"Veel mensen denken: ik word toch niet ziek" Uitzicht op 2,5 procent meer loon in tuinbouw Bijna elk huishouden koopt verse groenten en fruit Gestegen omzet champignonbeurs Open dag Denar Kas Gezondheidswerker moet verstand hebben van landbouw Stigas West/and bestaat half jaar My A 11 Ze weten alles van rugklachten, al lergieën, stasteunen en rolwagens: de mensen van het centrum Stigas Westland. Dit Naaldwijkse centrum is zes maanden geleden opgericht om van de land- en tuinbouw in het Westland en de B-driehoek weer een gezonde sektor te maken. On dertussen hebben steeds meer be drijven het nut van Stigas Westland ontdekt. Toch vragen nog te weinig mensen hoe ze ziekte kunnen voor kómen. Veel ondernemers en werk nemers wachten tot het te laat is... Als we de statistieken mogen gelo ven, staat het er beroerd voor met de gezondheid van werkenden in de land- en tuinbouw. De sektor telt 31.000 arbeidsongeschikten en jaarlijks gebeuren er 12.000 onge lukken. Alleen de beruchte bouw- sektor scoort hoger. Om daar wat aan te doen zijn het Landbouw schap en de agrarische bedrijfsver eniging bezig gezondheidszorg op te zetten speciaal voor de land- en tuinbouw. In het hele land komen centra met artsen en met deskundi gen op het gebied van werkomstan digheden. Het eerste centrum is eind vorig jaar in Naaldwijk met veel tamtam ge opend. Het wordt betaald door de bedrijfsvereniging en het Land bouwschap. Hoe is de stand van za ken op dit centrum? "We hebben redelijk wat aanloop", zegt arts Jea nette Bos-Zijlstra. "Dat neemt nog steeds toe. Er kwam bijvoorbeeld een vrouw met een huidafwijking die een chrysantenallergie bleek te hebben. Zij kreeg van ons het ad vies om ander werk te zoeken. Te gen zo'n allergie is geen kruid gewassen". Rugklachten "De meeste mensen komen met rugklachten", vult Hans Dekker aan, die adviseert over arbeidsomstan digheden. "Ze leggen een verband met hun werk. We gaan dan op het bedrijf kijken en geven suggesties voor verbeteringen. Een tuinder had last van zijn rug bij het sorteren van rozen. We hebben hem een stasteun aanbevolen, die het mid den houdt tussen een stoel en een barkruk. Afwisselend kun je staan en zitten. Daarmee wordt de rug ontlast. In andere gevallen is de Het eerste kwartaal van 1991 is door de Champingon Beurs Holland met succes afgesloten. Zowel de omzet gemeten in kilogrammen als de omzet gemeten in geldwaarde vertonen een groei ten opzichte van het vierde kwartaal van 1990. In het eerste kwartaal van 1991 is een kwantum van 3,95 miljoen kilo gram champignons via de Champig non Beurs Holland geleverd. De champignons hebben een waarde van bijna 9,5 miljoen gulden (exklu- sief btw). Hierdoor komt de midden- prijs op f 2,39. Op zaterdag 20 april is er een open dag bij Denar Kas, het demonstra- tiebedrijf voor milieuvriendelijke gesloten teeltsystemen in de glastuinbouw. Het bedrijf is onlangs nog door minister Bukman van land bouw geopend. Op de open dag zijn de verschillende teeltsystemen te bekijken die bij Denar getest wor den, zoals de teelt op folie of wortel- beregening. Belangstellenden zijn welkom tussen 10.00 en 16.00 uur op het bedrijf aan de Sionsweg 60a in Rijswijk. Hans Dekker en Jeanette Bos op bezoek bij een tuinder. De vloeibare bemesting bespaart hem gesjouw met kunstmestzakken. (foto Landbouwschap). werktafel verhoogd of verlaagd of kreeg het bedrijf het advies om een rolwagen aan te schaffen, waardoor niet meer met kisten gesjouwd hoeft te worden". Is het niet voor de hand liggend om sommige klussen zittend te doen? Hans Dekker: "Blijkbaar niet. Vaak doen mensen al jaren staand werk en pas als ze rugklachten krijgen, kijken ze hoe het anders kan. Zit tend je werk doen is in de land- en tuinbouw niet geaccepteerd. Ik ben toch geen ambtenaar, krijgen we te horen. Sommigen zijn bang dat het tempo erdoor omlaag gaat. Dat kan inderdaad in eerste instantie gebeu ren. Maar als je eraan gewend bent, kan je weer je oude snelheid be reiken". Naast het geven van adviezen over betere werkomstandigheden pro beert Stigas Westland ook arbeids ongeschikten aan het werk te helpen. Zij komen regelmatig voor kontrole bij Jeanette Bos, die verze- keringsgeneeskundige is. "Vaak hebben de klachten van arbeidson geschikten met het werk te maken. Ze kunnen dan niet zonder meer te rug. Voorheen belandden die men sen vaak in de wao maar nu proberen we op het oude of op een nieuw bedrijf aangepast werk voor ze te krijgen". Pasklare oplossing Verder kunnen ondernemers bij Sti gas Westland terecht die het ziekte verzuim op hun bedrijf te hoog vinden. "De ondernemer verwacht nogal eens dat we een pasklare oplossing hebben", zegt Hans Dek ker. "Maar het is lange-termijnwerk. Het zware werk is een van de oorza ken van het hoge ziekteverzuim. De helft van de arbeidsongeschikten uit de landbouw heeft dan ook klach ten aan de rug, nek en schouders. Ook is het werk soms eenzijdig en saai, bijvoorbeeld als je dagenlang stek moet steken. Wij raden de werkgevers aan om wat afwisseling aan te brengen door de mensen te laten rouleren'. "Werknemers op een groot bedrijf voelen zich soms als een nummer behandeld. Het kan dan verleidelijk zijn om als je niet echt lekker bent, thuis te blijven. De werkgever moet dat voorkomen door aandacht te hebben voor de werknemer. Als iemand ziek is, dan bel je om te vra gen hoe het ermee gaat. Hou regel matig werkoverleg en betrek mensen zo bij hun eigen werk. Ga tussen je werknemers staan en kijk hoe zij het werk beleven". Stigas Westland gaat bedrijven met een hoog ziekteverzuim benaderen om ze te helpen bij het terugdringen daarvan. De medewerkers van Stigas West land vullen een te groot deel van hun tijd met het bestrijden van ziek teverzuim en aanpassen voor men sen met klachten. Liever houden ze zich meer bezig met het voorkómen van ziekte. Dat spaart veel ellende, tijd en geld. Als een ondernemer of een werknemer bang is dat een be paalde klus slecht is voor het li chaam dan kan hij of zij daar advies over krijgen. Zo heeft een potplan tenkweker gevraagd hoe hij zijn be drijf beter kan inrichten. De kamerplanten, die op de grond staan, moeten elk in totaal twintig keer verplaatst worden. Dat is voor de werknemers een hoop gesjouw en gebuk. Potplanten Stigas Westland probeert de route van de planten zo te veranderen dat ze minder verplaatst hoeven te wor den. En het centrum kijkt of de pot planten niet met een schaar zijn uit te zetten in plaats van met de hand. "Wij houden in onze adviezen reke ning met de omstandigheden. Als een bedrijf nog maar twee jaar te gaan heeft, dan raden we geen buis-railsysteem aan", aldus Hans Dekker. Dekker benadrukt dat zowel onder nemers als werknemers bij het cen trum terecht kunnen. "Wij kunnen bijvoorbeeld komen kijken of ze vei lig met bestrijdingsmiddelen om gaan. Je verkleint hiermee de kans op klachten. Veel mensen denken dat ziekte iets is wat hen niet kan overkomen. 'Van werk word je sterk'. Maar als je iets gaat manke ren, dan blijkt dat gezondheid een groot goed is". Magda de Vetten Landbouwschap De lonen in de tuinbouw kunnen in de komende maanden omhoog, met 1,25 procent per 1 juli a.s. en nog eens 1,25 procent per 1 januari 1992. Dit is het resultaat van de cao-onderhandelingen tussen werk gevers en werknemers. De afspra ken zijn gemaakt tussen de Voedingsbond FNV, de Industrie- en Voedingsbond CNV en de drie cen trale landbouworganisaties. In de tuinbouw zijn 26.000 werknemers werkzaam. De partijen hebben besloten om het onderhandelingsresultaat ieder aan hun eigen organisaties voor te leg gen. Binnen een week zullen zij la ten weten of hun achterban kan instemmen met de nieuwe cao. Aan werkgeverskant leefde de wens om werknemers in de laagste loonklas- se 1 pas na minimaal een jaar naar de volgende functieklasse te laten overgaan. Daarentegen is afgespro ken om het aanvangsloon in klasse 1 te verhogen met 10 gulden. Het aanvangsloon dat een werknemer na een jaar in klasse 2 ontvangt, wordt verlaagd met 33 gulden. De ze wijziging geldt alleen voor die werknemers die vanaf 1 juli a.s. in dienst treden. De automatische prijscompensatie blijft bestaan. De leeftijd waarop een werknemer vervroegd kan uit treden wordt verlaagd tot 57 jaar. Hij moet dan wel veertig jaar in de agrarische sector werkzaam zijn ge weest. De heffing voor scholing wordt met 0,2 procent verhoogd. Hierdoor kunnen naast het loonver- zuim tijdens de scholing ook reis- en cursuskosten worden vergoed. De partijen hebben tevens afgespro ken onderzoek te laten verrichten naar onder meer de groei van het ziekteverzuim, de toenemende ar beidsongeschiktheid, een mogelijke verandering van het systeem voor vakantiebonnen en een aanpassing van de vaste en losse dienstver banden. De nieuwe cao voor de tuinbouw zal gelden voor de periode van 1 maart 1991 tot 1 maart 1993. De mensen die in de bedrijfsgezond heidszorg voor de land- en tuin bouw werken, moeten veel van de sector afweten. Artsen en advi seurs over arbeidsomstandigheden moeten voor zowel mogelijk prakti sche adviezen zorgen. Die worden het meest opgevolgd. Dit is gebleken uit twee praktijk proeven met bedrijfsgezondheids zorg die in opdracht van de Stichting Gezondheidszorg Agrari sche Sectoren (Stigas) van het Landbouwschap zijn gehouden. De praktijkproeven vonden plaats in de melkveehouderij en het loonwerk. Doel was te bekijken hoe bedrijfsge zondheidszorg in de land- en tuin bouw het best kan worden opgezet. Uit de proeven bleek dat adviezen die rechtstreeks met het werk te maken hadden, beter werden opge volgd dan algemene adviezen. Dat pleit volgens Stigas voor een spe ciale aanpak van ziekte en arbeids ongeschiktheid in de land- en tuinbouw. De drempel voor onder nemers en werknemers om een be roep te doen op bedrijfsgezondheidszorg zal hierdoor laag zijn. In de onderzoeksperiode sloegen adviezen aan over het wer ken met hogedrukspuiten en over bescherming tegen het lawaai van trekkers. In de melkveehouderij is verder veel aandacht besteed aan melkerskoorts en in het loonwerk aan het veilig werken met bestrij dingsmiddelen. Onderdeel van de proeven vormden een gezondheidskundig onderzoek en een onderzoek van de werkom standigheden op de bedrijven, op basis waarvan adviezen zijn gege ven over verbeteringen in de werksi tuatie Vervolgens heeft een evaluatie plaatsgevonden van het effect van de adviezen die op basis hiervan gegeven zijn. In totaal heb ben zeventig bedrijven met in totaal zo'n 150 ondernemers en werkne mers aan de praktijkproeven deelge nomen. Verder heeft de Landbouwuniversiteit Wageningen en een tweetal bedrijfsgezondheids diensten meegewerkt. De uitkomsten van het onderzoek zullen door Stigas worden gebruikt bij de verdere opzet van de bedrijfs gezondheidszorg in de land- en tuin bouw, waartoe het Landbouwschap onlangs heeft besloten. Dit laatste houdt in dat de komende twee jaar in vier regio's vestigingen voor be drijfsgezondheidszorg zullen worden opgezet. Deze vestigingen zullen zich onder andere met vermindering en nog liever voorkomen van ziekte en arbeidsongeschiktheid gaan be zighouden. Bijna elk Nederlands huishouden (99,3%) koopt wel eens verse groenten en fruit. In 1990 werd er gemiddeld per huishouden 117 kilo fruit en 84 kilo groenten gekocht. Dit blijkt uit een marktonderzoek van het Produktschap voor Groen ten en Fruit. In het eerste kwartaal van 1990 werd er met 51 kilo het meeste aan groenten en fruit gekocht. Opval lend is dat juist in deze periode dit vooral fruit betreft, namelijk bijna 32 kilo en 'maar' zo'n 19 kilo groenten. Bij fruit wordt de grootste hoeveel heid in het eerste en vierde kwartaal gekocht; bij groenten juist in het tweede en derde kwartaal alhoewel de verschillen per kwartaal niet zo erg groot zijn. Voor een kilo groenten werd gemid deld f 2,83 neergeteld en voor een kilo fruit zo'n f 2,40.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 11