Voor de vrouw Vrouw en Recht Grote toename agrarische studiereizen naar Nederland Hersenpijnigingen Boeiend Tsjechoslowakije! X X X onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge h'U 21 Op donderdag 18 april werd in de Terra Nova Volksuniversiteit te Til burg een studiedag gehouden met als thema "Vrouw en Recht". Voor deze dag waren uitgenodigd kandi daat notaris mr. M. Tummers en ad vocaat mr. L. Zonnenberg. Zij kwamen voorlichting geven over o.a. huwelijksrecht, erfrecht en fail lissement. Begonnen werd met het huwelijksrecht. De gevolgen van het huwelijk wor den in de wet uitgebreid geregeld. Ongehuwd samenlevenden worden door de wetgever met veel minder zorg omringd. Een samenlevings- kontrakt kan in de behoefte aan re gelingen voorzien. Wat kan daar zoal in vermeld worden? - in welke verhouding worden de kosten van de huishouding verdeeld. - wie is de huurder van de woning. - hoe wordt na verloop van tijd be wezen dat bepaalde spullen eigen dom zijn van de één of de ander? - op welke wijze wordt de relatie afgewikkeld bij scheiding. - wat zijn de gevolgen van over lijden. Al deze zaken werden in de wet ge regeld voor gehuwden. Het is juri disch gezien dus voordeliger om te trouwen. Echtscheiding Indien beide partners het erover eens zijn dat het beter is uit elkaar te gaan hoeven er niet veel proble men te ontstaan. Anders wordt het als beide partners onenigheid heb ben. Door middel van een dagvaar ding wordt eerst geprobeerd door een gesprek alles weer tot de juiste proporties terug te brengen. Dan wordt de molen in werking gezet. Hoe wordt de alimentatie geregeld, wie blijft in het huis wonen, wie krijgt de kinderen toegewezen, etc. Als de rechter vindt dat het huwelijk duurzaam is ontwricht, wordt de echtscheiding uitgesproken. Via de notaris wordt de boedelscheiding geregeld. Erfrecht Een uitermate komplexe zaak, die niet in een paar woorden is uit te leggen. De nalatenschap is de helft Het huwelijksrecht is in de wet uitgebreid geregeld van de totale gemeenschap. De na latenschap moet gedeeld worden tussen de langstlevende en de kin deren. Kinderen en ouders kun je niet onterven. Het is dus zaak dat er een testament wordt opgesteld. Meestal zal dat een testament op de langstlevende zijn. Je hebt echter verschillende soorten testamenten. Een openbaar testament - wordt op gemaakt door de notaris en door diezelfde notaris geregistreerd bij het Centraal Testamentenregister. Een holografisch testament - dit is een eigenhandig geschreven testa ment. Dit wordt open of verzegeld aangeboden aan de notaris, die het verzegeld, een akte opmaakt en het ook weer laat registreren. Een geheim testament - kan eventueel getypt worden. Wordt altijd verze geld aangeboden. Het wordt door de notaris verzegeld in het bijzijn van 4 getuigen. Dan kan er ook nog een codicil gemaakt worden. In een codicil, dat eigenhandig is geschre ven, gedagtekend en voorzien is van een handtekening, kan onder andere worden geregeld hoe men zijn of haar begrafenis uitgevoerd wil heb ben. Ook kunnen eventuele bijzon dere vermakingen in de codicil vermeld worden. Geadviseerd wordt ook het codicil aan te bieden bij de notaris. Het zou niet de eerste keer zijn, dat een codicil dat thuis wordt bewaard door een eventuele erfgenaam wordt verdonke remaand. Men kan ook negatief erven. Men heeft dan het Recht van Beraad. Na 4 maanden kan men dan beslissen of men de erfenis verwerpt of aan vaardt. En dan nog de successie rechten. Die zijn niet zo hoog als wel eens wordt gedacht. Binnen de familiekring valt het allemaal nogal mee. Voor de naaste familie is het successierecht 5%. Nadere informatie Per jaar mogen ouders aan ieder van hun kinderen een bepaald bedrag belastingvrij schenken, namelijk f 6.662,— (1990). Veelal wordt dit gedaan om te bereiken dat de nala tenschap van de ouders wat lager wordt en er dus minder successie rechten betaald behoeven te wor den. Naast die f 6.662,— per jaar kunnen ouders éénmalig aan hun kinderen tussen 18 en 35 jaar een belastingvrije schenking doen van f 33.311,— (1990). Ouders mogen vanzelfsprekend meer aan hun kin deren geven dan de vrijgestelde be dragschenkingen, maar in dat geval dient er wel - zij het een vrij gering schenkingsrecht te worden betaald. Al met al was het een zeer informa tieve dag. Bovenstaand verslagje is dan ook maar een zeer summiere samenvatting. Het aantal jongeren dat door bemid deling van de Stichting Uitwisseling in 1990 naar het buitenland ging steeg met 8% tot 751. Het aantal buitenlanders naar Nederland groei de met 65% tot 745. Deze specta culaire stijging is vooral veroorzaakt door een toename van de agrari sche studiereizen naar Nederland. De deelnemers kwamen uit Frank rijk, Portugal, Tsjechoslowakije, Duitsland, de Sovjet Unie, Japan en de Verenigde Staten. Dit staat in het jaarverslag van de Stichting Uitwis seling over 1990. Er is een merkbaar toenemende be langstelling voor de Oosteuropese landen. Vanuit die landen is de be langstelling voor West-Europa wel licht nog groter. De Stichting is overstelpt met aanvragen van orga nisaties en privépersonen vanuit het voormalige Oostblok. Helaas kun nen niet alle aanvragen gehonoreerd worden. Europa 1992 EG-ministers van onderwijs zijn van mening, dat het onderwijs jon geren aktief dient voor te bereiden op het verenigd Europa van 1992. In dat kader heeft de Direktie Land bouwonderwijs de Stichting ge vraagd het projekt Europese Dimensie in het Agrarisch Onder wijs op te zetten. In 1990 zijn diver se aktiviteiten uitgevoerd. Er is een inventariserend onderzoek gedaan onder Lagere en Middelbare Agrari sche Scholen. Daarin is onderzocht welke wensen en mogelijkheden de scholen hebben op het gebied van "Europees onderwijs". Verder zijn de scholen middels een nieuwsbrief geïnformeerd over alles wat in en met Europa te maken kan hebben. Een aantal scholen is in kontakt ge bracht met buitenlandse scholen. Tot slot is een aktiviteitenplan voor 1991 opgesteld. Deze week was ik op het sym posium "AGRARISCH ZEELAND AAN ZET" in Zierikzee. Samen met vele mannen en enkele vrouwen hebben we geluisterd wat de mannen te vertellen had den. Een overvloed aan informa tie, niet allemaal nieuw, maar toch goed om in een dag weer eens totaal geïnformeerd te zijn. Zo midden op de dag ontstond er echter verwarring in mijn brein. Ir. ing. H. de Boon, alge meen direkteur van Cebeco, sprak tot ons over "de nieuwe boer", een boer die anders denkt en een boer die zeer onderne mend is, die veranderingen niet schuwt. Ik werd onrustig, het woord boerin kwam niet over zijn lip pen. Moet ik me dan thuisvoelen in het woord "boer" of mag er toch nog dat stukje vrouw in het woord "boerin" doorklinken. Ik sprak er een vriendin over aan, zij exploiteert een eigen bedrijf en voelt zich "boer". Ik ben een maatschapslid, mijn man is ook maatschapslid. Bestaat onze maatschap uit een boer en boerin of uit twee boeren? Ik voel mij boerin, is daar iets mis mee? Nee, zegt U, waarom sprak de inleider dan alleen over boe ren, bestaat het bedrijf van de toekomst alleen uit mannen? Het zijn vragen die al een heel week end door mijn hoofd spoken. Heb je meer status als je je met boer laat aanspreken? Ik werk vrij veel mee op het bedrijf en ben er met hart en ziel aan ver knocht, toch blijf ik vrouw. Gewoon een plattelandsvrouw en tevens lid van de ZLM. Afd. Tholen/St. Philipsland 20 mei: Fietsen en barbecue. Plaats: Scherpenisse. Aanvang: 11.00 uur. Kosten: f 10,—. Opgave bij Paul Ver- sluys (tel. 01666-2637). Afd. Noord-Beveland 17 mei: Schuurfeest. Plaats: Noord- langeweg 19 te Kats. Aanvang: 21.30 uur. Afd. Walcheren 7 juni: Tandemtocht. Vertrek: 19.00 uur bij S. Kluijfhout in Koudekerke. Opgave vóór 31 mei bij Johan Boo ne (tel. 01182-1451). Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen 1 juni: Gezelligheidsrit in samenwer king met ZLM en NBvP. Start bij Gebrs. V.d. Bilt, Langeweg 26 te Sluiskil. Vertrektijd: tussen 13.30 en 14.00 uur. Kosten: f 10,—. Na af loop gelegenheid om een hapje te eten. Provinciaal 21 mei: HB-vergadering. 25 mei: Algemene Ledenvergade ring en Culturele Selektie PJGN te Markelo (Overijssel). 3 juni: DB-vergadering. f71 Tv f x Brug over de Taag in Lissabon. Er zijn veel motieven voor eën be zoek aan Tsjechoslowakije denk baar, maar de belangstelling voor de mentaliteit en het leven van de be volking in dit voormalige Oostblok land, dat zo anders is dan de "kapi talistische" buurlanden, is daar ze ker één van. Ook "toeristische" reismotieven als landschaps- en na tuurschoon, oude steden, mooi weer en folkloristische attrakties nemen een belangrijke plaats in bij het besluit af te reizen naar dit unie ke land. Tsjechoslowakije, 5-13 juli, 9-daagse busreis/overnachtingen: 1 in Duitsland, 2 in Ceske Budjovice, 2 in Brno, 2 in Praag, 1 in Duitsland. Nieuw. Enkele programmapunten: bezoek aan bierbrouwerij in Pilsen; bezichtiging van het "Engelse" Elu- bokakasteel en wandeling door park; bezoek agrarisch staatsbedrijf; bezoek tractorfabriek; uitgebreide rondrit Brno met bezichtiging be langrijkste monumenten; bezichti ging imposante Macochakloof; Burcht Karlstejn en... als hoogtepunt van de reis: Praag! In de hoofdstad staat een rondrit op het programma met bezichtiging van de belangrijk ste monumenten en vrije tijd om de "Gouden Stad" op eigen gelegen heid te ontdekken. Goede reis: st'astnou cestui .En verder: Lissabon-Portugal, 29 mei-5 juni, 8-daagse vliegreis/ver blijf in Lissabon. Exkursies naar di verse mooie plekjes in Lissabon en omgeving. U kunt nog mee! Zuid- Frankrijk/Monaco, 4-15 juni, 12-daagse rondreis per bus/logies in Reims, Lyon, Avignon, Nice, Franse Alpen, Straatsburg. Kennismaking met la douce France! Midden- Engeland, Royal Show, 26 juni-4 ju li, 9-daagse boot-busreis/logies: 1 aan boord, 4 in Cheltenham, 2 in Birmingham, 1 aan boord van luxe "cruise" schip. Noord-Noorwegen, Noordkaap, 29 juni-8 juli, 10-daagse vliegreis/rondreis per bus door het prachtige ongerepte noorden van Noorwegen! Ontario-Canada, 3-17 juli, 15-daagse busrondreis via To ronto, Kitchener, Niagara Falls, Scar borough, Kingston, Cornwall, Quebec, Montreal, Ottawa, Peter borough. Voor uw aanmelding, nadere infor matie of voor het aanvragen van de brochure "Agrarische Studiereizen 1991", kunt u bellen naar het Sekre- tariaat van Agrarische Studiereizen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, tel. 085-512087.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 21