Voeg instituten en proefstations niet samen Bedrijfsleven moet probleem zelf oplossen Goede moederdag- week voor Bloemenveiling 'Stimuleer eenwording EG 'Zandkaarten' moeten snel verspreid worden Mestac en Promost gaan nauw samenwerken Plan van aanpak stikstofgebruik Nieuw logo VanderHave "MISSISSIPPI QUEEN" IN DE TUIN Landbouwschap tot parlement: Landbouwschap: 19 Het uitgangspunt bij het plan van aanpak voor het stikstofgebruik moet zijn dat stikstof noodzakelijk is, maar dat vervuiling van het grond- en oppervlaktewater moet worden voorkomen. Dit was de mening van de afdeling veehouderij van het KNLC. De vergadering kon zich in grote lijnen vinden in het concept-plan van aanpak van het Landbouwschap. Het Landbouwschap heeft besloten met een eigen visie op de stikstof- problematiek te komen naar aanlei ding van het verschijnen van het rapport van de commissie Stikstof. De overheid heeft toegezegd in haar plan van aanpak, dat in de loop van 1991 naar de Tweede Kamer gaat de adviezen van het Landbouw schap mee te zullen nemen. De afdeling veehouderij van het KNLC vindt het een prima idee dat het bedrijfsleven zelf met een oplos sing komt en steunt het Landbouw schap in haar streven naar een betere benutting. Het beste is een convenant te sluiten met de over heid over de te treffen maatregelen tot 2000. De overheid moet dan wel tussentijdse aanscherpingen achterwege laten en afzien van eer dere plannen om door middel van heffingen het mineralengebruik te ontmoedigen. De afdeling wees er op dat enige uitspoeling van stikstof niet te vermijden is. Mestopslag De afdeling veehouderij is er een voorstander van dat alle bedrijven voor zeven maanden mestopslag hebben. Voorzitter Warmelink stelde voor om met de overheid een af spraak te maken over de subsidië ring van de mestopslag. "Bereken hoeveel geld je nodig hebt en tim mer dat af en zeg tot je leden jullie hebben nu twee jaar de tijd om een mestopslag te bouwen en daar staat die en die subsidie voor. Het bedrijfsleven weet zo waar het aan toe is en de overheid weet hoeveel geld ze kwijt is." Een ander belangrijk onderdeel van het plan van aanpak zijn de be mestingsadviezen. Van der Kolk vindt het zeer belangrijk dat boeren inzicht krijgen in de effecten van be mesting. In de toekomst zou het mogelijk moeten worden om regel matig te bemonsteren, een snelle uitslag te krijgen, zonder dat de kosten omhoog gaan. Eigenlijk moe ten de bemestingsadviezen per per ceel kunnen worden opgesteld. Bemesting is namelijk zeer afhanke lijk van de grondsoort. Belangrijk is ook dat boeren bij het bemesten be ginnen met de dierlijke mest. Levert dat niet voldoende stikstof op dan kan er bijgemest worden met kunstmest. Het is zeer belangrijk dat DLV het plan van aanpak goed naar de ach terban weet te vertalen. Nauwe sa menwerking met de IKC's en het bedrijfslaboratorium is hierbij van belang. Het Ministerie van Landbouw wil zich in het kader van de bezuinigin gen gaan richten op de kerntaken. Een van de bezuinigingsvoorstellen is het verdere verzelfstandigen van de Dienst Landbouwkundig Onder zoek. Binnenkort vindt hierover een gesprek plaats. De afdeling veehou derij van het KNLC is tegen een sa mengaan van de instituten en het praktijkonderzoek. Waarom brengen we de proefstati ons niet onder in een stichting en dan het liefst per sector, waarin zo wel overheid als bedrijfsleven parti ciperen, vroeg de vergadering zich af. De afdeling is bang dat bij de sa menvoeging van het praktijkonder zoek en de instituten het bedrijfsleven de grip op het praktijk onderzoek verliest. Het landbouwbedrijfsleven heeft nu al weinig zeggenschap in de institu ten, ondanks dat het vaak mede bestuurder is. Daarnaast zou de overheid, omdat het bedrijfsleven dan ook medeverantwoordelijk is voor de instituten, het bedrijfsleven wel eens financieel kunnen aanslaan. Van der Kolk wees de vergadering er op dat in deze tijd van bezuinigin gen een zeer goede coördinatie no dig is. Deze ontbreekt nu. De agrarische bestuursleden bij de di verse instituten hebben nogal eens het gevoel alleen te staan. De nieu we veehouderijsecretaris van het Landbouwschap zou deze coördina tie als prioriteit moeten krijgen. Daarnaast moeten de ontwikkelin gen goed in de gaten worden ge houden en erop gelet worden dat onderzoeken elkaar niet overlappen. natuur Mantel vertelde dat het proefbedrijf in Zegveld zich vooral bezig gaat houden met natuuronderzoek. Dit onderzoek moet wel zo dicht moge lijk bij de praktijk staan. Daarom is het nodig dat op dit bedrijf met ver schillende waterpeilen wordt ge werkt (Zegveld ligt in het veenweidegebied). Het meest ge wenst zijn waterpeilen van 60 cm en 20 cm beneden maaiveld. Alleen door met verschillende waterpeilen te werken kunnen de effecten van verschillende soorten landbouw (in tensief/extensief) op de natuur goed worden onderzocht. Hoewel iedereen het belang van het proefbedrijf in Zegveld onderschrijft, wil het ministerie geen geld geven. Door subsidie van de provincie kan er toch gestart worden. De afdeling veehouderij was wel van mening ROYAL; 'GROUP De Koninklijke VanderHave groep heeft een nieuw logo. Volgens de wereldwijd opererende onderne ming symboliseert het logo groei en vooruitgang. VanderHave heeft ruim 40 vestigingen in Europa en Noord en Zuid-Amerika. Nederland moet het komende half jaar als voorzitter van de Europese Gemeenschap meer vaart brengen in de eenwording van de EG. Vóór de grenzen tussen de lidstaten kun nen verdwijnen, moet er op land bouwgebied nog veel gebeuren. Dit schrijft het Landbouwschap in een brief aan de Tweede Kamer. Door een aantal ontwikkelingen dreigt de integratie ernstige vertraging op te lopen: de hoge kosten van de Duit se hereniging en de onzekere toe komst van het landbouwbeleid in de EG. De lidstaten moeten volgens het schap snel afspraken maken over veterinaire en fyto-sanitaire eisen voor agrarische produkten. Ook moeten er regels komen voor de kwaliteit van levensmiddelen. Pas dan kunnen controles aan de grens vervallen. De regels moeten water dicht zijn om het risico van dier- en planteziekten tot een minimum te beperken. Wil de interne markt op 1 januari 1993 een feit zijn, dan moet er ook overeenstemming zijn over de BTW- tarieven. Alle agrarische produkten en diensten moeten onder een laag tarief vallen, vindt het Landbouw schap. De Europese Commissie heeft een hoger tarief voorgesteld voor niet-voedingsmiddelen maar hier is het schap fel tegen. Dat zou nadelig zijn voor de kosten van le vensonderhoud en voor de sierteelt. Knopen doorhakken Verder moet de EG nog knopen doorhakken op het gebied van werkomstandigheden, sociale ze kerheid en scholing. Het Europees Sociaal Handvest moet uitgewerkt worden. Daarnaast moet het Neder landse voorzitterschap een stimu lans vormen voor de Europese Monetaire Unie (EMU) en de Euro pese Politieke Unie (EPU). Het Landbouwschap wil verder dat de Nederlandse regering zich het komende halfjaar inspant voor dui delijkheid over het landbouwbeleid in de EG. Dat is niet alleen belangrijk voor boeren, tuinders en agrarische werknemers; ook de GATT- onderhandelingen kunnen dan ge makkelijker verlopen. Volgens het schap moeten de prijzen voor land- bouwprodukten worden afgestemd op de rendabele bedrijven. Er moet geen uitgebreid net van toeslagen komen. Mineralenbalans Een uitgebreide mineralenbalans heeft geen zin. Dit geeft te veel ad ministratieve rompslomp. Eigenlijk zou volgens de afdeling de Dienst Landbouwvoorlichting een formulier moeten ontwerpen, waarop de boer in een oogopslag kan zien hoeveel stikstof hij op jaarbasis kan strooien, uitgewerkt naar dierlijke mest en kunstmest. De afdeling pleitte verder dat er niet alleen een goede notitie moet ko men naar de minister, maar dat ook de kamerleden heel goed op de hoogte moeten worden gebracht van de plannen en welke inspannin gen het bedijfsleven zich getroost om de stikstofverliezen te beperken. Ingeborg Schuitemaker In de week voor moederdag be droeg de totale omzet van Bloemen veiling Westland 66,5 miljoen gulden, een stijging van ongeveer 32% ten opzichte van dezelfde pe riode in het afgelopen jaar. De aan voer daalde gemiddeld met 12% ten opzichte van dezelfde periode in het afgelopen jaar, terwijl de prijzen met gemiddeld 65% stegen. De zeer goede prijsvorming begon vrijdag 3 mei jongstleden, en zette door tot dinsdag 7 mei jongstleden. De vrij dag na Hemelvaartsdag stagneer den de prijzen weer enigszins of daalden ten opzichte van de dagen ervoor. dat de kosten van het natuuronder zoek niet afgewenteld mogen wor den op het bedrijfsleven. De natuurbeschermingsorganisaties moeten ook mee betalen. Mantel wees erop dat het bedrijf in Zegveld is afgestapt van zijn oor spronkelijke taakstelling. Dat is op zich niet erg, want het bedrijfsleven gaat de ontwikkelingen niet uit de weg. Het is belangrijk dat de Regio nale Onderzoekscentra inspelen op de consequenties die bepaalde maatregelen die bedoeld zijn om de natuur te beschermen hebben op de bedrijfsvoering. De afdeling constateerde echter een onevenwichtigheid bij het praktijk onderzoek. Het blijkt dat het natuur- en milieuonderzoek steeds meer aandacht krijgt. Op zich een goede zaak maar dat mag niet ten koste gaan van het sociaal- economisch onderzoek. Ingeborg Schuitemaker Tijdens de onlangs gehouden Bloemendagen van Breezand wa ren weer prachtige werkstukken en mozaïeken te bewonderen, waaronder deze 'bloemige replica' van de "Mississippi Queen". De jury beloonde de vele uurtjes die de prikploeg in dit werkstuk heeft gestoken met het kampioenschap (foto Ab Westerbeek). Het ministerie van landbouw moet het bedrijfsleven de gelegenheid ge ven om de zogenaamde zandkaar ten te beoordelen. Op deze kaarten zijn zand-, dal- en lössgebieden aan gegeven, waar strengere regels gaan gelden voor het uitrijden van mest dan op klei- of veengrond. Hoewel er nog maar tot 19 mei be zwaar mag worden gemaakt tegen deze kaarten, zijn ze nauwelijks be schikbaar. Er moeten meer kaarten komen en er is meer tijd nodig om bezwaar te maken, aldus het Land bouwschap in een brief aan het mi nisterie. Het schap vindt het belangrijk dat de kaarten over het hele land ver spreid worden. Desnoods kunnen boeren dan zelf kijken of hun per ceel niet abusievelijk met de ver keerde grondsoort worden aangeduid. Zou een bedrijf bijvoor beeld het stempel "zandgrond" krij gen in plaats van klei, dan kan dat verregaande gevolgen hebben. Be halve een langer uitrijverbod kan dat in de toekomst betekenen dat de onderwerkverplichting op grasland eerder ingaat. De mestafzetcoöperatie Mestac te Tilburg en de mestverwerkingsfa briek Promest BV te Helmond willen de mogelijkheden benutten van ver dergaande samenwerking. Met het oog op de komende bestemmings heffing, die boeren moeten betalen als zij mest produceren, wordt door beide bedrijven gezocht naar een koppeling van de activiteiten. Het is de bedoeling dat de afzet van mest ten behoeve van verwerking, maar ook voor distributie, meer ge coördineerd gaat verlopen. In de nieuwe opzet moet het resultaat zijn dat de boer nog maar met "één lo ket" te maken heeft. Ook moet door de afstemming van activiteiten worden bereikt dat schommelingen in de aanvoer en af zet van mest worden opgevangen door distributie en verwerking met elkaar in verband te brengen. De samenwerking moet in fasen worden gerealiseerd. In september van dit jaar zal de mestaanvoer voor Promest voor 50% door MESTAC worden verzorgd. Per 1 januari 1992 zal MESTAC alle vleesvarkensdrijf- mest die Promest nodig heeft aan voeren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 19