Pachter twee keer de dupe dithane® Nieuws en Commentaar Afrijpings- ziekten in GRANEN? Zegge en schrijve Vestigingspremie voor jonge boeren dit jaar van de baan Bezoek Grobeka goed voor gemoedsrust telers Agrico continueert project in Dmitrov Vee en vlees in beeld Niet te mopperen Kies de voordeligste bestrijding met ZLM-bestuur tot minister Bukman: In het overleg met minister Bukman, woensdag j.l. in het Land- bouwhuis, heeft de ZLM met klem de grote bezwaren tegen de voorgestelde pachtwetherziening op tafel gelegd. De versoepeling van de pachtwet zal niet alleen de bescherming van de pachter aan tasten maar tevens leiden tot hogere prijzen, zodat de pachter twee maal de dupe kan worden. Elke aantasting van de pachtwet betekent een ondermijning van het pachtstelsel in Nederland. De ZLM kiest voor een verhoging van de pachtprijs om de vermindering van het pachtareaal tot staan te bren gen. Met die vermindering van het pachtareaal valt het overigens best mee, zo stelde de ZLM. De particu liere verpachters zijn merendeels van het toneel verdwenen. Daar naast is door het toenemende aan tal maatschappen de pachtoverdracht van vader op zoon minder aan de orde. Cijfers daarover kan het departement van landbouw helaas niet geven. Minister Bukman nam met belang stelling kennis van de visie van de ZLM. Hij is bezig alle reacties te be oordelen. Het zal nog wel een jaartje duren voor alles zijn beslag heeft gekregen, zo zei hij. De minister vond het opmerkelijk dat de teelt pacht, waarvoor het Landbouw schap zich sterk maakt, door geen enkele fraktie in de Tweede Kamer wordt gesteund. Bovendien vraagt deze pachtvorm veel controle "en dat staat mij tegen". Meerjarenplan Ook het Meerjarenplan Gewasbe scherming is door de ZLM uitvoerig aan de orde gesteld. Voorzitter van der Maas zei dat het stoffenbeleid onhaalbaar is in de praktijk en dat de doelstelling van het volumebeleid niet in 1995, maar wellicht wel in 2000 gehaald kan worden. "Als de ene milieumaatregel de andere blijft opvolgen, gaan de boeren naar ei gen wegen zoeken om hun gewas te beschermen en hun inkomen vei lig te stellen," zo waarschuwde Van der Maas. De minister noemde het Meerjarenplan "een lastige hobbel". Gelegenheidsarbeid De bewindsman kreeg verder uit voerige informatie over de gelegen heidsarbeid en de problemen rond de afdracht van sociale premies en loonbelasting. De heer Hamelink gaf aan de hand van cijfers een toelich ting op de gevolgen voor de fruitte lers. Voor een gemiddeld fruitbedrijf in Zeeland worden de loonkosten 10 tot 15.000 gulden hoger en dat is onhaalbaar. De minister zei dat hij op dit punt een indirekte verant woordelijkheid heeft en raadde aan deze problematiek indringend onder de aandacht van de staatssecretaris voor sociale zaken te brengen. Kamperen bij de boer De ZLM stelde tenslotte het kampe ren bij de boer aan de orde. Dit moet volgens de ZLM als een zuiver agra rische aktiviteit worden gezien. Er is geen bezwaar tegen maximaal 15 eenheden per bedrijf. Het idee om het kamperen bij de boer uit te druk ken in SBE's vond weinig instem ming bij de minister. Hij zei goede voorzieningen, vooral op hygiënisch gebied, zeer belangrijk te vinden. De vestigingspremie voor startende ondernemers in het kader van de struktuurverbeteringsregeling voor de landbouw wordt dit jaar niet meer toegekend. Het ministerie van landbouw heeft de subsidie om budgettaire redenen geschorst. De tot nu toe binnengekomen aanvra gen overschrijden het beschikbare budget. Op grond van de regeling was een bijdrage van maximaal 37.000,— mogelijk. Tijdens het werkbezoek van minis ter Bukman woensdag j.l. aan de ZLM zei voorzitter H.C. van der Maas met schrik kennis te hebben genomen van de intrekking. Na mens de minister lichtte ir. K.J. van Ast, direkteur akker- en tuinbouw van het ministerie toe, dat het de partement zich gedwongen zag de regeling op te schorten. "We zijn tot het uiterste gegaan, maar de finan ciële grens was bereikt". Van Ast verklaarde dat weliswaar de helft van de bijdrage door Brussel wordt betaald, maar dat geld komt pas over twee jaar binnen. In principe is de startpremie voor jonge boeren volgend jaar weer be schikbaar, maar het gaat dan om een kleiner budget. Het Landbouw schap heeft de opschorting van de eerste vestigingspremie bekriti seerd. Volgens het Landbouwschap waren er nog wel degelijk mogelijk heden om er mee door te gaan. In het kader van de bezuinigingen bij de tussenbalans heeft minister Buk man prioriteit gelegd bij landinrich ting, herstructurering van de akkerbouw en de milieusubsidies. "Dat betekent dat andere posten een veer hebben moeten laten, hoe vervelend dat ook is," aldus de mi nister woensdag in Goes. Deze week heb ik niet te mopperen en kan ik eigenlijk alleen maar positieve ervaringen melden. Natuurlijk komt dat vooral door het prachtige weer van vorige week. Het was een lust om door ons werkgebied te rijden. Langs de akkers, de boomgaarden en de wei landen. Echt de mooiste tijd van het jaar. Bij de boeren veel tevreden gezichten over het praktisch probleemloos verloop van de voorjaars werkzaamheden tot nu toe. Een enkeling had de pest in omdat vroeg en (dus) "lucht" gezaaide bieten droog lagen terwijl het volgens Bart jens toch allang had moeten regenen. Inmiddels is het weer omgesla gen. Ook dat is dus goed nieuws. Het weer blijft onberekenbaar. Goed nieuws is verder dat in Tholen vorige week de vierde en laatste landinrichtingscommissie op rij werd geïnstalleerd. AHS Delft Ook uit Delft zijn er positeve berichten te melden. Maandag bezocht het dagelijks bestuur van de ZLM de Agrarische Hogeschool van het KNLC te Delft - onze school dus. Eén van de gespreksonderwerpen was het imago van de school bij de praktijk. Er hadden ons namelijk berichten bereikt dat Delft om boer te worden het verkeerde adres zou zijn. Niets blijkt minder waar. Door de fusie met Utrecht en de verhuizing (uit Dordrecht) naar Delft heeft de school wat tijd nodig gehad om de boel weer goed op de rij te zetten. Inmiddels is men zover en het resultaat mag er zijn. Een keur aan stu diemogelijkheden afgestemd op de markt en voor de student op maat gesneden. En je kan er ook voor boer studeren. Alleen heet de studierichting anders. Daardoor zijn er bij de praktijk blijkbaar mis verstanden ontstaan over de mogelijkheden in Delft. De direktie heeft daar de les uitgetrokken dat de presentatie van het studieprogramma blijkbaar nog beter moet. Afgesproken is dat het ZLM-blad daarvoor mede a/s doorgeefluik zal dienen. Verder is afgesproken de contacten tussen Delft en de ZLM te intensiveren en te structureren. Voor de ZLM is dat met name ook interessant om zo de know how op onze school in Delft in te zetten voor projecten, studieclubs e.d. Plattelandsvrouwen Een bijzonder positieve vergadering beleefde ik deze week bij het 60-jarig jubileum van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Op puur vrijwillige basis wordt er zo ontzet tend veel gedaan - daar wordt je weI even stil van. Het enthousiasme in de Bond werkt echt aanstekelijk en eerlijk gezegd ben ik er een beetje jaloers op. Mijn mening: die integratie van (agrarische) vrou wen in de ZLM - dat moet er nu toch echt eens van komen. Oggel Hoeveel lamsvlees eten wij per hoofd van de bevolking en hoe hoog is de consumptie van varkensvlees? In welke provincie worden de meeste schapen gehouden en waar staan de grote vleesverwerkende bedrijven? Hoe belangrijk is de vlees export voor de Nederlandse econo mie? Dit zijn allemaal vragen die beantwoord worden in de brochure 'Vee en Vlees in Beeld 1991'. Met behulp van korte teksten, gra fieken en tekeningen worden de be langrijkste ontwikkelingen over 1990 weergegeven. In een aantal gevallen is ook een vergelijking ge maakt met 1989 en jaren daarvoor. De brochure geeft algemene infor matie over de vee- en vleessector en behandelt voorts apart de dier soorten runderen, kalveren, varkens en schapen. Ook komen de vlees verwerkende bedrijven en de bacon- sector aan de orde. Het 36 pagina's tellende boekje in kleur is een uitgave van het Produkt- schap Vee eri Vlees. Er is zowel een Nederlandstalige als een Engelse versie beschikbaar. Belangstellen den kunnen een gratis exemplaar aanvragen bij het Produktschap Vee en Vlees, afdeling PR/Voorlichting Postbus 5805, 2280 HV Rijswijk. Even bellen kan ook. Het nummer is: 070 - 3409212. Vorige week hebben de zuidweste lijke broccolitelers die meedoen aan het Grobekaprojekt voor het eerst na het planten bezoek gekregen van koördinator Gerrit Jan Kornet van het bemiddelingskantoor. Hij ging samen met de heer C. de Vries van Pannevis Zaden de bedrijven langs. "Het bleek ons dat deze eerste rondgang vooral nodig was voor de gemoedsrust van de teler", merkt de heer De Vries op. "Eén teler meende zelfs dat hij als gevolg van vraatschade al niet meer op een oogst behoefde te rekenen, maar wij konden hem wat dat betreft ge rust stellen. Je moet niet vergeten dat de telers nog geen ervaring heb ben met dit nieuwe gewas. Sommi gen hebben zelfs nog nooit eerder een groentegewas verbouwd". Tijdens de bezoeken zijn over en weer enkele ervaringen uitgewisseld over de teelt, en voorts hebben de telers adviezen gekregen over ver dere teelthandelingen. Voordat het gewas in juni geoogst wordt zal de Grobeka-koördinator nog regelmatig een kijkje op de percelen hebben genomen. Akkerbouwer Jan Kodde uit Vlissin- gen heeft een halve hektare broccoli geplant. Volgens Gerrit Jan Kornet doen de plantjes het uitstekend. "Tijdens ons bezoek stonden ze nog maar enkele dagen in de grond, maar het was al goed te zien dat het wortelstelsel vanuit de perspotjes in de grond was doorgedrongen. De lichte zavel (vroeger grasland, dus zeer humusrijk) is ook uitermate ge schikt voor een dergelijke teelt". De heer Kodde heeft een akkerbouw bedrijf van 48 ha. Hij is niet hele maal onbekend met de teelt van vollegrondsgroenten, want hij teelt ook winterbloemkool. mêêêëêm jhph if a* "I -W&0& '0:S:/r~ MÜil iMÊmmÊh I Een kijkje bij de pas geplante broccoli, v/nr C. de Vries van Pannevis, Grobeka-koördinator G.J. Kornet en teler Jan Kodde. De aardappelcoöperatie Agrico con tinueert dit jaar het in 1990 gestarte privatiseringsproject in Dmitrov Rusland. In de afgelopen maanden zijn de contractuele formaliteiten vervuld. Specialisten van de voor malige Rijksdienst IJsselmeerpolder (nu Directie Flevoland) worden nu ook bij het project betrokken. Zij hebben een programma ontwikkeld voor grondverbetering van de be staande bedrijven. Coöperatie Agri co en Bejo Zaden hebben inmiddels de benodigde pootaardappelen en groentezaden voor dit voorjaar ge leverd. De familie Van Liere, die vorig jaar ook al in Rusland werkte, is inmid dels opnieuw naar Dmitrov vertrok ken. De familie Bok ziet er voor dit jaar van af en is vervangen door de familie Van der Veeken uit Nagele (Noordoostpolder). Jan van der Vee ken is bedrijfsverzorger/akkerbou- wer en heeft in 1990 al de nodige Ruslandervaring opgedaan op ande- >re Agrico-projecten in de Sovjet- Unie. Het is de bedoeling dat de fa milies Van Liere en Van der Veeken tot eind oktober in Dmitrov zullen blijven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 3