dithane® Nieuws en Commentaar boerderijenstichting zeeland Afrijpings- ziekten in GRANEN? Uitwisseling met Deense scholieren Internationale landbouwpers gaat in Nederland de boer op Vanuit de ZLM ZLM op Omroep Zeeland Kies de voordeligste bestrijding met Terugtrekkende overheid De oplossing van de prijsvraag van de boerderijen in het Februari-nummer is als volgt. Prijsvraagfoto no. 1 is van de boerderij 'Plantlust', bewoond door de fam. A. van Hoeve, Nieuwe Hoondertsedijk 6 te 's- Gravenpolder. De schuur is on geveer 40 m lang en gebouwd in 1802, evenals de woning. Oor spronkelijk stond er ook nog een bakkeet. Prijsvraagfoto no. 2 is genomen van de boerderij 'Dijkzicht', be woond door de fam. A.D. Geel hoed, Oude Kraayertsedijk 4 te 's-Heer Arendskerke. Deze boer derij is gebouwd in 1893 en werd toen bewoond door de heer M. Boogerd. De huidige be woner A.D. Geelhoed is een achter-kleinzoon van deze M. Boogerd. Van 1938 tot 1971 is de boerderij bewoond geweest door de vader van A.D. Geel hoed, dat was M.A. Geelhoed, wiens vrouw een Boogerd was. De oude Kraayertsepolder is in gedijkt in 1485 en de eerste boerderij 'Dijkzicht' is gebouwd in 1558. Prijswinnaar is geworden: Kees Kloosterman, Vlaamseweg 8, 4456 RE Lewedorp. De nieuwe foto's zijn van twee boerderijen uit Tholen. Foto A1 en A2 zijn van dezelfde boerderij. Foto B1 en B2 zijn van een ande re boerderij. Waar staan ze? Oplossingen in te zenden vóór 15 juni 1991 aan ZLM Redaktie, Postbus 2116, 4460 MC Goes. Prijsvraagfoto Al Prijsvraagfoto BI De vorige prijsvraag foto no. 1: Plantlust van de fam. Van Hoeve te 's-Gravenpolder. De vorige prijsvraagfoto no. 2: Dijkzicht van de fam. Geel hoed te 's-Heer Arendskerke. Abonneedag PAGV Het PAGV houdt op vrijdag 14 juni a.s. zijn abonneedag. Het thema is 'stikstof, verbetering van de benut ting, en reductie van ongewenste neveneffecten'. Van 27 mei t/m 1 juni komen Deense scholieren op bezoek bij derdejaars leerlingen van het LH NO en LEAO van scholenge meenschap 'De Leeuwtjes' te Terneuzen. In de eerste week van september vindt een tegen bezoek aan Denemarken plaats. Het is de tweede keer dat een uitwisselingsbezoek plaatsvindt tussen 'De Leeuwtjes' en de Deense school. Op het program ma volgende week staat o.m. een ontvangst op het stadhuis van Terneuzen, een rondvaart op de Westerschelde, een dagje Amsterdam en een bezoek aan de Neeltje Jans. Op vrijdag is er een groot afscheidsfeest. De Deense gasten worden onderge bracht bij de leerlingen van 'De Leeuwtjes' thuis. Door het voe ren van correspondentie hebben de leerlingen al kennis met elkaar gemaakt. De voertaal tijdens de bezoeken is Engels. Ruim honderdvijftig landbouwjour- nalisten uit alle delen van de wereld komen in de laatste week van mei naar Nederland om met eigen ogen te bekijken wat boeren en tuinders hier presteren. Ze nemen deel aan het 35e wereldcongres van de Inter nationale Federatie van Agrarische Journalisten (IFAJ), dat op maandag 27 mei in Den Haag van start gaat. Gastheer is de Nederlandse Vereni ging van Landbouwjournalisten (NVLJ), die aan het congres het thema 'High tech in a low country' Omroep Zeeland zendt iedere donderdagmiddag tussen 4 en 5 uur een verzoekplatenprogram- ma uit voor instellingen onder de titel: "Een vak apart". Op don derdag 30 mei a.s. komt de ZLM in dit programma aan het woord. Tussen de muziek door zullen al gemeen secretaris mr. J. Oggel en publiciteitsman J. Jille infor matie geven over de ZLM en haar aktiviteiten ten dienste van boeren en tuinders in Zeeland en Brabant. De muziek die de infor matie zal afwisselen, bestaat uit verzoeknummers van mede- werk(st)ers van de ZLM. Het programma wordt rechtstreeks uitgezonden via Omroep Zeeland op 30 mei a.s. tussen 4 en 5 uur. heeft gegeven. Het is de bedoeling om de internationale landbouwpers kennis te laten maken met vele fa cetten van de moderne land- en tuinbouw in ons land. Bovendien willen de orgnisatoren onder het motto 'meet the Dutch farmer' de bezoekers in persoonlijk contact brengen met Nederlandse boeren, tuinders en hun gezinnen. Het liberaliserings-dogma viert hoogtij in Washington, Brussel en Den Haag. De vrijhandelsdoelstellingen bij de GATT-onderhandelingen en de in dat spoor wegvallende prijs- en marktondersteuning bij de EG getuigen daarvan. Hoe navrant ook, we kunnen niet anders dan dat a/s realiteit beschouwen. Het is daarom, dat we naar Den Haag toe blijven hameren op de noodzaak dat de Nederlandse agrarische sec tor meer tijd en adem gegeven moet worden om zich aan te kunnen passen aan die politiek-economische realiteit. Messen De kern van de aanpassing zal moeten bestaan (daar verschillen over heid en agrarische sector niet al te zeer van mening over) uit omscha keling naar kwa/iteitsintensieve teelten en produkties die niet of minder afhankelijk zijn van Brusselse politieke besluitvorming. Dus: produceren voor de markt (voor wat de milieu-bewuste consument vraagt en wil kopen) is het enige alternatief. Na 30 jaar EG- marktondersteuning en -regulering zal een dergelijke aanpassing ech ter niet op zeer korte termijn mogelijk zijn. Integendeel, daar is minstens een halve generatie voor nodig. Gedurende die tijdspanne zal ons door de nationale overheid tevens de adem (dat is de financië le mogelijkheid) geboden dienen te worden om de omschakeling naar "het eigen broek ophouden" mogelijk te maken. Aan dat laatste nu gaat het (op z'n zachtst gezegd) meer een meer mankeren. Ondanks alle schone beloftes en toezeggingen vanuit het recente verleden worden door "Den Haag" de messen gescherpt (en gebruikt!) om die overlevingsadem af te snijden. Het zo broodnodige voorwaardenscheppend beleid om de in de "Structuurnota Land bouw" omschreven regeringsdoelstelling van een concurrerende en duurzame landbouw mogelijk te (blijven) maken wordt in sneltrein vaart afgebroken. Officieel heet het heel mooi dat de overheid zich terugtrekt, om middels het afstoten van taken meer verantwoordelijk heid te delegeren aan de samenleving. In werkelijkheid hebben we te maken met een ordinaire bezuinigingswoede. Let wel: we zijn niet tegen eigen verantwoordelijkheid en we hebben ook niets tegen overheidsbezuinigingen. Maar we storen ons wel in hoge mate aan de dubbelhartigheid van de kreet "eigen verantwoor delijkheid"; en het frustreert ons bijzonder dat de land- en tuinbouw - vergeleken met andere sectoren en groeperingen - onevenredig zwaar onder het bezuinigingsvuur ligt. Verantwoordelijkheid Het in uitvoering zijnde en komende milieu- en mestbeleid immers ge tuigt juist van het tegengestelde van die eigen verantwoordelijkheid. De eisen, regels, wetten, normen en criteria rollen over elkaar heen, nemen toe en verscherpen bijna dagelijks. Inkrimping van de veesta pel en zware heffingen worden als sancties in het vooruitzicht gesteld. Er wordt praktisch niets aan de eigen verantwoordelijkheid van boeren en tuinders (die op milieugebied vergaand hun nek uit wil len steken) overgelaten. Goede afspraken (convenanten) zijn met Den Haag nauwelijks te maken. En waar de overheid in de uitvoering zelf wel de volle verantwoordelijkheid draagt, onder meer in de "Commis sie Toelating Bestrijdingsmiddelen", daar worden de zaken zodanig getraineerd, dat er sprake is van wanbeleid. Meer dan dubbel De bezuinigingen in het kader van de Tussenbalans, enige maanden geleden, pleegden een aanzienlijke aanslag op het voorwaarden scheppend nationale landbouwbeleid. Ze waren echter - hoe pijnlijk ook - nog in redelijk evenwicht met de operaties bij andere departe menten en de aanslagen op andere sectoren. De regeringsplannen voor de Rijksbegroting '92 echter geven ons de stellige indruk dat land- en tuinbouw meer dan dubbel gepakt gaat worden. Met name het structuurbeleid (O en S Fonds) dreigt, onder het motto "subsidie is een vies woord", tot op het bot uitgekleed te worden. Ons inziens lijkt het er sterk op, dat we hier te maken hebben met een welover wogen hetze tegen een "teveel producerende" en "milieu vervuilende" agrarische sector. Immers, de begroting van het land- bouwdeel van het departement DNV maakt minder dan 1% uit van de totale rijksuitgaven: dus in absolute zin is er weinig of niets meer te halen. Ambtenaren De meest recente "bezuinigingsgrap" die in de steigers gezet wordt is de zogenaamde "grote efficiëncy operatie" op het landbouwmi- nisterie zelf. De doelstelling is 10% ambtenarenbezuiniging. Op zich vinden we dat een uitstekende zaak. Edoch, het is niet de bedoeling dat er ontslagen vallen. Nee, middels decentralisatie, privatisering en verzelfstandiging van bepaalde diensten moeten de betreffende sala rissen bij anderen in de maag gesplitst worden. In casu dus bij het landbouwbedrijfsleven! Ik denk dat dat landbouwbedrijfsleven hier moet "passen". De bestemmingsheffingen en opcenten op de jaarlijkse landbouw schapsnota rijzen namelijk nu al de pan uit. Een terugtrekkende en bezuinigende overheid dient geen oneigenlijk afschuifsysteem toe te passen. Een enerzijds zich enkel en alleen financieel terugtrekkende overheid, die anderzijds haar dictaten blijf opleggen aan het be drijfsleven, heeft een Januskop Het landbouwbedrijfsleven wil haar eigen verantwoordelijkheid meer dan ooit verstaan, maar kan en mag geen reeks Zwarte Pieten accepteren. Van der Maas

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 3