Mini-onderneming AOC Goes was geslaagd pionierswerk Veel belangstelling voor vervroegen asperges Gemeente Steenbergen wil glastuinbouw binnen grenzen Akker-en tuinbouw Fruta-Mini-Pak leverde winst op In eerste instantie ruimte voor kassencomplex van 25 ha "Ik heb mogen proeven aan het ondernemen en ik moet zeggen: het smaakt naar meer. Het is een goede leerschool geweest voor het geval ik later zelf een bedrijf zou willen beginnen". Dat zegt Ro bert de Jonge, aanvankelijk direkteur, later produktiemanager van het Goes bedrijf Fruta-Mini-Pak. Tussen de bedrijven door was Peter ook nog derde jaarsleerling van de MAS in Goes (AOC Zeeland). De mini-onderneming is inmiddels ter ziele. Niet bij gebrek aan baten, maar omdat het schooljaar ten ein de loopt. Fruta-Mini-Pak was name lijk een bedrijf, dat door leerlingen van de MAS in Goes is opgericht, geëxploiteerd en nu ook geliqui deerd. Acht maanden hebben de MAS-leerlingen het ondernemen in de praktijk gebracht. Vrijdagavond waren de aandeelhouders voor het laatst bijeen om het einde van het bedrijf te bekrachtigen. Vastgesteld kon worden dat de MAS-scholieren het goed hebben gedaan. De eind afrekening vertoont een bescheiden winstje van rond de 400 gulden. Leerprojekt Fruta-Mini-Pak was een leerprojekt, waarin het ondernemen in de prak tijk op een serieuze manier werd na gebootst. De produktkeuze bleek een schot in de roos: kleinverpak- king van appels en pootgoed. De appels gingen naar winkels, bejaar denhuizen en benzinestations. Het pootgoed werd geleverd aan bedrij ven. De 16 tweede- en derde jaarsleerlingen hielden zich bezig met alle facetten die in een echte onderneming aan de orde komen, zoals de keuze van het produkt, het uitzetten van aandelen, inkopen van verpakkingsmateriaal, marketing, verkoop, administratie. Dit alles on der leiding van een management team, bestaande uit een algemeen direkteur, een financieel manager, een produktiemanager, een marke tingmanager en een personeelsma- nager. Halverwege het seizoen wisselden de leerlingen de funkties uit, zodat iedereen in ieder geval bij twee onderdelen van het bedrijf be trokken werd. Omdat het om een serieuze zaak ging liet Fruta-Mini- Pak zich bijstaan door goede advi seurs. Dat waren behalve docenten van het AOC Zeeland vertegen woordigers van de Stichting Mini- Ondernemingen, AMRO-bank (hoofdsponsor van dit projekt). Schippers Accountants, Van der Ha ve en VNO Zeeland. In het begin ging het uitstekend met de verkoop van de kleinverpakkin- gen appels. Vooral de levering aan bejaardenhuizen liep goed. Later werd de afzet minder met de perio de december/januari als dieptepunt. Er was onvoldoende rekening ge houden met het feit dat appelver koop via de benzinestations alleen gedurende het toeristenseizoen in teressant is. Toch gingen de MAS- ondernemers niet bij de pakken neerzitten. Er werden extra inspan ningen geleverd om klein verpakt pootgoed verkocht te krijgen. En dat lukte wonderwel. Het pootgoed heeft de mini-onderneming de meeste winst opgeleverd. Europese onderscheiding Fruta-Mini-Pak is al met al een geslaagd stuk pionierswerk gewor den. Het behoorde tot de eerste tien mini-ondernemingen in Nederland en kreeg enkele maanden terug in Brussel zelfs een Europese onder scheiding. In Zeeland was het de al lereerste mini-onderneming. Het bedrijf is inmiddels beëindigd, maar het idee erachter leeft voort. Akkerbouwer Jos de Regt uit Kapel- Ie, bekend van het Zeeuwse suiker- mais, voelde zich dermate aangesproken door het projekt, dat hij de verkoop van kleinverpakte ap pelen en pootgoed voortzet. Hij heeft het overgebleven verpak kingsmateriaal overgenomen en gaat de bestaande handelskontak ten verstevigen en uitbreiden. Op die manier hoopt De Regt zijn ma chinepark voor de verpakking van suikermais rendabeler te kunnen gaan inzetten. De leerlingen van de MAS, die nu weer gewoon aan het schoolwerk gaan, vinden het uiteraard prachtig dat hun werk op professionele wijze wordt voortgezet. Een beter bewijs, dat ze het prima hebben gedaan, is niet te leveren. In het leerprojekt handelde het om kleinverpakte appels en pootaar- dappe/en Als het droog weer is en niet meer vriest, liefst ook nog een zonnetje Burgemeester G. van Wijk van Steenbergen heeft goede hoop dat volgend jaar een kassencomplex in zijn gemeente kan verrijzen. Vanuit het agrarisch bedrijfsleven is enige druk uitgeoefend om in te spelen op de ontwikkelingen in de landbouw. Aan de infrastruktuur en voorzienin gen als gas e.d. ligt het niet. De komst van de Zoomweg past in dit kader. "Als lokatie leent het gebied gelegen aan de Steenbergseweg zich uitstekend. Niet de polders, die moeten behouden blijven", zegt Van Wijk. Het idee om glastuinbouw naar Steenbergen te halen is gelanceerd op een bestuursvergadering van af deling Dinteloord-Steenbergen van de ZLM toen het streekplan van Noord-Brabant op tafel lag. Afde lingsvoorzitter L. van Nieuwenhuij- zen: "In de regio Steenbergen zijn dringend maatregelen nodig om de landbouw te kunnen laten ontwik kelen. Het streekplan geeft de Westhoek van Brabant een agrari sche bestemming die zich dyna misch moet kunnen ontplooien. Glastuinbouw past hierin. Ook moet de akkerbouw weer de mogelijkheid krijgen om over te schakelen naar tuinbouw of gemengd bedrijf. Nu moet de provincie met allerlei be perkingen niet moeilijk doen over ons streven hierop flexibel in te spelen". Van Nieuwenhuijzen ziet klustervor- ming van akkerbouw, tuinbouw en veehouderij als een positieve ont wikkeling. Vooral grondroulatie is dan een sterk punt dat past in de milieusfeer. Burgemeester Van Wijk staat in dit opzicht achter de Steen- bergse boeren. "Steenbergen moet niet de overschotten van elders op gaan vangen maar inspelen op de behoefte van de eigen landbouwers. Wij zijn een agrarische gemeente van 9.000 ha, waar ruimte is om in een bepaalde behoefte te voorzien. Van het advies van een bank om landbouwgrond maar braak te laten liggen om zo een premie op te strij ken ben ik geschrokken. Dat er in de landbouw spannings velden zijn is mij niet ontgaan. Ak kerbouwers in de gemeente en bestaande tuinbouwbedrijven moet de mogelijkheid geboden worden om op een centraal punt tuinbouw te beoefenen. Ruimte voor een kas- gebied van zo'n 25 ha is er. Een aantal oriënterende bezoeken en gesprekken zijn afgerond. Omtrent de toekomstverwachting hebben we besprekingen gehad met veilin gen en scholen. De Grontmij is mo menteel de zaak aan het onderzoeken en brengt over een De vervroeging van de asperge staat momenteel erg in de belang stelling. Deze vervroeging wordt verkregen door plastic folie over de bedden te trekken. De teelt begint al in de winter. Zodra het weer het toelaat moet het loof gemaaid worden. Dit gebeurt machinaal. Men rijdt met een mes langs de bedden en snijdt het loof net onder de grond af. Dit loof wordt meestal verzameld en verbrand. Dit om eventuele ziek ten en plagen mee op te ruimen. Asperges vervroegen door folie afdekking is financieel zeer aan trekkelijk. Daar staat een zeer grote arbeidsbehoefte tegen over, vaak van het hele gezin. erbij, worden de bedden opge- ploegd en de folie wordt meteen meegelegd. Het zonnetje is vooral nodig om warmte in de bedden te brengen zodat de plant gaat wer ken, "wakker worden". Voor de be dekking wordt dichte, witte, anti-condens folie gebruikt. Indien men dit nodig acht kan voor het bedekken een onkruidbestrijding worden uitgevoerd. Veelal wordt dit niet gedaan, omdat het onkruid on der de folie geen kans krijgt om uit te groeien. Bij zonnig weer is het ef- fekt van de folie het grootst. De ver vroeging van asperges is op deze manier 4a 5 weken op de normale teelt. Als de folie is gelegd begint de plant te werken. Tussen het tijdstip van folie leggen en de eerste oogst liggen soms maar enkele weken. Oogsten van asperges is een secure zaak. Dit kan niet zomaar door ie dereen worden gedaan. Gelukkig is het geen zwaar werk. Als men gaat steken is het opletten geblazen, zeker als er folie ligt. Als namelijk de grond lichtjes scheurt en omhoog komt, zit er een asperge die geoogst moet worden. Als men niet goed oplet en deze overslaat is de asperge bij de volgende oogst, soms enkele uren later, al blauw. Dit geeft kwaliteitsverlies. Het steken op zich is een handig heid. Men moet aanleren hoe uit te graven, beet te pakken en af te snij den. De kans dat een asperge breekt is groot. Gevolg: weer kwali teitsverlies. Na het steken gaan de asperges meteen in koud water. Hierin moe ten ze een aantal uren staan. Daar na worden de asperges in de schuur machinaal gewassen en op lengte gesneden. Het sorteren en veiling- klaar maken is en blijft voorlopig handwerk. Dit karwei vraagt veel tijd. Teelt De teelt van asperges mag dan een hoge opbrengst geven, het aanleg gen van een nieuw perceel kost al paar maanden verslag uit. We moe ten het plan gestruktureerd aanpak ken. Het is een diepte-investering waarbij we potentiële klanten niet een ballon moeten aanbieden waar doorheen is te prikken. Uiteindelijk zal het vliegwiel door de tuinders zelf aangezwengeld moeten wor den", aldus burgemeester Van Wijk. Sterke punten Bij realisering van het kassencom plex zal de gemeente Steenbergen de weg niet afsnijden voor tuinders van elders. Enige opvang vanuit het Westland behoort tot de mogelijk heden. In eerste instantie is gedacht aan 25 ha, maar verdere invulling naar 50 en misschien zelfs naar 100 ha behoort volgens Van Wijk tot de vooruitzichten. Doortrekken van de Zoomweg en vlakbij een veiling te Bergen op Zoom, sinds kort gefu seerd met de RBT te Breda, verbe tert de kansen voor de tuinders. Een ander sterk punt zal de grond prijs zijn, die op een niveau ligt van amper de helft van in het Westland en de te verwachten prijs van het door de provincie gepropageerde tuinbouwgebied Plukmadepolder bij Breda. Het plan past in de toe komstvisie van "Brabant op Streek", al zal het bij de provincie gevoelig liggen. JvT tijd nog zo'n f 20.000,— per ha. De prijs van de planten, die gekocht worden bij een plantenkweker, is de laatste 6 jaar verdubbeld. Het klaar maken van het perceel gebeurt me chanisch, maar het planten is handwerk. Dit planten is zwaar werk. Er gaan zo'n 18.000 planten per ha. Het tweede jaar na planten mag men al enkele asperges steken per plant. De andere jaren wordt gesto ken tot 24 juni, ongeacht de kilo's. Voor de teelt van asperges moet men lichte, hoge zandgrond hebben. Dit heeft zowel voor- als nadelen. Groot voordeel is de vroegheid. Het nadeel zit erin dat tijdens het steken het zand van de bedden rolt. Tot nu toe moest dit zand altijd met de hand terug op worden gebracht en gelijk gemaakt. Sinds dit jaar is hier voor een machine in de handel ge bracht. Ongeveer drie maal per week rijdt men met deze machine over de bedden en in een werkgang wordt het zand opgebracht en gelijk gemaakt. Deze mechanisatie bespaart 35 tot 40% arbeidj De machine doet in 1,5 uur een ha. De prijs van dit werktuig is f 12.000,—. Toch zijn er tot nu toe al zo'n 16 ma chines verkocht. Een investering die zeker op de bedrijven met een wat grotere oppervlakte ekonorhisch verantwoord is. Ziekten en plagen komen weinig voor in de teelt van asperges. Aspergevlieg komt wel voor en kan goed worden bestreden. Op kleine schaal komt ook nog wel eens bo- trytis voor. Voor bestrijding wordt een beroep gedaan op een loonwer ker met portaaltrekker. In de teelt van asperges is de laatste jaren, met name in West-Brabant, een uitbreiding te zien. Dit vooral op melkvee- en varkensbedrijven. Werkdruk De vervroeging d.m.v. folie is een zeer aantrekkelijke teelt, financieel gezien. Daar tegenover staat een zeer grote belasting voor de gezin nen. Op werkdagen kan men meestal nog wel aan personeel ko men. Maar ook in de weekeinden moet er gestoken worden. Dan is het hele gezin "verplicht" zich in te zetten. Ook op de zondagen en wel zo'n drie maanden per jaar. Zeker bij warm weer, wanneer men twee keer per dag moet steken, geen pretje. Dit geeft een forse belasting op het gezinsleven. Naast de traditionele teelt in bedden of ruggen, zijn er nieuwe ontwikke lingen gaande. Dit met name in Oost-Brabant. Hier is men doende op een enkel bedrijf om d.m.v. slan genverwarming nog vroeger te te len. Ook grotere en hogere bedden worden uitgeprobeerd. Wat de toe komst nog brengt voor de teelt van asperges is en blijft de vraag.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 8