'Vrouwen moeten macht van boodschappentas gebruiken' Laatste landinrichtingscommissie Tholen geïnstalleerd Personalia Eén op de vier bestuursleden een vrouw Forse schadeclaims verwacht door hoge snelheidstrein Zeeuwse plattelandsvrouwen op 60ste jaarvergadering Landbouwschap: De jaarvergadering van de Bond van Zeeuwse plattelandsvrouwen had dit jaar een bijzonder feestelijk karakter. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de bond waren enkele honderden vrouwen naar de Prins van Oranje in Goes gekomen om feestredes aan te ho ren van de scheidende presidente mevrouw L.M. Elema-Meinardi en van de gastspreekster mevr. J.L. Niemantsverdriet-Leenheer, de eveneens scheidende burgemeester van Westenschouwen. Ook het Zeeuwse lid van het hoofdbestuur mevr. H. Polderman-Martin voer de het woord. Gelukwensen waren er van diverse zijden, onder an dere van de ZLM bij monde van algemeen sekretaris mr. J. Oggel. In haar openingsrede ging de presi dente van de NPBV Zeeland, me vrouw J.M. Elema-Meinardi, uitvoerig in op de 60-jarige geschie denis van de Bond. Een half jaar na de oprichting van de landelijke ver eniging werd de Provinciale Zeeuwse Bond van Boerinnen en andere Plat telandsvrouwen opgericht. Dat was op 14 juli 1931. Het doel was toen: bevordering van de belangen van de bevolking van het platteland. De kontributie werd vastgesteld op f 1,— per jaar. Begonnen werd met 39 leden. Nu zijn het er 3190. Mondig maken In 1979 werd de doelstelling van de Bond gewijzigd. Stond eerder het platteland centraal, nu kwam de ontwikkeling van de vrouw in het middelpunt te staan. Dat betekent bondsvrouwen mondiger maken, la ten meedenken, meedoen en mee beslissen. "Eerst was het: het platteland ontwikkelen, dit komt de mensen daar ten goede. Nu is het: de vrouwen meer ontwikkelen. Dit komt het platteland ten goede", al dus mevr. Elema. De presidente riep de vrouwen op geheel in de traditie van de platte landsvrouwen aktief te blijven voor de leefbaarheid van het platteland. "We moeten kritisch zijn, maar soms ook weer niet te kritisch. Als we het milieu willen helpen moeten we ook eens genoegen nemen met een minder goed produkt. Laten we als vrouwen eens goed nadenken, wat we allemaal kopen en waar het vandaan komt. En hoe zit het met de verpakking en de kontrole?" al dus mevr. Elema, die de invloed van de vrouw op het bestedingspatroon onderstreepte. Zij riep de vrouwen Mevr. Niemantsverdriet spreekt de plattelandsvrouwen toe. Op de achtergrond het provinciaal bestuur. op de "macht van de boodschap pentas te gebruiken". Klapstoel Mevrouw Niemantsverdriet drukte de plattelandsvrouwen op het hart vooral niet aan de kant te blijven staan. Zij sprak over de leefbaarheid op het platteland en zei dat vrou wen in dit kader een belangrijke rol moeten spelen. "Zorg dat je er bij bent. Laat je niet als klapstoel ge bruiken, die na gebruik weer in de kast wordt gezet. Als een politieke partij een vrouw op de kandidaten lijst wil, neem dan alleen genoegen met een verkiesbare plaats". Mevrouw Niemantsverdriet riep de vrouwen op zich in te zetten voor de toekomst van de kleine kernen, waarvan Zeeland er meer dan 50 heeft. In elk dorp behoort een school, een dorpshuis, een PTT- vestiging, openbaar vervoer, huis vesting voor jonge mensen, kinder opvang. Bij al deze zaken kan de inbreng van de plattelandsvrouwen niet gemist worden. "En samen staan we sterk", zo besloot de ver trekkende burgemeester, die aktief blijft in de Bond van Plattelands vrouwen. Mevrouw Polderman ging uitvoerig in op het pas goedgekeurde be leidsplan "Vrouw en Leefomge ving". Zij sprak onder andere over het begrip sociale vernieuwing, dat even goed op het platteland van toepassing is als op de grote ste den. "Sociale vernieuwing en emancipatie zijn beide gericht op zelfontplooiing en zelfredzaamheid en maatschappelijke participatie", aldus mevr. Polderman. Benoemingen AHS Delft Ir. Frida A. Steenblik (36) is sinds 1 maart aan de Agrarische Hoge school Delft de nieuwe studierich tingscoördinator Levensmiddelentechnologie. Ze werkte aan de Hanzehogeschool in Groningen en als consultant voor de levensmiddelenindustrie. Vanaf 15 maart is ir. Agnes M.A.T. Maenhout (35) de coördinator van de nieuwe studierichting Milieukun de aan de Agrarische Hogeschool Delft. Na haar studie milieuhygiëne in Wageningen (LU) heeft zij o.a. ge werkt op het terrein van het water beheer. Bij de provincie Zuid-Holland werkte zij de afgelopen vier jaar aan het provinciaal milieubeleid. Vorige week donderdag installeerde de (toen nog) gedeputeerde mr. J.A. de Boe de landinrichtingscommissie Oud-Vossemeer. Voor alle vier ruil- verkavelingsblokken op het voorma lige eiland Tholen (Sint Annaland, Stavenisse, Poortvliet en Oud- Vossemeer) zijn de commissies nu geïnstalleerd. De landinrichtingscommissie Oud- Vossemeer bestaat namens de landbouw uit de heren J.L. van Gor- sel (voorzitter), M.J. Stoutjesdijk (plv. voorzitter) en C. van de Berge. De particuliere natuurbescherming (ZMF) heeft een adviserend lid in de commissie. De Boe: 'De milieufede ratie vroeg om een volledig lid in de commissie, echter GS waren van mening dat dat gezien de belangen- verdeling niet gerechtvaardigd was, in tegenstelling tot bijvoorbeeld het blok Stavenisse'. Commissievoorzitter Van Gorsel sprak zijn blijdschap uit over het feit dat nu voor het hele gebied Tholen en Sint Philipsland administratieve ruilverkavelingen tot stand komen. Hij zei dat de landbouworganisaties zich in 1984 bij de aanvraag - en nu nog - hebben gerealiseerd dat bij de ruilverkavelingen niet alleen land bouwbelangen een rol spelen, maar bijvoorbeeld ook natuurbelangen. 'Daar zijn we niet bang vopr, omdat de boeren goed voor het landschap zorgen. Naar mijn mening is een welvarende boerenstand de beste waarborg voor een goed verzorgd landschap'. In de verschillende verkavelingen komt veel grondgebruik over de blokgrens voor. Om het over en weer gebruik terug te dringen is een uitruilcoördinator aangesteld, de heer M.C.J. Kosten uit Oud- Vossemeer. Deze begint zijn werk zaamheden vanuit het gebied Sint Annaland. Volgens inspecteur ir. H.A. Okma van de Landinrichtings- dienst Zeeland bestaat er een grote animo onder de boeren om gronden uit te ruilen. De heer Okma gaf de kersverse commissie een suggestie hoe de werkzaamheden in de tijd in te delen. Het lijkt hem redelijk haal baar eind '93 of begin '94 de in spraak te starten, en een jaar daarna de stemming te houden. Koele kikker Verschillende sprekers gingen in op het ambitieuze plan Tureluur van de Zeeuwse Milieufederatie. De heer J. Kodde, voorzitter van de drie Zeeuwse landbouworganisaties, zei dat iemand wel een koele kikker moet zijn om de ontsteltenis van de landbouw niet te begrijpen als óók goede landbouwgronden ontpol- derd zouden moeten worden. Van Gorsel noemde het plan op de meeste punten niet realistisch, maar meende dat op sommige punten de landbouw-en natuurbeschermings organisaties zich wellicht kunnen vinden. 'Dan zijn wel goede waar borgen voor de aangrenzende land bouw nodig', voegde hij eraan toe Voorbereidingsschema Woordvoerder van de Centrale Land inrichtingscommissie Jan Brink man deelde de aanwezigen mee dat de CLC zich aan het inventariseren is over het voorbereidingsschema 1991. De provincies hebben in totaal 85.000 ha voorgedragen, waarvan zoals het er nu uitziet tussen de 25 en 30.000 te plaatsen is. Bij de af weging van de CLC zal de kust West Zeeuws-Vlaanderen een grote rol spelen, zo zei hij. Volgens Brink man ligt plaatsing van dit gebied op het schema voor de hand. Het blok Oud-Vossemeer bestaat in hoofdzaak uit grotere akker bouwbedrijven en fruitteelt. Op de achtergrond ligt het stadje Tholen Vrijwel alle belanghebbenden langs het gepland traject van een nieuw aan te leggen Hoge snelheidsnet in Nederland hebben de informatie avonden te Roosendaal ofFijnaart bezocht. Opmerkelijk was dat, bui ten de aktiegroep 'TGV nee', zich niemand openlijk uitsprak tegen de komst van een TGV-lijn door West- Brabant. De inleiders van Rijkswa terstaat en de NS kwamen met overtuigende argumenten voor de nieuwe spoorwegverbinding. Bij de meeste betrokkenen zal het op de centen aankomen. Gedurende de discussie werd hoe langer hoe meer duidelijk dat de overheid op forse schadeclaims kan rekenen. Te genhouden van het project is een onmogelijke zaak, was de stem ming, maar zich sterk maken voor eigen- of streekbelang is billijk. Tracékeuze Voor het tracé door West-Brabant, de H-variant, via Moerdijk en Roo sendaal naar het Belgische Essen, is gekozen omdat dit de kortste route is, die het best inpasbaar is in het landschap. Een groot gedeelte van de lijn kan lopen langs bestaande in frastructuur, zoals het Mark- Vlietkanaal, de leidingenstraat en Rijkswegen. Verder speelt de lage ligging van het gebied en de goede aansluiting op Essen een rol. Na tuurgebieden worden met de H- variant niet doorsneden. Tijdens de discussie werden uitslui tend schriftelijke vragen beant woord. Het gros van de vragen had betrekking op de wenselijkheid van de TGV, de geluidhinder en techni sche aspecten. Op vragen naar de afstand van een bedrijf of woonhuis tot de spoorlijn kwam geen helder antwoord. De geluidsdecibels zullen bepalen of er nog sprake is een aan vaardbaar leefmilieu. Met isolatie is ook veel op te vangen, kreeg een vragensteller te horen. Op dit punt zullen veel bezwaren komen. Nogal wat landbouwbedrijven worden ern stig belemmerd in hun bedrijfs voering. Werk aan de winkel Voor de georganiseerde landbouw is er werk aan de winkel. Op 1 mei zullen besturen van betrokken afde lingen bij elkaar komen om een standpunt in te nemen. Op 15 mei volgt een bespreking tussen landin richtingscommissies, landbouwor ganisaties en Rijkswaterstaat en NS. Tot 1 juli 1991 bestaat er gele genheid om schriftelijk te reageren op de nota hogesnelheids spoorver binding Amsterdam-Parijs. In de loop van 1992 verwacht men het definitieve besluit van Tweede en Eerste Kamer. Tot 1995 kan dan de uitwerking van de tracé's plaatsvin den. Daarna gaat de uitvoering van start. JvT Het Landbouwschap gaat aandrin gen op meer benoemingen van vrouwen in bestuursfuncties. Dit moet het proces van integratie van vrouwen in besturen en adviesorga nen een extra impuls geven. In een reactie op het ontwerp-beleidsplan Emancipatie van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij beaamt het schap dat vrouwen mo menteel nog ondervertegenwoor digd zijn in besluitvormingsprocessen. Daarom stelt het schap voor een streefcijfer te hanteren van 1 op 4 in 1995. In het plan van het ministerie wordt vrijwel geen aandacht geschonken aan de rol van werkneemsters in het agrarisch bedrijf. Daarnaast treft het Landbouwschap te weinig concrete maatregelen aan om vrouwen gelij ke kansen te bieden economische zelfstandigheid te verwerven. Het schap betreurt het dat bij wel aan gestipte mogelijkheden in het kader van onderwijs en voorlichting niet duidelijk wordt aangegeven hoe de ze instrumenten moeten worden be taald. Een project emancipatie in het voortgezet onderwijs is zelfs on langs door het ministerie stopgezet.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 7