Voormalige DDR biedt kansen aan Nederlandse boeren De oudjes doen het nog best Wërktuigendagen Liempde in twee delen gesplitst Databank Voedsel en Bloemen op Agrinet Landbouwbedrijfsleven wil stem behouden in agrarisch onderwijs Personalia Informatiedag over vestigingsmogelijkheden Samenstelling nieuwe Raad Dierenaangelegenheden sH Steeds meer Nederlandse agrariërs lopen met plannen rond om zich te vestigen in de voormalige DDR. De Nederlandse-Duitse Kamer van Koophandel in Berlijn krijgt de laat ste tijd een groeiend aantal aanvra gen te verwerken van Nederlandse boeren over vestigingsmogelijkhe den en vestigingsvoorwaarden in het gebied. Uit de aanvragen blijkt dat de interesse vooral uitgaat naar de veehouderij, de akkerbouw, de tuinbouw en het gemengd bedrijf. Vanwege deze enorme belangstel ling organiseert de Nederlands- Duitse Kamer van Koophandel Ber lijn op 1 juni 1991 een informatie dag voor agrariërs over vestigingsmogelijkheden in het oosten van Duitsland. Tijdens de in formatiedag, in de Irenehal (con greszaal) van de Jaarbeurs in Utrecht, zal een team van specialis ten uitleg geven over de meest uit eenlopende aspecten die in voorbereiding op de vestigings beslissing een rol kunnen spelen. De sprekers zullen ondermeer ingaan op zaken als structuurpolitiek, mi lieu, koop en pacht, Treuhand- politiek, registratie/administratie, fi nanciering (kredieten, subsidies, EG- fondsen), praktijkvoorbeelden, ad vies en begeleiding. De informatie dag in de Jaarbeurs begint om 9.30 uur. Herverkaveling Tot voor kort werd in de DDR 95 procent van het landbouwareaal (6,2 miljoen hectare) bewerkt door ondermeer 4500 land- en tuinbouw-produktiecoöperaties (LPG) en door ruim 450 staatsbe drijven (VEG). Maar sinds de politie ke omwenteling in de DDR kan elke grondbezitter vrij over zijn eigendom beschikken. Dit leidt tot zeer ingrij pende herverkaveling van het areaal en tot herstructurering (en moderni sering) van de hele landbouwsector. De gemiddelde bedrijfsgrootte in de ex-DDR lag tussen 4000 en 4500 ha. Er ontstaan nu bedrijven van 100-300/500 ha, een zeer interes sante schaalgrootte voor de boeren uit Nederland. Sinds de hereniging van de beide Duitslanden is de Oostduitse land bouw onderworpen aan de be staande agrarische reguleringen van de EG, waarvan met name de quota-regelingen voor melk en sui ker van belang zijn. Door dit integra tieproces wordt de actieve deelname door buitenlandse agra- De zo langzamerhand traditionele tocht van overjarige maar nog altijd rijdende trekkers door Zuid-Beveland trok afgelopen zaterdag weer veel bekijks. De historische stoet van circa 40 voertuigen ging in Heinkenszand van start en deed een aantal dorpen in de Zak van Zuid-Beveland aan. In Hoedekenskerke konden de deelnemers meedoen aan het ringsteken. De oldti mers trekker- en motorenclub Midden-Zeeland zal dit seizoen nog een aantal keren in aktie komen, zoals op de zomermarkt in 's Heerenhoek (9 juni), de Visserijdagen in Colijnsplaat (10 augustus) en de Stoomdagen in Goes (8 september). Vanaf 1 mei 1991 is de informatie van Databank Voedsel en Bloemen met een PC met modem of een vi- deotexterminal bereikbaar via Agri net; abonnees op VITAK, VeeNET, CANON en Agrocom kunnen de in formatie rechtstreeks opvragen bin nen het normale abonnement. Binnenkort wordt Databank Voedsel en Bloemen ook bereikbaar via Vi deotex Nederland op telefoonnum mer 06-7400 met als "dienstnaam" AGRIMARKT. Deze mogelijkheid kost 37,5 cent per mi nuut. Een abonnement is niet nodig. Tenslotte is het mogelijk een deel van de informatie, met name de ak- tuele bedrijfsinformatie en het land- riërs aan de Oostduitse landbouw (door bijvoorbeeld koop en pacht) mogelijk. Enkele Nederlandse boe ren hebben zich al in het oosten van Duitsland gevestigd. Aanmeldingsformulieren, en het programma voor de informatiedag, kunnen worden aangevraagd bij het Nederlands Centrum voor Handels bevordering (ter attentie van drs. W.F. van der Hooft), Postbus 10, 2501 CA Den Haag, tel. 070-3441563, fax: 070-3853531 (secretariaat Ned.-Du. KVK Berlijn). "Liempde", 12 mei 1987. Voor de eerste maal zijn de Werktui- gendagen Liempde opgesplitst. Op 26 en 27 juni a.s. vindt op het be kende Landgoed Velder de vakbeurs "Liempde juni" plaats, gericht op de tuinbouw, fruitteelt, boomteelt en de akkerbouw. Op 5 en 6 sep tember a.s. vindt eveneens op het Landgoed Velder, de vakbeurs "Liempde september" plaats, ge richt op de rundveehouderij, var kenshouderij en pluimveehouderij. Het unieke karakter van "Liempde", de kombinatie van tentoonstelling, demonstratie en voorlichting blijft nadrukkelijk gehandhaafd. Gezien de positieve ervaringen van zowel standhouders als bezoekers zullen daar waar dat maar enigszins mo gelijk is de expositiestands en de monstraties in eikaars direkte nabijheid plaatsvinden. De belangstelling vanuit deelnemers voor wat betreft Liempde juni heeft de organisatie-kommissie gesterkt in haar overtuiging dat de keuze om te komen tot een splitsing van Liempde een juiste is geweest. Mo menteel hebben zich reeds ruim 200 deelnemers aangemeld voor deelname. En nog dagelijks komen aanmeldingen binnen. In samenwer king met Informatie en Kenniscen trum (IKV) en Dienst Landbouw Voorlichting (DLV) is een uitgebreid demonstratieprogramma opgesteld, waarin veel noviteiten worden op genomen. Tijdens de "geleide de monstraties" zal deskundige toelichting worden verzorgd door medewerkers van de DLV. De doorgevoerde specialisatie van "Liempde" heeft mogelijkheden ge boden om meer diepgang aan te brengen, zo zullen niet enkel machi nes en werktuigen centraal staan, maar zullen ook plantenkwekers en leveranciers op het gebied van auto matisering, verpakking en bewaring zich presenteren. De bereikbaarheid van "Liempde juni" is geen pro bleem. Er is ruim 12 ha goed toe gankelijk, parkeerterrein beschikbaar, direkt gelegen aan de A2 (Den Bosch-Eindhoven). De Nederlandse Spoorwegen ver zorgen een speciale treinenstop op het tentoonstellingsterrein. Ter plaatse stoppen per dag 138 trei nen. Bezoekers kunnen gebruik ma ken van de voordelige Trein Toegangsbiljetten die op vrijwel alle NS-Stations te koop zijn. Op 26 en 27 juni is het Landgoed Velder te Liempde van 8.30 tot 17.30 uur voor bezoekers toeganke lijk. De toegangsprijs bedraagt 12 gulden per persoon. Voor groepen en kinderen beneden 12 jaar be draagt de toegangsprijs 10 gulden. Het agrarisch bedrijfsleven wil be trokken blijven bij de ontwikkeling van het agrarisch onderwijs. Het mi nisterie van landbouw dreigt het be drijfsleven buiten spel te zetten in de nieuwe overlegstruktuur voor het agrarisch onderwijs. Dit overleg mm bouwnieuws, als vanouds kosteloos te bereiken op de Teletekstpagina's 810-819. De databank bevat enerzijds be drijfsinformatie, zoals binnenlandse markt- en prijsnoteringen, buiten landse prijzen, termijnmarktnoterin- gen en exportgegevens. Een belangrijk onderdeel van de bedrijfs informatie wordt gevormd door de Landbouwnieuwsrubriek, waarin aktualiteiten in de agrarische sektor worded bekendgemaakt. Anderzijds is plaats ingeruimd voor algemene basisinformatie over de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie, produkt- en bedrijfschappen en over agrari sche produkten. Voorzitter Nederlands Varkensstamboek De ledenraad van het Nederlands Varkensstamboek (NVS) heeft op 23 april jl. de heer G.W. Tijmensen uit Achterveld gekozen tot nieuwe voorzitter van het NVS-bestuur. Tij mensen (47) volgt daarmee de heer Th.B.J. Noordman uit Sterksel op, die sinds maart 1963 aktief is in di verse besturen van het Var kensstamboek. Direkteur Gezondheidsdienst Oost-Nederland Tot direkteur van de te vormen Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren Oost-Nederland is benoemd, drs. F.H. Pluimers. De Stichting Ge zondheidsdienst voor Dieren Oost- Nederland zal ontstaan uit een fusie tussen de Gezondheidsdiensten voor Dieren in Gelderland en Over ijssel/Flevoland. De heer Pluimers (49), bekleedt op dit moment de functie van Plaats vervangend direkteur van de Rijks dienst voor de keuring van Vee en Vlees (RVV). Hij studeerde in 1968 af als dierenarts aan de Rijks Univer siteit van Utrecht, en volgde daarna nog verschillende opleidingen op het terrein van management. wordt aangepast door de toegeno men verzelfstandiging in het agra risch beroepsonderwijs. Volgens het bedrijfsleven is het van groot belang dat het beroepsonderwijs een nau we band houdt met de agrarische sektor. Het agrarisch bedrijfsleven noemt twee hoofdredenen om het gestruk- tureerde overleg te behouden. Als afnemer van de agrarisch geschool de werkkrachten wil het inspraak hebben over de inhoud van de lesstof zodat deze optimaal op de wensen van de bedrijven kan wor den afgestemd. Bovendien maakt het agrarisch onderwijs een wezen lijk deel uit van het zogenoemde sektorbeleid in de landbouw. Naast onderzoek en voorlichting is onder wijs daar een belangrijke pijler van. Het Landbouwschap heeft dit standpunt samen met de Verenigde Nederlandse Voedsel- en Agrarische Industrie en de Stichting Commissie Onderwijs Siergewassen verwoord in een aanbeveling aan het ministe rie van landbouw, natuurbeheer en visserij. De drie partijen verklaren dat het ze ker niet de bedoeling is om op de oude weg voort te gaan. In de nieu we opzet wordt met het ministerie van landbouw alleen nog over hoofdlijnen gesproken en niet meer over details. In het aldus gestruktu- reerde overleg moet onder andere worden gesproken over de zorg voor de kwaliteit van het onderwijs, de relatie onderwijs en arbeidsmarkt en de zorg voor het behoud van de in noverende capaciteit van het agra risch onderwijs. Andere onderwerpen zijn de algemene fi nanciering van het onderwijs en de invloed van het onderwijsbeleid op het voorzieningenniveau van met name het platteland. Het bestuur van het Produktschap Vee en Vlees (PVV) heeft ernstige bezwaren tegen de door staatsse cretaris Gabor (Landbouw) aan het parlement voorgestelde samenstel ling van de Raad Dierenaangele genheden. Volgens het PVV komt het voorstel neer op een sterke ondervertegen woordiging van het agrarisch be drijfsleven. Een evenwichtige afweging van de diverse belangen lijkt daardoor niet mogelijk te zijn. De Raad Dierenaangelegenheden wordt ingesteld in het kader van de Gezondheids- en Welzijnswet voor dieren en komt in de plaats van de Raad voor Veterinaire Aangelegen heden. Het nieuwe orgaan adviseert de overheid over nationaal en inter nationaal beleid op het gebied van gezondheid, welzijn, biotechnologi- sche toepassingen en ethische aspecten van dierenhouderij. De le den van het nieuwe adviesorgaan komen onder andere uit kringen van het landbouwbedrijfsleven, de die renbescherming, de consumenten organisaties, de Raad van Kerken en organisaties op het gebied van gezelschapsdieren. De staatssecre taris stelt tevens voor enkele onaf hankelijke deskundigen in de Raad dierenaangelegenheden te be noemen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 6