Uit de praktijk "Kunstbenen" kunnen het niet meer houden Vroege zaai, late groei Zeeland in trek! Vanaf de Pe beste steun vooreen winstgevende bewaring. Gezelligheidsrit op zaterdag 1 juni TOLSMA TECHNIEK 1 SSSf De afgelopen weken hebben we in onze "WESTHOEK" weinig last ge had van het zgn. broeikaseffect waar al zoveel over gezegd is en ge schreven is. Maar al met al is de stand van de gewassen van dien aard dat we wel wat malser weer kunnen gebruiken. Regen is er wei nig gevallen van het voorjaar ver schilt dat plaatselijk. Het seizoen is vroeg en goed be gonnen, maar de stand van de ge wassen ligt nu op gewoon niveau tot iets achter. Zo lang ze over plaat selijk vorst aan de grond spreken is het elders ook niet warm. Met die regen is alles wat droog lag, zij het wat onregelmatig, toch opgekomen. Zomergraan en erwten hebben op enkele percelen niet voldoende vocht gehad tijdens de kieming en hebben het laten afweten, vandaar die holle plekken erin. Aardappelen komen er prachtig op te staan. En waar niet afgevroren (vroege) staan ze er zeer goed voor. De oude oogst ruimt nu zeer gesta dig op. De mindere kwaliteiten zijn weg waarmee wat opleving van de prijzen van de resterende (betere) partijen plaatsvindt. Vergeet echter niet wat er al binnen komt, vanuit zuidelijk gelegen streken (Middel landse Zee gebieden). En de door snee consument wil geen oude meer eten ondanks het prijsverschil. En wat ook meetelt is afval (blauw) e.d. wat bij nieuwe niet voorkomt. De prijsstijging van de uien, wie had dat kunnen denken, alle prognoses, over wat er nog was, prijsontwikke lingen e.d. ten spijt. Wie weet het? Het doet wel zeer als ze enkele da gen eerder verkocht zijn voor een minimale prijs en dan kort daarna zo'n stijging. Het is niet nieuw, maar al vele keren meer voorgekomen maar voor wie het treft is het niet leuk, wel voor diegene die nog wat vrij had zitten. Dat is nu echt vrije marktontwikkelingen. We zitten nu volop in het werk om onze gewassen zo optimaal moge lijk onkruidvrij op te laten groeien. Ook na de vele bespuitingen die al uitgevoerd zijn blijft er nogal wat - werk over. Niet alle aardappelopslag is met de vorst van afgelopen win ter bevroren, zodat hier ook de nodi ge aandacht aan gegeven moet worden. In ons gebied hebben we wat problemen met het afvoeren van leeg schoongemaakt fust van gewasbeschermingsmiddelen. 't Ging altijd gelijk met het huisafval mee. maar sinds een paar weken la ten ze het liggen. Na informatie lijkt nu dat het naar elders toegebracht moet worden. De reacties hierover zijn verdeeld. En al hebben we volop werk, we moeten toch de ontwikkelingen rondom het grote landbouwgebeu- ren ook bij zien te houden. En ook de politiek kortbij en op afstand, 't boeit altijd al gaat het nu toch van lieverlee wel geld kosten. Eindelijk gaat nu toch de dag aanbreken, ook wereldwijd, dat een subsidiestelsel op den duur de ondergang voor de economie betekent. De "kunstbenen" (subsidies) waar de laatste jaren steeds meer van ge vraagd werd kunnen het niet meer houden, zodat we toch weer op ei gen benen zullen moeten gaan staan. Maar dan ook wereldwijd al De Pinksterdagen liggen net achter ons. Traditioneel het startpunt voor het toeristenseizoen. De VVV's hebben de diverse brochures klaar liggen om de toeristen te informe ren over attrakties en natuur schoon. De fietstochten zijn alom geliefd. Het is ook zeer de moeite waard om ons fraaie landschap WEST ZUID-BEVELAND te bekij ken. Een afwisselend landschap wordt geboden, dat door boer en tuinder gratis gestoffeerd wordt. Door het koude, schrale, winderige weer is de groei van de gewassen achtergebleven ten opzichte van vo rig jaar. Ook de stand van de bieten is nog -onregelmatig. Enerzijds kan dit een gevolg zijn van de lage tem peraturen en de bespuitingen die onder deze omstandigheden zijn uit gevoerd, anderzijds kan een heel an der punt een rol spelen, namelijk schade door wild. Vele gewassen en met name de tuinbouwgewassen hebben flink ter lijden van de scha de die door de diverse wildsoorten worden veroorzaakt. Het gevolg is dat de jagers regelmatig gevraagd worden om behulpzaam te zijn met het handhaven van het natuurlijk evenwicht op onze akkers. Als we ons gebied verder bekijken dan zien we dat de afgelopen week vele ha bruine bonen zijn gezaaid. Een aloude stelregel dat de bruine boon de meimaand niet mag zien, wordt nog steeds nageleefd. Ver groting van het areaal is mede tot stand gekomen door een accepta bele contractprijs, waardoor het sal do mogelijk hoger kan komen te liggen dan het saldo van tarwe. Toch moeten we rekening houden met de afzetmogelijkheden voor een derge lijk produkt. Vele door ons geteelde produkten krijgen ruimschoots aandacht op het gebied van consumenteninfor maties. Pas geleden werd in een ra dioprogramma weer uitgebreid aandacht besteed aan de aardappel. Allerlei aspekten werden belicht, zo als vitaminen, mineralen, kalium, zetmeel en voedingsvezel. Kortom, een reclame voor de aardappel als waardevol voedingsmiddel. Naarmate het programma vorderde werd ook de teeltmethode nader besproken. Mijn instelling van posi tief luisteraar veranderde, toen de keuze van het ras, hoeveelheid ge bruikt gif e.d. werd aangehaald. Als boeren kwamen we er uiteindelijk niet positief uit en bij de consument ontstond een verwarrende indruk. Onze afzet tot en met de uiteindelij ke verbruiker is iets waar we in toe nemende mate rekening mee moeten houden. Ook het assorti ment van met name de tuinbouw- produkten kan nog verbreed worden, ook door de akkerbouwer. Arbeid adelt. De consument wil steeds wat anders op tafel. Vele ver anderingen zijn gaande. Tenslotte hoopt uw praktijkschrijver op hogere temperaturen, van tijd tot tijd wat regen, zodat het landschap dat aantrekkelijke beeld voor ons al lemaal kan blijven waarmaken. is op nationaal niveau ook al genoeg te vereffenen. Niemand ligt wakker van de schuld per hoofd van de be volking, maar eens moet er net als bij andere zaken toch afgerekend worden. Ook ministers en andere overheden kunnen of durven hun rug niet meer recht te houden, zo zaten ze in de problemen. Jan Pu bliek moet het tekort maar weer op brengen. En dan staan we nog maar op het uitgangspunt, we moeten toch verder. Regeren is toch vooruit zien? Of is het achterom kijken hoe het niet had gemoeten? 't Zijn ook maar mensen die net als ieder ander ook maar mensenwerk kunnen doen. Ondanks de berichten dat het met het Pinksterweekend vooral warmer weer ging worden, is dat op dit mo ment van schrijven nog niet het ge val. En met de vooruitzichten gaan we weer frisser weer tegemoet zien. Het blijft dus ook in het "LAND VAN AXEL" lang koud dit jaar. Maar ook in andere streken schijnt het weer wat in de war te zijn. Berichten dat in Spanje de uien bevroren zijn en in Duitsland de groei van vroege uien stagneert, deed hier in oiis land de prijzen van uien omhoog schieten. Iemand die heeft durven speculeren kan mis schien zijn slag slaan. Overigens is dat natuurlijk maar voor een enke ling weggelegd. Want verkopen op het topje van de markt valt niet mee. Ook de prijs van de oude aardappe len liep ineens vrij snel op, wellicht ook het gevolg van wat stagnerend aanbod van de nieuwa Laten we hopen dat dit nog enige tijd zo blijft, want zakt de prijs in elkaar is dat te gelijk weer de aanzet tot de nodige trubbels en tramalant in verband met kwaliteitseisen e.d. Nu er wat beter zicht komt op de gevolgen van de nachtvorst die de fruitteelt (maar ook andere sekto ren) enkele weken geleden heeft ge troffen, blijkt dat de schade, ook in onze regio, aanzienlijk is. De Goud- reinetten lijken het het zwaarst te verduren hebben gehad. Was vorig jaar nog sprake van een kg.- opbrengst van 20%, nu is dat slechts de helft daarvan, aldus een goed georiënteerde fruitteler. Maa: ook bij andere rassen is de schade aanzienlijk. Conference daarentegen zal het ook dit jaar voor de fruitteelt goed moeten maken, alhoewel ook hier meer misvormde vruchten zijn waar te nemen dan in 1990 het ge val was. Men verwacht een hogere prijs. Fruittelers met een klein of geen percentage Conference in hun areaal kunnen hier echter weinig moet uit putten. Ook het experi ment met de helicopter is tegenge vallen. En dan verwachten we a.s. zaterdag (dus op 1 juni) een wat grotere drukte op onze polderwegen hier in het Land van Axel. De geplande zgn. gezelligheidsrit wordt dan weer gehouden. Plekjes waar u nog nooit geweest bent, of waar u normaal gesproken nooit komt, daar komt u dan langs. Als u meedoet althans! Deze keer is een route uitgezet in de buurt van Hoek-Philppine en de grensstreek met z'n mooie kreken en rustieke landweggetjes. De orga nisatie heeft een programma ge maakt voor jong en oud. Koffie onderweg, voor de kleinen iets an ders en na afloop is er gelegenheid om nog wat na te praten onder het genot van een drankje en een hapje van de barbecue. We hopen uiter aard op mooi weer, zodat de organi satoren na afloop kunnen terugzien op een geslaagd evenement waar nog lang met plezier aan terugge dacht wordt. We wensen zowel de deelnemers als de organisatiecommissie die uit de ZLM, PJZ en NBvP is geformeerd veel succes toe. Ook op WALCHEREN blijft het koud, zodat de voorsprong die we dachten te hebben op het groeisei zoen voor een gedeelte al is ver speeld. Vooral te kleine gewassen zijn hiervan de dupe. Zo oppervlak kig gezien is er nog veel bloot land. In de week voor Pinksteren zijn er al heel wat bruine bonen gezaaid, an dere collega's zullen dit deze week doen, de mais die omstreeks half april is gezaaid heeft het ook moei lijk om boven te komen, veelal aan de diepe kant gezaaid door de droge grond toen. De prijs van de oude aardappelen is weet wat naar boven gekropen. Wie nog uien had te verkopen, maar dat waren er slechts weinigen -de meeste telers die er nog hadden hebben verkocht tijdens de recente prijsval, ze durfden het niet langer meer te houden- incasseren zo laat in het seizoen nog een meevaller, ui teraard bij een goede kwaliteit. Diegenen die mee hebben gedaan met het No Risk Systeem tarwe ver koop hebben de laatste betaling ontvangen. Alles bij elkaar opgeteld, men moet de spullen weer even bij elkaar zoeken, komen we voor de gangbare rassen niet aan de 40 ct. per kg. incl. BTW. Daar moet echter wel de betaalde medeverantwoor delijkheidsheffing van^worden afge trokken. Gelukkig hadden we vorig jaar door invloed van de droge mooie zomer rninder kosten, dit kan echter dit seizoen geheel anders uit pakken. Het tarweareaal oogst '91 ligt er, daar is niets meer aan te ver anderen, in tegenstelling tot de voorjaarsgewassèn ontwikkelen na de regen deze en ook de de perce len graszaad zich goed. Door de drukke werkzaamheden zijn de inspraakbijeenkomsten die afgelopen winter zijn gehouden in verband met het toekomstige land inrichtingsplan in ons gebied bij ve len wat naar de achtergrond verdrongen. De commissie zal zich nu intensief kunnen gaan bezighou den -immers inspraak is toch niet voor niets ingebouwd in de procedure- met de opmerkingen die door de streek zijn afgegeven. Alle disciplines hebben zich laten horen en ook vele persoonlijke meningen zijn kenbaar gemaakt. Vanuit de landbouw wordt vooral getwijfeld gedacht aan de zgn. rendementsbe rekeningen die op het plan zijn los gelaten, mede ook in verband met de gedeeltelijke peilverlagingen in het gepresenteerde waterbeheer- singsplan. Deze berekeningen wor den steeds, vooral vanuit ambtelijke zijde, als een vast gegeven naar vo ren gehaald en verbonden aan het al of niet kunnen doorgaan van dit plan in verband met subsidies hier aan verbonden en op geënt. Je vraagt je af of in een plan waarin zoveel wordt verwerkt ten bate van en voor de streek in het algemeen, je halsstarrig (wettelijk?) aan iets moet vasthouden wat in vroegere en andere ruilverkavelingen als be palend werd en wordt gesteld. Dit werkt als een veto en er is dan geen discussie meer mogelijk naar een compromis. Het blok zoals het er ligt is nu eenmaal een gebied waar vele belangen verstrengeld in en met elkaar voorkomen, moeilijk te vergelijken met andere gebieden. Daarom zal het wenselijk zijn om de maatstaven anders te interpreteren, aan te passen en flexibiliteit op brengen in de onderhandelingen. De landbouw sec. in zijn geheel denkt over deze zaken steeds kritischer dan vroeger, en terecht. We worden de laatste jaren steeds meer in de hoek gedrongen waar de slagen val len, en ieder voor zich maakt ook zijn plaatje op. Tevens zijn in de loop van de tijd de mogelijkheden via de landinrichtingswet voor de boer da nig uitgekleed. De besturen van gezamenlijke land bouworganisaties hebben ruim tien jaar geleden de eerste stappen ge zet om te komen tot verbetering van de landbouwkundige situatie door aanvraag van ruilverkaveling voor Walcheren. In grote lijnen kunnen gezamenlijke besturen van de in Walcheren voorkomende landbouw organisaties achter het nu gepre senteerde voorontwerpplan staan. Dit plan zal gemiddeld genomen de produktie-omstandigheden voor de landbouw verbeteren, niettemin (zie bovenstaande omschrijvingen )zijn er ook negatieve kanttekeningen te maken vanuit de landbouw. De besturen hebben dit onlangs ver woord en kenbaar gemaakt middels een brief aan de commissie, met het oogmerk een bijdrage te leveren aan een plan dat kan rekenen op de bre de steun van agrarisch Walcheren. Rond Pinksteren staat er het meeste "vuil". Dat werd vroeger gezegd. Het was dan geen onge woon gezicht dat men op Twee de Pinksterdag een boer over z'n landerijen zag gaan. Z'n gezicht stond zorgelijk. Op deze uit gaansdag waarop het gezin re kende dat er uitgegaan zou worden, was het geen zorgeloos genieten. Het onkruid was te zien. Het schoot fris, vrolijk en gezond tussen de gewassen om hoog. De boer wist, morgen er, van vroeg af aan, als het perso neel komt, tegen aan. Nu Pinksteren rond de jaren ne gentig. Geen personeel, geen onkruid. Een jonge boer loopt over de blok met zaaiuien, een groot aantal hectares groot. Z'n vader had in heel z'n boerenle ven zo'n grote lap uien niet dur ven zaaien, vanwege de wiederij. Ondanks z'n personeel was het niet verantwoord want de bieten moesten op één en gewied. De aardappels moesten af- en opge reden worden, op je kousen door het vlas en zo werkte je je hele boerderij door. Er was overal wel wat te verzorgen. Voorjaar '91. Na veel koude en toch ook wel te droog is het goed om over de dijken te gaan. De aardappels hebben zich naar boven geworsteld. Door de frees keurig ondergedekt laten zij hun eerste blaadjes zien. Zij zorgen ervoor dat het groen in onze pol ders nu de overhand krijgt. De bieten zijn ook dwars te zien en dat betekent groen. De winter tarwe heeft juist op tijd wat te genweer gekregen, had anders veel te slap op z'n benen gestaan. "Vuil" is er gelukkig niet veel dus kan de jonge boer rustig niet één dag maar een he le week op vakantie gaan. Het zij hem en z'n gezin van harte gegund. Emmeloord 05270-14755

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 7