22, Stichting Uitwisseling speelt in op veranderende vraag lOrm Kaderkursussen noodzakelijk om het boerenbelang boven tafel te houden Op wintersportvakantie naar Kirchberg Agenda Deense scholieren te gast in Terneuzen Bijscholing hocron-besturen volop in de belangstelling Nieuwe studierichtingen Agrarische Hogeschool Inkoperscursussen bloemenveiling De landbouw maakt in een korte tijd veel ontwikkelingen door. Niet al leen veranderen er veel zaken in de sektor zelf, zoals technische ont wikkelingen en een toenemend milieu bewustzijn, ook komen er dringende invloeden van buitenaf. In •OSnêmêmJ- ~.2tS proberen andere maatschappelijke groeperingen, zeggenschap te krijgen in de sektor. Voor 'boeren-bestuurders: mannen en vrouwen, die op enigerlei wijze aktief zijn binnen de agrarische be langenbehartigers, is dit niet altijd gemakkelijk. Immers, zij moeten in dit spanningsveld de belangen van agrarische bedrijven en gezinnen hoog in het vaandel houden. Vrijwil lig, maar niet vrijblijvend! Niet alleen in Den Haag of Brussel maar ook in onze eigen regio en pro vincie, spelen zaken die het belang van de agrarische sektor raken. Het is een belangrijke taak van 'boeren'- bestuurders om deze gebeurtenis sen of ontwikkelingen te signaleren en er op in te spelen. Om alles 'up- to-date' bij te houden kost tijd en energie, dat is een feit. Temeer als men het 'bestuurder-zijn' serieus en optimaal inhoud wil geven. Uiteraard is het vervullen van bestuurs- of kommissie-funkties in veel gevallen vrijwilligerswerk - men doet het veelal in de 'vrije tijd'. Dit betekent echter niet dat het vrijblij vend is. Uw achterban verwacht iets van u. U vertegenwoordigt hen en u moet hun belangen verwoor den en behartigen. Dit vereist nogal wat bestuursvaardigheden. Vaardigheden Besturen is het zodanig richting ge- In het kader van 'Grenzen Open' or ganiseren de S.G. 'De Leeuwtjes' en 'De Schans' uit Terneuzen een schooluitwisseling met de Bredager Skolen uit Jplling uit Denemarken. Van 27 mei tot 1 juni ontvangen de derdejaars leerlingen van beide scholen hun collegaleerlingen uit Denemarken. Naast het volgen van gezamenlijke lessen worden de leerlingen ontvan gen op het Gemeentehuis in Terneu zen. Tevens brengen zij een bezoek aan Brussel en aan de Oosterschel- dewerken. De Deense leerlingen worden gedu rende die week als gast opgenomen bij de ouders/verzorgers van beide scholen. ven aan aktiviteiten dat de doelstel lingen van de organisatie behaald worden. Bij goed besturen komt heel wat kijken. Zo moet een agra risch bestuurder onder meer: soms (grote) tegenstellingen kun nen overbruggen en om kunnen gaan met tegengestelde belangen tussen agrariërs onderling; persoonlijke kritiek kunnen geven én accepteren; kunnen communiceren en onder handelen met anders-denkende groeperingen in onze samenleving; kunnen omgaan met de pers; vergaderingen kunnen hanteren; toekomstgericht kunnen denken; alternatieven kunnen aandragen; enzovoorts. Geen enkel agrarisch bestuurslid be heerst deze vaardigheden tot in de perfektie. Dit hoeft ook niet. Wel kunnen we vaststellen dat de agrari sche bestuursleden meer dan ooit een bekwaam bestuurder moet zijn en dat dit ook betekent dat hij/zij zich herhaaldelijk zal moeten (bij)scholen in bestuursvaar digheden. Kadervorming: noodzaak Het eens zo befaamde 'groene front' verliest langzaam maar zeker zijn invloed. De agrarische sektor verliest steeds meer zeggenschap en krijgt fors tegenspel uit de maat schappij. De agrarisch bestuurder zal - goed beargumenteerd - tegen gas moeten bieden om een reële partij in het maatschappelijk kracht veld te zijn en te blijven. Dit gaat niet vanzelf, kaderscholing is hierbij een noodzakelijke ondersteuning. ILKV biedt die kadervorming. Het In- 19 stituut voor Land- en Tuinbouw Ka dervorming voor Zuid-West Nederland, kortweg ILKV, houdt zich specifiek met kadervorming be zig. Het is eind 1990 opgericht om dat er steeds hogere eisen aan agrarische bestuurders worden gesteld en goede kadervorming ver- SlSt !S. Momenteel bereidt het ILKV het aanbod voor 1991-1992 voor, het belooft een interessant pro gramma te worden. We verwachten in de loop der tijd iedere agrarische bestuurder op één van de ILKV- kursussen. Immers, investeren in een kaderkursus is investering in uzelf, in de organisatie en in de toekomst! Meer weten? Regelmatig verschijnt in dit blad informatie over het ILKV- kursusaanbod. Voor meer informa tie kunt u ook bellen met de heer T. Elzinga, tel. 01100-21010. Petra van der Horst De Stichting Uitwisseling en Studie reizen voor het Platteland te Bergen (NH) gaat haar aktiviteiten aanpas sen aan de veranderende vraag van uit de samenleving. De stichting is al sinds 1949 aktief in het organise ren en verzorgen van internationale beroepsstages, studiereizen en pro jecten voor met name de agrarische sector. Door flexibilisering en uit breiding van de uitwisselingspro gramma's en door meer samenwerking met organisaties en instellingen in binnen- en buitenland wil de Stichting Uitwisseling een grotere bijdrage leveren aan de mo biliteit van leerlingen/studenten in het (agrarisch) beroepsonderwijs. Dat staat in de onlangs verschenen beleidsnota 'Uitwisseling tot f de Eeuwwisseling' waarin het bestuur van de stichting zijn beleid voor de komende jaren bekend maakt. De vraag naar uitwisselingen en stages bij de Stichting Uitwisseling door jongeren in de agrarische sec tor en bepaalde andere beroepssec toren is in de loop der jaren enorm gestegen. Steeds meer jongeren willen blijkbaar via internationale contacten en ervaringen informatie krijgen over de veranderende wereld om hen heen. Naast de oorspronke lijke uitwisseling met een beperkt aantal Europese lidstaten, vindt nu de uitwisseling plaats met de overi ge EG-landen, Scandinavië, Oost- Europa, Noord-Amerika en zelfs Azië. Bij louter uitwisseling is het echter niet gebleven. De stichting heeft in middels ook brede erkenning als dé organisatie in agrarisch Nederland die zich gespecialiseerd heeft in het verzorgen van buitenlandse be roepsstages, studiereizen, dienst verlenende en trainingsactiviteiten. Daarbij is de Stichting Uitwisseling in haar dienstverlening ook steeds meer actief buiten de agrarische sector. Om aan de veranderende vraag te kunnen voldoen heeft de stichting haar beleidslijnen voor de komende jaren vastgesteld. De hoofdlijnen zijn: Het voornaamste werkterrein blijft de agrarische sector. Daar naast is de stichting aktief op het gebied van Europese be roepsstageprogramma's. Deelname aan EG-programma's voor de agrarische sector en het agrarisch onderwijs wordt steeds belangrijker. Door samenwerking met organi saties en instellingen in Oost- en Centraal-Europa wil de stichting trainingsprojecten realiseren. De stichting fungeert bij de inter nationalisering van het agrarisch onderwijs als landelijk coördina tiepunt. De stichting wil aan die functie verder inhoud geven door contacten te leggen tussen Nederlandse (vnl. middelbare) agrarische scholen en scholen in andere Europese landen. Dienstverlening aan de (aan gesloten) plattelandsorganisaties en, op zakelijke basis, aan der den kan plaatsvinden op voor waarde dat deze activiteiten aansluiten bij het werk van de stichting en passen binnen be paalde randvoorwaarden. Aan de Agrarische Hogeschool Delft worden vanaf augustus 1991 de nieuwe studierichtingen Le vensmiddelentechnologie en Milieu kunde verzorgd. Het zijn voltijdse 4-jarige HBO-opleidingen. De studierichting Milieukunde is een natuurwetenschappelijke HBO- opleiding die gericht is op functies bij overheid en bedrijfsleven. Voor de opzet en inhoud van de studie wordt nauw samengewerkt met het prof. H.C. van Hall Instituut in Gro ningen. De studie Levensmiddelentechnolo gie leidt op tot produktiemanager. kwaliteitsbeheerder, produktontwik- kelaar en andere (commerciële) functies in de voedings- en genot middelenindustrie. Delft werkt voor deze studierichting nauw samen met de Agrarische Hogeschool Den Bosch. De door Westland Berkel Bloemen veilingen Holland georganiseerde in koperscursus snijbloemen en inkoperscursus potplanten werd re centelijk door 17 en 19 deelnemers met succes afgerond. De beide in koperscursussen hebben als doel produktkennis en kooptechnieken (via klok en Bemiddelingsbureau) over te dragen. Ze worden afgeslo ten met een theoretisch examen en een inkoopopdracht. De Zeeuwsvlaamse groep óp de ski's in Oostenrijk. De PJZ afdeling Oost Zeeuwsch- Vlaanderen organiseerde een win tersportvakantie. 7 Leden van de afdeling gingen mee. Hieronder volgt hun verslag. Op vrijdag 29 maart vertrekken we voor 10 dagen naar Oostenrijk. We worden eerst naar de boot ge bracht, waarna de overtocht volgt. In Kruiningen staat de bus al te wachten. Van hieruit rijden we naar Breda, Dordrecht, Rotterdam, Utrecht, Arnhem richting verzamel punt. In Beek zijn we gestopt om over te stappen en een kop koffie te drinken. Rond 22.00 uur passeren we de Duitse grens en rijden we de hele nacht door over de 800 km lan ge autobaan. Afd. Tholen/St. Philipsland 11 mei: Kleiduivenschieten te St. Philipsland. Vertrek om 18.30 uur bij Lysian, Hogeweg 2 te St. Philips land. Opgeven bij Paul (01666-2637) of Lysian (01677- 2427). Afd. Noord-Beveland 26 april: exkursie naar Van de Bilt vlasbedrijf te Sluiskil. Vertrek: 14.00 uur. Opgave voor 23 april bij Wilmar (tel.: 01108-1886) of Annemarie (tel. Als zaterdagmorgen iedereen wak ker wordt zien we al bergen met een laagje sneeuw. Net voor de Oosten rijkse grens stopt de bus om te ont bijten. Een uurtje later rijden we weer verder naar onze eindbestem ming Kirchberg. De bus kronkelt door het berglandschap en laat af en toe wat vakantiegangers uitstap pen. Om 10.00 uur zijn we in Kirch berg en mogen wij uitstappen. Na een paar minuten lopen zijn we in ons appartement Alexander. 01107-1690). Afd. Walcheren 19 april: Bowlen. Plaats: de "Kaas boer" te Biggekerke. Aanvang: 20.30 uur. Verdere informatie en opgave bij Johan Boone (tel.: 01182-1451). Afd. Langstraat 30 april: trekkerbehendigheids- wedstrijden. Aanvang: 13.00 uur. Einde: 18.00 uur. Prijsuitreiking: 20.00 uur. Inschrijfgeld: leden gra tis, niet-leden f 10,00. Provinciaal 22 mei: DB-vergadering; 21 mei: HB-vergadering. We pakken de bagage uit, verdelen de kamers en drinken koffie en ma ken plannen. Eerst eens rondlopen in het dorp op zoek naar een super markt, bakker, slager en skischool. Sommigen huren nog een paar ski's en daarna gaan we naar het appar tement. 's Avonds nemen we nog een slaapmutsje in de "Londener" onder ons appartement. De volgen de dag gaan we met de lift naar bo ven, voor onze eerste skilessen op 1800 m. We leren eerst wat basis oefeningen boven op de berg, die we na de middag in praktijk mogen brengen door een stukje naar bene den te gaan. Op maandag vervolgen we onze skilessen in Kirchberg. Het dooit hard en de sneeuw gaat snel weg, zodat we moeten uitwijken naar hoger gelegen gebieden. Er wordt met de skileraar afgespro ken dat we naar Neukirch zullen gaan wat op 2300 m ligt. Ook dit is een mooi skigebied, maar we moe ten hiervoor wel een uur eerder opstaan, want de bus vertrekt om 7.00 uur. Na de laatste dag les ach ter de rug zijn we om 17.00 uur te rug in Kirchberg. Na ons verfrist te hebben zoeken we een restaurantje uit. De woensdag gebruiken we als rustdag die we toch wel nodig heb ben na de skilessen en après-ski. We halen die dag ook weer wat boodschappen en gaan uitgebreid koken. Donderdag rijden we weer naar Neukirch waar we de hele dag skiën en af en toe een terrasje nemen. Maar ook hier dooit het wat zodat we weer naar elders uit moeten wij ken. We besluiten om naar Stubaital te gaan. Dit is een gletsjer van 3200 m dicht bij Innsbruck. Het is een heel groot skigebied met veel liften en pistes, maar zeker de moei te waard om eens mee te maken. Na de hele week mooi weer te heb ben gehad regent het vrijdag een beetje beneden, en boven sneeuwt het op de berg. Na de hele middag skiën gaan we weer terug naar Kirchberg, waar we die avond gaan fonduen. Na het eten gaan we nog gezellig een paar uurtjes stappen. De vakantie vliegt voorbij, en zo breekt zaterdag de laatste dag aan in Kirchberg. We ruimen wat op, en beginnen alvast onze bagage wat in te pakken. Na een wandeling door het dorp koken we zelf nog een keer. Rond 21.00 uur komt de bus ons ophalen uit Kirchberg. Rond middernacht stopt de bus nog even, en zondagmorgen om 8.00 uur zijn we terug in Nederland. In Beek ne men we een ontbijt, waarna ieder een richting huis gaat.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 19