Uitslag kleurplaat en voorjaarspuzzel Geld en goed Accountantsunie ZLM Personalia Een kontrakt of geen kontrak! Sociaal Ekonomische Voorlichting Brede Herwaardering en lijfrenteaftrek Kamer van Koophandel wil meer bos op Walcheren Biogrond Beleggingsfonds maakt goede start In memoriam J.E. Kole leder die iets produceert wil dat meestentijds ook een keer verko pen. Produceren is één, afzetten is twee, maar pas na het afrekenen is de zaak rond. Regelmatig komt het voor dat een producent, die derde stap, het afrekenen, niet naar tevre denheid haalt. Soms wordt er niet of helemaal niet betaald en soms valt de eindafrekening tegen omdat er geen goede afspraken waren ge maakt of omdat men een verschil van mening heeft over de uitleg van het kontrakt of de overeenkomst. Auto Zo wilde Jan een auto kopen. Een nieuwe was te duur, dus kocht hij voor een redelijk bedrag een twee dehands BMW. Er zat weliswaar een grote barst in de ruit aan de achterkant, maar de koopprijs was redelijk. Op het koopkontrakt stond dan ook BMW..... met een kapotte achteruit: prijs f 8.000,—. Toen Jan thuis kwam wilde hij zijn aanwinst achteruit in de garage zetten, maar hij hoorde niets anders dan gekraak en geknars. Inderdaad de achteruit was kapot. Informatie leerde dat Jan f 1.800,— kwijt zou zijn aan een ruilbak. De verkoper zei, dat het toch duidelijk op de nota stond, dus niet zeuren. Het is al 3 jaar geleden en nog niet opgelost. Betere afspraken Als je als modern ondernemer een bedrijf wil runnen moet je zulk ge zeur natuurlijk proberen te voorko men. Hetzij door een betere afspraak en een duidelijkere verkoop overeenkomst, hetzij door een be ter kontrakt. Onder kontrakt wordt dan hier verstaan een lang(er) lo pende afzet/afneem-overeenkomst bijv. 2 of 3 jaar. Doordat onderne mers soms een grote investering moeten doen om een bepaalde pro- duktie te kunnen beginnen, is enige zekerheid ten aanzien van de afzet, ook voor wat langere tijd (bijv. 2-3 jaar) soms gewenst. Er zijn produktie-richtingen waarbij de af zet voor een belangrijk deel via kon trakten voor één of meerdere jaren geregeld zijn, bijv. kalvermesterij, slachtkuikens en legkippen, en in iets mindere mate de varkenshoude rij. Vooral dus in de intensieve vee houderij is het gebruik van kontrakten veelvoorkomend. Welke kontrakten en wie ga randeert? Het aantal kontrakt-soorten is legio. Zo kunnen er kontrakten zijn om voer, uitgangsmateriaal; biggen, kip pen etc. te leveren, om afgemeste varkens of slachtkuikens af te ne men. Vaak zijn er meerdere partijen naast de boer in één en 't zelfde kontrakt, bijv. een afnemer van de varkens, een leverancier van de big- gen en een leverancier van het voer. Het is in zo'n situatie al snel moeilijk na te gaan als daar een gezamenlij ke prijsgarantie is gegeven wie nu precies wat garandeert. Verder moeten natuurlijk nog heel veel za ken goed en duidelijk geregeld wor den in zulke belangrijke kontrakten. Zowel juridisch als ekonomisch Ten eerste is het natuurlijk belangrijk dat het kontrakt juridisch goed en evenwichtig is. Zowel rechten als plichten dienen zoveel mogelijk we derzijds te zijn. Het is beslist geen eenvoudige zaak om een juridische acceptabele overeenkomst te slui ten. Als we zien wat er momenteel aan kontrakten op de markt is, moet gekonstateerd worden dat deze juri disch veelal nogal eenzijdig zijn af gesteld. De kontraktaanbieders, de voederleverancier of de afnemer van het eindmateriaal (ei, varken, kip, etc.) heeft veel rechten en de produ cent veel plichten. Kommissie Advisering Kontrakten In het werkgebied van de NCB en ZLM funktioneert al geruime tijd een Kontrakt Advies Kommissie. Bij deze kommissie kan men een aan geboden kontrakt vóóraf latep na gaan op juridische onevenwichtigheid of ernstige te kortkomingen. Deze Kommissie ad viseert de vragende ondernemer omtrent de juridische waarde van het aangeboden kontrakt en wijst hem op tekortkomingen of al te een zijde bepalingen. Elke ondernemer die voornemens is, een kontrakt in de intensieve veehouderij af te slui ten kan dit dus vooraf laten toetsen. Veelal gaat dit in overleg met de SEV-er of de DLV-er in dat gebied. Het adres is: Kontrakt Advies Kom missie, Spoorlaan 350, 5038 CC Tilburg. Naast een juridische toetsing is een onderzoek naar de ekonomische waarde van een kontrakt natuurlijk ook zeer zinvol. Om echter de eko nomische waarde (rentabiliteit) goed te kunnen beoordelen is nodig dat de aantallen en prijzen etc. inge vuld zijn. Ook is het dan wenselijk dat de situatie bij de ondernemer bekend is. Van groot belang is dan ondermeer wat de technische kwa liteiten en mogelijkheden bij de be- In mei '90 introduceerde de Triodos- bank in Zeist het "groene" Biogrond Beleggingsfonds. Het fonds belegt in schone - en schoon te maken grond voor gebruik in de biologische landbouw. Biogrond is genoteerd op de Paral- lelmarkt van de Amsterdamse Ef fectenbeurs. In 1990 zijn 692.301 aandelen geplaatst en gestort, goed voor ruim 7 miljoen gulden. Het be-, leggingsresultaat bedroeg over het eerste halfjaar f 0,19 per aandeel, wat neerkomt op een rendement van ongeveer 4% op jaarbasis. Het eerste dividend zal in 1992 worden uitgekeerd. De koersontwikkeling volgt de intrinsieke waarde van de aandelen. In de eerste periode werden twee landbouwkavels aangekocht: 18,5 ha. in Friesland en 15,2 ha. in Dren the. Het totaal in grondkavels geïn- treffende ondernemer zijn. Om die reden is een ekonomische beoorde ling iets wat eigenlijk thuis hoort bij de DLV bedrijfskundige in die regio. Als we er van uitgaan dat er goede en slechte kontrakten zijn, is het 't beste om een goed kontrakt te slui ten. Het op één na beste is om géén kontrakt te sluiten en het on gunstigste is het om een slecht kon trakt te sluiten. Veel succes. A. Lindenbergh In het ruilverkavelingsplan voor Wal cheren wordt naar de mening van de Kamer van Koophandel Midden- en Noord-Zeeland onvoldoende aan dacht geschonken aan de wensen en problemen van de rekreatie. Zo wordt er te weinig rekening gehou den met de behoefte aan uitbreiding en kwaliteitsverbetering van ver- blijfsaccommodatie op Walcheren. De in het plan genoemde 60 ha is een minimum in plaats van een maxi mum, aldus de Kamer. Verder vindt de Kamer dat er nog te weinig bos in het plan is opgeno men. Zij dringt er op aan de geplan de 275 ha te vergroten, mede en vooral met het oog op seizoensver lenging. Ook wil de Kamer dat er ka noroutes en meer golfterreinen op Walcheren komen. Kuststrook De bereikbaarheid en toegankelijk heid van de rekreatieve voorzienin gen op Walcheren moet volgens de Kamer van Koophandel worden ver beterd. Betreurd wordt dat de kuststrook niet in het ruilverkave- lingsgebied is opgenomen. De Ka mer van Koophandel voelt zich gesteund door de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra, waarin voor het hele ruilverkavelingsgebied de blauwe koers is aangegeven. Dit betekent: "sterke ruimtelijke en ten dele ook ekonomische integratie van verschillende funkties, waarbij de specifieke regionale kwaliteiten richtinggevend zijn". Dit on dersteunt naar de mening van de Kamer het pleidooi voor meer ruim te ten behoeve van de rekreatieve ontwikkeling op Walcheren. vesteerde vermogen kwam daarmee op ruim 1,2 miljoen gul den. Begin januari werd een derde perceel verworven en over een vier de projekt werd onlangs over eenstemming bereikt. Over een drietal andere objecten worden nog serieuze onderhandelingen gevoerd. Het wetsvoorstel 'Brede Herwaar dering' beoogt op een breed gebied van allerlei vormen van verzekerin gen wijzigingen aan te brengen. In middels is door de Staatssecretaris van Financiën een tweede nota van wijzigingen naar de Tweede Kamer gezonden. In deze nota van wijzi ging is het overgangsrecht (voor oude contracten) geregeld en is de beoogde ingangsdatum op 1 juli 1991 gesteld. Met betrekking tot de lijfrenteverze keringen en koopsompolissen is daarbij nu het volgende voorgesteld. Voor meerjarige lijfrentecontracten die zijn afgesloten voor 16 oktober 1990 zal het oude regime blijven gelden, wat betekent dat de lijfren teaftrek tot het huidige maximum f 17.116,- voor 1990 en f 17.459,— voor 1991) in stand Op vrijdag 12 april overleed de heer J.E. Kole, 76 jaar oud. De heer Kple was vele jaren bestuurlijk aktief in de afdeling Wemeldinge van de ZLM. Vanaf 1959 was hij bestuurslid, van 1965 tot 1976 sekretaris-penningmeester en van 1976 tot 1986 voorzitter. Zijn inzet was "ZLM pur sang". Vanuit zijn verantwoordelijkheid als afdelingsvoorzitter was de heer Kole sterk betrokken bij de tot stand ge komen ruilvefkaveling Kapelle- Wemeldinge, eerst als lid van de voorbereidingskommissie en vervol gens als lid en plaatsvervangend voorzitter van de plaatselijke kom missie. Zijn grote inzet en sterk verantwoor delijkheidsgevoel voor land- en tuin bouw, welke tot uiting kwamen in zijn vele bestuurlijke funkties, zullen wij met grote waardering en respekt blijven herdenken. In zijn periode als voorzitter van de afdeling Wemel dinge kwam ook de samenwerking tot stand met de afdeling Yerseke. Sterkte bij het dragen van dit verlies wensen wij mevrouw Kole en haar familie toe Afdeling Wemeldinge van de ZLM blijft. Voor meerjarige contracten die in de periode van 16 oktober 1990 tot en met 30 juni 1991 zijn afgeslo ten, kan geen aanspraak worden gemaakt op aftrek volgens het oude regime. Wel mag de premie voor de ze polis die voor 1 juli 1991 wordt betaald nog op basis van het oude maximum f 17.459,— in aftrek komen, de daarna betaalde premie evenwel niet meer. Wel zullen de voorwaarden van de polis moeten worden aangepast aan de nieuwe regels hetgeen ondermeer betekent dat de contracten niet langer kun nen worden afgekocht. Na 1 juli 1991 betaalde premies zijn slechts tot een maximum bedrag van f 10.000,— op het inkomen in min dering te brengen. Koopsompolis Hetzelfde is van toepassing op de jaarlijks af te sluiten koopsompolis sen. Voorzover u dit jaar nog een dergelijke polis wilt afsluiten, moet u dit doen voor 1 juli a.s. omdat u dan nog het oude bedrag van f 17.459,— in aftrek op uw inko men kunt brengen. De na 1 juli gesloten koopsompolissen kunnen ook maar tot een maximum bedrag van f 10.000,— meer in mindering op het inkomen worden gebracht. In plaats van in december te onderzoe ken of een zodanige polis voor u aantrekkelijk is, moet u het dit jaar reeds in de maand juni doen om nog de hoge aftrek te kunnen claimen. De afweging van wel of niet doen is echter veel lastiger, omdat u nog niet weet hoe het jaar zal uitvallen. Alleen de ondernemers met een ge broken boekjaar (b.v. mei/mei) kun nen op dit moment de resultaten over het boekjaar 1990/1991 eni germate inschatten. Zij weten daar mee een der inkomensposten, te weten de winst uit bedrijf, en kun nen de overige inkomensbestandde len ook wel ramen. Daarmee is dan ongeveer duidelijk of een koopsom polis dit jaar nut kan hebben. Al met al is dit wel een moeilijke operatie waarin nog veel onzekere factoren voorkomen. Overigens kent u mijn mening uit vorige artikelen over dit onderwerp dat ik er geen voorstander van ben om uitsluitend op grond van fiscale aftrek een koopsompolis af te slui ten. Nauwkeurige afweging blijft in ieder geval geboden en deskundige ondersteuning van de accountant die uw gehele financiële situatie kent is een noodzaak. B. Veerbeek P. Knipscheer nieuwe directeur Hendrix' voeders De heer R Knipscheer is per 2 april 1991 benoemd tot Algemeen Direk- teur van Hendrix' voeders B.V. In de ze funktie volgt hij de heer ir. J. Hakvoort op. De heer Knipscheer heeft ruim 23 jaar gewerkt bij Hen drix' voeders, achtereenvolgens als Rayonleider, Verkoopleider en Direk- teur Verkoop. Van 1984 tot 1989 vervulde hij een direktiefunktie bin nen de Levensmiddelen-divisie van BP Nutrition. Sinds .1989 begeleidde de heer Knipscheer als Manager binnen de Divisie Feed Animal Products spe ciale projekten, zoals de vermark- ting van eieren en de verbetering van de logistiek binnen Hendrix' voeders. De redaktie heeft de handen weer vol gehad aan de vele goede oplos singen van de Paaskruiswoordpuz- zel in het ZLM-blad van 29 maart jl. De juiste oplossing luidt als volgt: 'De lente maakt het jaar voor z'n zware taak weer klaar!' Bij de prijzentrekking zijn de volgen de drie winnaars tevoorschijn geko men: M. Poot-de Witte, Platteweg 40 uit Scherpenisse; J.A. Bom, Montenaken 20a uit Steenbergen en G. van Velzen, Noorddijk 31 uit Krabbendijke. De prijswinnaars hebben intussen een boekenbon ter waarde van f 75,— ontvangen. Allemaal van harte gefeliciteerd en veel plezier ermee! Kleurplaat Tijdens de paasvakantie zijn de kin deren ook weer enthousiast aan het kleuren geweest. De redaktie kreeg vele mooie kleurplaten binnen en het was bijzonder moeilijk om daar de drie mooiste uit te zoeken. De kinderen hebben allemaal zo hun best gedaan dat ze eigenlijk alle maal een prijs verdienen. Helaas zijn er maar drie boekenbonnen van f 40,— te verdienen. De winnaars zijn geworden: Hilde Jehoel, Mayweg 12 uit Elshout; An drea Slabbekoorn, Evërsdijkseweg 18a uit Kapelle en Esther Kuipers, Rivelstraat 42 uit Wijk en Aalburg. Alle drie van harte gefeliciteerd met jullie prijs en veel plezier met datge ne wat je ervoor gaat kopen!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 4