''Agrarisch Zeeland aan Zet" prikkelend en stimulerend ZLM wil naar 10 procent vrouwen binnen vijf jaar Friese Mij en de LM IJ overwegen bundeling Deze week ^Pelbu^. ~~bcb zuidelijke landbouw maatschappij Prof. Zachariasse: waar blijft de Zeeuwse borrel? NFO: gedupeerde bedrijven helpen pag. 3 Nieuws uit hoofdbestuur pag. 4 Heffings- en invorderingsrente pag. 5 Plaatselijke bestuurders uitnodigen pag. 6 "Agrarisch Zeeland kan crisis overwinnen" pag. 8 Uit de praktijk pag. 12 Excursiedagen Rusthoeve pag. 15 Verzet tegen spoorlijn pag. 17 Landbouwkwaliteitswet heeft vergaande gevolgen. pag. 19 Effect maneb in wintertarwe pag. 23 Krachtenbundeling telers witlofpennen Eerste jaar geen kontributie betalen M land- en tuinbouwblad VRIJDAG 10 MEI 1991 79e JAARGANG NO. 4070 Boeren zullen meer rekening moeten gaan houden met de wensen van de wispelturige konsument. Dat was de meest gehoorde bood schap op het symposium Agrarisch Zeeland aan Zet, dat op vrijdag 3 mei jl. in Zierikzee werd gehouden. Een symposium, dat de 250 bezoekers prikkelde en stimuleerde om positief in te spelen op nieu we kansen voor de Zeeuwse land- en tuinbouw. Kansen, die er vol gens alle sprekers wel degelijk zijn. "Laten we de hand aan de ploeg slaan en de trekkers de weg van de vooruitgang opsturen", zei de heer A.M. Kannekens, voorzitter van het Departement Zeeland van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel in zijn welkomstwoord. De Maatschappij had het congres georganiseerd in nauwe samenwer king met de ZLM. Een rij gerenom meerde sprekers uit de politiek, industrie en handel beklom het spreekgestoelte om al dan niet met behulp van fraaie plaatjes het toe- komstperspektief voor de (zuid westelijke) landbouw te schetsen. Schaakspel In zijn afsluitend en samenvattend betoog vergeleek de direkteur van het Landbouw Ekonomisch Insti tuut, prof.dr.ir. L.C. Zachariasse, de land- en tuinbouw met een Schaakspel. "Agrarisch Zeeland is nu aan zet. Het zal echter geen win nende zet zijn. Er blijven tegenzet ten komen. De landbouw is in een krisisachtige situatie terecht geko men. Een situatie, die zowel bedrei gingen als kansen biedt. Met goed ondernemerschap kunnen de kan sen worden benut en de bedreigin gen worden ontweken". Een van de kansen van de Zeeuwse landbouw is volgens prof. Zachari asse, zelf Zeeuw van geboorte, dat de provincie relatief minder te duch ten heeft van het strenger worden de milieubeleid. Grondontsmetting bijvoorbeeld is in het zuidwesten nauwelijks aan de orde. Ook de ge middeld kleine bedrijfsoppervlakte in Zeeland hoeft geen belemmering te zijn. Een kwalitatief goed onder nemerschap is veel belangrijker dan de bedrijfsgrootte. "De Zeeuwse re gio moet zich duidelijk profileren in de markt. Dat is mogelijk door de afstand tussen produktie en kon- sumptie zo kort mogelijk te houden. Het Zeeuwse Boerenbrood is een goed voorbeeld. Waar blijft de Zeeuwse borrel?", zo vroeg prof. Zachariasse zich af. Aanpassing bouwplan De LEI-direkteur bleek zich in grote lijnen te kunnen vinden in de visie die drs. H.H. Faber, lid van de Raad van Bestuur van de NMB Postbank, op het agrarisch symposium had gepresenteerd. Uitbreiding van het areaal is een oplossing voor de hui dige problematiek, maar slechts voor een enkeling weggelegd. Aan passing van het bouwplan in de richting van produkten met een ho ge toegevoegde waarde biedt zeker op de lichtere gronden voor meer bedrijfsgenoten goede mogelijkhe den, aldus prof. Zachariasse. Vooral door de komst van zoet water in Zeeland worden vroege teelten mo gelijk en kunnen tuinbouwgewas- sen een plaats krijgen in het bouwplan. Vervolgpag. 6 De besturen van de Friese Mij van Landbouw en de Landbouwmaat- schappij IJsselmeerpolders gaan de mogelijkheden onderzoeken om bei de organisaties te bundelen. Beide besturen hebben dat op zes mei in afzonderlijke vergaderingen beslo ten. Het is de bedoeling te komen tot één werkorganisatie met een bestuur en een gemeenschappelijk personeelsbestand. De schaalvergroting die uit de bun deling ontstaat maakt een betere belangenbehartiging van de leden mogelijk. Dit geldt in de eerste plaats voor het landbouwpolitieke werk. Daarnaast willen de besturen tot een hogere kwaliteit van de voorlichting en de dienstverlening komen. De sektorale belangenbehartiging zal in de nieuwe organisatie een ho ge prioriteit krijgen. Voor de juridi sche struktuur gaat de gedachte uit naar een topvereniging, die alle ta ken van beide organisaties uitvoert. De struktuur moet zodanig zijn dat er gemakkelijk andere organisaties kunnen aanhaken. Voor de verdere uitwerking van de plannen is een stuurgroep ingesteld die zal bestaan uit de voorzitters, vice-voorzitters en sekretarissen van beide organisaties. Deze stuur groep moet de plannen in de ko mende maanden verder uitwerken. Het KNLC is zeer verheugd over de ze ontwikkeling en hoopt dat dit ini tiatief een volgende stap blijkt te zijn op weg naar een gebundelde krachtige belangenbehartiging. PvdA-politicus Jan van Zijl was een van de sprekers op het geslaagde symposium Agrarisch Zeeland aan Zet', dat op 3 mei jl. in Zierikzee is gehouden. Ook vertegenwoordigers van het bankwezen, industrie en handel gaven hun visie op de problematiek van de land- en tuinbouw. Een weergave van de inleidingen vindt u op pagina 6 en 7. De Nederlandse Fruittelers Organi satie vindt dat de bedrijven die het zwaarst zijn getroffen door de nachtvorst geholpen moeten wor den. De NCO gaat hierover overleg voeren met de landbouworganisa ties en de Nederlandse overheid. Volgens de NFO is er sprake van een zeer uitzonderlijke situatie. Voor het tweede achtereenvolgende jaar is de fruitteelt getroffen door zware nachtvorst tijdens de bloeiperiode. Bovendien is er in de Nederlandse fruitteelt nog nooit^zo'n zware aan sluitende nachtvorstperiode voorge komen als dit jaar. Veel bedrijven krijgen daardoor te maken met ern stige oogstderving. De NFO is van mening dat er om deze redenen geen sprake is van een normaal be drijfsrisico. De NFO wil de financiële nood van de ergste knelgevallen lenigen door een optimale toepassing van be staande steunmaatregelen, zonodig aangevuld met een specifieke scha deregeling. Voorkomen moet wor den dat als gevolg van de nachtvorstschade bedrijven moeten sluiten, aldus de fruittelersorga nisatie. In een periode van vijf jaar moet mi nimaal 10% van de ZLM-leden uit vrouwen bestaan. Dat betekent dat deelname van vrouwen aan het ZLM-werk aantrekkelijker moet wor den gemaakt. Het hoofdbestuur van de ZLM heeft zich in zijn vergadering van maan dag 6 mei jl. uitvoerig bezig gehou den met integratie van vrouwen. Dit als uitvloeisel van de in 1990 vast gestelde beleidsvisie. Een integratie kommissie, waarin ook de Bond van Plattelandsvrouwen is vertegen woordigd, constateerde dat de be langstelling onder de vrouwen voor het organisatiewerk niet bijster groot is. Dit werd nog eens be vestigd door de uitkomsten van het vraagpunt, dat in het afgelopen sei zoen in de ZLM-afdelingen aan de orde is geweest. Dit vraagpunt had overigens ook betrekking op jonge ren. Ondanks goed bedoelde pogin gen laten vrouwen zich bijna alleen nog zien op exkursies en gezins avonden. Om toch een grotere betrokkenheid van vrouwen op gang te brengen, besloot de ZLM vorig jaar een kon- kreet aktieplan op te stellen. Daar toe werd de deskundige hulp van Agra Management en Scholing in geroepen. Deze opzet zou tevens model kunnen staan voor andere KNLC-organisaties. Een en ander heeft geleid tot twee studiedagen, waaruit een aantal konkrete aktivi- teiten zijn voortgekomen. Deze richten zich in eerste instantie op de afdelingen van de ZLM. Hun programma's en aktiviteiten moeten meer op de wensen van vrouwen afgestemd worden. Vrouwen moe ten aktief worden betrokken in de afdelingsbesturen en ze moeten ge richt worden uitgenodigd voor ver gaderingen. Om in een periode van vijf jaar tot een 10 procents vertegenwoordiging van vrouwen te komen moeten verder studiedagen en kaderaktiviteiten worden opgezet. Hobbels wegnemen De ZLM stelt zich tot taak hobbels, die vrouwen kunnen hinderen zich aktief op te stellen, weg te nemen. In dit kader is o.a.- het voorstel ge daan om vrouwen gedurende een proefjaar geen kontributie te laten betalen. Het hoofdbestuur van de ZLM heeft zich achter dit voorstel gesteld. Daarnaast zullen speciale informatie-avonden, kader- en ande re kursussen voor vrouwen worden georganiseerd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 1