"Zandkaarten" leggen boeren strenge uitrijregels op Deze week 2bi Pye Zoetwaterpijp Zuid-Beveland slachtoffer juridische twist Boerenbelang in WBE's naar de achtergrond •3 /!^2DELBV5$>' zuidelijke landbouw maatschappij Verspreide percelen a/s zandgronden aangewezen Omvang ZLM-blad Pag. 3 Boederijenstichting Pag. 5 SEV over gelegenheidsarbeid Pag. 6 Uit de Praktijk Pag. 8 Opheffen veldpolitie slechte zaak Pag. 9 Verzekeringen ZLM had goed jaar Pag. 11 Voor de vrouw DTETD VRIJDAG 24 MEI 1991 79e JAARGANG NO. 4072 land- en tuinbouwblad In Zeeland heeft het ministerie van landbouw, natuurbeheer en vis serij verspreid over de hele provincie met uitzondering van Tholen gronden aangewezen die als zandgronden worden beschouwd en waar vanaf 1 september a.s. strenge uitrijbepalingen voor dierlijke mest van kracht worden. In West-Brabant gaan grote aangesloten gebieden onder de nieuwe regels vallen. De gang van zaken rond de aanwij zing van de zandgebieden is hoogst ongelukkig. De kaarten waarop de percelen worden aangegeven zijn pas eind vorige week verschenen, terwijl er toen maar enkele da gen gelegenheid was om officieel bezwaren in te dienen. Deze termijn verstreek namelijk op 19 mei j.l. In tussen weet bijna geen enkele indi viduele boer of zijn gronden op de kaarten staan of niet. Tholen buiten schot In Zeeland is alleen Tholen buiten schot gebleven bij de aanwijzing van zandgronden. In alle andere de len van de provincie zijn verspreide percelen als zandgronden aangewe zen. Opvallend is dat de meeste kleiplaatgronden, bijvoorbeeld op Noord-Beveland, ook op de zand kaarten vermeld staan. Dat betekent dat ook hier het uitrijden van dierlij ke mest wordt beperkt. Op als zandgrond aangewezen bouwland wordt een uitrijverbod van kracht van 1 september tot 1 januari in 1991 en 1992 en van 1 september tot 1 februari in de perio de 1993 - 1995. Voor grasland gaat op de betreffende gronden in 1991 van 1 oktober tot 1 januari en vanaf volgend jaar van 1 oktober tot 1 fe bruari een uitrijverbod gelden. De aangewezen percelen hebben soms een zeer merkwaardige be grenzing. Sommige percelen wor den zelfs doorsneden, zodat op de ene helft wel mest mag worden uit gereden en op de andere helft niet. Daarnaast is volledig onduidelijk welke criteria het ministerie heeft gehanteerd bij de aanwijzing. Be paalde lichte gronden zijn niet opge nomen, gronden met zware klei (53% afslibbaar) daarentegen wel. Naast versnipperde percelen zijn zo als verwacht in Zeeland de grotere zandgebieden in de grensstreek met Belgie (Clinge/St. Jansteen, Axel, Aardenburg) en de duinzandgebie den langs de kust aangegeven. In West-Brabant zijn grote aaneen gesloten gebieden rond Bergen op Zoom, Wouw en Roosendaal aan gewezen. Verspreiding kaarten Het Landbouwschap heeft er inmid dels voor gepleit de zandkaarten op grote schaal te verspreiden, zodat de boeren zelf kunnen nagaan of zij te maken krijgen met de strenge uit rijregels. Ondanks eerdere medede lingen van het ministerie zijn de kaarten niet op de gemeentehuizen beschikbaar. In de vergadering van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap van a.s. dinsdag zal het "besluit gebruik dierlijke meststoffen" aan de orde komen. De aanleg van de zoetwaterleiding op Zuid-Beveland dreigt vertraging op te lopen door een juridische twist tussen de opdrachtgever Del ta Nutsbedrijven en de gemeente Reimerswaal. Reimerswaal weigert vooralsnog de benodigde aanlegver- gunning af te geven. Inmiddels heeft Delta Nutsbedrijven de Raad van State gevraagd via een spoed procedure de weigering te schorsen. De bezwaren van Reimerswaal rich ten zich overigens niet tegen de zoetwaterleiding, maar tegen de aanleg van de Ipg-buis die in dezelf de sleuf wordt gelegd. In verband met deze gaspijp moet de gemeente Reimerswaal een veiligheidszone in acht nemen, waarop niet gebouwd mag worden. Volgens burgemeester Verbree van Reimerswaal wordt een strook van 1 kilometer breed ge blokkeerd, terwijl de hals van Zuid- Beveland ter plaatse slechts 3 kilo meter breed is. De gemeente Reimerswaal ergert zich aan tegenstrijdige informatie over de in acht te nemen veilig heidszone rond de Ipg-leiding. Vol gens burgemeester Verbree hanteert de provincie Zeeland een veel ruimere marge dan volgens de Structuurnota Buisleidingen van de regering noodzakelijk is. Hij wil daar om eerst meer informatie en overleg alvorens een besluit te nemen over de noodzakelijke aanlegvergunning. "We hebben geen nee gezegd, maar we willen eerst weten waar we aan toe zijn. Als die leiding straks in de grond ligt, kunnen we als gemeente niets meer doen". Burgemeester Verbree onderstreept dat de gemeente Reimerswaal de aanleg van de zoetwaterpijp voor de tuinbouw geen strobreed in de weg legt. "Die pijp kan zonder meer wor den aangelegd, daar staan we volle dig achter en hebben we als gemeente zelfs subsidie voor gege ven. Als de zoetwatervoorziening voor de fruitteelt vertraging oploopt, dan ligt dat niet aan de gemeente Reimerswaal". Delta Nutsbedrijven laat bij monde van direkteur ir. P. Stoter weten dat de aanleg van de landbouwpijp fi nancieel en organisatorisch slechts mogelijk is in combinatie met de gaspijp. "Daar hebben we onze in formatie aan de tuinders op afge stemd". Volgens ir. Stoter is het heel goed mogelijk de leidingen nu te leggen en later te beslissen over de omvang van de veiligheidszone. "Als de Raad van State de weige ring van Reimerswaal niet ongedaan maakt, betekent dit onvermijdelijk een vertraging van de landbouwpijp, hoe spijtig dat ook is", aldus ir. Stoter. De eerste week van mei is groenvoederdroogbedrijf Timmerman te Kortgene begonnen met de oogst van de luzerne. Het bedrijf heeft hiervan ca. 2200 ha onder contract, een 100 ha minder dan vorig jaar. "Vorig jaar konden we het haast niet aan", aldus de heer M.J. Timmerman, "Vandaar dat we ons contractareaal iets hebben beperkt". Door de lage temperaturen blijft de eerste snede achter bij vorig jaar (overigens niet bij het vijfjarig gemiddelde), en dat kan ook gelden voor de tweede snede begin juli. "Luzerne gaat pas groeien bij een graad of 16 a 17. Op de percelen die we nu gemaaid en met de container-hakselaar (zie foto) geoogst hebben is nog nauwelijks hergroei opgetreden", aldus de heer Timmerman (foto Anton Din- gemanse). Deze week is weer driemaande lijkse bijlage van Verzekeringen ZLM bijgevoegd. Als gevolg hier van ziet onze drukkerij geen mo gelijkheid om een ZLM blad van 24 pagina's te drukken. Een aan tal vaste bijdragen kon daardoor niet geplaatst worden. Onze ex cuses aan de desbetreffende schrijvers. Redactie De totstandkoming en invulling van wildbeheereenheden, WBE's, liep als een rode draad door de jaarver gadering van afdeling Noord- Brabant van de Nederlandse Boe- renjagers Vereniging, NBJV. Alge meen landelijk voorzitter, de heer J.G. Nollen, sprak zijn bezorgdheid uit voor de landbouw. WBE's komen tot stand zonder overleg met eige naren en/of gebruikers van gronden en dat is een kwalijke zaak, zo zei hij. 'Ik ben niet tegen WBE's maar de invulling gebeurt verkteerd. Te eenzij dig en teveel gericht naar de hand van de jagers. Het wezenlijke boe renbelang schuift naar de achter grond. Nog even en er ontstaat een verkapt jachtschap in plaats van een WBE. De overheid kan dan gemak kelijk sancties en beslissingen ne men. Hoe groter de WBE des te meer grip krijgt de overheid erop. Bescherming van flora en fauna wordt belangrijker dan boeren belang'. Gedoogzones De Commandant van de veldpolitie, de heer P. de Jongh, verwacht dat de WBE blanco afschotvergunnin gen gaat krijgen en regelt wie er voor in aanmerking komt. Verder zei De Jongh dat WBE's steeds meer bij het overheidsbeleid betrokken gaan worden. 'Tot instandhouding van flora en fauna is het niet uit gesloten dat er gedoogzones komen en dat het landschap plaatselijk moet worden aangepast, bv. het in passen van akkerranden om het pa- trijzenbestand op peil te houden'. Reacties kwamen hierop voldoende uit de vergadering. Iemand merkte op dat in zijn woonplaats patrijzen verdwijnen omdat de kiekendief zijn positie aan het versterken is. Adju dant De Jongh was het ermee eens dat niet alles uit Den Haag strookt met de praktijk maar dat hiermee wel het belang wordt aangetoond om alert te zijn en om tijdig te reageren. Veel moeite had Nollen met het ver gunningenbeleid. 'Eigenaren en ge bruikers kunnen straks misschien wel geen afschotvergunning meer krijgen voor schadelijk wild. Zo wordt een van de belangrijkste doelstelling van de vereniging aan getast. Of we wel of geen schade hebben aan onze gewassen gaat een ander uitmaken. Dat gaat te ver'.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 1