Minister steunt omschakeling naar intensieve teelten Zoommeer moet zoet blijven Deze week Forumavond gelegenheids arbeid op 8 mei in Goes Landbouw moet de praktijk laten zien Landbouwschap gepasseerd 7.VCO zuidelijke landbouw maatschappij Werkbezoek aan ZLM Pag. 3 Bezoek Grobeka stelt telers gerust Pag. 4 Geld en goed Pag. 7 De macht van de boodschappentas Pag. 9 Milieuvriendelijke teelt belonen Pag. 11 "Ik word toch niet ziek" Pag. 12 Bladluizen en virusziekten in pootaard- appelen Pag. 14 Kwaliteit en agrarische industrie Pag. 15 Campina neemt Belgisch bedrijf over Pag. 16 en 18 Loonwerktarieven Pag. 21 Voor de vrouw M land- en tuinbouwblad VRIJDAG 19 APRIL 1991 79e JAARGANG NO. 4067 Minister P. Bukman en Land bouw Natuurbeheer en Visserij deelt de visie van de ZLM dat het merendeel van de akker bouwbedrijven het moet zoeken in intensieve, tuinbouwachtige teelten. "Ik ben het er mee eens dat we die kant op moeten, om dat de grondprijzen hoog zullen blijven in ons land en extensive ring alleen daarom al niet de goede weg is". Minister Buk man bracht woensdag een werkbezoek aan de Z.L.M. Hij werd vergezeld door zijn direk- teur akker- en tuinbouw, ir. K.J. van Ast. Tijdens het gesprek in het Land bouwhuis in Goes met het dagelijks bestuur van de ZLM zei de minister veel waarde te hechten aan contac ten met de regionale landbouworga nisaties om zo op de hoogte te blijven van wat er in de praktijk leeft. Hij was met name benieuwd hoe de ZLM aankijkt tegen de land bouwkundige situatie in het zuid westelijk kleigebied over pakweg 10 jaar. Tijd en adem ZLM-voorzitter H.C. van der Maas hield de bewindsman voor dat de zuidwestelijke landbouw bereid is zich aan te passen, maar dat de overheid dan wel tijd en adem moet geven. De zuidwestelijke landbouw ziet toekomst in overschakeling op kennis-, arbeids- en kapitaalinten sieve teelten, waarin produkten van hoge kwaliteit worden voortge bracht zonder het milieu te verontrei- nigen. "We willen ons minder afhankelijk maken van de marktor deningsgewassen en zien in de tuin- bouwgewassen goede mogelijkheden voor dit gebied, me de gezien het klimaat. Voorwaarde is wel dat er voldoende zoet water beschikbaar komt", aldus Van der Maas. De ZLM-delegatie hield de minister voor, dat de nieuwe teelten niet het hele bouwplan van akkerbouwbe drijven kunnen gaan omvatten. Een belangrijke voorwaarde voor het welslagen van het omschake lingsproces is en blijft een rendabele teelt van graanprodukten. Daarom blijven we strijden voor een goede graanprijs aldus het ZLM-bestuur. Gevraagd naar een concrete uitwer king van de ZLM-visie weesvoorzit ter Van der Maas op de Stichting Stimulering Plantaardige Produkten, het Grobekaproject, de stuurgroep glastuinbouw Zeeland en niet te vergeten de zoetwaterprojecten in het zuidwesten. EG-beleid Ten aanzien van het EG- landbouwbeleid zette minister Buk man zich opnieuw sterk af tegen de hervormingsvoorstellen van Mac sharry. "MacSharry introduceert een reservaatslandbouw, waarbij Nederland, maar ook Engeland, Bel- gie en Denenmarken het loodje leg gen. Frankrijk is in dit spel een onzekere factor. Ik constateer dat de Europese Commissie niet zo veel haast meer maakt met deze ge dachten. Er komt meer weerstand, ook in Duitsland. Het zag er even naar uit dat Nederland als voorzitter van de EG in het tweede halfjaar knopen zou moeten doorhakken. Maar de besluitvorming is vertraagd en dat is voor Nederland geen slechte ontwikkeling". Over de EG-prijsvoorstellen voor 1991 zei de minister dat de daling van de suikerprijs (-5%) wel van ta fel zal gaan, omdat de EG hier geen cent wijzer van wordt. Ten aanzien van de graanprijzen is nog niets ze ker en in het melkvraagstuuk staat Nederland alleen. Alle andere EG- landen kiezen voor quotumkorting, terwijl Nederland desnoods een prijsdaling accepteert. Het ZLM-bestuur heeft met de mi nister verder indringend gesproken over het gewasbeschermingsbeleid, de ruimtelijke ordening, de pacht- herziening, de gelegenheidsarbeid en de situatie in de veehouderij, met name de ecologische richtlijn. Hij zei graag een keer bij de ZLM te willen terugkomen en dan tevens bedrijven en projecten te willen bezoeken. Bij het overleg in het Landbouwhuis waren ook aanwezig ir. A.W.H. van Weelderen, direkteur LNO in Zee land, en ir. A. v.d. Linden, consulent landbouw. De ZLM organiseert op woensdag 8 mei a.s. een informatieve bijeen komst over gelegenheidsarbeid. De bijeenkomst moet het karakter van een manifestatie krijgen en is be legd om uiting te geven aan de ver ontwaardiging die met name in de tuinbouw is ontstaan naar aanlei ding van recente ontwikkelingen rond gelegenheids- en seizoen sarbeid. De informatieve en demonstratieve bijeenkomst vindt plaats in de Prins van Oranje te Goes en begint om 20.00 uur. Het motto voor deze avond is: "inzetbare en betaalbare arbeid voor de agrarische sektor". Alle belangstellenden die direkt of indirekt met de problematiek van de gelegenheidsarbeid te maken heb ben worden uitgenodigd om de bij eenkomst bij te wonen. Behalve problemen rond de afdracht van so ciale premies voor huisvrouwen en scholieren, die met name bij het dunnen en plukken worden ingezet, is ook op fiscaal terrein een belem mering opgeworpen door intrekking van de resolutie seizoenarbeid. Ook dit aspekt komt op 8 mei a.s. aan de orde. Diskussie Tijdens de bijeenkomst zal onder Minister Bukman (rechts) wordt in het Landbouwhuis te Goes begroet door voorzitter Van der Maas en algemeen secretaris Oggel. Achter dit drietal topambtenaar Van Ast. anderen het woord worden gevoerd door de heer F. Dilling, voorzitter van de afdeling Werkgevers en So ciale Zaken van het KNLC, en door de heer Th. van der Heijden, direk teur van het ASF in Tilburg. Voor de aanwezigen zal er ruimschoots gele genheid zijn in diskussie te gaan met een breed samengesteld forum, waarin behalve de genoemde spre kers onder andere vertegenwoordi gers van de Accountantsunie en de SEV zitting zullen nemen. Ook de voorzitter van de tuinbouwkommis- sie van de ZLM, de heer C. Hame link, neemt plaats in het forum. De leiding is in handen van de heer F. Dees, voorzitter van de kommissie werkgevers- en sociale zaken van de ZLM. In het gesprek met minister Bukman heeft de ZLM er voor gepleit het zoetwatergehalte in het Zoommeer op peil te houden.Dit is zowel voor de bestaande zoetwatervoorzie ning in West-Brabant als voor de toekomstige zoetwatervoorziening in Zeeland van levensbelang. In het kader van de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra dreigt het Zoommeer zijn functie als leve rancier van zoet water te verliezen. De minister bleek voor dit pleidooi gevoelig. Hij zei dat de VINEX slechts een koers aangeeft. Het is geen wet van Meden en Perzen. Over de invulling is overleg mogelijk. De ZLM heeft er op gewezen dat plaatselijke overheden in dit rijksbe leid vaak een handvat vinden, dat ze maar moeilijk kunnen loslaten. De voorzitter van de veehouderij commissie, de heer W. van Veldhui zen, noemde in dit verband de ecologische richtlijn als voorbeeld. Er zijn kleinere gemeenten die deze richtlijn zeer stringent toepassen en Zo de toekomst van rendabele be drijven op het spel zetten. Dat kan toch niet de bedoeling zijn De mi nister zei dat in deze gevallen de ge meenteraad moet worden benaderd om tot een praktische toepassing van het rijksbeleid te komen. Minister Bukman vindt dat de land en tuinbouw veel meer aan het gro te publiek en de politiek moeten la ten zien waar ze mee bezig is. Sleur de mensen naar de bedrijven. Nodig ministers. Kamerleden, regionale en plaatselijke bestuurders uit om ken nis te maken met de praktijk aldus de minister tijdens zijn werkbezoek aan de ZLM. Hij deelde de mening van het ZLM- bestuur dat te veel mensen te ge makkelijk oordelen over de belangen van de land- en tuinbouw. De minis ter vindt bijvoorbeeld dat het RIVM- rapport over de verzuring van het milieu te pas en te onpas wordt ge bruikt. Men praat over verkleining van de veestapel, wat geen enkele bijdrage levert aan een schoner mi lieu en geweldige economische ge volgen heeft voor de veehouderij, aldus de minister. Het ZLM-bestuur hamerde er bij de minister op dat veel rapporten en plannen maatregelen voorstellen die in de praktijk niet werken of in strijd zijn met ander milieubeleid. Als voorbeeld werd o.a. het rapport van de commissie-Spiertz over de stikstofuitspoeling genoemd. Ook ten aanzien van de problemen rond de gelegenheidsarbeid drong de minister aan op een rechtstreekse confrontatie met de verantwoorde lijke staatssecretaris, mevr. Ter Veld. Nodig haar uit op een fruitbedrijf en laat zien wat er in werkelijkheid aan de hand is. Dat werkt veel beter dan nota's en brieven. Het Landbouwschap is teleur gesteld dat het ministerie van Land bouw het schap niet heeft gehoord over de beslissing om de vesti gingspremie op te schorten. Het mi nisterie maakte dinsdag bekend dat er dit jaar geen vestigingspremie meer zal worden toegekend, omdat het beschikbare budget is uitgeput. Het Landbouwschap is gepikeerd dat minister Bukman met geen woord over de maatregel heeft ge rept tijdens het overleg dat maan dag nog met hem plaatsvond, o.a. over de Pachtwet. De startsubsidie voor beginnende bedrijven is vol gens het schap van groot belang voor bedrijfsovernames en de conti nuïteit in de land- en tuinbouw. Het bestuur van het O S-fonds had er eerder op aangedrongen de premie niet op te schorten voor er over al ternatieven is nagedacht (zie ook pag. 3).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 1