ZLM-bestuur op werkbezoek in Oost Zeeuws-Vlaanderen Overleg tussen 3 CLO en Oostenrijkse Landbouwkamers Overleg 3 CLO en Franse landbouworganisatie FNSEA Bijzonder hoogleraar Europees marktonderzoek Nieuwe gewassen in opkomst Een schaapskudde onderaan de dijk langs het Land van Saeftinghe verspert de weg tijdens de rondrit door het oostelijk deel van Zeeuws-V/aanderen. zal hopelijk de druk op de Zeeuwse veren verminderen. Zomerbloemkool is voor Bral en zijn collega's in Zeeuws-Vlaanderen een onbereikbare teelt, omdat er in dit gebied geen zoet water is. Wilfried liet niet na de ZLM-bestuurders er op te wijzen dat wat dit betreft Zeeuws-Vlaanderen een 'vergeten gebied' is. Prei kan zonder zoet wa ter en dat is dan ook het tweede tuinbouwgewas, dat vader en zoon Bral telen. Ze hebben een wasinstal- latie op het bedrijf staan. Om die rendabel te kunnen gebruiken wil Bral het preiareaal volgend seizoen verder uitbreiden. Behalve aan de veiling wil hij dan proberen zijn pro- dukten ook particulier af te zetten. Het opnemen van tuinbouwproduk- ten in het bouwplan is kansrijk, mSar niet zonder risico's en kost veel tijd en energie, zo benadrukte Wilfried. Je loopt tegen honderd en één vragen aan. Via studieclubs en samenwerking met bedrijfsgenoten heeft hij de broodnodige kennis ver worven. Vlasteelt Van geheel andere orde zijn de pro blemen in de vlasteelt en verwer king, die historisch in Oost Zeeuws-Vlaanderen aanwezig is en waar de regio nog altijd trots op is. Op het bedrijf van G. Mortier in St. Jansteen konden de ZLM- bestuurders met eigen ogen zien dat de voorraden hoog zijn opgelo pen. De afzet stagneert en de op brengst lag volgens de heer Mortier zelfs f 1.000,— per ha lager dan het voorafgaande seizoen. Mortier liet vorig jaar 550 ha vlas op con tract telen, dit jaar nog 400 ha. De oproep van de Vlassersbond om de inzaai te beperken heeft weerklank gevonden. In Nederland is de inzaai naar schatting met 10% vermin derd, in Frankrijk schijnt de reduktie nog groter te zijn. Een tweede probleem waarmee de vlasteelt worstelt zit in de beschik baarheid van zaaizaad. In het kader van het wettelijk geregelde kwe kersrecht is de kweker, die met een goed ras op de markt verschijnt, in de gelegenheid scherpe condities te stellen, bijvoorbeeld ten aanzien van teruglevering. Deze condities maken een rendabele teelt uiterst moeilijk, zo niet onmogelijk. De monopolie positie van de licentiehouder breekt de boer en de handelaar op. Volgens Mortier moet de terugleve ringsplicht worden geschrapt of moeten er ander oplossingen ko men om de vlasteelt weer rendabel te maken. Het ZLM-bestuur toonde zich bereid mee te denken over oplossingen. Afzet Aan de afzet van vlasproduk- ten valt volgens de fa. Mortier nog veel te verbeteren. In plaats van subsidies voor vlasteeltprojecten, waar niemand in een overvoerde markt op zit te wachten, moeten de inspanningen worden gericht op nieuwe en betere toepassingsmoge lijkheden voor vlas. Het geld dat in EG-verband voor vlaspromotie be schikbaar komt, wordt te eenzijdig besteed aan textiel, een zeer mode- gevoelige bedrijfstak. De vlasin dustrie is gebaat bij een structurele aanpak van de afzet. Zij juicht daar om het door de overheid gesubsi dieerde project in Friesland toe, waarbij vlas in het fabricageproces van deuren wordt toegepast. In de Verenigde Staten wordt papieren geld met behulp van vlas gedrukt en in Duitsland verwerkt de autoin dustrie vlasprodukten in dashbo ards. Van dit soort industriële toepassingen moet de vlaswereld het hebben, zo kreeg het ZLM- bestuur als boodschap mee. Akkerbouwer WHfried Bral (midden) geeft de ZLM-bestuurders uitleg over de preibehandeling op zijn bedrijf. Het dagelijks bestuur van de ZLM bracht afgelopen maandag een werkbezoek aan het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen. Het werd bijzonder gastvrij onthaald door de kring Hulst. Middels gesprekken met de kringbestuurders, twee be drijfsbezoeken en een rondrit kre gen de ZLM-bestuurders een goed beeld van het reilen en zeilen van de land- en tuinbouw in dit deel van het werkgebied. De landbouw in Oost Zeeuws- Vlaanderen toont zich aktief in het zoeken naar nieuwe gewassen, zo als bleek tijdens het bezoek aan het bedrijf van Wilfried Bral in Vogel waarde. Deze jonge ondernemer heeft in maatschap met zijn vader een akkerbouwbedrijf van ongeveer 60 ha in Vogelwaarde met daar naast ca. 20 stuks fokvee. Bral is enkele jaren geleden op bescheiden wijze begonnen met vollegronds- groenteteelt. Dit seizoen teelde hij anderhalve ha bloemkool en een halve ha prei. De winterbloemkool levert hem bruto rond de 8.000 gul den op. De laatste partijen gaan de zer dagen naar de veiling in Breda. Het dagelijks bestuur van de ZLM neemt een kijkje in het vlasbedrijf van de heer G. Mortier (links) te St. Jansteen. Meer aanbod Hoe tegenstrijdig het ook klinkt: het zou voor de prijsvorming goed zijn als er wat meer aanbod was. De te lers kunnen nu geen vuist maken, omdat ze te weinig kwantum in brengen. Daarnaast speelt ook hier het personeelsprobleem. Voor ar beidsintensieve piekarbeid zijn te weinig mensen beschikbaar en ze zijn bovendien te duur. Verder blijft voor Zeeuws-Vlaanderen de veerpont een obstakel. De binnen kort te openen Liefkenshoektunnel Aan de Landbouwuniversiteit Wage- ningen is prof. dr. ir. J.E.B.M. Steen kamp benoemd als bijzonder hoogleraar met als leeropdracht 'Methoden en technieken van markt onderzoek met betrekking tot de Europese konsument van agrarische produkten'. De bijzondere leerstoel is een initiatief van de Stichting Stu diefonds AGB Nederland. Steenkamp (31) zal onderwijs geven en onderzoek verrichten. Volgens Steenkamp is het voor suc cesvol ondernemen absoluut nood zakelijk dat er een gedegen inzicht is in de overeenkomsten en verschil len tussen Europese konsumenten. Met name als het gaat om winkel-, aankoop-, kook- en eetgedrag van konsumenten en hun smaak- en kwaliteitsvoorkeuren. "Marktonder zoekbureaus en hun opdrachtgevers stuiten bij het in kaart brengen van deze vaak kultureel bepaalde over eenkomsten en verschillen op een aantal specifieke marktonder- zoekstechnische problemen. Bij voorbeeld de vraag in hoeverre de antwoorden van konsumenten uit J.E.B.M. Steenkamp de verschillende landen met elkaar te vergelijken zijn. Deze problemen vormen een belemmering voor de Nederlandse exportaktiviteiten aldus Steenkamp. Begin mei 1991 heeft een overleg plaatsgevonden tussen de 3 Centra le Landbouw Organisaties en de Oostenrijkse Landwirtschaftskam- mern. De 3 CLO-delegatie werd ge leid door de heer M.J. Varekamp. Bij de bespreking van de landbouw situatie in beide landen bleek dat in Oostenrijk de land- en tuinbouw in 1990 over het algemeen een goed jaar achter de rug heeft. Er deed zich gemiddeld een inkomensstij ging van 10% voor. Ook is ingegaan op de relatie tussen landbouw en milieu in beide landen. De Oostenrijkse landbouw kent tal van beperkingen in de bedrijfsvoe ring om milieuproblemen te voorko men. Het betreft een maximale hoeveelheid stikstof voor bouwland en grasland, een graasvee-eenheid per ha. en een maximum aantal die ren per bedrijf in de intensieve vee houderij. Belangrijke punten van bespreking waren voorts de aanvraag van Oostenrijk als EG-lid en de discussie tussen EG- en EVA-landen over de Europese Economische Ruimte. De vertegenwoordigers van de Oosten rijkse Landbouwkamers hechten be lang aan snelle toetreding van Oostenrijk tot de EG. Dit geeft de mogelijkheid te profiteren van de grote EG-markt. Tegelijkertijd wordt onderkend dat toetreding de nodige aanpassingen zal vergen in de struc tuur van de land- en tuinbouw in dit land. Van 3 CLO-zijde werd ge constateerd dat de Oostenrijkse land- en tuinbouw vooral voordeel zal kunnen hebben van de korte af stand tot de zuidelijke markten van de EG. Eind april heeft het jaarlijks overleg tussen de 3 Centrale Landbouw Or ganisaties en de Franse landbouw organisatie FNSEA plaatsgehad. Beide delegaties zijn van mening dat de voorstellen van de Europese Commissie voor het landbouwmarkt- prijsjaar 1991/1992 te zeer zijn ingegeven door budget taire overwegingen. De Europese landbouw dient niet de "kosten te dragen van de eenwording van Duitsland. Ten aanzien van de hervorming van het EG-landbouwbeleid bleek even eens een grote mate van over eenstemming. De diskussie hierover dient te worden aangegrepen om het beleid voor de verschillende pro dukten of produktgroepen meer op elkaar af te stemmen. Met name dient hier het instrument van de medeverantwoordelijkheidsheffing te worden ingezet om op vrijwillige wijze tot produktiebeperking te ko men. Een en ander zal aan de orde komen in een speciaal COPA- seminar over de hervorming van het EG-landbouwbeleid op 16 en 17 mei a.s. in Bonn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 9