer is weer eens de koopman, en het valt op hoeveel aardappels en ook uien er worden vervoerd als je op de grote weg zit. De veehouders hebben de eerste snede kuilgras nu wel allemaal inge kuild. Dooreengenomen onder goe de omstandigheden, wat gunstig is' voor de kwaliteit. Een aantal die in april al hebben gemaaid hebben al een tweede snede geoogst. Het vee ondervindt weinig last van de droge koude. De snijmais heeft ook zijn weer niet mee en ziet geel van de kou en groeit weinig. Ook bruine bo nen wachten op warm weer. Een week met warm weer kan dit beeld vlug doen veranderen en een boer weet uit ervaring dat er geen jaar hetzelfde is wat de groei- omstandigheden aangaat. Hij weet ook dat er uiteindelijk toch een oogst van het land gehaald kan worden waar hij niet alleen de op brengst maar ook de prijs, plus het kostenplaatje het financiële resul taat bepalen. Ik werd er wakker van. Afgelo pen nacht tikte de regen fel en indringend tegen de ramen. Met een blij gevoel van eindelijk 're gen' haal je de horren uit de ra men. Terug in het warme bed luister je tevreden naar de gelui den van het langverwachte nat. Maar met een kwartier was het voorbij. Nu op maandagmiddag is de grond alweer licht beige van kleur. Wat ons rest is een ij zige wind, een zwaar wolkendek en een temperatuur die in de maand maart voor 'niet zo best' door zou gaan. Ondanks techniek en weten schap door mensen op een hoog peil gebracht brengt de natuur z'n eigen verhaal. Daarom heb ik de kachel een paar graden hoger gezet en probeer u te laten zien wat of er vanaf de dijk te zien is. Laat ik gelijk nog eens uitleggen wat 'Vanaf de dijk' wil zeggen. Namelijk geen deskundig verhaal over wat in de polders groeit en bloeit. Het wil zeggen, dat een mens geboren en getogen in die polders, in alle seizoenen wel iets moois ziet in diezelfde lap pen grond, door dijken omgeven, en zo de naam van polder ver kregen. Als de tijd daar is dat je niet meer de kost behoeft te ver dienen op die grond ga je het een beetje uit de verte, vanaf de dijk, bekijken, vandaar. In de maand juni groeit alles op z'n snelst. De dagen zijn lang en de temperaturen kunnen hoog worden. Ik geloof dat we blij moeten zijn met koel weer nu het zo droog is. Al gaat de lage temperatuur nu hier en daar de gewassen tekenen. Toch zijn de polders het bekijken waard al blijft de stand van de gewassen ver achter bij vorig jaar. Ook het vele plastiek dat in de polders als een glazen zee wild op en neer gaat is er nog steeds. Naast de camping geven ook deze stuk ken een ander gezicht aan de polder, 't Is even wennen, maar uit economisch oogpunt nood zakelijk. Ondertussen stroomt de vliet nog steeds als een helder lint naar het Beneden Sas met de mogelijkheid om sloten vol te la ten lopen en de regeninstallaties daarop aan te sluiten. Ook daar van akte.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 11