'ASF heeft alle goodwill bij fruittelers verspeeld' Nieuw aardappelras volledig resistent Goedkoop rundvlees voor Brazilië Randstad heeft volop werk Nieuws ir randstad uitzendbureau Maisglutenimport bedreigd IÖOtJD Medewerkers fruitseizoen m/v Sorteerders m/v De Bedrijfsvereniging voor Tabaks- verwerkende en Agrarische Bedrij ven ('de BV TAB', voorheen het ASF) te Tilburg hoeft door haar aan pak van de gelegenheidsarbeid nog op weinig goodwill bij de fruittelers te rekenen. Op de protestbijeen komst in de Prins van Oranje te Goes waren de verwijten vanuit de zaal richting bedrijfsvereniging niet mals. Namens de telers trad de heer M.P. van Weele uit Waarde als spre ker op. Volgens de heer Van Weele voert de bedrijfsvereniging een beleid van in timidatie. Immers, wat de bedrijfs vereniging in eerste instantie aanmerkt als 'geen gelegenheidsar beid' (dus moeten er premies voor de sociale verzekeringen worden af gedragen) wordt na een bezwaar schrift vaak aangemerkt als 'wel gelegenheidsarbeid'. Blijkbaar is het alleen maar bedoeld om de schrik erin te houden, aldus de fruitteler uit Waarde. Het ergste vindt hij het nog dat de eigen vertegenwoordigers in het bestuur van de bedrijfsvereni ging hebben meegewerkt aan het tot stand komen van de huidige re geling. De problemen rond gelegenheidsar beid zijn ontstaan nadat het ASF de fruittelers aan een 'enquête' heeft onderworpen en het begrip gezags verhouding heeft toegepast. Het is de fruittelers volstrekt onduidelijk wanneer er nu sprake is van een ge zagsverhouding. Mag een teler nu wel of niet samen met zijn plukkers koffie drinken, mag hij wel of niet een vast uurloon afspreken, en wel ke aanwijzingen mag een teler ge ven zonder dat er sprake is van een gezagsverhouding. 'We willen geen regels ontduiken, we willen alleen maar weten waar we aan moeten voldoen om voor de regeling voor gelegenheidsarbeid in aanmerking te komen, want op dit moment we ten we dat niet', aldus iemand uit de zaal. Hij gaf met een praktijkvoor Zo'n 400 boeren en tuinders bezochten de protestbijeenkomst (foto's Anton Dingemanse beeld aan dat er wel afspraken tus sen teler en plukker gemaakt moeten worden. 'Iemand vraagt of hij of zij appels kan komen plukken. Dan zeg je 'ja, dat is goed'. Op de vraag 'wanneer dan?' zeg je 'nou, over een dag of veertien misschien'. Als de plukker of plukster dan vraagt 'bel je dan?' en je zegt 'ja, dat is goed', dan heb je al een af spraak gemaakt. Is er dan sprake van een gezagsverhouding?' Alleen het oogstwerk Volgens directeur Th. van der Hey- den van de 'BV TAB' vallen de werk zaamheden bij de fruitoogst in Fruitteler M.P. van Weele Wilt u werken gedurende het fruitseizoen? Wij zoeken sorteerders en inpakkers vanaf begin september. Ook als u maar enkele dagen per week kunt werken zijn er mogelijkheden. Voor een groot produktiebedrijf. Er wordt gewerkt in een 3-ploegensysteem. De werktijden sluiten goed aan op het openbaar vervoer. U kunt zowel korte als lange perioden werken. Losse diensten zijn ook moghelijk. Informatie bij Margot Geijs of Rineke Jansen, tel. 01100-31 600, Goes, Piet Heinstraat 2b. principe onder de regeling voor ge legenheidsarbeid. Hij zei dat wat de overige werkzaamheden betreft, zo als het dunnen, de bedrijfsvereni ging vindt dat ze buiten de regeling vallen en dus verzekeringsplichtig zijn. 'Wij gaan alleen toetsen op de oogst, overigens alleen als er een signaal komt, dus op een 'low' ni veau. Controle is nodig, want er moet natuurlijk wel voldaan worden aan de voorwaarden zoals in het Ko ninklijk Besluit voor gelegenheidsar beid neergelegd. Zo mag de duur van de arbeidsverhouding als er mi nimaal twee dagen per week ge werkt wordt maximaal 30 dagen (incl. zaterdagen en zondagen) be dragen. Wordt deze termijn over schreden dan geldt een verzekeringsplicht'. Ten aanzien van het vaste uurloon zei Van der Heyden dat de Centrale Raad van Beroep ervan uitgaat dat een vast loon een bepaalde vorm van controle door de teler inhoudt, 'en dan zit u al in een valkuil'. Directeur J. Spijk van de Accoun tantsunie ZLM te Goes gaf een toe lichting op de kosten van gelegenheidsarbeid, met en zonder de per 1 januari 1991 door staatsse cretaris Ter Veld ingestelde loonbe lasting en met en zonder het moeten afdragen van sociale pre mies. De voorzitter van de afdeling Werkgevers en Sociale Zaken van het KNLC F. Dillingh, gaf een uiteen zetting over hoe de huidige regeling tot stand is gekomen. Voorzitter F. Dees van de vergadering wees er enkele keren op dat de fruitteeltsec tor best bereid is premies te betalen voor verzekeringen waarop aan spraak gemaakt kan worden, zoals de WAO, maar niet voor verzekerin gen waarvoor dat niet geldt, zoals de WW. Iemand in de zaal opperde de mogelijkheid om van alle pluk- kosten 25 procent aan de bedrijfs vereniging af te dragen als verzekeringspremie. 'Plukkosten zijn voor de belasting aftrekbaar, dus wij gaan de boel echt niet belazeren. Met die 25 procent ontvangt het ASF zijn verzekeringspremies en zijn wij van de rompslomp af'. De invoer van maisgluten staat mo menteel nagenoeg stil. Dat is toe te schrijven aan een maatregel van de doaune die de heffingvrije invoer van maisgluten niet meer wenst toe te staan en dat deze van nu af als mengvoeder zal worden be schouwd, met alle konsekwenties daarvan. Gebleken is namelijk dat in enkele partijen maisgluten maiskiemen aangetroffen werden, wat voor de doaune voldoende aanleiding was de maisgluten als mengvoeder te beschouwen. De invoerheffing op mengvoeders is afhankelijk van het gehalte aan zetmeel en kan oplopen tot f 390 per ton bij een zetmeel- gehalte van 30%. De 'scherpere' controle van de maisgluten vond plaats óp aanwijzing van 'Brussel' waar sterke belangengroepen so wieso al tegen de ruime import van heffingvrije produkten is. Of de maatregel hand en voet zal hebben dient afgewacht. Het is na melijk met blote oog niet of nauwe lijks mogelijk maiskiemen te ontdekken in de maisgluten. Het gevolg van de mogelijk voorlopige maatregel is in elk geval dat de prij zen van maisgluten buitengewoon sterk zijn gestegen, vooral omdat de laatste weken nogal wat belangstel ling voor maisgluten te constateren was. Congres akker- en tuinbouw in Wageningen Het jaarlijkse congres van de direk- tie Akker- en Tuinbouw van het mi nisterie van LNV vindt plaats op woensdag 22 mei a.s. in het Inter nationaal Agrarisch Centrum te Wa geningen. Het thema is: plantaardige produktie in een nieuw perspectief. Als sprekers zullen op treden ir. K.J. van Ast, direkteur Ak ker en Tuinbouw (jaarrede), mr. R Ritsema, plv. direkteur-generaal Lan delijke Gebieden en Kwaliteitszorg (kwaliteit en consument), drs. J.W. Broekhuis, algemeen direkteur HAK (Van de grond tot de mond), ir. A.J. Vijverberg, consulent voor de Land bouw in Zuid-Holland (perspectief dankzij onderzoek), dr. P. Winsemi- us, firmant McKinsey (landbouw let op uw saeck), ir. W. Tacken, direk teur DLV (adviseren aan een onder nemende land- en tuinbouw) en mr. A.E. Fibbe, organisatieadviseur Klijn- veld. Het congres begint om 9.30 uur. Het kweekbedrijf Ropta-Z.P.C. heeft een aardappelras ontwikkeld, dat volledig resistent is tegen alle be kende typen cystenaaltjes. De naam van dit nieuwe ras is Erasmus. Nog niet eerder was een kweekbedrijf in staat een zogenaamd A B C D E re sistent ras op de markt te brengen. Erasmus heeft ook een goede re sistentie tegen virusziekten en phy- tophthora. Met name de resistentie tegen het E-fysio maakt het nieuwe ras op merkelijk. Deze besmetting Komt voor in de noordelijke provincies. In het zuidwesten is deze zware vorm van aardappelmoeheid niet of nau welijks geconstateerd. Het nieuwe ras kon worden ontwikkeld dankzij subsidie van de provincie Friesland en het Landbouwschap. Deze subsi dies maakten het mogelijk het ras snel op de markt te brengen. Erasmus is een tafelaardappel en dus niet geschikt voor de fritesin- dustrie. Daarom kan het niet de ver vanger van Bintje zijn. Wel garandeert het kweekbedrijf een ho ge opbrengst en een goede kwali teit. De marktverwachtingen zijn hoog gespannen. Ropta Z.P.C. verwacht in de komen de jaren een volledig pakket van re sistente rassen uit te kunnen brengen. De vermeerdering en intro ductie van deze rassen zal echter enkele jaren in beslag nemen, zodat pas over vijf tot tien jaar ten volle van dit pakket kan worden gepro fiteerd. De Europese Commissie zal 81.500 ton rundvlees met been en 37.150 ton rundvlees zonder been voor de verkoop uit interventie beschikbaar stellen voor uitvoer naar derde lan den. Hiervan moet 80.000 ton vlees met been en 20.000 ton zonder been worden uitgevoerd naar Brazi lië. De minimumprijs waarvoor bij inschrijving geboden mag worden is vastgesteld op ca. f 1,29 en f 1,87 per kg voor vlees met resp. zonder been. In de openbare vergadering van het bestuur van het PVV is door de heer E.J. Mink opnieuw gewezen op de merkwaardige situatie dat tegen ui terst lage prijzen rundvlees naar Brazilië afgezet wordt. Het land is zelf exportland van rundvlees(pro- dukten) van betekenis. Hij vreest - en het verleden heeft bewezen te recht - dat dit vlees in een of andere vorm in concurrentie zal treden met vlees(produkten) die rechtstreeks uit de EG naar derde landen worden uitgevoerd. Het betekent een unfaire concurrentie, omdat de Europese fabrikanten niet over de grondstof tegen een zo lage prijs kunnen be schikken als de Braziliaanse fabri kanten/exporteurs.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 7