ditüane® Nieuws en Commentaar Reimerswaalse bestuurders te gast op agrarische bedrijven Afrijpings- ziekten in GRANEN? Uitspraken Zegge en schrijve Meer voorlichting over biotechnologie Stemming ruilverkaveling Flipland op 4 juli OP WERKBEZOEK Export varkensvlees naar Japan vanaf 1 april 1992 mogelijk Kies de voordeligste bestrijding met Rundvlees voor Sovjet-Unie 3 Raadsleden en hoofdambtenaren van de gemeente Reimerswaal lie ten zich dinsdagavond uitgebreid in formeren over de problematiek van de land- en tuinbouw. Zij deden dat op uitnodiging van de ZLM-kring Oost-Zuid Beveland. Het kring- bestuur had twee bedrijfsbezoeken georganiseerd en leidde de gemeen tebestuurders per bus door het agrarisch gebied. Het gezelschap bracht eerst een be zoek aan het akkerbouwbedrijf van de familie Boot in Kruiningen. De rondgang op het bedrijf bood de raadsleden een verhelderend inzicht in de problemen, waar de akkerbou wer in de praktijk mee te maken heeft. Onder andere werden de voors en tegens van nieuwe teelten besproken. Het tweede bedrijfsbezoek speelde zich af bij fruitkweker Van Weele in Waarde. Daar kregen de gemeente lijke vertegenwoordigers onder an dere informatie over geïntegreerde fruitteelt, de noodzaak van de zoet watervoorziening en over de gevol gen van de recent opgetreden nachtvorst. De bustocht voerde on der meer langs de in aanleg zijnde zoetwaterpijp op Oost Zuid- Beveland. Tïjdeps het afsluitend overleg in het Dorpshuis te Kruiningen was er vol op gelegenheid over en weer infor matie uit te wisselen. Zowel het kringbestuur als de gemeentelijke delegatie kunnen terugzien op een geslaagde en nuttige ontmoeting. Afgesproken is voortaan op regel matige tijden overleg met elkaar te hebben. De stemming over de ruilverkaveling St. Philipsland zal plaatsvinden op donderdag 4 juli a.s. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het land- inrichtingsplan inmiddels vast gesteld. Het college heeft geen gehoor gegeven aan de bezwaren •van onder andere de Stichting He- Zeeuws Landschap tegen het oni- werpplan dat ter inzage heeft gelegen. De Stichting pleitte voor verbreding van het natuurontwikkelingsgebied aan de westkant van de Bruintjes kreek en doortrekking van dit ge bied tot de Lageweg ten koste van een strook landbouwgrond. G.S. achten dit thans niet realiseerbaar, maar willen bij de ontwikkeling van het plan van toedeling deze moge lijkheid opnieuw bekijken. Voor uit breiding van het gebied Bruintjeskreek ter wille van ganzen- opvang, waardoor de Stichting eveneens heeft gepleit, bestaat on voldoende draagvlak in de streek. Eerder is reeds afgesproken 26 ha. relatienotagebied in Noord-Zeeland te reserveren voor ganzenopvang. De wens om meer bos bij de een denkooi op te nemen heeft G.S. evenmin kunnen verleiden tot wijzi ging van het ontwerp-plan. Succesvolle besprekingen zijn door Nederland afgesloten in Japan, waardoor het mogelijk kan worden dat vanaf 1 april 1992 Nederlandse uitvoer van varkensvlees naar Japan mogelijk wordt. Met een aantal Japanse wensen/ei sen zal nog rekening gehouden moeten worden. Het is echter mo gelijk, aldus de voorzitter van het PVV dat na de zomer een complete sluitende regeling aan de Japanse autoriteiten kan worden aangebo den. In september a.s. zou dan alles 'rond' moeten zijn. De uitvoer van varkens(vlees) naar Japan was in 1990 vanuit de EG met 118.739 ton van gelijke omvang als de EG-uitvoer naar de USA. "Als ik een advertentie plaats, bellen er zo'n twintig man op. Maar die haken allemaal af als ze horen dat er sprake is van een cao. Dan komen ze niet meer. Nee, ze willen het anders geregeld hebben." Wim Meeuwissen, tuinder in Etten-Leur, over de perso neelsproblemen in de land- en tuinbouw (Agrarisch Dagblad, 7 mei 1991). "Wat Gene Pharming doet, heeft meer met commercie dan met gezondheid te maken. Vooral koeien die onder hoge produktiedwang staan hebben last van uierontsteking. Je zou dus ook de bedrijfsvoering kunnen veranderen. Daar moet ruimte voor zijn, want het algemeen beleid is er op gericht om het melkoverschot terug te dringen." Dr. Tj. de Cock Buning, hoogleraar dierproef vraagstukken in Leiden, over toepassing van genetische manipulatie bij de bestrijding van uierontsteking (NRC-Handelsblad, 7 mei 1991). "Veel vrouwen willen wel een beloning, maar als het slechter gaat met het bedrijf, laten ze hun wens varen. Het dilemma bedrijfsbelang - vrouwenbe- lang." M. Visser-van Doorn, voorzitter Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen (Boerderij, 14 mei 1991). Gemeentebestuurders en ambtenaren van Reimerswaal nemen samen met vertegenwoordigers van de kring Oost Zuid-Beveland een kijkje op het bedrijf van de fam. Boot in Kruiningen. (Foto Anton Din- gemanse). Deze week bracht het dagelijks bestuur van de ZLM een werkbezoek aan de kring Hulst. Dit soort werkbezoeken zijn in meerdere opzich ten voor alle betrokkenen erg nuttig en leerzaam. We doen dat twee keer per jaar zodat we in zes a zeven jaar ons werkgebied rond zijn. Het programma van zo'n werkbezoek wordt opgesteld door het kring- bestuur, dus het dagelijks bestuur moet maar afwachten waar het te recht komt. Meestal levert dat verrassende doorkijkjes op in de gang van zaken in de land-en tuinbouw in die bepaalde kring. Zo ook weer in Hulst -een gebied dat vanouds zeer nauw verbonden is met de land-en tuinbouw. Zo nauw dat de burgemeester van Ossenisse be gin deze eeuw toen de Koningin op bezoek kwam aan Hare Majesteit slechts meldde dat de oogst er goed voor stond. Einde verhaal. Tijdens het werkbezoek hebben we kunnen vaststellen dat het om schakelen naar marktgerichte teelten in de praktijk de nodige proble men met zich meebrengt. Bij de intensieve teelten komt direkt al het probleem van de gelegenheidsarbeid!I) om de hoek kijken. Daarnaast blijkt ook het vervoer naar de veiling niet altijd even gemakkelijk. En er moet geïnvesteerd worden. In de praktijk blijkt daarom al direkt dat er om een markt te kunnen maken voldoende aanbod moet zijn van een bepaaldprodukt en dat noopt dan weer tot samenwerken. Maar in kring Hulst hebben we ook gezien dat daar waar een wil is er ook een weg is. Je moet maar gewoon beginnen -zo ongeveer luidt het simpele maar effektieve credo van één van de boeren die we be zochten. Pacht Een ander aspekt waar we in Hulst ook tegen aanliepen is de pacht. Behalve tevredenheid over de opstelling van met name Belgische (in stitutionele) eigenaren hoorden we dat ook Nederlandse institutionele beleggers nog steeds interesse hebben om landbouwgrond te kopen en dat ook doen. Dat geeft steun aan het ZLM-standpunt om niet te morrelen aan de pachtwet. Overigens bemerk ik in den lande wel wat meer steun voor de ZLM-visie ten aanzien van de pacht. Ook politiek blijven we op dit punt aktief. Vorige week is er vanuit de ZLM nog met een Kamerlid van D'66 over de pacht gesproken. Deze week wordt er gepraat met een delegatie van de VVD en binnenkort hopen we ook het CDA weer te spreken. Uiteraard maken we dan ook van de gelegenheid gebruik om over andere onderwerpen te praten. In zijn algemeenheid zijn dit soort (politieke) gesprekken een stimu lans om er meer op uit te trekken. Niet alleen a/s centrale ZLM maar ook a/s kring of afdeling. Het initiatief van de kring Oost-Zuid Beve land om deze week gemeentebestuurders in de kring rond te rijden en landbouwwijs te maken verdient dan ook zonder meer navolging. Vlas Nog even terug naar Hulst. We zouden natuurlijk niet in Zeeuws- V/aanderen zijn geweest zonder vlas. Uit het gesprek met vertegen woordigers van de V/assersbond bleek ons dat nu vooral aandacht moet worden gegeven aan de promotie van vlas in de richting van afzet en verwerking en niet in de eerste plaats aan de teelttechniek. Met andere woorden: eerst moet er een markt zijn of gemaakt wor den dan pas telen. Dat klinkt mij redelijk gezond in de oren. Oggel De Europese Commissie is voorne mens 32.000 ton rundvlees met been en 19.000 ton rundvlees zon der been uit de Italiaanse interven- tievoorraden aan de Sovjet-Unie te verkopen. De minimum verkoopprijs voor zo wel de voor- als de achtervoeten (met been) is vastgesteld op f 1.286,49 per 1000 kg. De mini mum verkoopprijs voor het rund vlees zonder been is vastgesteld op f 1.856,79per 1000kg. De Europese Commissie zal trach ten deze hoeveelheden bij inschrij ving te verkopen. De Stichting voor Publieksvoorlich ting over Wetenschap en Techniek (PWT) is van mening dat de infor matie over biotechnologie die tot nu toe aan het publiek wordt verstrekt niet in alle opzichten ontoereikend is, en dat meer voorlichting over dit onderwerp wenselijk is. Het bestuur van de Stichting PWT heeft daarom besloten een meerja rig voorlichtingsproject over bio technologie te starten en hiervoor een adviescommissie te benoemen. De Adviescommissie Voorlichting Biotechnologie is begin dit jaar geïnstalleerd. Zij adviseert het bestuur van PWT over onderwerpen waarover voorlichting gewenst is, over methoden van voorlichting en over de in te schakelen media. De adviescommissie heeft hiervoor een werkplan opgesteld, dat deze week is gepresenteerd. Onkruidbestrijdig in suikerbieten De Begeleidingscommissie voor de Suikerbietenteelt in Limburg en Oost-Brabant organiseert op dins dag 21 mei a.s. demonstraties over toekomstgerichte onkruidbestrijding in suikerbieten. De demonstraties vinden plaats op kweekbedrijf Zei der te Ottesum tussen 13.30 en 16.00 uur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 3