Onderzoek uitgangsmateriaal ontzien bij bezuinigingen Akkerbouw Boerenverstand Van Lelystad tot Reijndersoord Aardappels populair in Griekenland Jaarrede direkteur akker- en tuinbouw Aardappelpercelen Meer suiker over Oliehoudende zaden 13 Het landbouwbedrijfsleven moet gedwongen door de 'Tussenbalans' meer gaan betalen voor onderzoek, er wordt flink bezuinigd op subsi dies in het kader van het O en S fonds en er wordt een punt gezet achter de medefinanciering door de overheid van de keuringen en kontrole-instellingen. 'Minder over heid en dus meer particuliere sec tor', zo kan de jaarrede worden samengevat van directeur Akker- en Tuinbouw ir. K.J. van Ast van het ministerie van LNV woensdag 22 mei jl. op het jaarlijkse Akker- en Tuinbouwcongres. Thema van het jaarlijks congres in het Internatio naal Agrarisch Centrum in Wagenin- gen was de 'Plantaardige produktie in een nieuw perspectief'. Hoofddoelstelling van het beleid is te komen tot een veilige, duurzame en concurrerende landbouw en de agrarische sector zal het dus alle maal zelf op moeten hoesten. Van God created the world, but the Dutch created the coastline (God schiep de wereld, maar de Nederlanders schiepen de kustlijn). Een Amerikaans spreekwoord, waar veel voor is te zeggen. Rijdt u eens met de auto van Vlissin- gen door de Hollanden over de afsluitdijk naar Delfzijl. U zult dan zien dat er geen kilometer onder uw wielen doorrolt waar u niet een of ander kunstwerk te genkomt, daar aangelegd om het water hetzij te keren, hetzij naar zee te dragen. In de vaderlandse geschiedenis vinden we een lan ge rij namen die van deze wer ken getuigen, Andries Vier/ingh, Jan Adriaanszoon bijgenaamd Leeghwater, Nico/aas Samuels- zoon bijgenaamd Cruquius, Lu- lofs, Brunings, Conrad, Caland, ach het is een hele rij die we na tuurlijk besluiten met Cornell's Le/y. Maar tijden veranderen. Sinds de dijken op deltahoogte zijn ge bracht en daarmee de overstro mingskans is teruggebracht tot een op de vierduizend, zitten we veilig. Naarmate we veiliger zit ten daalt de waardering voor die bescherming. We gaan uitreke nen wat het kost aan geld en ui teraard aan 'natuur'. Lisdodden en lepelaars worden afgewogen tegenover veiligheid. De waarde ring voor mensen die de natuur krachten wisten te bedwingen neemt af. Misschien krijgen we Russische toestanden en ver dwijnen bovengenoemde namen uit de geschiedenisboekjes. Wel licht wordt Lelystad dan omge doopt tot Reijndersoord. Sterfelijk Na de tweede wereldoorlog lag Europa in puin en er was gebrek aan alles, in de eerste plaats aan voedsel. Allereerst moest de voedselvoorziening veiliggesteld worden. Dat is gebeurd, en hoe. Van voedselimporterend is Euro pa, althans West-Europa, voed- selexporterend geworden. Ook hier zien we een afname van de waardering naarmate de zeker heid groeit. De vraag is hier al lang niet meer of er voedsel is, maar of dat voedsel wel aan on ze eisen, die soms ridicule vor men aannemen, voldoet. De afname van de waardering voor voedselproduktie gaat zo ver, dat we die produktie gaan zien als een bedreiging. Een bedreiging van onze portemonnee, een en ander kost immers meer dan het opbrengt, een bedreiging voor onze gezondheid, er wordt im mers van allerlei onnatuurlijks toegevoegd, een bedreiging voor ons leefmilieu, immers de voed selproducenten zal het een zorg zijn wat er met ons water, onze lucht en onze bodem gebeurt. Door al deze bedreigingen zijn wij nog steeds sterfelijk en dat betreuren wij zeer. Beide tendensen, het minder waarderen van het aanvallen en terugdringen van onze erfvijand de zee en het minder waarderen van voedselproduktie, leiden er toe dat er hier en daar overwo gen wordt om land aan de zee prijs te geven. Wie nog waagt te zeggen dat de Markerwaard moet worden ingepolderd wordt voor seniel versleten. Wie het nog waagt op te merken dat er in de Waddenzee landaanwin ning zou kunnen plaatsvinden wordt afgevoerd. Er bestaat daarentegen ergens een plan Tu reluur waarin gesuggereerd wordt land te ontpolderen en te moerasseren. Nu zou men den ken dat men de makers van dit plan ergens in een bosrijke om geving tot rust zou laten komen, maar nee, er wordt serieus op in gegaan, voors en tegens afge wogen tot men zelf een ons weegt. In Groningen wil men er gens een paar polders vol laten lopen om een recreatiegebied te recreëeren, Rottummeroog wil men laten verdwijnen of althans prijs geven aan de zee. Nu is er weer een of andere geflipte libe rale Europarlementariër, die om dat hij toch niks te doen had, uitgerekend heeft dat landbouw hier niet meer kan, vanwege de GATT-onderhandelingen of ande re onzin, en dat we daarom maar 'een paar polders vol moeten la ten lopen'. Zo komt men van kwaad tot erger. Bouwen of afbreken Tijden veranderen. Omdat we al les hebben, vergeten we hoe we er aan gekomen zijn. We verge ten het motto van Andries Vier- lingh: 'Hoe meer men de zee toegeeft, des te meer wil zij heb ben'. Dit gold vierhonderd jaar geleden. En de tijden zijn veran derd, de mensen zijn veranderd, er is van alles veranderd, maar de zee is geen steek veranderd. Zij wil nog steeds hebben en eens zal zij nemen a/s wij haar dat niet beletten. Ter hoogte van het laatste sluitgat in de Afsluit dijk is een monument geplaatst met daarop de leuze: 'Een volk dat leeft bouwt aan zijn toe komst'. Jammer genoeg wordt er hier en daar te veel afge broken. Ast deed meteen een voorzet: het lijkt hem verstandig dat de 5 alge mene keuringsdiensten voor plant aardig uitgangsmateriaal samen gaan. De door de regering ingezette bezui nigingsronde betekent een rigoreuze inkrimping en/of afstoting van on derzoek. Daarbij moet volgens Van Ast onderzoek ten dienste van de sector uitgangsmateriaal ontzien worden vanwege het belang van onze economie, de sector zelf en de goede toekomstperspectieven van deze sector. De verzelfstandiging van de proefstations zal de komen de jaren zijn beslag krijgen. De fi nanciering zal op 50/50 basis plaats vinden. Er komt een analyse van het praktijkonderzoek in de verschillen de sectoren. Dit zal leiden tot advie zen over omvang en het aantal onderzoeklokaties en zelfs tot sa mensmelting van meerdere organi saties tot een. Hoewel er nog geen sprake is van een breed gebruik van manage mentsystemen beëindigt de over heid eind 1991 het stimuleringsbeleid bij de informatie technologie. 'De bal ligt nu in eerste instantie op het bordje van het be drijfsleven'. Gewasbescherming Wat de gewasbescherming betreft zullen stoffen die milieukritisch zijn de komende tien jaar worden verbo den. De toepassingen van stoffen die uit landbouwkundig oogpunt onmisbaar zijn komen in eerste in stantie tot 2000 in aanmerking voor een minder vergaande sanering. Volgens Van Ast neemt de teelt van uitgangsmateriaal hierbij een uitzon deringspositie in, omdat gezond uit gangsmateriaal de basis is voor een verantwoorde en schone teelt. Wat de bemesting betreft kondigde hij aan dat de plantaardige sectoren er rekening mee moeten houden dat de stikstofemissie naar grond- en oppervlaktewater naar beneden moet. Teleurstellend noemde de di recteur Akker- en Tuinbouw het dat de praktijk de nieuwe be mestingsmethoden en -adviezen nog te vaak negeert en overschrijdt. Voor de nitraat geldt vanaf 1992 in de zomerperiode voor sla en andij vie een norm van 2500 mg per kg en vanaf 1995 in de zomerperiode voor spinazie en in de winterperiode voor sla een nog lagere norm. Het bedrijfsleven zal in de toekomst steeds meer zelf verantwoordelijk worden gesteld voor de keuringen van het uitgangsmateriaal. Ook de bekostiging ervan zal door de secto ren zelf moeten worden opgebracht. Bij het wegvallen van de binnen grenzen in de EG in 1993 moet een efficiënte kontrole en keuring moge lijk zijn op de plaats van produktie, op de boerderij dus. Van Ast pleit voor het zo snel moge lijk invoeren van een merk voor geïntegreerd geteeld fruit. De fruit teeltsector moet hierbij een positie vere houding innemen. 'Bij de discussies over de normstelling lij ken de vertegenwoordigers van de teelt zich meer in te zetten om voor de gangbare teelt een label te krij gen dan om extra inspanningen te leveren voor milieuvriendelijker teeltmethoden'. Wat het perspectief van de plant aardige produktie betreft, was Van Ast duidelijk: 'Van nieuwe produk- ten die marktordening vereisen hoe ven we geen toekomstperspectief te verwachten. Markt en consu ment zijn bepalend en de consu ment zal steeds hogere eisen stellen aan het produkt en de teeltwijze ervan'. Glastuinbouw De consulent voor de landbouw in Zuid-Holland, de heer A.J. Vijver- >*«»- K.J. van Ast berg zette grote vraagtekens bij een tendens in de planologie om econo mische ongelijkheid in ons land te vereffenen door de glastuinbouw te verplaatsen uit het Westen naar de randgebieden. 'Een van de sterke punten van de Nederlandse agrari sche sector is dat een groot aantal sectoren ruimtelijk sterk geconcen treerd is. Dit voordeel mogen en kunnen we niet prijsgeven. De inter nationale concurrentiestrijd is te sterk om op dit terrein experimenten aan te gaan'. Volgens hem kunnen economisch zwakkere gebieden de glastuin bouw niet overnemen zonder verlies aan economische kracht en invloed. De consulent zei verder van mening te zijn dat het uit milieuoogpunt wenselijk is dat de bloembollenteelt in navolging van groentegewassen als uien, peen, spruiten en witlof wortelen meer nog dan tot nu toe in het vruchtwisselingsschema van het akkerbouwbedrijf wordt op genomen. Mr. P. Ritsema, directeur Voedings- en Kwaliteitsaangelegenheden kon digde aan dat de overheid over weegt om door middel van een milieukeur voor landbouwprodukten de consument de mogelijkheid te geven te kiezen voor het geïnte greerd geproduceerd produkt. Er kan dan gekozen worden uit drie verschillende produktiewijzen: geïn tegreerd, gangbaar en ecologisch. Er wordt momenteel een Kwali teitsprogramma Agrarische Produk- ten (KAP) opgezet. J. Wierenga De minister van Macedonië en Thracië, de heer Dridrikostas (midden) en de burgemeester van Thessaloniki, de heer Kosmopou/os (tweede van linkswerden door export promotion manager An nel ie Kohl (tweede van rechts) in de N/VAA-stand ontvangen Thessaloniki stond van 8 t/m 13 mei j.l. in het teken van de 11e Grieken land Detrop beurs: een twee jaarlijk se catering vakbeurs. Ruim een derde van de inzendingen was dit jaar uit het buitenland afkomstig. Binnen het Holland paviljoen was er veel belangstelling voor de stand van het NIVAA - Nederlands Voor lichtingsinstituut voor Aardappelen en Uien. De diverse aardappelspecialiteiten die door de Nederlandse promotie organisatie voor aardappelen wer den uitgedeeld bleken een groot succes. Met name produkten als rösti en aardappelkroketten zullen bij de Grieken grote afname kunnen gaan vinden. Zij eten namelijk elke dag aardappelen, tijdens de warme lunch en het diner, hetzij verwerkt in gerechten öf in de vorm van patat frites. De afzet van aardappelprodukten naar Griekenland vertoont een sterk stijgende lijn: in 1985 werd 3182,3 ton uitgevoerd, in 1990 lag de ex port op 14723,2 ton. Eerwacht wordt dat de export naar dit land in 1991 wederom zal stijgen. In het artikel over de kartering van aardappelpercelen in het ZLM-blad van 17 mei jl. stonden twee tele foonnummers van de PD vermeld. In Goes heeft de PD echter wel een werkruimte, maar geen kantoor, zo dat u voor inlichtingen (over de be monstering van aardappelpercelen op de aanwezigheid van aaltjes) bent aangewezen op de PD- vestiging in Roosendaal, tel. 01650-37753. De internationale Suikerraad heeft zijn raming met betrekking tot het wereldoverschot van oogstjaar 1990/91 aanmerkelijk moeten bijstellen. Werd aanvankelijk een overschot geraamd van 2,06 mil joen ton, de herziene raming geeft een hoeveelheid aan van 3,69 mil joen ton. De herziening hangt o.a. samen met een grotere produktie dan aanvan kelijk geraamd in Thailand, Cuba, In dia, Mexico, Jamaica, e.a. Daarbij komt dan nog dat de ontwikkeling van de consumptie wat teleurstel lend is. De produktie van oliehoudende za den in de EG inbegrepen het gebied van de voormalige DDR wordt door Oil World geraamd op 13,6 miljoen ton, wat vergeleken met voorgaand oogstjaar een toename betekent van 819.000 ton.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 13