KLAVERTJE vrouw Oil IflïïD VUU[ U Cursus 'Vrouwen en Landinrichting' \rx^ V/nnr r p 21 onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. f Adres: P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Weme/dinge r Twee bestuursleden komen en twee bestuursleden gaan. Het betreft de presidentes van Zee land en Noord-Brabant en hun opvolgsters. We hadden met al le vier een kort gesprek en be gonnen in Noord-Brabant bij de nieuw gekozen Provinciaal Pre sidente mevrouw L.K. v.d. Vecht-Verlaan. Geboren in Win schoten, later verhuisde ze naar Zwolle en dan naar Lelystad waar 14 jaar geleden haar lid maatschap van de Bond begon. Waarom werd ze lid? Als je in een totaal nieuwe omgeving komt wo nen wil je toch ergens bij en omdat k geen sportfanaat ben en mijn moeder al lid was vanaf 1949 leek me met hun ideeën en wensen zullen komen. kliekjesgeest heerst. Zijn overal op het platteland de familiebanden sterk, in Lelystad was dat niet het geval, daar komen mensen uit alle windstreken wonen. Nu is ze lid in Prinsenbeek en dat bevalt prima, lid zijn geeft direct een band en ik heb toen TE snel mijn mond openge daan en zat zodoende heel vlug in het afdelingsbestuur als secre taresse. Ramen zemen Als dan de kinderen de deur uit zijn en de 6 jaar secretaresse om zijn, komt er een oproep voor provinciaal bestuurslid. Je meldt je niet zo gauw aan. Maar het vooruitzicht el ke week ramen zemen lokt ook niet en als je het niet doet heb je straks spijt. Dus: wel aanmelden, gesprek met PB, dat is nu 2 jaar geleden. Daar moet je toch eerst 2 jaar mee draaien om de lijn te zien. Het is best wel moeilijk om nieuwe bestuursleden te vinden, men kijkt er erg tegenaan en ieder denkt: 'Dat kan ik niet'. Omdat de voorgangster een jaar ex tra bleef durfde ze het nu aan. Na de verkiezing kwamen er veel telefoni sche gelukwensen en de nieuwe presidente ziet dat als een 'Aanmoe digingspremie'. Hoop dat het in de toekomst net zo leuk blijft als het nu is, dat we kun nen blijven lachen. Verder dat ieder een de papieren die we rondsturen leest en we niet meer moeten bellen en iedereen antwoordt op de gestel de vragen. Wezijn vrijwilligers, maar 't is een baan! Haar beroep is bouwkundig teke naar, heel begrijpelijk voor de doch ter van een architect. Wat ze nu graag wil voor de Bond is veel leden activeren om mee te doen, meer ka der vormen en daarnaast wil ze een klankbord zijn voor leden zodat ze met hun ideeën en wensen komen zullen. Afgetreden Haar voorgangster, mevrouw N. den Engelsen-Graveland, ontvangt in een kamer die geurt van de bloemen die ze bij het afscheid kreeg. Het is nog maar 3 dagen geleden en dat voel je nog niet. Het is goed na 6 jaar af te treden, je bent gemoti veerd als je begint, maar: je weet niet wat je boven het hoofd hangt. De eerste periode was moeilijk, nu gaat het fijn en alles is bespreek baar, er is onderling vertrouwen en er is vriendschap. Het besluit tot af treden was al in najaar gevallen en dan leef je ernaar toe. Nu is de druk van de ketel af! Twee hoogtepunten waren: Ope ning van de tentoonstelling P3W in het Museon te Den Haag en de oprichting van de afdeling Deurne, nu een actieve bloeiende afdeling. Hoe ik erbij kwam? Via de afdeling kwam het bericht dat de vacature in onze kring niet vervuld was. Ik vond dat iemand dat moest doen en ik wilde iets leren. Nou, het is vrijwilli gerswerk maar je moet je wel inzet ten. Je leert leden kennen in en buiten de provincie. Het 3-jarig werkplan is een groot houvast, er is daarmee een lijn uitgezet op alle ni veaus. Contact houden met afde lingen en met de basis is heel belangrijk. Ook het HB zou dat moe ten doen. Van leren gesproken, ik heb veel meer geleerd dan ik ooit gedacht had te kunnen leren. Het laatste jaar ging ik 4 of 5 maal naar internaats cursussen op de Bom. Het is daar hard werken in een gezellige sfeer onder deskundige leiding. Ik hoop nu toch wat meer tijd te hebben voor mijn hobby, de tuin. Met buurvrouw mee De nieuwe presidente van het pro vinciaal bestuur Zeeland is me vrouw M.J.E. v.d. Meijden-de Dreu. Ze werd in 1972 lid van de afdeling Yerseke, een bloeiende afdeling en haar ervaring in de eerste tijd was dat je met veel vrouwen ook veel kunt doen. De eerste keer ging ze met haar buurvrouw mee en het viel direct goed, zo goed dat ze in 1975 presidente van de afdeling werd en dat gedurende 6 jaar bleef. Daarna nam ze heel bewust een poosje rust totdat de jeugd was uitgevlogen. Lange tijd was de plaats in het PB vacant en in 1988 stelde ze zich be schikbaar, ze had er toen zin in, maar wel is het zo dat je niet weet waaraan je begint. Nu is volgens de nieuwe presidente de periode 'ik' afgesloten. Die golf is over, de vrouwen leven nu in het al gemeen heel bewust. We zullen ons meer met de leefbaarheid op het platteland bezig moeten gaan hou den. Voor alle mogelijke functies worden vrouwen gevraagd en aan hen worden hoge eisen gesteld. Daarvoor is ook de kadervorming in de Bond van zo'n groot belang, en nu veel vrouwen een betaalde baan hebben is kadervorming in het week einde misschien in de toekomst een oplossing. Vrouwen moeten op de bres staan en zelf zien wat nodig is. Het meest boeiende is het contact met zoveel verschillende vrouwen, niet alleen in Zeeland maar ook ver der weg. In de Bond leer je ook mensen kennen waarmee je anders niet zo direct in contact komt en dat is een ervaring die ze niet zou willen missen. De hobby van mevrouw v.d. Meijden is schilderen, maar misschien nog meer de oude klederdracht. Ze zet zich in om die te behouden in de fa milies waar dat hoort. Ze later be waren en bij bijzondere gelegenheden gebruiken. Hoogte punt hierin was het bezoek met H.M. de Koningin aan Parijs waar een groep het bezoek luister bijzette in Zeeuws costuum. Vol vertrouwen gaat ze de periode als presidente in, ziet de Bond met de tijd meegaan en dat geeft toe komst. Ze koos bewust voor het PB, maar niet voor de functie van presi dente. Dat lijkt haar een hele taak die ze wel goed hoopt te doen zodat het opvolgbaar blijft en dat moet kunnen! Kadering moet De aftredende presidente van Zee land, mevrouw J.M. Elema-Meinardi kijkt terug op haar loopbaan in de Bond. Door een vriendin die in 1979 in Goes kwam wonen en bij de leeskring zat werd ze geïnteresseerd en lid in Goes. Al snel werd ze ge- gevraagd zitting te nemen in de cur suscommissie en daarna kwam ze als secretaresse in het afdelings bestuur. In 1983 vroeg men haar naar een cursus communicatie van de landelijke Bond te gaan en zo kwam ze terecht in de werkgroep kadervorming. Volgde daarvoor cur sussen op 'De Born' en zag dit door werken in de provincies. Nu weet ze dat kadering moet. En voor jezelf moet je keuzes maken, bewust zien wat het belangrijkste is. Voor haar is het contact met de afdelingen/de le den erg belangrijk. Het was een goede periode in het provinciaal bestuur, maar ik ben meer een DOE-mens en dat kan ef fectiever in de kadervorming. In de ze bestuursjaren heb ik wel heel veel geleerd. Dat is bij veel vrouwen ook zichtbaar, ze veranderen wel in de Bond, ze maken meer contacten. Het hoogtepunt was heel duidelijk het bezoek van de Zuidafrikaanse Presidentsvrouw aan Tholen. Me vrouw De Klerck sprak daar met de Plattelandsvrouwen en was zeer be langstellend, zodat er nog materiaal zoals het nieuwe Bondsboekje werd nagestuurd en daarop kwamen po sitieve reacties. Een ander hoogte punt was de 'Open Dag', waar veel informatie over de Bond kon worden doorgegeven. Wat nu? Eerst even rust nemen want het was toch een hele klus, waarbij ge zegd moet worden dat ik heel ge makkelijk zit omdat ik bijna geen reistijd heb naar het kantoor in Goes. Voor de andere PB-leden kost dat tijd. Je begint als lid van een afdeling, dan ben je een poosje PB-lid en daarna weer lid tussen de leden. Maar wel met een ervaring rijker. Al le werk moet gebeuren en het is nuttig dat ieder op haar tijd daarin meedoet. In het PB is het zaak goed te luisteren naar elkaar en alles met het hele PB te doen, iedereen erbij te betrekken! Veel vriendschap en humor maken het werk als PB-lid waardevol. Klavertje vier Vier vrouwen die in de Bond veel deden en doen, wij danken 2 en wensen 2 andere veel succes in de 'komende jaren. Drs. P.J. de Rooy-Janse De agrarische commissie van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in Zeeuws-Vlaanderen heeft in sa menwerking met de Kath. Vrouwe norganisatie uit deze streek afgelopen winter een cursus 'Vrou wen en Landinrichting' georgani seerd. Er waren 18 deelneemsters. De cursus werd gegeven door de Landinrichtingsdienst te Utrecht. Tijdens de voorbereiding en uitvoe ring van landinrichtingsprojecten wordt veel aandacht besteed aan voorlichting en inspraak. Daar wa ren tot nu toe weinig vrouwen bij betrokken. De cursus was toegan kelijk voor alle vrouwen, maar richt te zich in opzet vooral op de agr. vrouwen omdat zij via het bedrijf een directe betrokkenheid bijïandin- richting hebben. De cursusleidster Petra v.d. Berg wist ons op een erg enthousiaste manier aan de hand van videobanden, cursusmateriaal, groepsdiscussie, rollenspel, enz. duidelijk te maken wat landinrich ting allemaal omvat. De cursus bestond uit 6 lessen: 5 cursusmiddagen en een excursie. De 1e les kregen we een map uitge reikt met heel veel informatie en op drachten en talrijke folders over ruilverkaveling, herinrichting, landin richting met administratief karakter, beheersovereenkomsten, enz. en een groene linnen tas met als op schrift 'Landinrichting: voor een mooi, gezond en produktief platte land'. De 1e les bestond uit een in troductie op het onderwerp landinrichting waarna we in groep jes gingen discussiëren over het ver schil tussen ruilverkaveling vroeger en de huidige landinrichting. De 2e bijeenkomst ging over de ver schillende functies en belangen bin nen de landinrichting. We gingen weer aan het werk in groepjes. Als 'landschapsclub', 'landbouwclub', 'recreatieclub' en 'natuurclub' moesten we zoveel mogelijk argu menten bedenken om toch vooral aan onze belangengroepering aan dacht te schenken binnen het lan dinrichtingsplan. Gastspreker was deze keer de heer Kooyman, dis trictshoofd Bos- en Landschaps bouw Zeeuws-Vlaanderen. De 3e bijeenkomst vertelde de heer Holtslag, districtsingenieur van de Landinrichting in Zeeuws- Vlaanderen, ons iets over de proce dure van een landinrichtingsproject en wat de inspraakmogelijkheden van de belanghebbenden daarbij zijn. Ook Gerda Steenhuis, werk zaam bij de Landinrichtingsdienst afd. Voorlichting en inspraak, was hierbij aanwezig. Zij adviseerde ons alle publikaties over landinrichting in ons woongebied goed te lezen, gaf tips hoe je als vrouw aktief betrok ken kunt zijn bij het gehele landin- richtingsgebeuren en adviseerde ons bezwaren ook tijdig aan het juiste adres kenbaar te maken. De volgende bijeenkomst, met als onderwerp: wat zijn de gevolgen van landinrichting voor de woon-, werk- en leefomstandigheden in een gebied, hadden we een gastspreker uit eigen omgeving: de heer H. Ris- seeuw uit Schoondijke. Hij is lid van de landinrichtingscommissie Schoondijke. Hij vertelde hoe hij in deze commissie terecht was geko men, hoe de gang van zaken bij een stemming is, hoe de schatting en hoe de toedeling plaatsvindt. Daarna kwam mevrouw Bastiaan- sen uit Etten-Leur aan het woord. De familie Bastiaansen had een vee bedrijf aan de rand van de bebouw de kom en had van de mogelijkheid tot bedrijfsverplaatsing gebruik ge maakt. Daar komt heel wat voor kij ken. De 5e bijeenkomst bestond uit een excursie naar de Yerseke Moer. Een gebied dat momenteel geheel op de schop genomen wordt, niet alleen vanwege de ruilverkaveling maar ook vanwege verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland. Na een korte toelichting wat er zoal in het gebied gaat veranderen, maakten we met de bus een tocht door de streek. We zagen talrijke reservaats- gebieden waar het waterpeil hoger is waardoor zij als fourageergebied voor de vogels kunnen dienen. Via hele smalle weggetjes bereikten we de nieuwe boerderij van de familie Kole, een melkveebedrijf met prach tige bedrijfsgebouwen. Ook hier was de vrouw des huizes van het begin af intensief betrokken bij alle beslissingen. De 6e en tevens laatste bijeenkomst was mevrouw Van Es uit Flakkee onze gastspreekster. Zij was voor zitster van de inspraakcommissie geweest, adviserend lid van de voorbereidingscommissie en nu lid van de plaatselijke landinrichting scommissie. Ina Cappon-de Hullu en Anneke de Keuninck-de Bruyne

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 21