Landbouwschap stelt andere samenstelling bestuur voor Olifantsgras wellicht nieuw gewas in Zeeland Deze week Uitspraak distels brengt nog geen duidelijkheid AGRARISCH THOLEN OP Z'N BEST Ir. Knottnerus overleden zuidelijke landbouw maatschappij Rechtbank Den Bosch doet uitspraak Pag. 4 Wijziging landbouwvrijstelling Pag. 5 Bukman: prijsakkoord verantwoord Pag. 6 Nawerving cursusonderwijs Pag. 7 Tracé snelle trein Pag. 9 Handelsonderneming HOMED "The lions" Pag. 11 Cebeco Zuidwest weer op het goede spoor Pag. 13 "Onderzoek uitgangsmateriaal ontzien" Pag. 14 Kees Steendijk niet te verslaan Pag. 15 Kwaliteit beregeningswater Pag. 16 De maand juni Pag. 19 Tuinbouwklanken Pag. 21 De L is van linnen Proefveld aangelegd met steun SSPP land- en tuinbouwblad VRIJDAG 31 MEI 1991 79e JAARGANG NO. 4073 Het bestuur van het Landbouw schap moet anders worden sa mengesteld. Het KNLC moet een zetel extra krijgen, de KNBTB twee. Het FNV moet een zetel inleveren. Elke CLO moet minstens één vrouw leve ren in het Landbouwschaps- bestuur. Dat zijn de belangrijkste voorstellen, die het dagelijks bestuur van het Landbouw schap woensdagmiddag heeft gepresenteerd naar aanleiding van het Rijnconsult-rapport. De veranderingen moeten op 1 ja nuari a.s. ingaan. Een belangrijk element uit de voor stellen is dat de landbouworganisa tie die de voorzitter van het Landbouwschap levert een plaats vervanger mag meenemen naar het dagelijks bestuur. Hiermee wordt zowel recht gedaan aan het voorzit terschap als aan het woordvoerder schap van de betreffende standsor ganisatie. De voorzitter moet overi gens drie jaar in functie blijven in plaats van twee jaar. Het Landbouwschap wil geen rechtstreekse vertegenwoordigers van vrouwen en jongeren in het bestuur opnemen. Voor deze groe pen komen er adviesorganen. Dat laatste geldt ook voor de Bond van Loonwerkers, de Federatie van Land en Tuinbouwwerktuigen Exploite rende Coöperaties en de vaktechni sche organisaties. De voorgestelde bestuurssa menstelling luidt als volgt: 7 voor de FNV, 4 voor het CNV, 7 voor de KNBTB, 6 voor het KNLC, 5 voor de NCBTB. Landelijk en in de Geweste lijke Raden blijft pariteit tussen werkgevers en werknemers het uit gangspunt. Het is aan de regionale organisaties om de onderlinge ver deling van zetels te bepalen. KNLC-voorzitter Varekamp noemt de voorstellen "vooralsnog het maximaal haalbare. Ik ben niet te vreden gelet op mijn uitgangspun ten, maar het is wel een compromis waar ik achter sta". De voorstellen wijken duidelijk af van het stand punt van de ZLM. Het HB zal zich na beraad over de voorstellen uitspre ken. Op 3 juli a.s. zal het schap defi nitieve besluiten nemen nadat de CLO's en de Voedingsbonden zich intern hebben kunnen beraden. De arrondissementsrechtbank te Den Bosch heeft op 17 mei jl. een uitspraak gedaan in het proces inza ke de disteloverlast tussen Brabants Landschap enerzijds en de ZLM, NCB, CBTB en 21 schadelijdende boeren anderzijds. De rechtbank stelt, dat vast staat, dat Brabants Landschap de distels niet afdoende heeft bestreden zoals de akker- distelverordening voorschrijft, maar dat dat feit op zich nog geen on- Op zondag 26 mei j.l. is ir. C.S. Knottnerus, oud-voorzitter van het KNLC en het Landbouwschap, over leden in zijn woonplaats Bergen op Zoom. Hij was 79 jaar. Ir. Knottnerus, drager van diverse hoge onderscheidingen, was lid van de ZLM. Hij bekleedde het voorzit terschap van het KNLC van 1951 tot 1976. Hij was voorzitter van het Landbouwschap in de periode 1968-1976. Gedurende een tweetal periodes was hij tevens voorzitter van COPA, de overkoepelende Euro pese landbouworganisatia De cre matie zal vandaag (vrijdag) plaatsvinden te Rotterdam. (Zie voor In Memoriam pagina 3). De land- en tuinbouw op Tholen heeft zich zaterdag jl. tijdens de Thoolse Dagen van zijn beste kant laten zien. Voor het eerst was het evenement gekombineerd met de Open Dagen Waterrekreatie. Dat leverde veel belangstelling op van de in groten getale opgekomen niet-agrarische bezoekers. Agrarisch Tholen presenteerde zich gezamenlijk in een tent op het dagrekreatieterrein De Speelmansplaten aan de Oesterdam. De goed verzorgde en met veel versprodukten versierde stand van de ZLM (zie foto) trok veel aandacht. Informatiemateriaal over de land- en tuinbouw was volop aanwezig. Behalve de ZLM gaven ook de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting, de PJZ, de agrarische vrouwen, de bloemenstudieclub Bloevantho en de tuinbouwstudieclub acte de presence. "Een goed stukje PR voor de land- en tuinbouw", aldus de heer A. van Nieuwenhuijzen (links op de foto), bestuurslid van de kring Tho/en-St. Philipsland, die de bezoekers van de ZLM-stand te woord stond. rechtmatige daad oplevert. Bra bants Landschap is pas verplicht de schade te vergoeden, als blijkt, dat door het overwaaien van distelzaad vanuit het Markiezaatsmeer veront reiniging van en schade aan de gronden van de betrokken boeren is toegebracht. De rechtbank wil hierover eerst een advies van een te benoemen kom missie van deskundigen. Deze kom missie moet zich onder andere uitspreken over de vraag of er spra ke is geweest en nu nog sprake is van het verspreiden van distels van uit het Markiezaatsmeer naar de aanliggende landbouwgronden en hoe deze verspreiding heeft plaats gevonden. Wat de ernst en omvang is van de hinder en overlast door de verspreiding van distels en over wel ke afstand distelzaad zich met de wind kan verplaatsen. Verder dient er een kaart te worden gemaakt, waarop de percelen staan, waar schade is gekonstateerd. Teleurgesteld Bij de ZLM is wat teleurgesteld ge reageerd op de uitspraak. In feite verwijst de rechtbank de vragen, die de landbouwers en landbouworga nisaties aan de rechtbank hadden voorgelegd door naar een kommis sie van deskundigen. De inhoud van de uitspraak is zeker niet negatief, maar het zal nog geruime tijd duren voor er een definitieve uitspraak is. In ieder geval is het wel een stapje vooruit, dat de rechtbank het ver weer van Brabants Landschap, dat het wel maatregelen wilde nemen, maar dat niet mocht vanwege de re gels van de overheid, niet honoreert. Als er meer schade wordt vast gesteld als gevolg van de distelgroei in het Markiezaat dan de schade, die hoort bij een normale bedrijfsvoe ring, dan zal Brabants Landschap deze schade moeten uitbetalen aan de getroffen landbouwers. Dit standpunt van de rechtbank is voor de landbouw zonder meer als posi tief te beoordelen. Binnenkort zal er in de streek een bijeenkomst worden gehouden om nader overleg te voeren met de be trokken boeren. In Zeeland wordt een proef geno men met de teelt van olifantsgras. Het gaat hier om een nieuw gewas, dat wellicht interessante mogelijk heden kan bieden voor de akker bouw. In Zierikzee is inmiddels een proefveldje aangelegd. De Stichting Stimulering Plantaardige Produktie geeft financiële ondersteuning aan het project. Olifantsgras is een vezelgewas, dat evenals hennep onder meer als grondstof kan dienen voorde papier industrie. Daarnaast zijn er toepas singsmogelijkheden in de bouw en de autoindustrie. De verwachting is dat vooral de papierindustrie een belangrijke afnemer kan worden, omdat er steeds meer weerstanden komen tegen het kappen van bossen. De teelt van olifantsgras voor bulk- produktie ligt in Zeeland gezien de kleinschaligheid van de akkerbouw niet voor de hand. De opbrengst ligt op het niveau van tarwe. Het onder zoek in Zeeland richt zich daarom op de teelt van uitgangsmateriaal. Tot nu toe ontbreekt het groten deels aan ervaring en kennis over teelt en vermeerdering. Het gewas wordt via wortelstokken geteeld. Op een demonstratieper ceel van ruim 20 aren in Zierikzee, beschikbaar gesteld door L. Hanse, zijn inmiddels 10.000 wortelstok plantjes geplant. De proef gaat twee jaar duren. In die periode hoopt men inzicht te krijgen in de vraag hoe het gewas zich op Zeeuwse bodem ontwikkelt en vooral in welke omvang het mate riaal zich vermeerdert. De eerste oogst is voorzien in 1993. In dat jaar zal naar men hoopt ook wat meer bekend zijn over de vraag vanuit de industrie. Carrosserie-industrie Het idee om in Zeeland een proef te nemen met olifantsgras is afkomstig van Agri Zaden Nederland in de per soon van de heer L. Blikman te Zie rikzee. Agri Zaden heeft het plantgoed geleverd. Overigens zijn in Noord-Nederland en op de Velu- we al eerder experimenten met dit gewas gestart. Ook in Duitsland is men er mee bezig. Blikman noemt naast de papier- en bouwindustrie (verwerking in geperste platen) ook de autocarrosserie-industrie een in teressante mogelijkheid.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 1