in de rij Boeren staan Avéro ziet omzet stijgen Landbouw wil geen grond meer missen voor oefenterrein Fagoed Beleggers willen meer rendement bij Stro in plaats van piepschuim Jaarverslag Landinrichtingsdienst Noord-Brabant 1990 Fagoed, het in Arnhem gevestigde beleggingsfonds in agrarisch on roerend goed, kampt met een tekort aan belangstelling van de zijde van kapitaalverschaffers. Zij geven op dit moment de voorkeur aan de hoge rente op lange termijn. Ook de onzekerheid over de toe komst van de landbouw speelt een rol. Tegelijkertijd staan tientallen boeren klaar om gebruik te maken van Fagoed voor de financiering van bedrijfsuitbreiding of -overname. Fagoed heeft, om haar aantrekke lijkheid voor de bestaande (acht) en voor nieuwe participanten te verho gen, een tweede fonds (Fagoed 2) in het leven geroepen. Dit fonds werkt met participaties tegen de reële marktwaarde en op basis van de rentabiliteitswaarde en is daar door wat aantrekkelijker voor be leggers. Centraal Beheer in Apeldoorn is een van de eerste participanten in Fa goed 1. Deze institutionele belegger zag wel voordelen van een beleg ging in landbouwgrond op basis van de Fagoed-formule. "Maar", zegt beleggingsspecialist J. Koning van Centraal Beheer, "het rendement van het eerste fonds kwam eerst maar langzaam op gang en sinds re cent de lange-termijnrente zo aan trekkelijk is, zien wij nadrukkelijk ook interessante alternatieven. We blijven wel goed kijken wat Fagoed doet maar maken nu pas op de plaats. Als ze de canon nu eens wat gemakkelijker aan de lange termijn rente aan zouden kunnen passen...". Koning zegt zeer geïnteresseerd te zijn in de levensvatbaarheid van de nieuwe Fagoed 2-formule. De politiek van Centraal Beheer is dat er eerst meer beleggers toe moeten treden. "Wij willen in ieder geval niet op de huidige smalle basis de voortrekkersrol van het verleden blijven spelen. In onze strategie wil len we wat meer risikospreiding aanbrengen en daarom nemen we wat gas terug". Hij is overigens reu- zebenieuwd hoe op Fagoed 2 wordt gereageerd en of er nieuwe partici panten toetreden. Dat moeten er voldoende zijn wil Centraal Beheer weer volop meedoen. Zo rond okto ber moet daar wat hem betreft dui delijkheid over bestaan. De behoefte in de landbouw aan fi nanciering op Fagoed-basis (in feite leasen) is groot, zo weet Fagoed- direkteur F.J. Somsen uit de talrijke telefoontjes van serieuze gegadig den en andere signalen uit de agrari sche wereld. "We streven naar een groeitempo van 20 30 miljoen per jaar en dat kan ook als we voldoen de kapitaal ontvangen voor uitbrei ding van het fondsvermogen". Hij vindt de aantrekkelijkheid van Fagoed niet vreemd. "Bij ons beta len de boeren nu zes procent en voor een hypotheek bij de bank ko men ze op circa negen procent. Ze ker in de aanvangsfase is er met Fagoed een liquiditeitsvoordeel. Ons fonds is dus zeker konkurrerend met hypotheek, ook omdat de dertig procent die buiten onze financiering valt, fiscaal kan worden afge schreven. Het Fagoed-fonds heeft nu met cir- ca tweehonderd bedrijven een erf* pachtkontrakt afgesloten. "Gezien de strenge kriteria die worden aan gehouden kun je rustig zeggen dat de Fagoed-ondernemers tot de top van onze bedrijven behoren", stelt Somsen met enige trots vast. De belangstelling komt vooral van de akkerbouw die het eerst werd ge confronteerd met de noodzaak van bedrijfsuitbreiding. Thans heeft drie kwart van de in erfpacht uitgegeven gronden betrekking op de akker bouw en een kwart op de veehou derij. De belangstelling vanuit de veehouderij neemt wel toe nu ook daar de druk tot bed rijf sextensi ve ring en schaalvergroting zich mani festeert. Direkteur Somsen constateert in de praktijk dat veel boeren bij de finan ciering van uitbreiding, bedrijfsver- plaatsing, herfinanciering en opvolging niet op één paard wedden F.J. Somsen maar altijd een mix van f inancierings- instrumenten toepassen: hypo theek, pacht, erfpacht en eigen vermogen. Hij vindt dat verstandig. Alleen hypotheek is kwetsbaar maar alleen erfpacht ook bij bijvoor beeld een gierende inflatie. De Fagoed-direkteur meent nog wel een misverstand uit de weg te moe ten ruimen. "Er zijn boeren die een bedrijfsuitbreiding eerst via de bank proberen en bij ons komen als ze daar niet slagen. Vergeet het maar want wij stellen nog zwaardere ei sen aan de boer, zijn ondernemers- kapaciteiten en aan zijn bedrijf. Kortom onze boeren zijn top-boeren met ondernemersmentaliteit". Geen boer meer Een van die selekte groep is Albert Dun (35) uit Oude Pekela. "Als ik mijn bedrijfsuitbreiding helemaal had gefinancierd met hypotheek dan was ik nu naar alle waarschijn lijkheid geen boer meer geweest. De huidige hoge rentestand had me ge nekt". Dat is de vaste overtuiging van deze Pekelder akkerbouwer. Dun heeft zijn bedrijf via Fagoed de laatste drie jaar vergroot van 55 hektare tot 125 hektare nu. "We hebben zo het nu lijkt bedrijfs- opvolgers. De dochter José en de twee zoons willen graag boer wor den. Mijn vrouw en ik vonden een bedrijf van 55 hektare met een Veenkoloniaal bouwplan daarom voor de verdere toekomst te klein. Je weet nooit hoe het loopt met de prijzen van fabrieksaardappelen, bieten en granen. Mochten die on verhoopt nog verder dalen dan bete kent een groter bedrijf ook een grotere buffer en meer mogelijkhe- In de provincie Groningen zijn onlangs plannen gelanceerd om een fabriek op te zetten die fijn- gehakseld stro verwerkt tot een opvulmiddel voor het verzenden van allerlei produkten. Het volle dig afbreekbare stro-produkt kan dienen als een milieuvriendelijke vervanger van polystyreen (piep schuim). Het project is een initia tief van de Groninger Maatschappij van Landbouw, de provincie Groningen en een plaatselijke Rabobank. De initia tiefnemers verwachten de akker bouwers voor hun stro tussen f 1.000,— en f 1.500,—per ha te kunnen betalen. den om de risiko's wat te spreiden. We liepen dus al een paar jaar rond met aankoopplannen en hadden al overal bij de banken geïnformeerd. We hoorden ook van Fagoed en hebben ons daar uitvoerig over voor laten lichten". Het echtpaar Dun vreesde dat voor al de aflossing voor de bank voor hen een zware dobber zou kunnen worden. Fagoed leek hen wel wat. Een canon van 4,5%, (toen) was niet gek. "Het voordeel van Fagoed is dat je in feite reserveert zodat je later eventueel terug kunt kopen. In het begin zit je niet voor zulke zware verplichtingen en dat is mee genomen". Dun ging met Fagoed in zee en was meteen een van de eerste bedrijven die bij het toen nog piepjonge fonds een erfpachtkontrakt wist te verkrij gen. De eerste uitbreiding betrof de aankoop van 18 hektare dicht bij het huidige bedrijf. Later werden nog enkele transakties gedaan van nog eens 18 hektare, van 24 en 10 hek tare. De laatste aankopen kon Dun in het kader van de huidige ruilver kaveling 'Herinrichting Veenkoloniën Deelgebied Pekela' niet laten lopen. "Daar zouden we spijt van hebben gekregen. We hebben alle percelen nu binnen 400 meter van het bedrijf en zijn eigenlijk zeer tevreden". "Als ondernemer loop je natuurlijk risiko's. Ten eerste is het deel van de aankoop dat niet door Fagoed gefi nancierd kan worden duurder. De verplichtingen worden dus bij een forse uitbreiding toch groter. Boven dien kunnen de prijzen vanuit Brus sel natuurlijk nog meer onder druk worden gezet. Wat dan?" Tot nu toe hebben de forse investeringen in de uitbreiding van het bedrijf hun ren dement al opgebracht. "Bij de nachtvorst dit voorjaar had ik een behoorlijke spreiding in de mate van schade over de percelen. Dat komt omdat de aardappelen over verschil lende percelen verspreid zijn die in verschillende mate gevoelig zijn voor nachtvorstschade". Dun heeft het bouwplan na de uit breidingen wel aangepast. Tot voor enkele jaren lag de helft van het are aal in fabrieksaardappelen terwijl op het overige land granen en suiker bieten werden verbouwd. Nu zitten dezelfde gewassen er nog in maar ook op dit bedrijf is inmiddels geïn tensiveerd en wordt op vier hektare prei geteeld. "We hopen nu maar", zegt hij tenslotte, "dat de inflatie niet al te snel omhoog loopt. Want door de indexering moeten we dan meer be talen. Dan gaan in ieder geval ook de prijzen van landbouwgrond om hoog..." Snelle jongens Het verbaast Albert Barlagen uit Scheemda dat beleggers tegen woordig zo gespitst zijn op het re sultaat op korte termijn. "Beleggen in Fagoed is mogelijk op dit moment iets minder aantrekkelijk, op de lan ge termijn is het fonds zeer interes sant maar daar kijken ze kennelijk niet zo naar. Snelle jongens die snel resultaat willen". Barlagen, die voorzitter van de Stichting Fagoed is, geeft toe dat er een hele smalle marge is tussen wat de boer kan betalen voor erfpacht en de bereidheid van de belegger om in Fagoed te participeren. "Over die smalle marge zitten we nu heen. De rente op lange termijn is nu zo hoog dat beleggers de voorkeur aan een andere wijze van beleggen ge ven. Dat is jammer. Te meer", zo vervolgt de Groningse akkerbouwer, "omdat duidelijk is dat de resultaten van Fagoed, opgericht in 1987, de laatste twee jaar duidelijk omhoog zijn gegaan namelijk van 4,1 miljoen in 1989 tot 6,3 miljoen in 1990. Dat komt overeen met een stijging van het rendement van 4,74% in 1989 tot 6,39% vorig jaar. Ook voor de komende jaren zijn de perspektieven gunstig". Fagoed is, zo is zijn volste overtui ging, mede door de indexering voor de lange termijn een veilige en goed renderende belegging. "Ze moesten die beleggers eens een kursus lange termijn denken geven", adviseert hij. De Oldambtster akkerbouwer ver wacht dat de belangstelling van de beleggers wel weer toeneemt zodra de rente wat daalt. De onroerend- goed portefeuille van Fagoed moet nog wat meer body krijgen. Boven dien is er van de zijde van de boeren een grote belangstelling voor het fonds. "We kunnen de portefeuille zo met 40 miljoen uitbreiden". Ge zien de veiligheid en waardevast heid van beleggen in landbouwgrond hoopt hij dat be staande en nieuwe participanten hun aandeel in het fonds zullen gaan vergroten. In dit verband wijst hij er op dat Fagoed de gronden ver werft voor circa 70% van de waar de, vrij van pacht. Er zit dus een flinke buffer in het fonds die de be legger extra zekerheid biedt mocht Het ministerie van Defensie moet afzien van zijn idee om landbouw grond op te offeren voor militaire oefenterreinen. In de Defensienota die onlangs is uitgekomen, wordt daarover een balletje opgegooid. Het Landbouwschap schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. Nog in 1985 hebben de regering en de Kamer na rijp beraad besloten dat uitbreiding van oefenterreinen maar beperkt ten koste zou gaan van landbouwgrond. Een kombina- tie van natuurbeheer en militair ge bruik is mogelijk, aldus Kamer en regering destijds. Uit de Defensienota is op te maken dat het ministerie van Defensie van mening dreigt te veranderen. Na tuurgebieden die onderdeel zijn van de Ecologische Hoofdstruktuur zou den niet meer gebruikt mogen wor den voor militaire doeleinden. In Noord-Brabant zijn 22 ruilverka velingen in uitvoering met een op pervlakte van 114.000 ha. Voorts zijn er 12 landinrichtingsprojecten in voorbereiding, waarvan 5 herinrich ting met totaal 44.000 ha. In 1990 is één verkaveling gestemd (1.500 ha) en één in voorbereiding geno men (6.000 ha). In 1990 werd 25,1 miljoen gulden geïnvesteerd in landinrichting in Noord-Brabant. de prijs van landbouwgrond eens dalen. Barlagen kan zich wel vinden in de vrij strenge kriteria die Fagoed aan houdt bij de keuze van de bedrijven die zij financiert. "Je kunt als Fa goed de beste bedrijven uitzoeken zeker nu het geld van de zijde van beleggers maar mondjesmaat af komt". Hij kan zich ook voorstellen dat gezien de zware betrokkenheid van de bedrijven in het Oldambt bij marktordeningsprodukten het Fonds hier wel zeer kritisch is. "Maar echt goede bedrijven met goede managers in het Oldambt kunnen ook zaken doen met Fa goed". Over het pas geïntroduceer de tweede fonds binnen Fagoed is hij kort en duidelijk. "Voor beleggers wordt het daardoor wellicht iets in teressanter maar voor de boeren maakt het absoluut niets uit. De ca non die wordt overeengekomen is dezelfde en de indexering en het te rugkooprecht blijven ongewijzigd". Van het terugkooprecht is nu overi gens al enkele keren gebruik gemaakt. Johan Wierenga Volgens het Landbouwschap bete kent het aangeven van de Ecologi sche Hoofdstruktuur op een kaart nog niet dat een kombinatie van mi litair gebruik en natuurbeheer opeens onmogelijk wordt. De Avéro Centraal Beheer Groep (AVCB) heeft over 1990 een om zetstijging gerealiseerd van 14,5% tot ruim 4,3 miljard gulden. Het net to resultaat van de groep bedroeg 244 miljoen gulden. Met name in de pensioen- en levensverzekeringen hebben beide partners een opmer kelijke groei doorgemaakt. De AVCB-groep kwam in december vorig jaar tot stand door fusie van Avéro Verzekeringen te Leeuwarden en Centraal Beheer te Apeldoorn. In de loop van dit jaar wordt de juridi sche afwerking van de fusie vol tooid. Tot het Avéro-concern behoren ook de onderlinge verzeke raars FBTO in Leeuwarden, OVVM in Groningen en OLM in Zwolle. De ziektekostenverzekeringsmaat schappij Enzico in Amsterdam is een volle dochter van Centraal Beheer. AVCB is naar grootte de derde ver zekeringsmaatschappij op de Neder landse markt en veruit de grootste coöperatieve verzekeraar van het land. De groep heeft een sterke po sitie op de Nederlandse markt en is in bepaalde marktsektoren, motorrij tuigen en pleziervaartuigen, zelfs marktleider.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 17