Wat vroeger vroeg was... Onkruidzaden en bloemzaden gaan niet samen Leerzame middag op de proeftuin Vervroegen van bessen en frambozen centraal op Open dag PFW Tuinbouwklanken MM 15 Wat vroeger in WEST-BRABANT in de planten- en bloemenwereld vroeg was is nu laat. Uitplanten van perk- goed e.d. mag volgens de overleve ring alleen na de ijsheiligen. Nu moet een kweker zorgen dat er van af eind maart een ruim assortiment van bloeiende planten in voorraad ts, omdat de consument dat wil. Het weer van de dag is doorslagge vend geworden, niet de tijd van het jaar. Is het weer om in korte broek te lopen en in de tuin te werken dan is de vraag hoog. De trent van meer bloemen en plan ten in en rond het huis heeft zich dit jaar voortgezet. Met moederdag is dit weer duidelijk gebleken. Vooral geraniums en fuchsia's. Kwekers die rechtstreeks aan de consument ver kopen hebben qua omzet goede za ken gedaan. De prijs liet het bij sommige varianten wat afweten. Binnen de boomkwekerij heeft de vorst van enkele weken geleden voor veel schade gezorgd. Veel jon ge planten en duizenden zaailingen zijn bevroren. Ook eenjarige stekken hebben het moeilijk gehad. Zelfs ei kels zijn in de grond gesneuveld. Waar vliesdoek is gebruikt valt de schade mee omdat de zaailingen toch wel een paar graden vorst kun nen hebben. De afzet van bomen en sierteeltprodukten is tot heden toe goed verlopen. De prijzen lagen op een aanmerkelijk hoger niveau dan 2 jaar geleden. Dit jaar zullen geen eikenbomen op de brandstapel be landen. Telers van sperziebonen krij gen nu de tweede tegenvaller te verwerken. Was eerst de vorst spelbreker, nu rotten veel bonen in de grond. Als na 2 a 3 weken na het zaaien sper ziebonen nog niet bovenstaan dan kan men aannemen dat het zaai gaat rotten. Zeker als er in die perio de veel neerslag valt. Bonen die er op dit moment goed bijstaan zijn dan ook niet te vinden. Hoge kilo gramopbrengsten tijdens de oogst zullen niet voorkomen. Vroege aardappelen zijn aardig her steld van de schade van de vorst. Bij een achterstand van 14 dagen zal het wel blijven. Duidelijk is te zien dat het herstellingsvermogen van ras tot ras verschilt. Bij een perceel Doré's en Eerstelingen die even ver in ontwikkeling waren en tot op de grond zijn afgevroren zijn de Eerste lingen aardig hersteld. De Doré's zijn van kleur nog aan de te lichte kant en hebben minder loof. Een te ler heeft toen de weersvoorspelling zware nachtvorst opgaf zijn vroege aardappelen, een vuist groot, op nieuw aangeaard. Deze aardappelen hebben nu weer dezelfde grootte als 3 weken geleden. Echt voor op aardappelen waarvan het loof tot op de grond is afgevroren zijn ze niet. Of de plant hierdoor sterker is ge bleven en straks tot een hogere pro- duktie in staat is zal de tijd leren. De nachten zijn nog dusdanig koud dat het nog niet echt groeizaam is hoewel de vroege aardappelen de polders van THOLEN zo langzamer hand wat groener gaan kleuren. Voor een vlotte start is er voldoende vocht aanwezig. Vooral het gezaai de heeft hiervan geprofiteerd. De meeste gewassen, waaronder zeker veel bloemzaden, zitten echter toch te wachten op wat hogere tempera turen wil er wat groei komen. De chemische onkruidbestrijding zal waarschijnlijk over het algemeen onder deze omstandigheden vol doende gewerkt hebben. Voldoende houdt in de meeste gevallen bij de bloemzaadteelt niet in dat men de teelt zonder handmatig en machi naal verwijderen van onkruid tot een succesvol einde kan brengen. Dit is als zodanig toch nog een rem om het als een goedkoop land- bouwprodukt te gaan produceren hier of in het buitenland. Het wordt zeker wel geprobeerd want bij lang zaam, laag en open groeiende bloemzaadgewassen kan overgeble ven onkruid ongestoord opgroeien en na de oogst nog de meeste pro blemen veroorzaken door vermen ging. Vrijwel elke vermenging kost goed zaad tijdens het schonen en sommige zaden zijn niet of nauwe lijks te verwijderen ondanks de ver nuftige apparatuur die hiervoor ontwikkeld is. Het komt toch nog regelmatig voor dat partijen bloem zaad onbruikbaar zijn vanwege ver menging door onkruidzaden of andere zaden. De meeste ervaren telers in ons ge bied houden hun gewassen tot het laatste toe zoveel mogelijk schoon hoewel dit niet altijd meevalt. Be rucht zijn o.a. zwarte nachtschade in de flox die er tijdens het maaien nog verrassend veel in blijken te zit ten en zelfs dan nog verwijderd moeten worden. Zonder behulp van chemische onkruidbestrijding zou bloemzaadteelt op dergelijke schaal als hier economisch zeker niet mo gelijk zijn. Het is dan ook nog steeds een goede zaak dat de Zaadteeltstu- dieclub eiland Tholen nog kans ziet om elk jaar weer een proefveld aan te leggen met diverse soorten bloe men, gewasbeschermingsmidde len en doseringen hiervan. Dit moet dan ook verschillende malen her haald worden wil dit betrouwbaar zijn voor de praktijk en voor het ver krijgen van een toelating. O.a. vanwege de negatieve milieu aspecten die dit tegenwoordig oproept is het een goede zaak dat er dit jaar ook aandacht besteed gaat worden aan de mechanische on kruidbestrijding. Chemisch en me chanisch kan dan ook zeker goed samengaan zoals al reeds vele jaren gebeurt, ook in de bloemzaadteelt om daarmee het gebruik aan chemi sche middelen te beperken en het resultaat te verbeteren. Dat er ook in deze soms nog veel te verbeteren valt kan men alleen zien en aanne men door zich hier met zijn allen wat meer in te verdiepen. Het vervroegenvan bessen en frambozen in tunnels staat centraal op de open dag. Zeer onlangs heeft een aantal vrou wen uit de BARONIE een bezoek gebracht aan de proeftuin in Breda. Niet zomaar een beleefdheidsbe zoek, maar een werkbezoek. Men wilde zelf weieens zien wat de werkzaamheden op een proeftuin zijn, wat voor onderzoek wordt ge daan en hoe de stand van gewas sen is. Meestal komen alleen de heren tuinders op de proeftuin tij dens rondgangen en studiebijeen komsten. Thuis wordt hier natuurlijk wel over gepraat, maar met eigen ogen zien is toch wel wat anders. Na een gedegen inleiding door de onderzoeker en proeftuinchef werd een rondgang langs de gewassen gehouden. De vragen die de dames stelden waren niet van de lucht. En tot grote tevredenheid van de proef tuinchef, waren het heel gerichte vragen. Men kan merken dat deze dames allen met hun vak bezig zijn, aldus de proeftuinchef. Te zien waren o.a. proeven met een nieuw soort bedekking, het zgn. in- sektendoek. Dit doek is zo fijnmazig dat geen enkel insekt door kan drin gen. Het doek blijft liggen tot vlak voor de oogst. Ook een aantal proe ven met gecoat zaad was te zien. Bospeen die reeds voor de winter waren gezaaid, maar liefst 17 ver schillende rassen rabarber. Op een perceel is men begonnen om te trachten asperge te verlaten. Ver schillende rassen van aardbeien naast elkaar. Daarnaast is men op de proeftuin Breda bezig met een gedeelte geïn tegreerde tuinbouw. Naast elkaar liggen een aantal percelen die op verschillende wijze bebouwd wor den. Op een perceel wordt traditio neel getuind. D.w.z.: elk jaar opnieuw, jaar na jaar, dezelfde teel ten op hetzelfde stuk. Daarnaast teelt men 1 op 3 en dan nog een perceel waar men heel sterk aan vruchtwisseling doet n.l. 1 op 6. In deze laatste systemen wordt ook veel gewerkt met groenbemesting of andere bodembedekkers. Deze manier van onderzoek heet BSO of wel Bedrijfs Systemen Onderzoek. In de kassen de gebruikelijke teelt methoden natuurlijk en daarnaast de onderzoeksmethoden. Onder zoek met nieuwe rassen en nieuwe teeltsystemen. O.a. het recirculeren van water en meststoffen. Hier is al veel onderzoek in gedaan, maar er zal nog veel onderzoek nodig zijn om tot een gedegen resultaat te komen. Heel erg jammer is dat de geldmid delen niet altijd toereikend zijn om alle projekten te kunnen uitvoeren. Het gebeurt nu dat een gedeelte van de kas leeg moet blijven liggen bij gebrek aan geld. Maar volgens de proeftuinchef kun je beter wat leeg laten liggen dan proeven maar half uitvoeren. Zo'n bezoek aan een proeftuin is best de moeite waard. Nu krijgt men zelf een indruk wat de proef tuin betekent voor de tuinbouw. Al met a' was dit een zeer leerzame middag. Op vrijdag 24 mei a.s. houdt het Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp (PFW) een Open dag voor de kleinfruitteelt. Centraal op deze dag staat het onderzoek naar vervroeging van bessen en frambozen in plastic tunnels. Daar naast zal er dieper worden ingegaan op kosten en opbrengsten van deze gewassen onder plastic. Ook de proeven met aardbeien in de volle grond zijn die middag te be zichtigen. Elke proef wordt door een onderzoe ker toegelicht. De Open dag begint om 14.00 uur en eindigt omstreeks 16.30 uur. De volgende onderwer pen komen aan bod. Zetting en rui bij rode bessen onder plastic Tot voor kort kwam voor vervroe ging van rode bessen in tunnels al leen het ras Jonkheer van Tets in aanmerking. Helaas treedt er bij dit ras vaak een aanzienlijke bloem- of vruchtrui op, waardoor produktie en kwaliteit terug lopen. Getracht wordt de oorzaken van het optreden van rui op te sporen. Daarbij is de afgelopen jaren o.a. aandacht be steed aan (insekten) bestuiving, bij belichting, assimilerend bladoppervlak en bemesting. Hoe wel met name een goede bestuiving erg belangrijk bleek, is het probleem van de rui nog niet opgelost. Dit jaar wordt bij Jonkheer van Tets, Red Lake en Rolan (allemaal in het 6e groeijaar) onderzocht of 0, 10 of 30 g 18.18.18 mengmest met sporen elementen per meterrij invloed heeft op de rui. De nachtvorsten die omstreeks 20 april optraden hebben geen schade veroorzaakt op het PFW aan de bessen! Opname van vocht en voe dingsstoffen bij framboos Bij houtig kleinfruit is er nog maar weinig bekend over de effekten van fertigatie. De behoefte aan informa tie wordt steeds groter, mede om dat de belangstelling voor de containerteelt sterk toeneemt. Om meer inzicht te krijgen in de vocht- en voedingsstoffenbehoefte bij framboos is een oriënterende proef gestart met Malling Exploit in containers (inhoud 3 I.) In de proef zal aandacht worden besteed aan de vochthuishouding door regelma tig waarnemingen te verrichten met betrekking tot de verdamping gedu rende het groeiseizoen. De voorzie ning van de meststoffen wordt op 2 niveaus (EG-verhoging van 0,5 en 1,0 m.s.) door middel van fertigatie gerealiseerd. In de containers zal bij de helft van de planten gewerkt worden met 4 nieuwe scheuten per pot en de an dere helft zonder nieuwe scheuten. Om de opname van de voe dingsstoffen na te gaan worden ge durende het groeiseizoen van elke behandeling regelmatig planten en plantedelen in het laboratorium ge analyseerd op de belangrijkste voe dingsstoffen N-P-K-Ca- en Mg. Frambozerassen Welk ras komt in aanmerking voor vervroeging in plastic tunnels? Op die vraag is niet zo makkelijk een antwoord te geven. Veel rassen blij ken gevoelig te zijn voor Phytoph- thora wortelziekte. Met name het vroegst rijpende en voor aanplant eerst in aanmerking komende ras Glen Moy is daar zeer vatbaar voor. Het eveneens vroegrijpende ras Glen Clova kent wat dit betreft ook problemen. Rassen als Malling Ex ploit en Spica lijken minder gevoelig, maar ze rijpen ongeveer een week later. De vraag is of een gewas Glen Moy of Glen Clova, geteeld in containers, gezond te houden is door zieke planten, inklusief de containers, te vervangen door gezonde planten. Op deze vraag en meer algemene vragen betreffende de teelt van frambozen in containers, zal worden ingegaan op de Open dag. Blauwe bes Evenals bij andere kleinfruitgewas- sen staat ook bij de blauwe bes het vervroegen van de oogst in de be langstelling. In 1990 werden met succes zware planten in containers in een tunnel geplant en, voorzien van fertigatie, doorgekweekt. Doel was na te gaan of met deze planten snel en vroeg een behoorlijke pro duktie te verkrijgen is en na te gaan welke problemen zich bij de teelt van blauwe bessen in containers kunnen voordoen. De eerste resulta ten waren veelbelovend: er werd in het 1e jaar een produktie van meer dan 1 kg per m2 behaald met een middenoogstdatum in begin juni. In deze proef zijn de rassen Patriot, Northland, Bluecrop, Spartan en Bluetta opgenomen. De planten zijn deels in het 3e, deels in het 5e groeijaar. Kosten en opbrengsten Tijdens de Open dag zal dieper wor den ingegaan op de kosten en op brengsten van vervroeging van rode bessen en frambozen in plastic tun nels. Aandacht wordt geschonken aan de prijsontwikkeling van deze gewassen en aan de kosten van duurzame produktiemiddelen en ar beid van enkele methoden van ver vroeging. Door de opbrengst (kg x prijs) en de kosten met elkaar in ver band te brengen wordt inzicht gege ven in de rentabiliteit van de verschillende teeltmethoden en ge wassen. Aardbeirassen Op het PFW ligt een rassenproef in de volle grond met 16 rassen en se- lekties die in augustus 1990 zijn ge plant. Al jaren wordt gezocht naar een vroeg ras dat produktief is en gezond en dat goed smaakt. Tot nu toe zonder resultaat. Hopelijk zit nu onder de uitgeplante rassen en se- lekties de gouden vondst. Een andere doelstelling is het vin den van een ras dat Elsanta kan ver vangen, maar ook dat is niet eenvoudig. Ondanks de ziektege voeligheid en de slechts redelijke smaak, is Elsanta door de geschikt heid voor vele teeltwijzen, de hoge produktiviteit, de goede stevigheid en goede vruchtvorm en kleur moei lijk te evenaren. De CPO selektie 1004 heeft een mooie open plant en de ziektege voeligheid lijkt niet groot. De vruch ten zijn mooi en behoorlijk stevig en zeer goed van smaak! Een nadeel is echter de matige produktie bij een normale plantdatum en plantdicht- heid. Op het proefstation wordt nu nagegaan of door vroeg en dicht te planten de produktie van deze se lektie te verhogen is. En dan het En gelse ras Pegasus. Dit nieuwe ras wordt in Engeland genoemd als ver vanger van Elsanta. Pegasus groeit gezond. De vruchten zijn groot, ta melijk donkerrood en stevig. De pro duktie is goed. Maar de vruchtkwaliteit lijkt minder dan van Elsanta en de smaak is matig! Ver der wordt het zeer laat rijpende En gelse ras Pandora beproefd. Dit ras rijpt ongeveer gelijk met Tarda- Vicoda. De' vruchtkwaliteit van Pan dora lijkt beter. Tenslotte worden de Californische rassen Kent en Hone- oye beproefd en het geruchtmaken de ras Luminosa. Later in het jaar volgen er nog 2 Open dagen. Op vrijdag 5 juli kun nen nieuwe rassen van rode bessen, zwarte bessen, witte bessen, kruis bessen en frambozen in de buiten teelt bekeken worden. Op vrijdag 6 september zijn de doordragende aardbeien en bramen in de buiten teelt en herfstframbozen en eskibo- zen in plastic tunnels aan de beurt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 15