Fruitteelt in Nederland beslist geen vetpot Tuinbouwklanken Droogte begint tol te eisen Enkele regenbuitjes zijn welkom Eerste spinazie uit de volle grond geoogst Bijeenkomst sektie gladiool in Oosterland NFO-voorzitter J Zevenbergen: |j3_ De aanhoudende droogte heeft in de gespecialiseerde tuinbouwgebie den in WEST-BRABANT nog niet voor problemen gezorgd, leder be drijf beschikt over een rea»nin«*®j|~_ tie. Anders is het met de bedrijven die op de akkerbouwmatige manier groenten verbouwen. Hier zijn er problemen ontstaan met de op komst van fijnzadige groenten als peen en witlof. Vooral in droge pe rioden is een regeninstallatie on misbaar. Om een teelt als peen toch aan de gang te krijgen is het nodig om een aantal malen te beregenen. Het beetje water dat op de bedden valt is onvoldoende om het kiemende zaadje een aantal dagen over vocht te laten beschikken. Bij aanhouden de droogte drogen ruggen snel uit. Voor de totale vochtvoorziening is het beter om vollevelds te zaaien. Op de wat lichtere grond is dit goed mogelijk. Echte schade is geconstateerd bij percelen die 3 weken geleden ge zaaid zijn. In de grond zat toen nog voldoende vocht om het peenzaad te laten kiemen. Door het uitblijven van regen was de vochtvoorziening onvoldoende om wortels te vormen. Het gevolg hiervan is uitdroging ge worden. De afzetontwikkeiing van spinazie is door de aanhoudende droogte ook in de knoei gekomen. Veel te snel afrijpen heeft gezorgd voor een te hoge aanvoer met als gevolg te lage prijzen. De hoge temperaturen heb ben de teelten onder plastic sneller laten groeien dan in de kas. Kool- planten in tunnels groeiden harder dan onder glas. Deze ontwikkeling doet zich niet vaak voor. Naar prei voor najaarslevering is erg veel vraag. Normaal gesproken ligt de prijs voor kontraktlevering in het na jaar op 30-32 cent per kg. Nu is er gemiddeld 3 cent bij gekomen. Dankzij de hoge prijzen van vorig jaar zijn weinig telers bereid om on der dezelfde voorwaarden spinazie te telen. Een rol die meespeelt zijn de te ver wachten hogere kosten voor de post arbeid. Fabrieken zijn om deze redenen genoodzaakt de prijzen te verhogen. Het areaal voor de vroege levering in augustus-september zit bij lange na nog niet vol. Telers van normaal vroege prei leggen hun are aal nog niet vast omdat zij verwach ten dat in augustus prei aanmerkelijk meer opbrengt dan de kontraktprijs. Hoe langer hoe meer gaat het ernaar uitzien, dat teelten waaraan veel arbeid is verbonden niet interessant meer zijn. Vooral te lers die in het groot groenten willen verbouwen moeten van veel hand werk niets hebben. Spinazie is hier van een voorbeeld. De huidige kontraktprijzen zijn van dien aard dat er met eigen arbeid een aardig dagloon is te verdienen. De animo is gering. Veel liever teelt men een tuinbouwgewas dat volledig auto matisch kan. De eerste vroege aardappelen barsten op THOLEN, ook zonder plastic afdekking vanwege de vruchtbare J- 1 viukiuudrv „.„„u en ue noge tem peraturen, de grond uit. De komen de weken zal dan ook het nachtvorstrisico groot zijn. Voor de opkomst van vooral de fijne bloem zaden die meestal zeer oppervlakkig gezaaid worden zouden enkele bui tjesregen erg welkom zijn. Veel re gen is gezien de goede structuur van de grond voorlopig niet nodig, maar wat zwarte grond voor de chemische onkruidbestrijding zou de werking zeker ten goede komen. Ook voor de winterbloemkool is het wat te droog en te schraal maar ook de mindere kwaliteit brengt tot nu toe goede prijzen op. De spreiding van de oogst met zeer vroege en zeer late rassen de laatste jaren komt de prijsvorming zeker ten goe de, maar ook de slechte smaak van de meestal mooie Franse bloemkool is voor het Hollandse produkt niet ongunstig. Met een groot aantal produkten heeft de Nederlandse tuinbouw toch een goede naam in binnen- en buitenland voor zowel smaak als kwaliteit. Dit wordt dan ook ge tracht zo goed mogelijk te bewaken door o.a. controle op buitenlandse handelscentra. Vanuit de veilingen streeft men al vele jaren naar top kwaliteit door o.a. de beste partijen te klasseren met super. Ook door het goed gekoeld afleveren aan de kopers wordt gestreefd om de houdbaarheid te verlengen. Tussen tuinder en consument zit een be paalde tijd waarin veel groente zeker zonder koning -^rüu- gaat in kwaliteit. Menig tuinder is al eens geschrokken van zijn eigen produkt na houdbaarheidsproeven op de veiling. De smaak van een aantal produkten zal de komende jaren toch steeds meer aandacht krijgen. Hoewel er over smaak niet valt te twisten, pro beert men toch door middel van proefpersonen een beeld te vormen van wat het meest gewaardeerd wordt in een produkt. Dit is een moeilijk maar belangrijk aspect waarbij met rasèen, teeltwijze e.d. ingespeeld zal moeten worden op het steeds veranderende eetpatroon van de consument. Op sommige bedrijven is na het mooie weer van vorige week het plastic folie al verwijderd. Toch blijft het nachtvorstrisico aanwezig. "De fruitteelt is beslist geen vetpot, ook niet in Nederland. Ondanks alle vooruitgang op teelttechnisch en kwalitatief niveau slaagt de fruit teelt in Nederland er niet in uit de rode cijfers te komen". Dat zei de heer J. Zevenbergen, voorzitter van de NFO, op de algemene vergade ring van zijn organisatie, die op 12 april jl. werd gehouden. Over het afzetseizoen 1989/1990 is de rentabiliteit in de fruitteelt door het LEI berekend op -14. Dat bete kent dat tegenover iedere 100 gul den kosten slechts 86 gulden opbrengst staat. Hoewel verwacht wordt dat de rentabiliteit over het seizoen 1990/1991 beter zal zijn, wordt het nulniveau zeker niet be reikt. Weliswaar is de kontinuïteit van de bedrijfstak niet direkt in ge vaar, toch bewijzen deze cijfers dat de fruitteelt zich. geen luxe kan per mitteren. De heer Zevenbergen waarschuwde voor het ondermijnen van de kon- kurrentiekracht van de Nederlandse fruitteelt ten opzichte van de andere Europese landen. De Nederlandse milieuwetgeving is strenger dan waar ook in Europa, stelde Zeven bergen vast. Daarnaast wil de Ne derlandse overheid niet, zoals in de andere lidstaten, een specifieke re gelgeving voor het opvangen van piekarbeid in stand houden, waar door de plukkosten in de Nederland se fruitteelt verdubbeld worden. En tenslotte is in Nederland de steun voor fruithagelverzekering vervallen, terwijl die elders in Europa nog wel van kracht is gebleven. Sterke troeven Volgens de heer Zevenbergen zijn een rijk en veel gevraagd assorti ment, een groeiende produktie en export en een schone teelt met ge zonde produkten de sterke troeven van de Nederlandse fruitteelt. Op tal van terreinen is de Nederlandse fruitteelt modern en loopt zij voor J Zevenbergen. op de konkurrentie. De afzet blijft echter de zwakke plek in de totale organisatie. Voor de ondernemers ligt hier een belangrijke taak. Zij zul len meer rekening moeten houden met de wensen van handel en kon- sumenten. Daarnaast is een meer kollektieve instelling gewenst. Al leen in gezamenlijkheid kunnen za ken als kontinuïteit, beschikbaarheid en betrouwbaarheid van het aanbod efficiënt worden geregeld. Een omzet van f 500 miljoen ver deeld over 14 individuele fruitveilin gen is niet meer van deze tijd, aldus Zevenbergen. De belangrijke afzet markten van de toekomst zijn Duits land en Engeland, waar tweederde tot driekwart van de fruithandel in handen is van grootwinkelbedrijven. Deze bedrijven zijn in de meeste ge vallen qua fruitomzet alleen al groter dan de grootste fruitveiling in Ne derland. Voor de fruitteelt is 1990 een goed jaar geweest, stelde Zevenbergen vast. Op de veilingen werd f 544 miljoen omzet gehaald, 26% meer dan in 1989. Ook de prijsvorming was goed. De appelprijs bedroeg gemiddeld bijna een gulden (97 ct/kg) tegen 74 cent in het jaar daarvoor. De perenprijs bereikte een rekord: 165 kg/ct tegen 132 ct/kg in 1989. De export deed het eveneens uitstekend en steeg met 23% tot 200 miljoen kg. Produktiegroei De moderniteit en groei van de be drijven lijkt positief te worden beïn vloed door het groeiend aantal jonge ondernemers, dat toekomst ziet en zoekt in de fruitteelt. Het ge volg van de moderne, intensievere teeltmethoden is dat de produktie appelen en peren groeit. Voor Ne derland wordt een groei van de pro duktie appelen voorspeld van 80 miljoen tot 100 miljoen kg binnen enkele jaren. Ook de produktie van peren zal groeien als de intensive ring van de aanplant doorzet en ef- fekt krijgt. In de komende jaren moet daarom worden gerekend op een produktie appelen in de orde van 500 miljoen kg en een produktie peren van 150 miljoen kg. Samen 650 miljoen kg. Een reële potentiële groei van de hardfruitproduktie ten opzichte van het gemiddelde van de laatste vijf jaar van ongeveer 27%! Een hoe veelheid fruit waarvoor nieuwe bestemmingen moeten worden ge vonden. Vooral export zal de groei van de produktie moeten opvangen, aldus de NFO-voorzitter. Luteijn Gastspreker ir. D. Luteijn (Cebeco Handelsraad) betoogde dat produ ceren zonder een verzekerde afzet steeds riskanter wordt. Ook bij de vrije produkten zoals siergewassen en fruit is er 'heel uitdrukkelijk' de tendens naar marktverzadiging. "Als het in de graanteelt regent druppelt het bij u door." De produk- tiestijging déar valt niet bij te hou den door grond uit produktie te nemen. Dat betekent dat de druk op de markt blijft en er een overloop naar de vrije produkten plaats vindt. "Daarom is er ook een noodzaak te denken over vormen van produktie- regulering vanuit de sector zelf. De kernvraag wordt: wie gaat bepalen hoeveel er waar geproduceerd wordt." Luteijn wees op de geweldige schaalvergroting aan de inkoopkant. "Dertien of veertien inkoopcombi naties kopen in Europa veertig pro cent van de 450 miljard gulden in. Albert Heijn is daar de kleinste van. Minder dan tien exportbedrijven zor gen voor meer dan de helft van de export. We gaan toe naar vijf tot tien bedrijven in Europa die de markt beheersen." De afzetorgani saties in Nederland moeten daarom méégroeien. De coöperaties, de veilingen zullen daarbij hun houding drastisch moe ten omschakelen. "Niet: hoe zet ik de produktie van mijn leden af. Maar hoe vertaal ik de vraag van de markt naar de leden." Voor de fruitteler betekent dit dat hij zo vroeg moge lijk de beschikkingsmacht over zijn fruit af moet geven, nog voor de boom geplant is. "Want bij het plan ten moet je al rekening houden met de marktvraag," aldus Luteijn. April doet wat het wil, zegt het spreekwoord. Dat is nu zeker van toepassing. Maar dan in zeer posi tieve zin. Ook in de BARONIE heeft de lente toegeslagen. De eerste spi nazie uit de vollegrond is al geoogst. Beste kwaliteit en een zeer redelijke prijs. Zo ook de rabarber. In de kas sen groeit alles ook zeer hard. De prijzen blijven ondanks de forse aan voer behoorlijk goed. De eerste asperges van de bedekte teelt komen aan de veiling. Bedekte teelt wil zeggen: de ruggen, waarin de asperges zich bevinden, zijn on- dergedekt met plastic. Zo ontstaat een behoorlijke vervroeging. De prijs van deze asperges is behoorlijk. Het' produkt dat nog steeds goede prijzen haalt is de aardbei. Mis schien wel dankzij het slechte voor seizoen in Spanje. De één zijn dood is de ander zijn brood, luidt het ge zegde, en dit gaat, helaas, nogal vaak op. In de vollegrond is nu alles volgeplant. Hier en daar is men al bezig om het plastic folie te verwij deren. Meestal gebeurt dit nu om het gewas bij te mesten, te regenen en zonodig onkruidbestrijding uit te voeren. Dan wordt na enkele dagen het plastic toch weer terug gelegd. Want het kan nu wel mooi weer zijn, maar wie weet wat er nog komt. Het zou niet de eerste keer zijn van flinke nachtvorsten of sneeuw in april. Een aantal komkommertelers begint al weer aan nieuwe plantingen te denken. Over een aantal weken worden de eerste kassen alweer leeggeruimd. Dit op de bedrijven waar drie keer per jaar geplant wordt. Men gaat hier steeds meer toe over. Ondanks de fors hogere kosten van plantmateriaal, staat te genover betere produkten, makkelij ker gewas, blijkt het financieel toch wat op te leveren. Ook voor de studieclubs, en dan met name de vollegrondsstudie- clubs, breekt weer de tijd aan van rondgangen. Men gaat eens kijken op de proeftuin en bij collega's hoe alles erbij staat. Door dit soort rond gangen krijgt de teler een beetje de indruk hoe de stand van zaken is in de gewassen, welke rassen worden gebruikt, welke onkruidbestrijdin- gen worden uitgevoerd en wat te doen bij eventueel voorkomende luis, etc. Door samen over een aan tal zaken te praten, kan soms veel opgelost worden. Ook bijeen komsten met studieclubs uit een andere regio kunnen soms verhelde rend werken. Gelukkig komt dit soort samenwerkingen in West- Brabant steeds meer voor. De eerste bijeenkomst van de sektie gladiool van de KAVB-Kring Zuid- West-Nederland zal gehouden wor den op woensdag 24 april a.s. om 20.00 uur in Restaurant de Blauwe Keet, Rijksweg 6 te Oosterland. De heer P. Boskamp van het DLV-team bloembollen en bolbloemen te Lisse zal ingaan op het onderwerp stikstofbemesting. Tevens zal er aandacht worden besteed aan ge wasbeschermingsregistratie. Het programma voor het verdere sei zoen zal in overleg met de groep worden samengesteld. Belangstel lenden voor deelname aan de sektie gladiool kunnen zich ter plaatse aanmelden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 13