Milieuvriendelijke teelt belonen door prijsherstel Ém Interview Schadevergoeding zieke bollen MET VOLLE TEUGEN Landbouwschap teleurgesteld over voorstel pachtwet Prof. Veerman: Akkerbouw uit het slop door extensiveren Nederland levert veel pootaardappelen aan Sovjet-Unie "De akkerbouw realiseert zich dat er een trendbreuk nodig is," constateert professor C.P. Veerman, deeltijdhoogleraar in Tilburg en Rotterdam. Hij en zes Wageningse wetenschappers zetten hun ge dachten over de toekomst van de akkerbouw in Nederland op pa pier. De produktie beperken door extensiveren, dat is de sleutel voor het oplossen van de problemen in de akkerbouw. "Het kan toch niet dat iedereen, inclusief de minister zegt: de akkerbouw verdwijnt uit Nederland." Veerman raakte bij het Wageningse initiatief betrokken toen grand old man Sicco Mansholt hem in Tilburg aan de jas trok. Mansholt zou sa men met een aantal akkerbouwers van de Groep Emmeloord naar Wa- geningen gaan. Veerman moest ook maar komen. "Zijn er in Nederland nog wetenschappers die over de toekomst van de akkerbouw naden ken," hadden de akkerbouwactie- voerders gevraagd. Dat bleek zo te zijn. De wetenschappers zetten hun gedachten op papier in een 'Wage- nings Manifest', met als titel 'Haal de akkerbouw uit het slop!'. In een nota schetsen ze de proble matiek en de vooruitzichten van de sector. Vijf akkerbouwactievoerders en Mansholt staan genoteerd als 'klankbordgroep'. "Maar wij hebben niet onze visie ontwikkeld doordat we met die mensen gepraat heb ben. Op eén aantal punten hebben we een zeer afwijkende mening." Het ging er slechts om praktische blunders te voorkomen, stelt Veerman. Hij noemt het kenmerkend voor de toestand in de landbouw dat de eer ste reacties op het rapport vooral gingen over met wie er van te voren was overlegd. "Het ging nauwelijks over de inhoud. Dat irriteert mij als wetenschapper. Goed, het is mis schien wat clumsy gepresenteerd. Maar daardoor moeten we de vrije gedachtenwisseling niet laten frustreren. We moeten de hersens die we hebben goed gebruiken." Het zijn altijd schokken van buiten die tot verandering leiden, voegt hij er aan toe. "Verandering komt nooit tot stand doordat mensen die er zit ten zeggen: we gaan het anders doen." Eén filosofie Wat willen de hoogleraren. "Met één filosofie, één politiek willen we drie problemen bij een oplossing brengen." De problemen zijn be kend. De overschotten en het geld dat daarmee gemoeid is, de milieu problemen en de handelspolitieke problemen. De oplossing voor alle drie: minder produktie. "Maar nu is de vraag in welke vorm. De Zeeuw, Mansholt en Wijffels hebben ge zegd: dat kunnen we bereiken door de produktiefactor grond te demobi liseren. We hebben in feite teveel grond en boeren. Vanaf het begin van de eeuw is heide ontgonnen. Evenals verleden jaar zal ook dit jaar een schadevergoeding worden ge geven indien leverbare bollen of plantgoed moeten worden vernie tigd omdat ze door bepaalde ziekten of parasieten zijn aangetast. De aantasting moet zijn vastgesteld door de Plantenziektenkundige Dienst of door de Stichting Bloem bollenkeuringsdienst. De vergoedingen met betrekking tot de oogst 1991 zijn als volgt: Hyacin ten: aangetast door geelziek/virus f 0,60 per kg. Alle bloembollen: voor bloembollen die wegens Dity- lenchus dipsaci te velde zijn vernie tigd, zal een vergoeding worden gegeven van 50% van de markt waarde met een maximum van f 50,— per kg. De kosten die ver band houden met het vervoer en het storten van door D.d. aangetaste bloembollen worden vergoed. Dat moet omkeren en de overheid moet daar actief in bijdragen door grond aan te kopen." De groep de Zeeuw wil in snel tempo 200.000 hectare grond in Nederland uit pro duktie nemen. Veerman: "Maar niemand zegt erbij wie dat betaalt. Wij zien het anders. De produktie is gegroeid doordat de nonfactorinput is gegroeid." Méér stikstof, meer groeiregulatoren, meer herbiciden, en dat alles in combinatie met elkaar. Door die in put terug te dringen, te extensiveren dus, kunnen drie vliegen in een klap geraakt worden. "Dat kan prompt gebeuren en het milieu wordt ook prompt minder belast. Het voordeel van extensiveren is bovendien dat het over de hele linie kan gebeuren." En dat is beter dan de dambordme thodiek van braaklegging waarbij el ders intensiever geboerd wordt, stelt Veerman, die zelf met zijn vrouw en zoons een akkerbouwbe drijf van 135 hectare in Nieuw- Beijerland leidt. Baktarwe De hoogleraren willen die extensie vere akkerbouw ("voor de zuivel geldt een soortgelijk verhaal") reali seren door een stelsel van premies en heffingen. Vóórop staat dat de akkerbouwer op een gemiddeld be drijf een redelijke prijs voor zijn graan krijgt: 42 cent. "De prijs moet structureel verhoogd worden voor die produkten die feitelijk extensie ver geteeld worden. Omdat daar een maatschappelijke meerwaarde, namelijk minder milieubelasting wordt geproduceerd." De consument moet méér betalen voor bijvoorbeeld het brood van ex tensiever geteelde baktarwe. Op die manier moet de twintig procent op brengstreductie, nodig om van de overschotten af te komen, in de markt terugverdiend worden. "Maar omdat wij denken dat dat niet volle dig zal lukken willen we de rest via heffingen en subsidies bereiken." Zo moeten de externe kosten in de prijs van het produkt betrokken worden. "Niet met het doel boeren rijk te maken maar om graanteelt in Nederland in stand te houden tegen aanvaardbare maatschappelijke ge volgen." Premies en heffingen moeten zó vastgesteld worden dat het streven naar milieuvriendelijker boeren niet verwatert. "Wij pleiten ook voor een afbouw van die premies," aldus Veerman. "Maar zonder heffingen en premies zul je nooit een milieu vriendelijker produktie krijgen." De dreiging van het alternatieve landbouwbeleid van EG- landbouwcommissaris MacSharry scherpte de gedachten van de hooggeleerden. Veerman: "Alle marktbescherming vervangen door directe inkomenstoeslagen houdt wel de mensen en de gezelligheid op het platteland. Maar wij zijn er zeer tegen gekant. Het haalt de prik kel weg om efficiënt te produceren met schaarse middelen. Ik heb te gen Frans Andriessen gezegd: de landbouw wordt van een economi sche sector een zorgsector." "Ne derland heeft de meest ver ontwikkelde landbouw in de EG. Herverdeling moeten wij betalen." Er zijn nu wel bezwaren tegen de voorstellen van MacSharry maar, "er is geen noemenswaardig alter natief." Dat alternatief willen Veer man c.s. bieden. Juist in Nederland zijn er ook de beste mogelijkheden om te proberen een extensievere ak kerbouw van de grond te krijgen, menen de geleerden: een hoog ont wikkelde landbouw én nijpende mi lieuproblemen. "Wij zien voor de Nederlandse akkerbouw een voor- Het Landbouwschap blijft van me ning dat het systeem van teeltpacht en eenmalige pacht te verkiezen is boven dat van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Het ministerie geeft de voorkeur aan de eenmalige pacht in een vgoront- werp tot wijziging van de Pachtwet. In het nieuwe stelsel van eenmalige pacht wordt bovendien pacht tot drie hektare vrijgegeven. trekkersrol bij een ontwikkeling van de plantaardige produktie in een be paalde richting. Minister Bukman liet in zijn eerste reactie op de professorale voorstel len weten dat hij extensivering in Nederland niet de meest voor de hand liggende weg vindt. "Dat kan ik me voorstellen," zegt Veerman. "Het vereist ook een omschakeling naar een heel andere agrarische filo sofie." "Als Bukman zegt: ik ben tussen de komkommers geboren, ik geloof in de vrije markt, dan kan ik dat heel goed begrijpen. Maar je kunt niet tegen de akkerbouw zeggen: ga maar in tensiveren of ga maar de tuinbouw in. Dat wordt een chaos. Als je niet tegelijk de prijs verhoogt en de op brengsten verlaagt schuif je op naar andere sectoren met een extra mi lieubelasting en overvoer je de markten. We moeten niet denken dat er een oneindige markt voor sla is in Oost-Europa." Bio-ethanol De professoren nemen wat afstand van agrificatie en van de produktie van bio-ethanol, het speerpunt van de groep Emmeloord. "Bio-ethanol, non-foodproduktie, heeft absoluut toekomst," zegt Veerman. "De vraag is alleen: wanneer begint die." Behalve het feit dat de politiek een flink gat moet overbruggen om bio- ethanol rendabel te maken is er nog iets anders. "Als je alleen tot non food produktie kunt komen via in tensieve teeltmethoden is het nog te vroeg om daar breeduit mee te beginnen. Je moet de héle milieuba lans bekijken," stelt Veerman. Hij Het Landbouwschap vindt de voor stellen tot het loslaten van het pachtstelsel tot drie hektare niet aanvaardbaar. Het schap is namelijk bang dat dit een verdere ontpach- ting en versnippering van het land bouwareaal in de hand kan werken. Dit standpunt heeft het schap naar voren gebracht in een bestuurlijk overleg met minister Bukman eerder deze week. Prof. dr. C.P Veerman: "Zonder heffingen en premies nooit een milieuvriendelijker produktie. trekt een vergelijking met kernener gie waar, ondanks de goedkope stroom, de discussie strandde op de afvalproblemen. Voor gewasbeschermingsmiddelen geldt een vergelijkbaar verhaal. "Daar moet je ook niet alleen kijken naar de milieuproblemen van het gebruik maar ook naar de milieube lasting bij het maken van de midde len. De hoogleraren pleiten voor strikt vasthouden aan het geplande tempo in het Meerjarenplan gewas bescherming, liefst nog sneller. "Maar wel gekoppeld aan de taak van de overheid om voor hogere prijzen te zorgen." Katalysator Ook de landbouworganisaties heb ben een belangrijke taak in de ogen van Veerman, zelf lid van de Hol landsche Maatschappij van Land bouw. "Maar ze moeten zich realiseren dat hun taken veranderen als het landbouwbeleid zo snel wij zigt." De organisaties moeten lan delijk veel meer samenwerken en zich meer toeleggen op regionale en individuele belangenbehartiging. "Ze moeten ook meer doen om het uitwisselen van kennis te bevorde ren, elkaar opscherpen, studieclubs stimuleren." Ook kunnen ze als ka talysator werken om efficiënter ge bruik van kapitaalgoederen te bereiken. "Nog meer concrete dien sten, dichter bij de leden. Er valt hier veel te leren van de vakbonden," stelt Veerman. "De landbouworganisaties moeten zorgen aan de bal te blijven. Zij en niet het Landbouwschap moeten de discussie blijven beheersen over landbouwpolitiek en milieu. Niet bang zijn dat een ander ook wat zegt maar adequaat reageren." Gerard Westerhof Nederlandse bedrijven leveren in de komende weken vijftig a zestigdui zend ton pootaardappelen aan de Sovjet-Unie. Vorig jaar leverde Ne derland 6500 ton aan het land van de perestrojka. Vier jaar geleden werden er helemaal geen pootaard appelen aan dit land geleverd. De aardappelen zijn vrijwel allemaal in Nederland geteeld. Hoofdleverancier is de Coöperatie Agrico uit Em meloord. Mede dankzij deze orders zal de Ne derlandse pootaardappelexport een recordhoogte van circa 650.000 ton bereiken. Het vorige record werd vorig jaar gevestigd. Toen ex porteerde Nederland 562.000 ton pootaardappelen. if Nee, deze jongens maken geen reklame voor frisdrank. Ze nemen het er gewoon even van. De fiet sen hebben ze, even buiten Thoien, onder langs de dijk gelegd, en nu genieten ze gedrieën bovenop de slootkant van een lekker blikje fris. Het was vorige week ook zo warm...

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 9